Koniec okolicznościowych 2 zł NG!

Dyskusje o monetach złotych, srebrnych, Nordic Gold wydawanych po 1995 roku

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Re: Koniec okolicznościowych 2 zł NG!

Postprzez torontokuba » 24 Mar 2014 00:05

Piotr-k84 napisał:Moje spojrzenie i komentarz na temat wycofania 2 złote GN i wprowadzenia 5 zł okolicznościowych:
http://dziennik-numizmatyczny.blogspot. ... obrze.html

Podsumowując, w "numizmatyce popularnej" znikną dziwne monety 2zł i pojawią się okolicznościowe piątki o normalnym obiegowym rozmiarze. :wink:
Ostatnio edytowany przez torontokuba, 24 Mar 2014 12:20, edytowano w sumie 1 raz
Trzeba wyleczyć czyszczenie, z pokolenia na pokolenie. - torontokuba

Zwierzęta w ogrodzie patrzyły to na świnię, to na człowieka, potem znów na świnię i na człowieka, ale nikt już nie mógł się połapać, kto jest kim. - George Orwell
Awatar użytkownika
torontokuba

Miejscowość: Toronto

Postprzez Piotr-k84 » 24 Mar 2014 08:52

no nie do końca - bardzo Pan mój wpis uprościł. Proponuję zapoznać się szczególnie z ostatnimi akapitami. Pozostaje jeszcze kwestia tego czy dwie emisje w roku zapełnią lukę po 2 zł GN< emitowanych co miesiąc, bo moim zdaniem nie. Druga sprawa to taka, że nakład do 1 500 000 sztuk moim zdaniem nie jest na tyle duży, aby monety te wędrowały obok klasycznych piątek w powszechnym obiegu. Przy takim nakładzie będą pożywką dla spekulantów handlujących workami...
Awatar użytkownika
Piotr-k84

Postprzez platinum » 24 Mar 2014 09:08

ale co w tym odkrywczego?? O tym wszystkim pisano na tym forum od kilku miesięcy. Do czego dązysz? Że nic nowego nie odkryłeś, tylko zebrałeś i ubrałeś w słowa przemyślenia innych? ;-).
"Największym cyrkiem jest to, że osoba która nawet nie powąchała tej monety udziela się w tym temacie pouczają innych." (Tomi85).
Awatar użytkownika
platinum

Miejscowość: Planet Earth

Postprzez torontokuba » 24 Mar 2014 12:19

... i na dodatek, trzeba kliknąć poza forum, żeby znowu to wszysko przeczytać?

Zwierzęta w ogrodzie patrzyły to na świnię, to na człowieka, potem znów na świnię i na człowieka, ale nikt już nie mógł się połapać, kto jest kim. - George Orwell
Awatar użytkownika
torontokuba

Postprzez meszuzel » 24 Mar 2014 13:59

Mniejsza o ten artykuł, bo nie wniósł nic nowego, ale zastanawia mnie jedna rzecz.

Jaka ilość goldów trafiała z powrotem do NBP?
Jaka jest faktyczna ilość tych monet pozostających w kolekcjach, u inwestorów, w obiegu? (raczej nie do ustalenia)
Czy NBP tak jak lustrzanki będzie również pozbywał się goldów?
Sokrates "Wiem, że nic nie wiem"

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Miejscowość: Piotrków Tryb.

Postprzez tonej » 24 Mar 2014 14:05

meszuzel napisał:Czy NBP tak jak lustrzanki będzie również pozbywał się goldów?

W to wątpię jest to pieniądz obiegowy (z założenia) więc nie miało by to sensu.

tonej ;)
Everybody lies.
Awatar użytkownika
tonej

Postprzez meszuzel » 24 Mar 2014 14:49

No niby tak. Choć lustrzanki teoretycznie też są obiegowe.
Ale jesli te goldy wracają do NBP i nikt ich nie chce (banki, sklepy) to one tam leżą i niszczeją. Jaki jest sens trzymania nawet takiego kiepskiego stopu, jeśli jest niewykorzystany. Zniszczone monety / banknoty obiegowe są wycofywane jeśli ich stan nie pozwala na to by dalej mogły być w obiegu.

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Postprzez jako » 24 Mar 2014 21:12

Nakłady GN systematycznie rosły i ostatecznie osiągnęły absurdalne rozmiary porównywalne z okolicznościówkami PRL.Obecne ceny większości PRL to ,,groszowe" sprawy.Do tego trudno to sprzedać.Z innej beczki to na wielokrotnie większym rynku w strefie euro nakłady 2 euro CC od kilku już lat schodzą w dół i obecnie jest to często poniżej 500.000 na emisje.Dodatkowo GN nie da się użyć w automatach a w obiegu bywają sporadycznie,często były problemy przy płatnościami za pomocą GN.Powszechne jest przecenianie też ilości kolekcjonerów (zbieraczy) w Polsce.Była chwilowa moda na GN czy lustrzanki ceny doprowadzono do absurdu i bańka pękła,rynek siadł i już nie wrócił.Wcześniej wielu ,,inwestorów" napychało szafy woreczkami GN.Obecnie jest ruch w drugą stronę,w oddziałach banków niedoszli ,,inwestorzy" upłynniają mniej chodliwe emisje po nominale czyli większość emisji po 2000 r.Zainteresowanie spada i będzie spadać nadal.Za rok trudno będzie pozbyć się większości póżniejszych wydań GN za wiecej niż nominał. Rynek przestawi się błyskawicznie na nowe 5 zł a o GN szybko zapomni. Zapewne czy to w przyszłym roku czy w kolejnych latach ilość emisji 5 zł wzrośnie jak i ich nakłady i zabawa się znowu rozkręci. No chyba ,ze w perspektywie kilku lat Polska wejdzie do strefy euro. Tyle,że póki co się na to nie zanosi.

Poniekąd NBP ratuje sytuacje nowymi 5 zł bo zbieractwo GN samoistnie zamiera od jakiegoś czasu ,zwrotów mają coraz wiecej a z nowych emisji tylko część się rozchodziła.
jako

Miejscowość: Europa

Postprzez tonej » 24 Mar 2014 21:25

jako napisał: Zapewne czy to w przyszłym roku czy w kolejnych latach ilość emisji 5 zł wzrośnie jak i ich nakłady

Na to bym nie liczył.

tonej ;)
Everybody lies.
Awatar użytkownika
tonej

Postprzez Bumer » 24 Mar 2014 21:28

jako napisał:...Dodatkowo GN nie da się użyć w automatach...

Akurat biletomaty w Poznaniu bez problemu je przyjmują - wiem z autopsji :)
Ostatnio edytowany przez Bumer, 24 Mar 2014 22:25, edytowano w sumie 1 raz
Against Modern Football

"My nie jesteśmy politykami i w ramach obrony wizerunku nie będziemy odsuwać się od osób, które znamy wiele lat i które zrobiły wiele dla środowiska kibicowskiego. I nie obchodzi nas to, co kto robi poza stadionem. Jeśli ktoś wybiera wizerunek, a nie kolegę, to niech się trzyma z daleka od nas, bo my reprezentujemy inne wartości i zawsze tak będzie".
Bumer

Postprzez jako » 24 Mar 2014 21:41

Zazwyczaj nakłady rosły wraz z wzrostem zainteresowania a ze spadkiem malały.Dlaczego teraz miało by być inaczej?

Spordycznie automaty przyjmowały GN ale w ogólnej ich masie w skali kraju tylko naprawde to są pojedyńcze przypadki .
jako

Postprzez tonej » 24 Mar 2014 22:22

Wynika to z nowej polityki NBP, mniej emisji a z większym nakładem. Na 2 złotówkach czy 5 złotówkach nie zarabiają więc nie widzę sensu żeby było ich więcej a wręcz przeciwnie uważam że nie będzie więcej niż dwie na rok ale za to o większym nakładzie żeby na prawdę te monety miały charakter obiegowy.

tonej ;)
Everybody lies.
Awatar użytkownika
tonej

Postprzez jako » 24 Mar 2014 22:55

Póki co koszty materiału,bicia etc. monet 2 i 5zl są niższe niż ich nominal,wiec NBP na nich ,,zarabia". 3 czy 4 emisje rocznie to tez znacznie mniej niż 10 -20 jak to bywało przy GN a już lepiej by to wyglądało - emisja co kwartał.Można też ograniczyć nakłady zwykłych 5zł a zwiększyć 5 zł okolicznościowych,nawet w ostateczności zaniechać bicia zwykłych 5zł.Zresztą jeśli będą wprowadzać systematycznie do obiegu nowe 5 zl okolicznościowe to z czasem nie będzie potrzeby bicia zwykłych 5 zł.Zresztą NBP wprowadza obiegowe 5zł co parę lat tylko na podtrzymanie obiegu.Z roku na rok ilość używanego bilonu (gotówki) maleje na rzecz transakcji bezgotówkowych.Psychologicznie 5 zł też ma znacznie większą wartość niż 2 zł,więc lepiej coś kupić za te 5 zł niż odkładać każdą otrzymaną piątkę.To już co najmniej 2 piwa :).
jako

Postprzez platinum » 24 Mar 2014 23:11

jako napisał:Zresztą jeśli będą wprowadzać systematycznie do obiegu nowe 5 zl okolicznościowe to z czasem nie będzie potrzeby bicia zwykłych 5 zł.

I to jest istotna sprawa. Żywotność 5 zł to 15-20 lat. Do tej pory przez blisko 20 lat wybito ich coś około 260-270 mln i starczyło.
"Największym cyrkiem jest to, że osoba która nawet nie powąchała tej monety udziela się w tym temacie pouczają innych." (Tomi85).
Awatar użytkownika
platinum

Miejscowość: Planet Earth

Re:

Postprzez torontokuba » 04 Maj 2014 11:14

Informacja z innego tematu...

Bumer napisał:Wystarczyło zapytać:

"Informujemy, że w woreczku (saszetce) menniczym znajduje się 100szt. monet 5zł okolicznościowych bitych w standardzie obiegowym."

viewtopic.php?f=1&t=24274&start=60

Wcześniejsze przypuszczenia...

torontokuba napisał:
platinum napisał:... a 5 zł Bimetal to 250 zł...

A czy do tej pory w woreczkach 5zł nie było po 100 sztuk?

Image

torontokuba napisał:Wszystko zależy od tej dystrybucji (którą meszuzel pierwszy poruszył). :wink: Będzie tylko 12 000 woreczków, jak na kolejki przed NBP, trochę mało. :(

meszuzel napisał::twisted: :twisted:
E źle piszesz.
Te 12 tyś podziel przez ilość oddziałów, to średnio w przybliżeniu przypada po 705 worków. Pierwszy to napisałem :twisted: :twisted:

torontokuba napisał:Jakby nie było, przy większej emisji, spodziewam się o 4000 mniej woreczków. Dystrybucja (czyli NBP) zadecyduje popularność i rzadkość tych monet.

Czyli, potwierdzenie jest, 100 monet na woreczek (500zł), czekamy na limity przy okienkach. Jeżeli biznesy zamawiały i zamawiają te woreczki, ciekawe po ile ich zostanie na każdy oddział NBP?
Ostatnio edytowany przez torontokuba 04 Maj 2014 11:25, edytowano w sumie 2 razy

Awatar użytkownika
torontokuba

Postprzez Grzegorz_Wroclaw » 04 Maj 2014 11:24

oj na 100% pozamawiały, w końcu to 1. moneta z serii - więc już wietrzą podobny interes jak na Augście :(
Grzegorz_Wroclaw

Miejscowość: Wrocław

Postprzez meszuzel » 04 Maj 2014 11:42

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Postprzez K-T » 05 Mar 2015 23:47

Ale 2zł GDN poleciały w dół na alle_O że szok... nawet ceniony z ostatnich roczników Jan Paweł II BEATYFIKACJA z 8pln na 2,30pln :? a mam do dziś woreczek
Awatar użytkownika
K-T

Postprzez puntur » 05 Mar 2015 23:50

A jak wejdzie euro, to będziemy to sprzedawać na kilogramy jak CuNi z PRL. Taka prawda - nowe emisje napędzały rynek.
puntur

Miejscowość: Lublin

Postprzez Mad_Tiger » 06 Mar 2015 00:04

puntur napisał: to będziemy to sprzedawać na kilogramy

Ja mogę już teraz kupić 1 kg za 200 zł :)

K-T napisał:Ale 2zł GDN poleciały w dół na alle_O że szok... nawet ceniony z ostatnich roczników Jan Paweł II BEATYFIKACJA z 8pln na 2,30pln :? a mam do dziś woreczek

Jeżeli w tym roku doczekamy się dodatkowej emisji na 10 rocznicę śmierci to ceny na ten okres podskoczą :) i później znowu spadną :)

Ja jednak obserwuję od pewnego czasu, że coraz więcej kompletów jest sprzedawanych oraz całe worki są wyciągane z szaf :) nie tylko te najnowsze ale nawet '96-'99 rocznik :) Mi do kompletu jeszcze kilku sztuk brakuje ale mam zamiar poczekać bo coś czuję, że ceny jednak będą stopniowo spadać ... nawet na Zygmuncie :D
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."

ImageMój zbiór monet na ucoinImage
ImageSprzedam trochę monet i banknotówImage

W sprawie reklamy w awatarze proszę o kontakt na PW :)
Maksymalny rozmiar; szerokość: 80 pikseli, wysokość: 80 pikseli, waga pliku: 50.00 KiB + 2 linijki tekstu w podpisie.
Awatar użytkownika
Mad_Tiger

Miejscowość: Warszawa

PoprzedniaNastępna

Wróć do Monety polskie - III RP po denominacji

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości