Plan emisyjny 2018

Dyskusje o monetach złotych, srebrnych, Nordic Gold wydawanych po 1995 roku

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Re: Plan emisyjny 2018

Postprzez najtsabes » 06 Wrz 2017 20:00

savras napisał:
najtsabes napisał:Lubią sobie podyskutować o niczym, skoro się okazało, że piątka spektakularna nie będzie. Będzie taka sama jak obiegówka, tylko z napisem.

Rozumiem, że kolega zna już wizerunek, czy to tylko kolegi nadinterpretacja przytoczonego cytatu z GW.

Cytat brzmi dosłownie: "Będą dokładnie takie same jak obecne 5-złotówki, różnicą będzie okolicznościowy napis."

Co rozumiesz pod pojęciem nadinterpretacja?
"Adminy niech się nie wtrącają"."Chcesz linka?" Listonosz prawdy historycznej.

ala19831 to facet!
najtsabes

Postprzez platinum » 06 Wrz 2017 20:04

Mad_Tiger napisał:Nie wiem o czym tu dyskutujecie ...
Bok 5 zł obiegowego (zwykłego) jest moletowany nieregularnie.
Bok 5 zł okolicznościowego (w standardzie obiegowym) był początkowo moletowany nieregularnie ale potem dodali również napis.

No chociażby o tym, że logiczne rozumowanie niektórych ma problem z załapaniem, że na moletowanym rancie trudno coś sensownego napisać takiej długości (vide średnica => obwód monety i jej grubość). I że rant inny niż moletowany regularnie (np gładki) to raczej już nie będzie typowa obiegówka, jak to niektórzy niepotrafiący czytać ze zrozumieniem sobie ubzdurali.

O absurdzie umieszczania napisu który jest tematem monety na rancie szkoda nawet mówić.

Co można wycisnąć z rantu monety to ładnie widać na 2 zł NG (3 mm większa średnica!):
* napis "NARODOWY BANK POLSKI" - 1 temat
* ośmiokrotnie powtórzony napis: NBP, co drugi odwrócony o 180 stopni, rozdzielony gwiazdkami - 222 tematy
* gładki - 17 tematów
* NARODOWY BANK POLSKI * - 14 tematów
* moletowany - 6 tematów
Czytelne to to było słabo, mimo, że rant gładki.

Czyli maks 31 znaków, na 85 mm obwodu. Na 5 zł mamy 10 mm mniej.
"Największym cyrkiem jest to, że osoba która nawet nie powąchała tej monety udziela się w tym temacie pouczają innych." (Tomi85).
Awatar użytkownika
platinum

Miejscowość: Planet Earth

Postprzez savras » 06 Wrz 2017 20:12

najtsabes napisał:
savras napisał:
najtsabes napisał:Lubią sobie podyskutować o niczym, skoro się okazało, że piątka spektakularna nie będzie. Będzie taka sama jak obiegówka, tylko z napisem.

Rozumiem, że kolega zna już wizerunek, czy to tylko kolegi nadinterpretacja przytoczonego cytatu z GW.

Cytat brzmi dosłownie: "Będą dokładnie takie same jak obecne 5-złotówki, różnicą będzie okolicznościowy napis."

Co rozumiesz pod pojęciem nadinterpretacja?

Z kolei pełniejszy cytat brzmi:

Monety nie powstaną ze specjalnie drogiego surowca - nie będą złote czy srebrne, ale wykonane z miedzioniklu (pierścień monety) oraz brązalu (rdzeń monety). Będą dokładnie takie same jak obecne 5-złotówki, różnicą będzie okolicznościowy napis.

Skąd pewność, że 'poeta' miał na myśli wizerunek a nie nawiązanie do zdania o materiale z którego zostaną wykonane.
A nawet jeśli, to gdzie ten napis ma być, bo jakby miejsca trochę mało, prawda?
savras

Postprzez platinum » 06 Wrz 2017 20:13

Grzegorz_Wroclaw napisał:przecież nawet na niektórych GN był napis na rancie - dali radę. A uprzedzając atak, był gładki :)

oj Grzesiu Grzesiu - widzę bez zmian - im mniej wiesz tym więcej się udzielasz :-). Grunt to trochę się podlizać w ramach wspólnoty niepotrafiących czytać ze zrozumieniem? ;-).
Nikt nie atakuje, tylko przytacza fakty:

primo: na zdecydowanej większości 2 zł był napis (patrz post wyżej)

secundo: nie "NAWET" - 2 zł miały większą średnicę, a obwód zależy liniowo od średnicy. Zapytaj dzieciaka to ci powie jaki jest wzór :-).

tertio: napisy na 2 zł były dosyć krótkie: te trzydzieści parę znaków to przy założeniu zsumowania 3 liter "NBP" powtórzonego 8 razy i 7 gwiazdek między napisami.

Cała zadyma wzieła się nie tylko z braku umiejętności czytania ze zrozumieniem, ale też ze ślepego ufania Wyborczej, ale jakoś mnie to nie dziwi: te dwie cechy: czytanie Wyborczej i brak zrozumienia przy czytaniu są mocno ze soba skorelowane dodatnio :P. Nie darmo poeta powiedział o "oszuście intelektualnym".
"Największym cyrkiem jest to, że osoba która nawet nie powąchała tej monety udziela się w tym temacie pouczają innych." (Tomi85).
Awatar użytkownika
platinum

Postprzez najtsabes » 06 Wrz 2017 20:17

Jeśli będą"dokładnie takie same" to znaczy, że nie będzie motywów patriotycznych, granic II RP czy wizerunku Piłsudskiego. Dokładnie takie same plus napis, niezależnie gdzie będzie, projekt dupy nie urywa. Mam kolejny raz napisać to samo czy kolega savras ogarnął bo indywiduum jak widać ciągle liczy na coś wyjątkowego w tym projekcie?

Indywiduum do Hyde Parku. Odpowiedz Maćkowi wszyscy czekają.

ala19831 to facet!
najtsabes

Postprzez Grzegorz_Wroclaw » 06 Wrz 2017 20:21

Odpowiem w dwóch zdaniach :) policz ile to znaków "100 lat Niepodległości" lub wersja II ze słowem odzyskania. Jako znawca czytania ze zrozumieniem, powinieneś wiedzieć, ze słowo "nawet" odnosiło się do monet zagranicznych, które są na zdjęciu od Kuby :roll:
Ostatnio edytowany przez Grzegorz_Wroclaw, 06 Wrz 2017 20:27, edytowano w sumie 1 raz
Grzegorz_Wroclaw

Miejscowość: Wrocław

Postprzez savras » 06 Wrz 2017 20:25

najtsabes napisał:Jeśli będą"dokładnie takie same" to znaczy, że nie będzie motywów patriotycznych, granic II RP czy wizerunku Piłsudskiego. Dokładnie takie same plus napis, niezależnie gdzie będzie, projekt dupy nie urywa. Mam kolejny raz napisać to samo czy kolega savras ogarnął bo indywiduum jak widać ciągle liczy na coś wyjątkowego w tym projekcie?

Pozwolę sobie pozostać przy swoim zdaniu. A do tematu wrócimy za parę miesięcy, gdy okaże się, kto miał rację.
savras

Postprzez najtsabes » 06 Wrz 2017 20:27

To znaczy czego się spodziewasz, bo mnie taki napis to ani ziębi, ani parzy. Nic specjalnego.

ala19831 to facet!
najtsabes

Postprzez platinum » 06 Wrz 2017 20:30

I jeszcze taka dygresja, skoro zaczęliśmy o rantach dyskutować, bo kiedyś się napracowałem i wrzuciłem to do db i teraz wystarczy prosty SQL. Kolekcjonerskie monety z napisami na rancie (umieszczam same napisy):

10 zł:
100-LECIE TOWARZYSTWA OPIEKI NAD OCIEMNIAŁYMI
7 x 997 - 1997 *
2 x Wielki Jubileusz Roku 2000
46.Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny - Wrocław 1997
3 x 50 rocznica uchwalenia *
2 x 100-lecie śmierci *
50-lecie działalności Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym
5 x 1400 - 2000 *
2 x 500-lecie urodzin
Etnolog, antropolog kultury *
XII Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego *
Grańsk * Gdynia * Szczecin * Elbląg *Słupsk *
Trybunał Konstytucyjny w Służbie Państwa Prawa *
100 rocznica urodzin *
75-LECIE CHRZTU "DARU POMORZA" *

20 zł:
5 x 1596 - 1996 *
8 x ECU *
Monumentum Millennii Civitatis Gedanensis *

50 zł to wiadomo: każdy władca z SSA ma własny napis. Nie uwzględniam wszystkich emisji z 2016 r. ani żadnej z obecnego. Ciekawe, że pomimo sporo dłuższego obwodu, na 20 zł napisy były tak rzadko.
Ostatnio edytowany przez platinum, 06 Wrz 2017 20:36, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
platinum

Postprzez savras » 06 Wrz 2017 20:35

najtsabes napisał:To znaczy czego się spodziewasz, bo mnie taki napis to ani ziębi, ani parzy. Nic specjalnego.

Jak dla mnie:
- przód - poziomy napis '100-lecie...', w tle flaga, bądź obrys II RP
- tył typowy dla okolicznościowych piątek - orzeł, nominał i 'Rzeczpospolita...'
savras

Postprzez Grzegorz_Wroclaw » 06 Wrz 2017 20:37

łapanie za słówka nic nie pomoże :) zacytuj co komentowałem i wyjdzie do czego odnosi się "nawet"
A co do napisu, przyznaje, że nie czytałem jaki dokładnie tekst będzie - bo moim zdaniem i tak nie będzie na rancie 8)
Grzegorz_Wroclaw

Postprzez torontokuba » 06 Wrz 2017 20:37

platinum napisał:Jeżeli tak, to teraz wiesz dlaczego komuś w tym wątku wyszła potrzeba 51 znaków ...

Coś jeszcze potrzebne. Może wykrzyknik. :lol: 52

Czyli, mamy konkretną walkę, wczesna wersja PDF planu emisyjnego NBP kontra Wyborcza. :x
Trzeba wyleczyć czyszczenie, z pokolenia na pokolenie. - torontokuba

Zwierzęta w ogrodzie patrzyły to na świnię, to na człowieka, potem znów na świnię i na człowieka, ale nikt już nie mógł się połapać, kto jest kim. - George Orwell
Awatar użytkownika
torontokuba

Miejscowość: Toronto

Postprzez najtsabes » 06 Wrz 2017 20:39

Reasumując w głębokim poważaniu mam to gdzie będzie napis na banalnym skądinąd, bo opatrzonym już wizerunku, ale zastanawiam się co powie indywiduum jeśli rzeczywiście będzie na rancie. Czy będzie dalej twierdził, że miał rację mówiąc, że nie będzie ... Zabawna sytuacja.

ala19831 to facet!
najtsabes

Postprzez Grzegorz_Wroclaw » 06 Wrz 2017 20:42

Hmm... zawsze można spiłować, zeszlifować i wrzucić fotkę na forum, że jednak nie ma ;)

Pytanie, czy taka moneta jest na miejscu kiedy UE zabrała nam niepodległość :idea:
Ostatnio edytowany przez Grzegorz_Wroclaw, 06 Wrz 2017 20:44, edytowano w sumie 1 raz
Grzegorz_Wroclaw

Postprzez platinum » 06 Wrz 2017 20:44

torontokuba napisał:Czyli, mamy konkretną walkę, wczesna wersja PDF planu emisyjnego NBP kontra Wyborcza. :x

Ja to widze inaczej: dokument źródłowy (PDF) vs "Intelektualny Oszust" (wybiórcza) :P.
Awatar użytkownika
platinum

Postprzez najtsabes » 06 Wrz 2017 20:46

savras napisał:
najtsabes napisał:To znaczy czego się spodziewasz, bo mnie taki napis to ani ziębi, ani parzy. Nic specjalnego.

Jak dla mnie:
- przód - poziomy napis '100-lecie...', w tle flaga, bądź obrys II RP
- tył typowy dla okolicznościowych piątek - orzeł, nominał i 'Rzeczpospolita...'

Pożyjemy, zobaczymy. Dla mnie dokładnie takie same brzmi zbyt dosłownie aby zakładać jakiekolwiek karkołomne rozwiązania, ale czas pokaże.

ala19831 to facet!
najtsabes

Postprzez torontokuba » 06 Wrz 2017 20:55

platinum napisał:Ja to widze inaczej: dokument źródłowy (PDF) vs "Intelektualny Oszust" (wybiórcza) :P.

Ja już miałem kilka tych dokumentów źródłowych na pulpicie, i nie raz bywają zmiany. Tak jakby się ich spodziewali, "* Plan może ulec zmianie".
Trzeba wyleczyć czyszczenie, z pokolenia na pokolenie. - torontokuba

Zwierzęta w ogrodzie patrzyły to na świnię, to na człowieka, potem znów na świnię i na człowieka, ale nikt już nie mógł się połapać, kto jest kim. - George Orwell
Awatar użytkownika
torontokuba

Miejscowość: Toronto

Postprzez najtsabes » 03 Paź 2017 05:09

Kula w nakładzie 1918 sztuk.

ala19831 to facet!
najtsabes

Postprzez tekila » 19 Paź 2017 18:36

To tak poglądowo ta kula ma takie same parametry
Waga: 217,7 g
Rozmiar: Ø 34 mm
jak oczekiwana kula 100 zł Ag
Image
Image
Image
Awatar użytkownika
tekila

Postprzez Grzegorz_Wroclaw » 19 Paź 2017 18:49

jako srebrna kula (przycisk do papieru) całkiem fajna, ale z monetą za wiele wspólnego to to nie ma :oops:
Grzegorz_Wroclaw

PoprzedniaNastępna

Wróć do Monety polskie - III RP po denominacji

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości