Kanonizacja Jana Pawła II - 27 kwietnia

Dyskusje o monetach złotych, srebrnych, Nordic Gold wydawanych po 1995 roku

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Kanonizacja Jana Pawła II - 27 kwietnia

Postprzez platinum » 30 Wrz 2013 11:50

Tak jak spodziewano się kilka miesięcy temu - podano oficjalnie datę kanonizacji JP II: będzie to 27 kwietnia 2014 r.

Zapewne jakaś (a nawet jakieś) monety z tej okazji zostaną wyemitowane. Pytanie tylko jakie. Być może dowiemy się z kolejnej wersji planu emisyjnego na 2014 r.

Gdybym miał zgadywać: zamiast trzech emisji SSA, będą dwie, i w to miejsce wskoczy jakaś 3 lub nawet 5 uncjówka Au (1000 lub 2000 zł), oraz wyjątkowe - nietypowe Ag, powiedzmy 2 czy nawet 3 uncje (np 50 zł).

Z drugiej strony - tak sobie patrze na obecny plan i w sumie do tej emisji pewne przeygotowania poczyniono: co prawda są dwie emisje w marcu i jedna w kwietniu (Jan Karski), ale na maj planowano tylko 5 zł z metalu nieszlachetnego. Mogę zgadywać, ze NBP obstawiał kanonizację na maj. Zatem emisja pod koniec kwietnia nie zachwieje ogólnego planu.

Osobiscie wolałbym mniej monet, a bardziej atrakcyjne - bez rozdrabniania się jak to było przey beatyfikacji.
"Największym cyrkiem jest to, że osoba która nawet nie powąchała tej monety udziela się w tym temacie pouczają innych." (Tomi85).
Awatar użytkownika
platinum

Miejscowość: Planet Earth

Postprzez meszuzel » 30 Wrz 2013 12:00

Co do zotej sie nie wypowiadam, bo sam kruszec jest drogi i przeciętny Kowalski (bez urazy) nie ma szans na zakup tak drogiej monety.

Ale srebrna w mojej ocenie powinna być również jakaś 20zł. Wiele osób może chcieć kupić taką blaszkę, ale myśl o wydaniu na nią 1000 zł skutecznie ich zniechęci.

Jeśli byłaby dwudziestka z ceną 150 - 200 zł zainteresowanie prawdopodobnie było by większe.

Ale to tylko moje rozważania. Co zrobi NBP .... przekonamy się za kilka miesięcy.
Sokrates "Wiem, że nic nie wiem"

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Miejscowość: Piotrków Tryb.

Postprzez wordlord » 30 Wrz 2013 20:41

Ja jestem ciekaw czy ta emisja zostanie okraszona monetą 2 złote czy z racji rangi emisji NBP na wstępie złamie zasadę 2 emisji na rok i wyda monetę 5 zł jako mocne otwarcie dla tego typu monet okolicznościowych.
Zbieram, więc jestem.
Awatar użytkownika
wordlord
Site Admin
<b style='color: #ff0000'>Site Admin</b>

Miejscowość: Łódź

Postprzez meszuzel » 01 Paź 2013 09:27

Dwójka z Janem Pawłem II kończąca erę goldów. Brzmi całkiem ciekawie.
Osobiście jestem za.

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Postprzez impactom » 01 Paź 2013 18:12

Myślę że może pojawić się 5 zł jako dobre otwarcie nowej serii "GN" ale 50 zł w srebrze w dobrej próbie i wadze byłoby super.
Awatar użytkownika
impactom

Postprzez wordlord » 01 Paź 2013 21:30

No właśnie, znów dwójka, sreberko złotko lub dwa, trochę to schematyczne i nudne. Na taką okazję NBP mógłby się pokusić o wybicie monet okolicznościowych o nominale i parametrach naszych obiegówek od 1 grosza do 5 zł. Oczywiście przy bardzo dużym nakładzie by monety miały okazje się rozejść w obiegu.
Zbieram, więc jestem.
Awatar użytkownika
wordlord
Site Admin
<b style='color: #ff0000'>Site Admin</b>

Postprzez platinum » 01 Paź 2013 21:49

wordlord napisał:No właśnie, znów dwójka, sreberko złotko lub dwa, trochę to schematyczne i nudne.

O prapraszam, beatyfikacja właśnie była nietypowa, bo były aż 3 różne monety Au. Co osobiście uważam za błąd. O ile moge zrozumiec 2 monety złote: jedna wypasiona - 1000 zł było świetnym pomysłem, a druga zwykła: 100 lub 200 zł, o tyle zrobienie 3-ciej monety, "dla każdego" to przesada. Tę funkcję pełni zwykle 10 lub 20 zł Ag.

Co do 2 vs 5 zl.
5 zł - pomysł ciekawy by pierwszą monetę wybić z JPII, ale obawiam się, że szanse są mniejsze niż 50 %. Zapowiedziano już tytuł serii dla 5 zł. O ile nie jest trudne dla NBP zmienienie palnu emisji na następny rok, o tyle z tej zapowiedzi równiez widać, że 5 zl emitent widzi jako serie tematyczne. Dla mnei na pewno ciekawszym pomysłem byłoby Kanonizacja JP II na 5 zł niz kończenie serii na 2 zł, czy jakiejkolwiek innej monecie NG. Ze względu na częstość emisji nie lubie 2 zł i często dawałem mojemu brakowi uczuć wyraz :).

2 zł - JPII - pożegnanie NG? Te monety zaczęły się od Zygmunta II Augusta, zatem nie bardzo widze związek. Jak już to po prostu 2 zl z JP II. Przy 2 zl obawiam się jednego - będzie duży nakład 1M - 1.2 M. a skończy się jak poprzednio - 2 zł będą chodzić po 8-10 zł :(.

Owszem - monet z JP II było dużo, ale zawsze cieszyły się pupularnością. Porównajmy sobie nakłady tych monet - zawsze byly bardzo duże, nawet Au było liczne, a i tak ceny osiągane były i są dosyć znaczne jak na taką ilość monet. Jest też wielu zbieraczy, którzy kolekcjonują wyłącznie monety z JPII, albo monety te traktując jako osobna serię tematyczną.

Skoro w wersji nr 2 planu emisyjnego na rok 2014 mają być 3 tematy wypijane jako NG 2 zł, z tego ostatnia to Jan Karski w kwietniu, to szanse, że pojawi się równiez JP 2 na tej monecie szacowałbym jak 50 / 50. Może przez przypadek rzeczywiście wyjdzie, że to bedzie ostatni temat 2 zł....
"Największym cyrkiem jest to, że osoba która nawet nie powąchała tej monety udziela się w tym temacie pouczają innych." (Tomi85).
Awatar użytkownika
platinum

Postprzez meszuzel » 02 Paź 2013 09:43

platinum napisał:2 zł - JPII - pożegnanie NG? Te monety zaczęły się od Zygmunta II Augusta, zatem nie bardzo widze związek. Jak już to po prostu 2 zl z JP II. Przy 2 zl obawiam się jednego - będzie duży nakład 1M - 1.2 M. a skończy się jak poprzednio - 2 zł będą chodzić po 8-10 zł :(.

Związek tych dwóch monet zawsze się znajdzie.

Zygmunt II August to kolejny władca Polski, którego wizerunek jako pierwszego został przedstawiony na monecie NG i jest to moneta, która otwiera serię monet Nordic Gold.
Jan Paweł II to kolejny władca Watykanu, którego wizerunek kończyłby serię którą zapoczątkował Król.

Czyli jakiś związek tych dwóch postaci jest.
Ale sam stwierdziłeś, że monety wykonane z tego stopu traktujesz pogardliwie, więc czy chciałbyś aby Papież był na goldzie ??
Nakład powinien być duży nawet 2 mln.

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Postprzez platinum » 02 Paź 2013 17:17

meszuzel napisał:Ale sam stwierdziłeś, że monety wykonane z tego stopu traktujesz pogardliwie, więc czy chciałbyś aby Papież był na goldzie ??

Wiesz, to nawet nie jest kwestia pogardy do stopu. Nie lubie goldów, bo ... zacząłem je zbierać, a mam tak, że jak coś zaczynam to kończe, w tym rpzypadku kontynuuje. Jak się zorientowałem ile to razy w roku jest emitowane, ille z tym jest zabawy - trzeba w dniu emisji isć do banku, by dostać worek, by wybrać jedną w miarę dobrym stanie monete, to zaczęło mnie to irytować.

Goldy dl amnei byłby jak najbardziej ok gdyby tego było w ciągu roku 4 emisje, no maksymalnie 8. A nie "naście".
Paradoksalnie - łatwiej sobie zagwarantować Ag w dobrym stanie niz golda.
Licytujesz, zamawiasz, przychodzi Ci do domu. A za NG trzeba biegać po mieście.
Awatar użytkownika
platinum

Postprzez meszuzel » 02 Paź 2013 20:23

Podobne wątpliwości w zbieraniu goldów targają wielu zbieraczy.

Ale nie odbiegajmy od meritum.
Mam nadzieję, że w związku z tym wydarzeniem nasz Papież a w zasadzie jego wizerunek znajdzie się na monecie 2 zł lub 5 zł.
Srebrne mnie nie interesują a jedynie te "obiegowe"

Pozostaje czekać na wizerunki, czyli kilka miesięcy.

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Postprzez piotr186 » 02 Paź 2013 20:52

platinum napisał:
wordlord napisał:No właśnie, znów dwójka, sreberko złotko lub dwa, trochę to schematyczne i nudne.

O prapraszam, beatyfikacja właśnie była nietypowa, bo były aż 3 różne monety Au. Co osobiście uważam za błąd. O ile moge zrozumiec 2 monety złote: jedna wypasiona - 1000 zł było świetnym pomysłem, a druga zwykła: 100 lub 200 zł, o tyle zrobienie 3-ciej monety, "dla każdego" to przesada. Tę funkcję pełni zwykle 10 lub 20 zł Ag.

Co do 2 vs 5 zl.
5 zł - pomysł ciekawy by pierwszą monetę wybić z JPII, ale obawiam się, że szanse są mniejsze niż 50 %. Zapowiedziano już tytuł serii dla 5 zł. O ile nie jest trudne dla NBP zmienienie palnu emisji na następny rok, o tyle z tej zapowiedzi równiez widać, że 5 zl emitent widzi jako serie tematyczne. Dla mnei na pewno ciekawszym pomysłem byłoby Kanonizacja JP II na 5 zł niz kończenie serii na 2 zł, czy jakiejkolwiek innej monecie NG. Ze względu na częstość emisji nie lubie 2 zł i często dawałem mojemu brakowi uczuć wyraz :).

2 zł - JPII - pożegnanie NG? Te monety zaczęły się od Zygmunta II Augusta, zatem nie bardzo widze związek. Jak już to po prostu 2 zl z JP II. Przy 2 zl obawiam się jednego - będzie duży nakład 1M - 1.2 M. a skończy się jak poprzednio - 2 zł będą chodzić po 8-10 zł :(.

Owszem - monet z JP II było dużo, ale zawsze cieszyły się pupularnością. Porównajmy sobie nakłady tych monet - zawsze byly bardzo duże, nawet Au było liczne, a i tak ceny osiągane były i są dosyć znaczne jak na taką ilość monet. Jest też wielu zbieraczy, którzy kolekcjonują wyłącznie monety z JPII, albo monety te traktując jako osobna serię tematyczną.

Skoro w wersji nr 2 planu emisyjnego na rok 2014 mają być 3 tematy wypijane jako NG 2 zł, z tego ostatnia to Jan Karski w kwietniu, to szanse, że pojawi się równiez JP 2 na tej monecie szacowałbym jak 50 / 50. Może przez przypadek rzeczywiście wyjdzie, że to bedzie ostatni temat 2 zł....

Myślę że kanonizacja będzie jednak na Gn-e 2 zł (tak na 80% NBP bo zawsze może zaskoczyć...)

A tak w ogóle to seria 2 -złotówek nie zaczęła siew 1996 roku na Zygmuncie Auguście tylko w 1995 roku na 55 rocznicy zbrodni katyńskiej (też to był kwieceń)
piotr186

Postprzez platinum » 02 Paź 2013 21:12

piotr186 napisał:
A tak w ogóle to seria 2 -złotówek nie zaczęła siew 1996 roku na Zygmuncie Auguście tylko w 1995 roku na 55 rocznicy zbrodni katyńskiej (też to był kwieceń)

Pisałem o 2 zl w kontekście wypowiedzi przedmówcy, czyli NG. Zatem w 96 r...
Awatar użytkownika
platinum

Postprzez piotr186 » 09 Paź 2013 21:03

Wpadłem na iście salomonowy pomysł - mogliby z okazji kanonizacji papieża Jana Pawła II wyemitować i okolicznościowy GN 2 zł i okolicznościową (nową) pięciozłotówkę. Taki bonus.
piotr186

Postprzez K-T » 10 Paź 2013 20:26

good idea :D idealne przejście
Awatar użytkownika
K-T

Postprzez platinum » 09 Gru 2013 17:00

"Narodowy Bank Polski z okazji kanonizacji Jana Pawła II planuje w 2014 r. emisję monet kolekcjonerskich z wizerunkiem Papieża Polaka."

Chyba ogłoszę się prorokiem ;-).
Awatar użytkownika
platinum

Postprzez piotr186 » 09 Gru 2013 17:32

platinum napisał:"Narodowy Bank Polski z okazji kanonizacji Jana Pawła II planuje w 2014 r. emisję monet kolekcjonerskich z wizerunkiem Papieża Polaka."

Chyba ogłoszę się prorokiem ;-).

Nie trzeba:) To było akurat wiećej niż pewne.

Pierwsze pytanie: jakie będą nominały no i ile będzie w sumie monet??
piotr186

Postprzez platinum » 09 Gru 2013 17:57

piotr186 napisał:
Pierwsze pytanie: jakie będą nominały no i ile będzie w sumie monet??

Na razie wiadomo jest tylko tyle, że monet będzie więcej niż jedna.
Awatar użytkownika
platinum

Postprzez Makot0072 » 09 Gru 2013 20:42

Cieszy mnie ta emisja :lol: gdyby nie to że znając NBP zapewne zarzną ją kolosalnym nakładem i ceną wziętą z d... z nikąd :lol: 8)
Kolekcjonowanie i Poszukiwanie
II RP, PRL, III RP
Awatar użytkownika
Makot0072

Miejscowość: Gliwice

Następna

Wróć do Monety polskie - III RP po denominacji

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości