Sybiracy

Dyskusje o monetach złotych, srebrnych, Nordic Gold wydawanych po 1995 roku

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Postprzez Grzesio » 31 Mar 2008 09:59

Chyba tylko po to żeby te monety rozeszły się jak świeże bułeczki.
Po tym co widać na forum i rynku inwestorskim to chyba będzie raczej czerstwy chleb :lol:
A co do kamyków to chyba duża ilość została z poprzednich podróżników ,więc MP dokleja i nie zdziwił bym się jeżeli ujrzymy w tym roku jeszcze jedną monetę przyozdobioną tym szkiełkiem. Zastanawiam się czy kiepskiej monecie doda uroku kawałek czegoś tam
Po prostu nasi projektanci monet się wypalają można było to zauważyć przy (historyczne miasta)chodzi mi o 2zł gn . :idea:
Awatar użytkownika
Grzesio

Miejscowość: Mazowsze

Postprzez Gwiazdor68 » 31 Mar 2008 09:59

świecidełko w postaci cyrkonii , oznaczać ma zimno , mróz Syberii .
Gwiazdor68

Miejscowość: Katowice

Postprzez franiux » 31 Mar 2008 14:05

właśnie dostałem swoich sybiraków, w rzeczywistości ładniejsza niż na wizerunku na nbp, tylko jakby ta czcionka inna była po obu stronach to by było całkiem nieźle. Napis RP jest czcionką która mi się kojarzy z kreskówkami.
"I told you - you are dead this is the afterlife and I am God."
Awatar użytkownika
franiux

Miejscowość: podkarpackie

Postprzez Ziemniok » 31 Mar 2008 15:52

Gwiazdor68 napisał:świecidełko w postaci cyrkonii , oznaczać ma zimno , mróz Syberii .

Nie wpadł bym na to... :roll:
Awatar użytkownika
Ziemniok

Postprzez marius-p » 01 Kwi 2008 13:13

prawde mówiąc moneta bardziej podobała mi sie na folderach
w rzeczywistości jest taka sobie , a kamień nic specjalnego
kapsel za szeroki i nie można zasunąć zasuwki na palete :?
Awatar użytkownika
marius-p

Miejscowość: Olsztyn

Postprzez Thomas » 04 Kwi 2008 09:15

Dostałem wczoraj monetki

Ale wieśniackie pudełko dla monety zlote 100zl (820zl za takie g****)

Mam już porównanie z MdP i monetami amerykańskimi, ten bald eagle był pięknie zapakowany (a nakład 500 tys)

Proszę nie używać tego typu słów na forum. Ziemniok.
Thomas
Image
Boinc@Poland, przyłącz się : http://www.boincatpoland.org/
Awatar użytkownika
Thomas

Miejscowość: Warszawa

Postprzez kamilmirr » 05 Kwi 2008 22:13

wydaje mi się że z inwestorskiego punktu widzenia jest to utopienie kasy na długie lata chyba żeby sie jej wyzbyć po kosztach. A świecidełko wogóle jej nie pomoże. Taka cyrkonia ma sens gdy imituje jakiś lód czy coś takiego
kamilmirr

Postprzez Ziemniok » 05 Kwi 2008 22:14

No i ma przedstawiać lód - mróz syberyjski... :roll:
Awatar użytkownika
Ziemniok

Postprzez num » 06 Kwi 2008 09:23

Mi tam się podoba ta moneta, chyba dlatego że jest nowa :) Tylko ten napis mógły być jakąs inna czcionka napisany, ale ogólnie to OK
Awatar użytkownika
num

Postprzez kisiollo » 14 Kwi 2008 19:34

Witam wszystkich! Oto mo pierwszy komentarz:)

Dziś otrzymałem monetę srebrną Sybiracy i postanowiłem napisać komentarz, ponieważ nie zgadzam sie (juz) z negatywnymi ocenami tej monetki i postanowiłem ją obronić.

Owszem kiedy jakiś czas temu zobaczyłem zdjęcia opublikowane przez NBP i przedstawiające wizerunek monety, (podobnie jak zresztą widoczna większośc) pomyślałem "co to ma być", a ta czcionka - nie mozliwe zeby była prawdziwa... Do tego przeczytałem wszystkie komentarze na temat tej monety(w większosci były to negatywne opinie) i mozna powiedziec ze nastawiłem sie na nią jeszcze bardziej negatywnie,takze pod wpływem tych opinii. Zacząłem uwazać ze moneta jest brzydka a wręcz paskudna...
Az śmiac mi sie chciało jak czytałem o tej brzydocie, o tej własnie nieszczęsnej czcionce, lub o cyrkonii która pewnie została od Korzeniowskiego i teraz doczepili na odczepnego a pasuje to jak świni siodło... :)

Dziś juz tak nie uwazam! Owszem, moneta nie ma jakichś bogatych zdobień, tylko jest skromna. Skromny wizerunkek lasu syberyjskiego, a ponizej jego dbicie stylizowane na lodowe sople, do tego w tym własnie odbiciu wklejona cyrkonia co jak ktos słusznie zauwazył oznaczac ma zimno, mróz syberii... Do tego skromny napis SYBIRACY , ktory moim zdaniem doskonale sie komponuje akurat w tej monecie...(bo sama w sobie czcionka jest oczywiście brzydka-bo zbyt skromna-i w innej monecie owszem by nie pasowała) Moim zdaniem taki własnie powinien być aby móc przekazac tak jak cała moneta ten chłod i zimno. A innna czcionka by tu nie pasowała, bo skupiła by zby duza uwagę i cała moneta straciła by swoj ogólny obraz...
Dlatego wszystkie te elementy-ale jako całosc- tworzą odpowiedni klimat, i mysle za taki własnie był zamysł autora. Teraz kiedy to zrozumiałem juz nie uwazam ze czcionka brzydka, a cyrkonia nie wiadomo po co.(oczywiscie moze naprawde im zostało od Korzeniowskich-tego nie wiem-ale nie zmienia to faktu ze nie jest przylepiona niewidomo poco)
Bo mysle ze jest to po prostu moneta która ma ubogą forme, ale bogata treśc jaką ma niesc... I taka własnie w przypadku wydarzenia które upamiętnia powinna byc. I ta cała skromność i prostota w tym przypadku zamienia sie w zaletę.

No ale oczywiście(zeby nikt mnie zle nie zrozumiał) moim zdaniem nie jest to najpiejkniejsza polska moneta kolekcjonerska, ale ma swój urok, ma te coś, swój wyjątkowy klimat.

I zanim ją całkowicie zjedziecie to prosiłbym najpierw obejrzeć ja na żywo w realu i chwilke sie nad nią zastanowić(i na wydarzeniu które upamiętnia i na tym jaki był zamysł autora), to moze wtedy zrozumiecie te przesłanie i dostrzezecie w niej piekno.

Pozdawiam:)
kisiollo

Postprzez Ziemniok » 14 Kwi 2008 19:38

Witam na forum ! :) I zapraszam do stałego pisania u nas ;)

Rzeczywiście - sam po otrzymaniu tej monety.. tak jakoś bardziej pozytywnie o niej pomyślałem. Ale nie chciałem nic pisać, bo myślałem, że jestem jedyny - jak widać nie ;)

PS. Jak na pierwszy post - bardzo ciekawy :)
Awatar użytkownika
Ziemniok

Postprzez Piotr-k84 » 14 Kwi 2008 20:00

A ja odwrotnie, bardzo pozytywnie się do niej odnosiłem kiedy oglądałem ją na ekranie, po otrzymaniu jednak zmieniłem zdanie, moze nie na negatywne, ale nardzo neutralne w stronę minusa.

Fakt tematyka smutna więc nie może by esów floresów, prosta forma powinna byc wystarczającym przekazane. Nie chcę obrażac projektanta, ale wygląda trochę jakby była projektowana podczas reklam w pzrerwie nudnego filum. CO ma niby symbolizowac cyrkonia???
Awatar użytkownika
Piotr-k84

Postprzez Grzesio » 14 Kwi 2008 21:24

Jak ktoś już tu na forum napisał :wink: Na temat gust nie ma co rozmawiać.Być może jestem "płytki uczuciowo"ale swoich poglądów nie zmienię względem tej monety.W życiu są dwie strony lewa i prawa.Kolego kisiollo i na tym polega dyskusja :wink:

Ps witam kolegę też na forum i zachęcam do dyskusji :wink:
Awatar użytkownika
Grzesio

Postprzez Gwiazdor68 » 15 Kwi 2008 11:22

Piotr-k84 napisał: CO ma niby symbolizowac cyrkonia???

Cyrkonia na monecie "Sybiracy" jest bardzo trafnym dodatkiem , tak jak moi przedmówcy napisali o prostocie "sybiraków" tak samo jeżeli wczujemy się w klimat -40 stopniowych mrozów , odczujemy zimno które płynie od tego świecidełka oraz warunki z jakimi musieli zmagać się Ci którzy przetrwali śmiertelną drogę zesłańca ...
Gwiazdor68

Poprzednia

Wróć do Monety polskie - III RP po denominacji

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 8 gości