5 zł „Odkryj Polskę” – Centralny Okręg Przemysłowy

Dyskusje o monetach złotych, srebrnych, Nordic Gold wydawanych po 1995 roku

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

5 zł „Odkryj Polskę” – Centralny Okręg Przemysłowy

Postprzez Alex » 03 Lis 2017 03:18

Wizerunek:
COP rv.png

COP av.png

Zarządzenie:
http://monitorpolski.gov.pl/MP/2017/987/1

Emisja 15 listopada.
Mój zbiór na uCoin :-)
Awatar użytkownika
Alex

Miejscowość: Gdańsk

Re: 5 zł „Odkryj Polskę” – Centralny Okręg Przemysłowy

Postprzez platinum » 03 Lis 2017 11:09

Uważam, że żadan rewelacja. Wizerunek poprawny/dostateczny, ale lekko odstający w dół w stosunku do poprzednich monet.
"Największym cyrkiem jest to, że osoba która nawet nie powąchała tej monety udziela się w tym temacie pouczają innych." (Tomi85).
Awatar użytkownika
platinum

Miejscowość: Planet Earth

Postprzez walus90 » 03 Lis 2017 13:15

te piątki w ogóle do mnie nie przemawiają, żadne rewelacje do tego nie wiem czy tylko u mnie ale z czasem pokrywają się nalotem.
Wizerunek tej monety według mnie po prostu słaby
walus90

Miejscowość: Poznań

Postprzez mbajorek » 03 Lis 2017 19:22

Niestety zgadzam się z przedmówcami - cała seria jest kiepska.
Wizerunki na monetach są mało czytelne przez te "fale", a do tego wszystkie są kiepsko wybite (zwykłe obiegowe piątki wybite są lepiej).
Awatar użytkownika
mbajorek

Postprzez Vader » 03 Lis 2017 21:01

Te fale to istotny element zabezpieczenia, są na każdej piątce czy to obiegowej czy okolicznościowej. Pewnie można by było zastosować jakieś bardziej subtelne mechanizmy (jak na funcie 2017) ale pewnie MW albo nie potrafi albo byłoby to zbyt drogie.
Image
Awatar użytkownika
Vader

Miejscowość: Warszawa

Postprzez mbajorek » 03 Lis 2017 22:40

O tym, że to element zabezpieczenia nie wiedziałem. Myślałem, że to tylko fanaberia artysty projektującego monety.
Tak czy siak, zabezpieczenie to mogłoby być bardziej subtelne.

Problemem tych okolicznościowych piątek jest również ich mała średnica (⌀24).
Marzy mi się, aby NBP powrócił do emitowania monet okolicznościowych o parametrach jak z pierwszej połowy lat 90. czyli ⌀29,5 mm i miedzionikiel.
Awatar użytkownika
mbajorek

Postprzez meszuzel » 04 Lis 2017 15:12

mbajorek napisał:Marzy mi się, aby NBP powrócił do emitowania monet okolicznościowych o parametrach jak z pierwszej połowy lat 90. czyli ⌀29,5 mm i miedzionikiel.

Prawdopodobnie te monety poszłyby kierunkiem jaki wyznaczyły goldy. Praktycznie brak w obiegu i niechętnie czasem przyjmowane przez obie strony transakcji.
Z tymi monetami problem zasadniczy jest taki, że mają w jakiś sposób promować czy upamiętniać wydarzenia, miejsca, itd. tyle tylko, że zrobione pośpiesznie i nie wiadamo czego one dotyczą.
Aktualna emisja czyli Centralny Okręg Przemysłowy a na monecie kawałek jakiegoś budynku biurowca a może fabryki, a może to hacjenda księgowej :lol: czy nie lepiej byłoby umieścić mapę tego okręgu? Przynajmniej ci co nie wiedzieli co to jest zapamiętaliby.
Sokrates "Wiem, że nic nie wiem"

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Miejscowość: Piotrków Tryb.

Postprzez tekila » 05 Lis 2017 16:58

^^ dokładnie gdyby nie napis to nikt nie wiedziałby o co chodzi.
Awatar użytkownika
tekila

Postprzez piotr186 » 07 Lis 2017 12:43

:o
meszuzel napisał:
mbajorek napisał:Marzy mi się, aby NBP powrócił do emitowania monet okolicznościowych o parametrach jak z pierwszej połowy lat 90. czyli ⌀29,5 mm i miedzionikiel.

Prawdopodobnie te monety poszłyby kierunkiem jaki wyznaczyły goldy. Praktycznie brak w obiegu i niechętnie czasem przyjmowane przez obie strony transakcji.
Z tymi monetami problem zasadniczy jest taki, że mają w jakiś sposób promować czy upamiętniać wydarzenia, miejsca, itd. tyle tylko, że zrobione pośpiesznie i nie wiadamo czego one dotyczą.
Aktualna emisja czyli Centralny Okręg Przemysłowy a na monecie kawałek jakiegoś budynku biurowca a może fabryki, a może to hacjenda księgowej :lol: czy nie lepiej byłoby umieścić mapę tego okręgu? Przynajmniej ci co nie wiedzieli co to jest zapamiętaliby.

GN-y zdecydowanie częściej były spotykane w obiegu niż te kolekcjonerski 5 zlotówki których w obiegu właściwie nie ma. Więc mówienie że GN-ów peraktycznie nie było w obiegu to czysta demagogia.

A co do samej monety to brzydka jak cała nieudana seria. GN-y były przynajmniej ładne.
piotr186

Postprzez meszuzel » 07 Lis 2017 13:01

piotr186 napisał:GN-y zdecydowanie częściej były spotykane w obiegu niż te kolekcjonerski 5 zlotówki których w obiegu właściwie nie ma. Więc mówienie że GN-ów peraktycznie nie było w obiegu to czysta demagogia.

Serio demagogia? :). Osobiście wprowadziłem setki tych monet a jako resztę dostałem kilka razy, nie więcej niż 5. W jednej sytuacji kasjerka odmówiła przyjścia, bo moneta miała dziurę :)
Nowej piątki nie dostałem również jako reszty, ale też nie wprowadziłem ich do obiegu zbyt wiele .. może 30 szt. ilość tych monet jest znacznie mniejsza od goldów, kiedy ostatecznie NBP zaprzestał ich emisji.

To ile monet jest w danym miejscu w obiegu, również zależy od tego, ile na ten region zostało ich przewidziane. W malutkim Piotrkowie widocznie nie było przewidziane ich zbyt wiele. :)

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Postprzez grabarz » 07 Lis 2017 13:09

Poczekajmy. Goldow wyszly miliony. Piatek poki co jest malo. Te piatki tez z czasem bede do wylowienia...
Awatar użytkownika
grabarz

Miejscowość: Zielona Góra / Zbąszyń

Postprzez platinum » 07 Lis 2017 14:01

piotr186 napisał:GN-y zdecydowanie częściej były spotykane w obiegu niż te kolekcjonerski 5 zlotówki których w obiegu właściwie nie ma. Więc mówienie że GN-ów peraktycznie nie było w obiegu to czysta demagogia.
A co do samej monety to brzydka jak cała nieudana seria. GN-y były przynajmniej ładne.

O gustach się nie dyskutuje, bo każdy ma własny, mnie np 5 zł odpowiadają, a na 2 zł niewiele było widać. Fakt niektóre miały ciekawe motywy, ale wkurzajaće było gładkie a zarazem porysowane ich tło.

Natomiast o liczbach należy dyskutować. Arugment, że 5 zł nie występują w obiegu a 2 zł występowały nadaje sie do polemiki :-).
Polemika będzie nietypowa, bo w formie pytań zmuszających do pewnych analiz :-).
1. Co znaczy, że GN-y częsciej były spotykane w obiegu? A to już nie są? To co się stało?
2. Ile bylo emisji GN-ów, a ile było emisji 5 zł? Czy częstość (chwilowego) występowania w obiegu ma z tym związek?
3. Jaki jest łączny nakład wszystkich GN a jaki jest nakład łącznych wszystkich 5 zł okolicznościowych? Czy to ma wpływ na częstość występowania w obiegu?
"Największym cyrkiem jest to, że osoba która nawet nie powąchała tej monety udziela się w tym temacie pouczają innych." (Tomi85).
Awatar użytkownika
platinum

Postprzez platinum » 07 Lis 2017 14:03

grabarz napisał:Poczekajmy. Goldow wyszly miliony. Piatek poki co jest malo. Te piatki tez z czasem bede do wylowienia...

Mam gdzieś to w domu zestawione, podam wieczorem. Piątek łącznie nie było nawet 10 milonów, a GN to było coś między 100 a 200 milonów sztuk nakładu, jeżeli nei więcej. Dysproporcja jest co najmniej jak 1 do 20.
Awatar użytkownika
platinum

Postprzez piotr186 » 08 Lis 2017 02:10

platinum napisał:
grabarz napisał:Poczekajmy. Goldow wyszly miliony. Piatek poki co jest malo. Te piatki tez z czasem bede do wylowienia...

Mam gdzieś to w domu zestawione, podam wieczorem. Piątek łącznie nie było nawet 10 milonów, a GN to było coś między 100 a 200 milonów sztuk nakładu, jeżeli nei więcej. Dysproporcja jest co najmniej jak 1 do 20.

Ale to nie przeklada się w proste sumowanie. Zresztą moja kolekcja GN-ów zaczęła się od wylowionej takiej monety z obiegu. To był 1998 rok, wtedy GN-ów na rynku bylo mniej niż obecnie już wybito tych 5 zlotówek. Nie twierdzę że GN-y były jakoś super popularne w obiegu no ale jednak się zdarzaly. Natomiast 5 zlotówek w obiegu brak.

Po za tym te monety nie usuwają problemu nie przyjmowania w sklepie.
piotr186

Postprzez platinum » 08 Lis 2017 07:49

Obiecałem i zapomniałem, dzisiaj się poprawiam:

Łączny nakład wszystkich GN (od Zygmunta II Augusta 1996 do Jana Karskiego 2014, czyli bez miedzionikli z 1995 r): 240 405 000 sztuk.

Łączny nakład wszystkich 5 zł okolicznościowych serii "Odkryj Polskę" (od 2014 do 2017 r. bez COP - bo jeszcze nie było emisji, więc ta moneta jeszcze nie miała szans pojawić się w obiegu): 8 700 000 sztuk.

Podchodząc czystostatystycznie, to NG powinna pojawiać się 27,6 raza częściej niż 5zł "Odkryj Polskę" ;-). Czyli na każdą natrafionąw obiegu 5 zł powinno przypadać 28 NG.

Poza tym: NG emitowane były przez 19 lat, NG emitowane są przez 3 lata, czyli 6 razy krócej.

I jeszcze ciekawostka: w 2006 r. wyemitowano 25 milionów (!) NG. Czyli w ciągu jednego roku wyemitowano prawie 3 razy więcej NG niż wszystkich okolicznościowych 5 zł od 2014 r.

5 zł najwięcej wyemitowano w 2014 r. tzn ledwie 2,7 miliona.
Awatar użytkownika
platinum

Postprzez piotr186 » 09 Lis 2017 01:01

Jak już mówiłem w tym przypadku prosta matematyka nie daje całego obrazu sytuacji. Trzeba brać pod uwagę ile GN-ów zostawało w rękach kolekcjonerów a ile tych 5 zlotówek. To robi różnicę. Po za tym ile jest monet 2 złotowych w obiegu a ile 5 złotowych. To też różnica. Dla mnie te kolekcjonerskie 5 złotówki to nie porozumienie i tyle.

W obiegu ich nie ma, w sklepie pewnie nikt nie przyjmie (bo pomyślą że fałszywka), wizerunki brzydkie a temat tych monet nieciekawy.
piotr186

Postprzez el-dziubek » 09 Lis 2017 07:58

Z każdej emisji worek wydawałem w sklepie i z przyjmowaniem piątek problemów nie było :)
el-dziubek

Miejscowość: Wrocław

Postprzez platinum » 09 Lis 2017 08:21

piotr186 napisał: Trzeba brać pod uwagę ile GN-ów zostawało w rękach kolekcjonerów

a ile? I dlaczego tyle?
a ile tych 5 zlotówek.

ile? I dlaczego tyle?

Po za tym ile jest monet 2 złotowych w obiegu

ile? I dlaczego tyle?

a ile 5 złotowych.

ile? I dlaczego tyle?

Dla mnie te kolekcjonerskie 5 złotówki to nie porozumienie i tyle.

Szanuję ten pogląd, ale nim się nie zgadzam :-).

w sklepie pewnie nikt nie przyjmie (bo pomyślą że fałszywka),

Dla KAŻDEJ emisi 5 zł, od "25 lat wolności", wydaję do obiegu 100 sztuk tych monet, czyli łącznie ok 700 sztuk NIGDY nie miałem problemów z płaceniem tymi monetami. Dodam do tego automaty.

2 zł tez wydawałem (50 sztuk). I tutaj zdarzały się problemy - nie wszyscy chcieli je przyjmować.

wizerunki brzydkie

ok, jednym się nie podobają, innym podobają.

a temat tych monet nieciekawy.

? Nieciekawy to co Cię może zaciekawić? Jeżeli poznawanie Polski nie jest Ciekawe, a ciekawe są jakieś tam okręty to tego nie pojmuje :-).
Awatar użytkownika
platinum

Postprzez meszuzel » 09 Lis 2017 18:34

piotr186 napisał:Dla mnie te kolekcjonerskie 5 złotówki to nie porozumienie i tyle.

W obiegu ich nie ma, w sklepie pewnie nikt nie przyjmie (bo pomyślą że fałszywka), wizerunki brzydkie a temat tych monet nieciekawy.

Jeśli chodzi o wizerunki, to zgadzam się, że mogłyby być lepsze, natomiast z przyjmowaniem nie miałem najmniejszych problemów. Fakt, że wydałem ich mało, ale reakcja była zawsze bardzo pozytywna. Raz kasjerka nie chciała przyjąć bo jak powiedziała, "ale proszę pana my euro nie przyjmujemy" jak uświadomiłem, że to nasza moneta, to z przyjemnością zachomikowała do kieszeni :)
Z goldami bywało różnie i też ich nie było w obiegu. Ja nie widziałem :)

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Postprzez Mad_Tiger » 13 Lis 2017 22:57

Emisja już w środę - jak zawsze wezmę cały worek albo i więcej więc jeżeli ktoś chciałby po nominale + folderek to zapraszam na PW.

Koszt wysyłki Pocztą Polską oczywiście po stronie zainteresowanego :P
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."

ImageMój zbiór monet na ucoinImage
ImageSprzedam trochę monet i banknotówImage

W sprawie reklamy w awatarze proszę o kontakt na PW :)
Maksymalny rozmiar; szerokość: 80 pikseli, wysokość: 80 pikseli, waga pliku: 50.00 KiB + 2 linijki tekstu w podpisie.
Awatar użytkownika
Mad_Tiger

Miejscowość: Warszawa

Następna

Wróć do Monety polskie - III RP po denominacji

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości