Kanonizacja Jana Pawła II - 27 kwietnia

Dyskusje o monetach złotych, srebrnych, Nordic Gold wydawanych po 1995 roku

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Re: Kanonizacja Jana Pawła II - 27 kwietnia

Postprzez meszuzel » 07 Kwi 2017 09:55

Panowie kończymy z uprzejmościami :) i wracamy do meritum.
Sokrates "Wiem, że nic nie wiem"

Konkurs z nagrodami - Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2018

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Miejscowość: Piotrków Tryb.

Postprzez platinum » 07 Kwi 2017 10:08

meszuzel napisał:Panowie kończymy z uprzejmościami

Mamy być nieuprzejmy dla niego? :P

Chciałbym zauważyć, że dla tej (500 zł, 1kg) monety, od początku da sie zauważyc całkiem duży obrót.

Tylko na allegro, od końca pażdziernika 2014 było 97 ofert, z tego zdecydowa większość to aukcje (tylko 16 KT na 97), więc najprawdopodobniej zostały zakończone pomyślnie dla sprzedawcy.

Czyli ponad 10 % nakładu przeszło przez allegro w 2.5 roku, a przecież największy obrót jest tuż po emisji (czyli pół roku wczesnie), niestety nie mam dostęu do danych ile wtedy sprzedano monet. Niewątpliwie ruch w interesie dla tej monety był i monety intensywnie szukały swojego docelowego właściciela.
"Największym cyrkiem jest to, że osoba która nawet nie powąchała tej monety udziela się w tym temacie pouczają innych." (Tomi85).
Awatar użytkownika
platinum

Miejscowość: Planet Earth

Postprzez Grzegorz_Wroclaw » 07 Kwi 2017 11:04

Nie będę wchodził w polemikę, bo to i tak w tym konkretnym przypadku niewiele da. Ale na początek proponuje sparwdzić ile razy, tytułowa moneta, pojawiała się u danego sprzedawcy :)
Grzegorz_Wroclaw

Miejscowość: Wrocław

Postprzez meszuzel » 07 Kwi 2017 11:09

Sedno sprawy.
Nie da sie precyzyjnie określić jaka ilość monet przeszła przez allegro. Można założyć absurdalne rozwiązanie, że jedna krążyła od właściciela do właściciela 10 czy 20 razy. taki wynik wtedy zaburza ilość sprzedanych jednorazowo monet.

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Postprzez platinum » 07 Kwi 2017 14:41

meszuzel napisał:Sedno sprawy.
Nie da sie precyzyjnie określić jaka ilość monet przeszła przez allegro. Można założyć absurdalne rozwiązanie, że jedna krążyła od właściciela do właściciela 10 czy 20 razy. taki wynik wtedy zaburza ilość sprzedanych jednorazowo monet.

Tak, tylko to jest coś co może dotyczyć każdej innej aukcji czy nawet monety. Można porównać jaki odsetek innych monet w stosunku do nakładu przeszedł przez allagro. Ja nie pamiętam by tak zanacząca cześć nakładu była przedmiotem handlu w tak krótkim czasie, tym bardziej, że nie ma danych dla najbardziej gorącego okresy a i moneta nie była sprzedawana w kolekcjonerze, więc nie było odbiorów 1-2 tygodnie po emisji.
Oczywiście, można dopatrywać sięspisku masonów, żydów i cyklistów, że różne nicki to ta sama osoba w kołko kupowła monete, tylko na każdej takiej transakcji, licząc średniącene 8-9 K taki sprzedawca jest do tyłu.
Z drugiej strony niektóre nicki są znane i sławne z ustawiania pod bankiem swoich ludzi i skupowaniem wielu monet (również serii SSA).

Podajcie przykład innej monety, dla której w relatywnie krótkim czasie przeszło przez allegro więcej niż 10 % nakładu ...

Poniżej rozkład loginów i ilość "sprzedanych" monet (nie odrzuciłem ofert KT):
summer-time 18
przemek_cs1 6
Majeczka23z 5
numizmatyczny_pl 5
dolomitex 5
Robi-Numizmaty 4
maruszyna300 2
SklepGGN 2
terdaj2 2
Berll 1
darius956 1
FHU_GORIS 1
janusznaczke 1
KCN-KOSZALIN 1
kurdttt 1
little17 1
mammut19 1
Mateusz_Niemczyk 1
mateuszbartuszek 1
misiek19910 1
monetyswiata_pl 1
numi70 1
paulabryja 1
personagrata63 1
Pomerania 1
rajmund1970 1
seba270 1
SirKalo 1
sklep-z-monetami 1
Sky-is-the-limit 1
st2009 1
stepik_9 1
tadekchodziez 1
tutuscwel 1
zuubeer 1

Wątpliwości można mieć odnośnie summer-time bo 18 sztuk to rzeczywiście sporo jak na taką monetę, ale patrząc na ceny i terminy wystawienia aukcji, to można zaryzykować stwierdzenie, że co najmniej 6 monet sprzedał.
"Największym cyrkiem jest to, że osoba która nawet nie powąchała tej monety udziela się w tym temacie pouczają innych." (Tomi85).
Awatar użytkownika
platinum

Postprzez Mad_Tiger » 07 Kwi 2017 14:46

platinum napisał: ta sama osoba w kołko kupowła monete, tylko na każdej takiej transakcji, licząc średniącene 8-9 K taki sprzedawca jest do tyłu.

Sprzedawca nigdy nie jest do tyłu ;) procedura zwrotu prowizji jest banalna a 8 gr (Max 1zł ) za wystawienie to Pikuś (Pan Pikuś )
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."

ImageMój zbiór monet na ucoinImage
ImageSprzedam trochę monet i banknotówImage

W sprawie reklamy w awatarze proszę o kontakt na PW :)
Maksymalny rozmiar; szerokość: 80 pikseli, wysokość: 80 pikseli, waga pliku: 50.00 KiB + 2 linijki tekstu w podpisie.
Awatar użytkownika
Mad_Tiger

Miejscowość: Warszawa

Postprzez meszuzel » 07 Kwi 2017 14:56

platinum napisał:Podajcie przykład innej monety, dla której w relatywnie krótkim czasie przeszło przez allegro więcej niż 10 % nakładu ...

Podziwiam wytrwałość w wklejaniu kolejnych nick'ów, mi by się nei chciało :)
Ale wracając do sprawy. W mojej ocenie nie może operować procentami, bo nakład tej konkretnej monety jest poniżej tysiąca. Ile było dotychczas emisji z takim nakładem?

A tak mi wpadło do głowy, czy sokół nie osiągnie takiego poziomu? przypuszczam, że go nawet przekroczył. :)

Zaczęło sie od tego, że cena się normalizuje i może lepiej rozważyć te kwestie, a wielkość emisji, jaka przeszła przez portale aukcyjne pozostawić tym co na tym zarobili :)

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Postprzez platinum » 07 Kwi 2017 15:16

meszuzel napisał:Podziwiam wytrwałość w wklejaniu kolejnych nick'ów, mi by się nei chciało :)

nie chciało by Ci się zrobić 1 copy&past?:-)

Ale wracając do sprawy. W mojej ocenie nie może operować procentami, bo nakład tej konkretnej monety jest poniżej tysiąca.

No i? procenty od liczby mniej niż tysiąc są zakazane? :-). Skoro "duża" moneta jest kilka razy sprzedawana i ilość transakcji jest mniejsza niż ilośc aukcji, to podobny mechanizm działa dla mniejszych monet. Ostatecznie przecież takim podbijającym cenę sprzedawcą chodzi o zysk, a zysk jest i z małej monety sprzedanej w wielu egzemplarzach i z dużej, drogiej, sprzedanej z sukcesem tylko raz.

Ile było dotychczas emisji z takim nakładem?

W srebrze nie było. Najbliższe skojarzenie to Jagiełło półpostać (końcowka PRL), ale to nakład 2.5 raza wyższy. Co prawda moneta dużo starsza )'89 rok), ale sprzedaż podobnej liczby tej monety co 500 zł (+/- 100 sztuk) na Allegro trwała nie 2.5 roku a prawie 6 lat. Pomimo, żę moneta jednak sporo mniejsza, dużo dużo tańsza, więc płynność powinna być też większa. Dla porównania niedogodny jest fakt, że to jednak moneta nie sprzed 3 a sprzed 28 lat.

A tak mi wpadło do głowy, czy sokół nie osiągnie takiego poziomu? przypuszczam, że go nawet przekroczył.

Ile to by było? Ponad 10K sztuk? Tuż emisji to może tak, nie wiem jak to sprawdzić.
W ostatnich latach raczej nie, chociaż, od początku roku przez allegro przeszło 100 sokołów, czyli w 3 miesiące mniej niż 1 %, a do tego ponad 20 sztuk to KT które pewnie się nie sprzedały. Jeżeli ilość sprzedanych w czasie Sokołów jest w przybliżeniu stała, to jest procentowo (w stosunku do nakładu) dużo dużo mniej.
Awatar użytkownika
platinum

Postprzez Grzegorz_Wroclaw » 07 Kwi 2017 15:26

Zatrzymując się na pierwszej pozycji, już mamy 97 minus 17 (załóżmy że jednak w końcu poszła ;)) zostaje już tylko 80, tak to właśnie wyglada jak bezrefleksyjnie, i od razu wyciągamy wnioski... :roll:
Grzegorz_Wroclaw

Postprzez platinum » 07 Kwi 2017 21:13

Grzegorz_Wroclaw napisał:Zatrzymując się na pierwszej pozycji, już mamy 97 minus 17 (załóżmy że jednak w końcu poszła ;)) zostaje już tylko 80, tak to właśnie wyglada jak bezrefleksyjnie, i od razu wyciągamy wnioski... :roll:

Pogrupuj sobie po czasie i cenach - wychodzi sprzedanych z 6. Nawet jeżeli - dla innych monet masz podobnie - zdarza się, że są wielokrotnie sprzedawane, zatem porównywanie z innymi - byle było robione w procentach, ma jak najbardziej sens, trzeba to tylko zrozumieć, czego serdecznie Ci życzę :-).
Yes, you can
Awatar użytkownika
platinum

Postprzez Grzegorz_Wroclaw » 07 Kwi 2017 21:19

Tak jest towarzyszu, inaczej niż napisałeś przecież nie może być :oops:
Grzegorz_Wroclaw

Poprzednia

Wróć do Monety polskie - III RP po denominacji

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Tomis oraz 7 gości