Koniec okolicznościowych 2 zł NG!

Dyskusje o monetach złotych, srebrnych, Nordic Gold wydawanych po 1995 roku

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Re: Koniec okolicznościowych 2 zł NG!

Postprzez platinum » 06 Mar 2015 00:18

puntur napisał:A jak wejdzie euro, to będziemy to sprzedawać na kilogramy jak CuNi z PRL. Taka prawda - nowe emisje napędzały rynek.

Ale euro w Polsce nie wejdzie. W ciągu 10 lat strefa euro się rozpadnie i nie będzie do czego wchodzić.
"Największym cyrkiem jest to, że osoba która nawet nie powąchała tej monety udziela się w tym temacie pouczają innych." (Tomi85).
Awatar użytkownika
platinum

Miejscowość: Planet Earth

Postprzez meszuzel » 07 Mar 2015 15:34

Zygmunt z tego co widzę (choć nie obserwuję precyzyjnie) to rośnie.
Sokrates "Wiem, że nic nie wiem"

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Miejscowość: Piotrków Tryb.

Postprzez platinum » 07 Mar 2015 15:42

meszuzel napisał:Zygmunt z tego co widzę (choć nie obserwuję precyzyjnie) to rośnie.

I rośnie i spada. To kwestia przyjęcia perspektywy czasowej jako bazy do porówania:

od 2011 roku rzeczywiście rosnie, delikatnie:
http://cenum.pl/katalog/Polska/III_RP/O ... ugust.html

Wg katalogu:
http://m4n.pl/monety/018/9007m018.xml
w latach 2008-2009 byl wyceniany na 800 zł, w 2010 r. na 600, potem na 500 czyli spada :-).
"Największym cyrkiem jest to, że osoba która nawet nie powąchała tej monety udziela się w tym temacie pouczają innych." (Tomi85).
Awatar użytkownika
platinum

Postprzez meszuzel » 07 Mar 2015 15:56

Były przypadki i po 1000 zł ale w tamtym okresie wszystko było nadmuchane. Jak kupowałem jakiś czas temu to można było go dostać już za ok. 330 zł oczywiście chodzi o menniczy stan nie o wycieruchy. Teraz trzeba sie liczyć z wydatkiem 400 zł spokojnie.

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Postprzez alterego » 31 Sty 2017 22:47

Hej, mam albumy na monety w kapslach tom I i tom II. Drugi tom po Janie Karskim (ostatnia 2ka) ma 28 wolnych miejsc. Wymyslilem, ze zapelnie to tymi 5kami, bo sa jakas tam kontynuacja. Mam juz specjalne kapsle i jakos to niby wyglada. 5ki ida po dwie rocznie, wiec powonno wystarczyc moejsca jeszcze na sporo lat. Poszukalem jednak dzisiaj informacji o ilosci 5ek i na blogu samcika (subiektywnie o finansach) znalazlem jakas wzmianke o 16. Wpis jednak jest z 2013. Kto sie orientuje na ile to aktualne? Jak wiadomo NBP lubi zmieniac plany.
alterego

Postprzez Mad_Tiger » 31 Sty 2017 23:13

NBP wprowadzając piątki informował, że ta seria (Odkryj Polskę) ma liczyć 16 tematów (2 na rok = 8 lat).
Powinno to być gdzieś w wiadomościach na stronie NBP.
Od tamtej pory nie widziałem (a staram się śledzić na bieżąco komunikaty NBP) aby zmienili tamtą decyzję lub też podali inną ilość tematów.
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."

ImageMój zbiór monet na ucoinImage
ImageSprzedam trochę monet i banknotówImage

W sprawie reklamy w awatarze proszę o kontakt na PW :)
Maksymalny rozmiar; szerokość: 80 pikseli, wysokość: 80 pikseli, waga pliku: 50.00 KiB + 2 linijki tekstu w podpisie.
Awatar użytkownika
Mad_Tiger

Miejscowość: Warszawa

Postprzez alterego » 31 Sty 2017 23:28

Tak w ogole to przepraszam, bo moze juz ten temat byl poruszany. Staram sie przebrnac przez caly, ale jest dosc obszerny. Jesli faktycznie wyjdzie 16 to zostanie mi jeszcze 12 okienek. Jakies pomysly jak to sensownie zapelnic? Myslalem o 1990-1994, ale one sa niestety wiekszego wymiaru (jak te z 95) i do tych okienek w albumie nie beda pasowac :/
alterego

Postprzez alterego » 31 Sty 2017 23:29

Mad_Tiger napisał:NBP wprowadzając piątki informował, że ta seria (Odkryj Polskę) ma liczyć 16 tematów (2 na rok = 8 lat).
Powinno to być gdzieś w wiadomościach na stronie NBP.
Od tamtej pory nie widziałem (a staram się śledzić na bieżąco komunikaty NBP) aby zmienili tamtą decyzję lub też podali inną ilość tematów.

Ta seria ma miec 16, ale moga zrobic jakas kolejna serie 5ek w sumie z innym tematem ;)
alterego

Re:

Postprzez alterego » 01 Lut 2017 10:39

platinum napisał:
meszuzel napisał:Znane są przypadki gdzie kasjerka przyjęła monety z okresu PRL bo klient wcisnął jej kit.
Ludzie na kasach to nie osoby, które numizmatyka czy zbieranie monet może pasjonować tym samym wiedza o tym czy ta moneta, którą chcesz zapłacić to faktycznie prawdziwy pieniądz.

Dobry przykład. Jeżeli ktoś nie odróżnia nazwy państwa w którym żyje od nazwy innego państwa. Jeżeli ktoś nie odróżnia godła swojego państwa od godła innego państwa to może nie jest wystarczająco kompetentną osobą by być kasjerem. Jak rozumiem był to skrajny, niezwykle rzakdła przykład.

Nadal nie mogę się zgodzić, że zaufanie GN-om wymaga jakiejś numizmatycznej wiedzy. Idealnie by było by kasjer byl szkolony (i niektórzy takie kursy przechodza) z rozpoznawania pieniędzy (ma to głownie na celu wychwytywanie fałszywek). Nawet jednak jezeli nikt kasjerowi nie pokazał GN-a, to wystarczy jednak odrobina logicznego myślenia (zatem IQ):
- jest krążek ?
- jest metal ?
- ma dwie strony ?
- na jednej stronie jest godło państwa i nazwa państwa ?
- czy nazwa państwa i godło państwa odpowiada państwu którego czuje się obywatelem?
- jest na jednej ze stron nominał i waluta?

Zatem algorytm jest bardzo prosty.

Pamiętam jak to było za komuny. Też nakłady były małe, ale czasami w obiegu pojawiały się:
- srebrne (podłej próby .625) 200 zł
- 1000 zł z JP II (82 rocznik)
- miedzioniklowe "okolicznościowe" (np z królami) - nominał chyba 50 - 100 zł.

I nie było problemów większych by takie monety akceptować. Pomimo, że znajomość numizmatyki była duzo węższa niz teraz, a już na pewno nie bylo internetu a masmedia były w postaci szczątkowej w stosunku do tego co dzisiaj mamy.

Przesadzacie troche z tym akceptowaniem w sklepach. Pochodze z malego miasta - 20 000 osob i tam wszedzie mozna zaplacic, a sam kilka razy dostalem z obiegu. Jednak mowienie o tym, ze kasjer ma obowiazek znac i mieszanie do tego tematow historycznych i innych to nadinterpretacja. Zwlaszcza, ze teraz pojawila sie masa falsow...
alterego

Postprzez medyk1 » 01 Lut 2017 12:37

Nadal nie mogę się zgodzić, że zaufanie GN-om wymaga jakiejś numizmatycznej wiedzy. Idealnie by było by kasjer byl szkolony (i niektórzy takie kursy przechodza) z rozpoznawania pieniędzy (ma to głownie na celu wychwytywanie fałszywek). Nawet jednak jezeli nikt kasjerowi nie pokazał GN-a, to wystarczy jednak odrobina logicznego myślenia (zatem IQ):
- jest krążek ?
- jest metal ?
- ma dwie strony ?
- na jednej stronie jest godło państwa i nazwa państwa ?
- czy nazwa państwa i godło państwa odpowiada państwu którego czuje się obywatelem?
- jest na jednej ze stron nominał i waluta?

a to wytłumacz to kasjerowi w ewropie 19 państw i każda moneta ma na awersie stronę narodową.
Co do monet Polskich to patrząc na dzisiejszy poziom nauczania na szczęście już były bo gimnazja zlikwidowali - jeszcze czas na program to niem co się dziwić, że młodzi sprzedawcy nie odróżniają Rzeczpospolitej Polskiej od Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a korona jest tak mała, że przy sporej kolejce przy kasie i stresie sprzedawcy można tego nie zauważyć :shock:
kłamać zdarza się rządom, bankierom, a czasem nawet audytorom. Tylko złoto mówi prawdę - Rees Mogg
Awatar użytkownika
medyk1

Miejscowość: PYRLANDIA

Postprzez mmz » 01 Lut 2017 13:18

na rancie GN jest NBP, a na dukatach lokalnych gładki rant
TPZN nr 101
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanensis, A.D. 1577
Awatar użytkownika
mmz

Postprzez alterego » 01 Lut 2017 17:28

Nie chce mi sie do tevo wracac, bo temat walkowany w tym watku az za dlugo. IMO jednak mieszanie do tego historii godla itd. mija sie z celem. Jak juz napisalem - sa teraz falszywki z ali express i tez maja godlo i to wszystko. Ktos dal tez dobry przyklad - brak konsekwencji, bo jakas tam zlotowka z 1990 byla uznawana w obiegu, a 100 zl juz nie. Wiec zgodze sie, ze to praca kasjera i warto aby mial rozeznanie, ale mieszanie do tego historii to troche naduzycie.

Swoja droga czytam caly ten temat (juz koncze) i ciekawie sie teraz czyta spekulacje o cenach tych monet na poziomie 25-50 zl :)
alterego

Re: Re:

Postprzez wordlord » 01 Lut 2017 23:49

alterego napisał:Przesadzacie troche z tym akceptowaniem w sklepach. Pochodze z malego miasta - 20 000 osob i tam wszedzie mozna zaplacic, a sam kilka razy dostalem z obiegu.

Przekonałem się na własnej skórze, że większe miasto wcale nie oznacza większej świadomości i akceptacji pieniądza. Dwa razy zdarzyło się,że stanowczo i definitywnie odmówiono mi przyjęcia okolicznościowych dwójek oba przypadki miały miejsce w centrum Warszawy... :D
Awatar użytkownika
wordlord
Site Admin
<b style='color: #ff0000'>Site Admin</b>

Miejscowość: Łódź

Re: Re:

Postprzez platinum » 02 Lut 2017 00:41

Większe miasta - większa asertywność? ;-). Na szczęście z obecnymi 5-tkami prawie nie ma problemów. Z dwójkami to była loteria. Tak z 30 % miała obiekcje by je przyjmować.
Awatar użytkownika
platinum

Postprzez typowyfacet » 02 Lut 2017 09:42

Z dwójkami był problem bo nie mieściły się w kasetkach na bilon. Na szczęście z piątkami nie ma tego problemu.
typowyfacet

Miejscowość: Gdańsk

Postprzez meszuzel » 02 Lut 2017 10:05

Z dwójkami bywało różnie, ale najczęściej jednak stwarzały problem. Z piątkami jest za to fajnie, bo albo mylą i mówią że euro nie przyjmują :) albo pytają czy mam tego więcej :)

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Postprzez alterego » 02 Lut 2017 10:28

Ja znam nawet jedna kasjerke, ktora zbierala 2ki od Klientow, a potem je sprzedawala dla kolekcjonerow. Oczywiscie mennicze nie byly, ale miala dobre ceny - czasem trafiala nawet cos z 2000 i starszych. Jak cena byla nizsza niz na allegro, to i chetni byli, a te stare GNy po kilkadziesiat zlotych sa warte.
alterego

Postprzez piotr7 » 08 Lut 2017 16:56

Byłem dzisiaj w NBP w Warszawie, dostępne są 2 zł zgodnie z opisem na stronie.
Zdziwił mnie troche ich słaby stan, już na pierwszy rzut oka widać, że kilka z tych co kupiłem było w obiegu.
P.
Mój profil na uCoin: https://pl.ucoin.net/uid50848
piotr7

Miejscowość: Mazowieckie

Postprzez mmz » 08 Lut 2017 17:11

Nie opyla się oddawać 2 GN do NBP. NBP pobiera prowizję od wpłat bodajże ponad 100 złotych, czyli 50 szt. 2 złote. Stąd swoje pooddawałem/wpłaciłem na ROR. Wszystkie czyściutkie mennicze od 2012 w woreczkach menniczych - były rozpakowane w oddziale i przepakowane w rolki :). Mój bank oddaje to do NBP, a co oni z tym robią?
TPZN nr 101
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanensis, A.D. 1577
Awatar użytkownika
mmz

Postprzez demon » 08 Lut 2017 23:46

Czyli dostępnych jest tylko 5 tematów?
demon

PoprzedniaNastępna

Wróć do Monety polskie - III RP po denominacji

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości