Kanonizacja Jana Pawła II - 27 kwietnia

Dyskusje o monetach złotych, srebrnych, Nordic Gold wydawanych po 1995 roku

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Re: Kanonizacja Jana Pawła II - 27 kwietnia

Postprzez Grzegorz_Wroclaw » 31 Gru 2015 08:20

Moneta wróciła na aukcje :) czyli nie sprzedała się nawet w tej cenie...
Grzegorz_Wroclaw

Miejscowość: Wrocław

Postprzez el-dziubek » 31 Gru 2015 09:21

Nie sprzedała się, bo kupujący podstawiony był, czy może sprzedający nie pogodził się z wylicytowaną ceną? :P Patrząc na ilość komentarzy i czas końca bieżącej aukcji, mało tutaj doświadczenia w handlu na portalu tego typu :)
el-dziubek

Postprzez Grzegorz_Wroclaw » 02 Kwi 2016 14:47

Chyba nikt nie wklejał tego wczesniej, a pojawiła się dosyć ciekawa informacja do naszej dyskusji o kolorowance srebrnej 10 zł
http://numi-blog.pl/?p=111
Grzegorz_Wroclaw

Postprzez platinum » 02 Kwi 2016 15:08

Grzegorz_Wroclaw napisał:Chyba nikt nie wklejał tego wczesniej, a pojawiła się dosyć ciekawa informacja do naszej dyskusji o kolorowance srebrnej 10 zł
http://numi-blog.pl/?p=111" target="_blank

Dosyć domorosła analiza, bo to zacytowanie jednego lub 2 przepisów z KK, i w sumie niewiele z tego wynika.
Moje zdanie na temat przerabiania wizerunków monet jest od dawie dawna jak najbardziej krytyczne. Z czystopragmatycznego względu - taka dzialalność sieje zament wśród kolekcjonerów.
Z drugiej strony litera literą prawa, ale liczy się duch: przepis miał na celu penalizowanie fałszowania środka pieniężnego oraz wspierania tego procesu (przechowywanie, transport).
Te głupie malowanki nie mają na celu fałszowanie prawnego środka płatniczego (ale powszechan ich akceptacja moze w przyszłości ułatwić fałszowanie monet).
W sumie NBP najsensownei podesżło do tematu - ścigając nie za fałszowanie lecz za .. naruszenie wizerunku/praw autorskich.

I jeszcze jedna oczywistość: zacytowane prezpisy odnoszą się do pieniądza/ prawnego środka płatniczego. A zatem, na ich podstawie nic nie można zrobić manipulatorom monet PRL, starszych, czy nawet RP ale przeddenominacyjnych.
"Największym cyrkiem jest to, że osoba która nawet nie powąchała tej monety udziela się w tym temacie pouczają innych." (Tomi85).
Awatar użytkownika
platinum

Miejscowość: Planet Earth

Postprzez Mad_Tiger » 02 Kwi 2016 15:35

Z jednej strony ciekawy wpis a z drugiej bezsensowny ...

Ciekawostką było dla mnie to, że NBP próbował coś zrobić z tymi pisankami, naruszenia praw autorskich jak najbardziej tutaj mamy ale również przerabianie było ewidentnie tylko, że ten artykuł jak już gdzieś tłumaczyłem odnosi się raczej do przerabiania w sensie 10 na 100 ... a nie pomalowania :)

Z drugiej strony bezsens wypowiedzi:
A czym jest kolekcjonerstwo i numizmatyka? Na pewno nie zbieraniem monet, po to, aby je wydawać w sklepie na zakupy.

Właśnie tym, że jak nam się znudzi to możemy wydać w sklepie, odsprzedać itp itd czyli dalej puścić w obieg ...
To założenie nasuwa myśl, że kolekcjonowanie monet nie powinno być przedmiotem ochrony art. 310 § 1 kk., ale czy tak jest?

Kolekcjonuj w takim razie naklejki z gumy Turbo i pokoloruj je ...
Moneta jest monetą, Banknot banknot i czy kolekcjonerki czy obiegowy (mowa o współczesnych) musi być chroniony prawnie!
czy posiadane przez nas monety kolekcjonerskie, są pieniądzem lub innym środkiem płatniczym w rozumieniu art 310 § 1 kk?

TAK i kropka
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."

ImageMój zbiór monet na ucoinImage
ImageSprzedam trochę monet i banknotówImage

W sprawie reklamy w awatarze proszę o kontakt na PW :)
Maksymalny rozmiar; szerokość: 80 pikseli, wysokość: 80 pikseli, waga pliku: 50.00 KiB + 2 linijki tekstu w podpisie.
Awatar użytkownika
Mad_Tiger

Miejscowość: Warszawa

Postprzez Mad_Tiger » 02 Kwi 2016 15:36

A jest jeszcze część druga:
http://numi-blog.pl/?p=116
niestety przeczytam później ...
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."

ImageMój zbiór monet na ucoinImage
ImageSprzedam trochę monet i banknotówImage

W sprawie reklamy w awatarze proszę o kontakt na PW :)
Maksymalny rozmiar; szerokość: 80 pikseli, wysokość: 80 pikseli, waga pliku: 50.00 KiB + 2 linijki tekstu w podpisie.
Awatar użytkownika
Mad_Tiger

Miejscowość: Warszawa

Postprzez platinum » 02 Kwi 2016 15:39

Mad_Tiger napisał:
czy posiadane przez nas monety kolekcjonerskie, są pieniądzem lub innym środkiem płatniczym w rozumieniu art 310 § 1 kk?

TAK i kropka

niekoniecznie :-). Pisałem o tym powyżej. Milcząco przyjąłeś, że autor pisze tylko o monetach kolekcjonerskich po 95 r.

BTW: czyżby nie było najmniejszch przeciwwskazań do robienia sobie / lub zamówienia zrobienia fałszywek monet sprzed 95 r. - np Jagiełły / PRL, o ile tylko tej monety nie próbujemy komuś innemu sprzedać jako prawdziwej?
"Największym cyrkiem jest to, że osoba która nawet nie powąchała tej monety udziela się w tym temacie pouczają innych." (Tomi85).
Awatar użytkownika
platinum

Postprzez platinum » 20 Sty 2017 11:42

Ciekawe ile, po prawie 3 latach od emisji, krąży na rynku wtórnym 1 kg.
Np mennica staropolska (cokolwiek to jest) ma wystawione 3 sztuki.

Link wymoderowano, niezgodny z regulaminem forum - meszuzel
Awatar użytkownika
platinum

Postprzez pszalbie » 18 Mar 2017 23:00

W tym roku były dwie aukcje bez ceny minimalnej i zakończyły się na 7500 i bodajże 7600
pszalbie

Postprzez SimonRuler » 04 Kwi 2017 10:36

Wczoraj skończyła się aukcja
http://allegro.pl/500-zl-2014-kanonizacja-jana-pawla-ii-srebro-i6771507357.html
Niska cena wylicytowana. Jestem ciekaw czy wygrywający otrzyma przesyłkę.
Pozdrawiam
Simon
SimonRuler

Postprzez Grzegorz_Wroclaw » 04 Kwi 2017 11:34

cena powoli dostosowuje się do rynkowej...
Grzegorz_Wroclaw

Postprzez piotero » 05 Kwi 2017 22:40

Grzegorz_Wroclaw napisał:cena powoli dostosowuje się do rynkowej...

Sorry Grzegorz, ale możesz wyjaśnić swoją logikę, bo tym razem nie ogarniam, do jakiej "rynkowej" ? Chcesz powiedzieć, że mamy ceny z ALLE... i jakieś inne ?
Że ceny z ALLE ... nie są rynkowe ? Mimo szczerych chęci nie mogę złapać sensu ...
piotero

Postprzez Grzegorz_Wroclaw » 05 Kwi 2017 23:06

cena rynkowa = cena podobnych kilogramowych monet ze stopu ag999 w wersji proof o podobnym nakładzie. Na dziś to jest ok. 1000-1100€. Nie widzę powodów, żeby produkt nbp miał być dwukrotnie droższy.
Grzegorz_Wroclaw

Postprzez platinum » 05 Kwi 2017 23:28

Bicie piany. Mało kto ma odwagę, by od nieznanego sprzedawcy kupić:
- taką monetę
- za kilka tysięcy.
Ludzie mają po prostu rozum i drogie cacka kupują tam gdzie mają pewność.
I nie będą licytować nawet połowy ceny od kogoś, kto ma 2 komentarze za 12 miesięcy, jeden za perfumy a drugi za książkę :P.

Wystaw taką monetę w GNDM, u Niemczyka albo u innego zanego, zaufanego sprzedawcy i zobacz jaką cenę osiagnie. Możemy się umówić tak, że przy najbliższej okazji gdy będzie ta moneta w GNDM albo u Niemczyka, to kupisz ją dla mnie, a ja Ci zapłacę równowartość 1110 Euro. Będziesz do przodu. Wchodzisz w to?
Awatar użytkownika
platinum

Postprzez Grzegorz_Wroclaw » 06 Kwi 2017 06:40

Malo kto ma odwagę, ale ktoś miał, licytowało 16 osób :roll:

Jakie cechy posiada ta konkretna moneta, żeby kosztowała 7000,-? Tylko nie piszcie, ze jest jej 966 szt. bo nakłady srebrnych kilowych monet proof zwykle oscylują wokół wartości 1000 szt. Jeśli ma to być wizerunek, to dlaczego 10 zł już jest przez rynek przecenione, wizerunek jest dokładnie ten sam? :shock: Jeszcze w takim razie pozostaje ostatni, który przychodzi.mi do głowy, ale dosyć marny, że to pierwsza taka moneta z NBP :)

Co do drugiej części Twojej wypowiedzi, to niestety znów pomyliły Ci się fora :idea: osobistych sponsorów szukamy na innych... :| Umawiać się z Tobą raczej też nie będę :lol: A jak chce mieć jakaś monetę, na która w danej chwili mnie nie stać, to jej nie kupuje :|, co wcale nie oznacza, że po jakimś czasie nie trafia do mojej kolekcji 8)
Grzegorz_Wroclaw

Postprzez platinum » 06 Kwi 2017 10:14

Grzegorz_Wroclaw napisał:Malo kto ma odwagę, ale ktoś miał, licytowało 16 osób :roll:
Jakie cechy posiada ta konkretna moneta, żeby kosztowała 7000,-? Tylko nie piszcie, ze jest jej 966 szt. bo nakłady srebrnych kilowych monet proof zwykle oscylują wokół wartości 1000 szt. Jeśli ma to być wizerunek, to dlaczego 10 zł już jest przez rynek przecenione, wizerunek jest dokładnie ten sam? :shock: Jeszcze w takim razie pozostaje ostatni, który przychodzi.mi do głowy, ale dosyć marny, że to pierwsza taka moneta z NBP :)

O tym można dyskutować w nieskończoność. Są argumenty za trzymaniem ceny, są przeciw. Większość to są argumenty subiektywne i nieweryfikowalne.
Porównywanie "srebrnych kilowych monet proof" jest bez sensu. Bo równie dobrze można porownać do wartości kilograma srebra, tylko zupełnie nic z tego nie wynika.
Cena na kolesia z taką reputacją (i asortymentem :-) i tak była wysoka. Sprzedawca miał jedną zaletę: był z dużego miasta, wcale bym się nie zdziwił, gdyby osoby licytujace (szczególnie pod koniec) też były z Krakowa, albo miały możliwość tam podjechać po odbiór osobisty.

To trochę tak jakby dyskutować dlaczego duży tryptyk kosztuje ile kosztuje, chociaż nakład kosmiczny bo 10K. Przecież ta moneta powinan kosztować tyle ile kosztują inne monety o zbliżonym nakładzie. A jednak jest inaczej, i każdy kto miał przyjemność trzymać w ręku przez parę minut Chopina, Kościuszkę, Piłsudskiego wie dlaczego tak jest. Skoro każda z tych monet katalogowo kosztuje 3-4K, a w szczycie była po 7 K, to "long term" o czym my mówimy?
Przecież ta 500 zł, za 10-20 lat cenowo kilka razy przebije monety z dużego Tryptyku, ale Tryptyk będzie wyżej wyceniany niż SSA.

Przeciwko trzymaniu ceny okołoemisyjnej i wyższej przemawiają:
- fakt, że to jest bardzo dużo kasy (a chyba z dwie miesięczne średnie krajowe),
- wizerunek nie jest zbyt urodziwy, ani atrakcyjny (bo nie jest unikalny). Od początku twierdziłem, że umieszczenie tego samego wizerunku na każdym z nominałów to błąd (a może nawet celowy sabotaż ;-) NBP.

Z drugiej strony:
- jest to pierwsza i prawdopodobnie ostatnia (co najmniej za naszego życia) taka moneta (masa, rozmiar, wrażenie) Polska.
- moneta NBP jest nietypowa (jw.: masa, rozmiar, ale też nominał)
- prawdopodobnie na długi czas ostatnia moneta z JPII (może jakaś okrągła rocznica urodzenia, śmierci, pontyfikatu, np 2028 r. - pół wieku od wyboru na papieża, chyba, że za 3 lata zrobią 100 rocznicę urodzin JP2)
- są osoby które zbierają monety z JPII
- są osoby, dla których ta moneta ma skojarzenia religijne
- większość współczesnych nam osób za 100 a już na pewno za 1000 lat nie będzie pamiętana (o ile cywlizacja ziemska, i zachodniłacinska przetrwa, a nie zostaniemy emiratem muzułmańskim albo nie będzie jakiegoś europejskiego totalitaryzmu). JPII będzie pamiętany. I to nie dlatego, że był Polakiem, tylko dlatego, że został świetym. A Kościół Katolicki pamięta o swoich świętach na zawsze, nawet o tych sprzed 1000, 1500 i 2000 lat. Poza tym był papieżem, poza tym był bardzo zasłużonym papieżem, poza tym był papieżem bardzo długo (chyba kwalifikuje się do "top 3"). W skrocie - moneta przedtawia postać wyjątkową.
- połączenie wszystkich tych czynników,
- może to kontrowersyjne, ale ze współczesnych monet, tej monecie jest najbliżej (i może jeszcze złotej 1000 beatyfikacji, co nie znaczy że dystans jest mały) do sto dukatów Zygmunta III Wazy - ale to w perspektywie nie dziesiątek lat, a 100 i więcej.
- ze wszystkich powojennych monet srebrnych najbardziej wyjątkowa moneta, a z monet złotych tylko kilka pojedynczych jest bardziej interesujących.
Tyle mojej domorosłej analizy fundamentalnej. Techniczna zupełnie mnie nie interesuje, bo to ma znaczenie tylko dla handlarzy.

Żyjemy w ciekawych czasach, w których żyli wyjątkowi Polacy kalibru światowego i dlatego mamy szczęście czasowo "obocować" z wyjątkowymi monetami. Nie ma gwarancji, że kolejne pokolenia będą miały to szczęscie. Poprzednie pokolenia (od XVIII wieku do lat 80-tych wieku XX) tego szczęscia nie miały.

Co do drugiej części Twojej wypowiedzi, to niestety znów pomyliły Ci się fora :idea: osobistych sponsorów szukamy na innych... :| Umawiać się z Tobą raczej też nie będę :lol: A jak chce mieć jakaś monetę, na która w danej chwili mnie nie stać, to jej nie kupuje :|, co wcale nie oznacza, że po jakimś czasie nie trafia do mojej kolekcji 8)

Jakich sponsorów? Przecież jeszcze na tym zarobisz. To ja cię zasponsoruje. Wszak cena monety, wg Ciebie spadnie do 1100 euro (albo niżej). Sam sobie zaprzeczasz? Znowu?
Czyli cały Ty - coś tam sobie napiszesz, a po 5 minutach wykręcasz się od tego, zero odpowiedzialności za słowo :-). Poziom wiarygodności i
odpowiedzialności za słowo na poziomie kilkulatka :>.
Wiarygodny człowiek, odpowiadający za to co mówi/pisze za darmo chętnie by podjął te kilkadziesiąt euro leżące na ziemi ;-).
Awatar użytkownika
platinum

Postprzez Grzegorz_Wroclaw » 06 Kwi 2017 12:53

miałeś okazje kupic tanio, nie kupiłeś, nie płacz, porównuj do czego chcesz np. kilowych złotych :roll:

kwestie komentarzy masz wyjaśnioną tutaj viewtopic.php?f=5&t=26512&view=unread#p300317 :lol:

Na koniec coś się zaciąłeś... co jest po poziomie wiarygodności i? j? może zrób głosowanie który z nas jest bardziej wiarygodny :lol:

A teraz na temat, dlugokresowo moneta osiagnie taka właśnie cenę lub nawet niższą, obecnie bez problemu jest do kupienia w cenie około emisyjnej, co jeszcze rok temu prawie nikomu się nie śniło :oops:
Grzegorz_Wroclaw

Postprzez platinum » 06 Kwi 2017 18:41

Grzegorz_Wroclaw napisał:A teraz na temat, dlugokresowo moneta osiagnie taka właśnie cenę lub nawet niższą, obecnie bez problemu jest do kupienia w cenie około emisyjnej, co jeszcze rok temu prawie nikomu się nie śniło :oops:

Już się nie ośmieszaj :-) Rraz piszesz, że osiągną, a potem nie chcesz brać tego na klatę. Na moją analizę nie odpowiedziałeś żadnym argumentem, co mało mnie dziwi, bo Ty zawsze tak masz - powtarzasz jak katarynka slogany, czasmi niektóre się sprawdzą. Dla mnie to bez znaczenie czy wzrośnie czy spadnie, dlatego mogę sobie pozwolić na zbieranie argumentów za i przeciw. Ty masz z tym jakiś problem :P.
Awatar użytkownika
platinum

Postprzez Grzegorz_Wroclaw » 06 Kwi 2017 18:54

W Twoim przypadku chętnie się ośmieszam :) kiedyś może dostrzeżesz, kto z tej wymiany poglądów i zdań wychodzi bardziej ośmieszony :lol:

platinum napisał:... Ty masz z tym jakiś problem :P.

Nie tylko ja, wszyscy co mają inne zdanie niż Twoje :idea:
Grzegorz_Wroclaw

Postprzez platinum » 06 Kwi 2017 19:24

Nie rzecz w innym zdaniu lecz w powtarzaniu tego samego, bez argumentow i zaprzeczanie sobie.
Awatar użytkownika
platinum

PoprzedniaNastępna

Wróć do Monety polskie - III RP po denominacji

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości