Którą serie wybrać???

Dyskusje o monetach złotych, srebrnych, Nordic Gold wydawanych po 1995 roku

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Postprzez sebo » 15 Lip 2008 21:36

i oto właśnie chodzi trzymać w ręku monete i myśleć że tylko kilka tysiecy osób może się upajać takim widokiem a w tym gronie jesteś właśnie TY;)
,,Wiem że nic nie wiem ale wiem więcej niż inni"
sebo

Miejscowość: Rzeszów

Postprzez ptaku79 » 15 Lip 2008 23:27

Po pierwsze nie zawsze monety polskie miały tak duże nakłady jak teraz i tak np.taki Zamek w pieskowej skale ma zaledwie 15100.A po drugie wydaje mi się ze monety polskie oczywiście nie wszystkie są o wiele ładniejsze(chodzi mi tu tylko i wyłącznie o monete a nie np.etui czy certyfikat).Mam monety i z ukrainy i armenii więc widze i tak np.polskie zwierzaki są o wiele ładniejsze od armeńskich a tu u nas na forum ostatnio jakoś o nich zapomniano.Wszyscy tylko piszą ze polskie monety mają duże nakłady a zapominają ze przecież jeż czy jelonek prześliczne są a i nakłady mają nie za wysokie.
Moderator w stanie zasłużonego spoczynku ;)
Awatar użytkownika
ptaku79

Miejscowość: Sochaczew

Postprzez ptaku79 » 17 Lip 2008 00:15

Wracam a tu nic.Jak zwykle najwięcej dzieje się w dziale inwestycje i monety zagraniczne.Normalnie paranoja.Czasami się zastanawiam czy wogóle ktoś zbiera monety jako kolekcioner.Pewnie jakby zablokować te dwa działy to niektórym cięzko byłoby uzbierać 50 sensownych postów.Wcale się nie dziwie że polskie sreberka poleciały tak w dół bo gdy ktoś nowy zagości na naszym forum i zobaczy armenia ukraina itd i jeszcze ile w milionach % można zarobić to generalnie ma gdzieś nasze monety.
Awatar użytkownika
ptaku79

Postprzez arszeniko » 17 Lip 2008 00:47

Wracam a tu nic.Jak zwykle najwięcej dzieje się w dziale inwestycje i monety zagraniczne.Normalnie paranoja.Czasami się zastanawiam czy wogóle ktoś zbiera monety jako kolekcioner.Pewnie jakby zablokować te dwa działy to niektórym cięzko byłoby uzbierać 50 sensownych postów.Wcale się nie dziwie że polskie sreberka poleciały tak w dół bo gdy ktoś nowy zagości na naszym forum i zobaczy armenia ukraina itd i jeszcze ile w milionach % można zarobić to generalnie ma gdzieś nasze monety.

No ptaku szacuneczek za ten post i wcześniejszy. Jestem tego samego zdania 8)
Awatar użytkownika
arszeniko

Miejscowość: Kraków- NH

Postprzez Maciek1204 » 17 Lip 2008 01:02

Heh. Ja nie mam żadnej ukraińskiej, armeńskiej, kongijskiej ani nawet rumuńskiej monety kolekcjonerskiej i nie uważam, żeby moja kolekcja traciła przez to na żywiołowości.
Polskiej numizmatyce brakuje nowej serii, która wprowadzi nieco świeżości w zarzewione już emisje. Bo w końcu ileż można świętować rocznice marca, solidarności, wojny, konstytucji, itp. Seria "dzieje złotego" jest kapitalna. "Zabytki kultury materialnej w polsce" również. Serii z jeźdzcami też nic nie brakuje. Podróżnicy ożywili się po wyjściu Korzeniowskiego. Zwierzaków już nie lubie, bo komercha. Rocznic nie cierpie, bo to smutne. Malarzy też jakoś nie lubie... Z kolei moneta typu herbert :evil: można go było dać na monete za 100 lat. Wcześniej to za wcześnie.
Awatar użytkownika
Maciek1204

Miejscowość: Rybarzowice

Postprzez sebo » 17 Lip 2008 07:58

Po prostu w NBP kończą się pomysły albo już im sie nie chce
Usprawiedliwiają sie tym że w tym roku i tak dużo monet wyszł lub ma wyjść ale przecież zamiast Herberta któremu można wybić monete w jakąś 100 rocznice śmierci mogliby wybić monete z jakiejś innej ciekawej serii lub stworzyć nową.
sebo

Postprzez Anax » 17 Lip 2008 09:08

ptaku79 napisał:Wracam a tu nic.Jak zwykle najwięcej dzieje się w dziale inwestycje i monety zagraniczne.Normalnie paranoja.Czasami się zastanawiam czy wogóle ktoś zbiera monety jako kolekcioner.Pewnie jakby zablokować te dwa działy to niektórym cięzko byłoby uzbierać 50 sensownych postów.Wcale się nie dziwie że polskie sreberka poleciały tak w dół bo gdy ktoś nowy zagości na naszym forum i zobaczy armenia ukraina itd i jeszcze ile w milionach % można zarobić to generalnie ma gdzieś nasze monety.

To nie tak, oczywiście że jest spore grono ludzi zbierających monety, a nie inwestujących w te cacuszka. Ale nie wszyscy pasjonują sie przysłowiowymi sreberkami. Ja osobiście uzupełniam kolekcję monet z II RP, co prawda zbieram również sreberka, ale wyłącznie jako kolekcjoner :D .Sreberka sa piękne, ale jednak nie mają tej magii co monety dużooooooooo starsze :lol:
Image
http://www.numibyd.pl
Pozdrawiam
Andrzej
Awatar użytkownika
Anax

Miejscowość: Bydgoszcz

Postprzez rudy » 17 Lip 2008 09:17

Za godne uwagi polskie serie uważam:
-historię jazdy polskiej
-polski rok obrzędowy
-dzieje złotego- oby były dłuższe!!!
Za szczególną uważam malarzy-klipy.Tą serię rozbudowuję o malarzy emitowanych przez MdP i swiatowych z naszej mennicy.Wszyscy razem naprawdę ładnie się prezentują.Oczwiście nic nie brakuje polskim zabytkom i zwierzakom ale mam tylko kilka ostatnich i trudno to nazwać zbiorem, natomniast wymienione wczśniej mam wszystkie podwójne i będę je zbierał nadal bez względu na opinie.
rudy

Postprzez ptaku79 » 17 Lip 2008 09:35

No wkońcu :D .Trzeba było uderżyć pięścią w stół.A wracając do tematu nowa seria by się przydała ale rzeczywiście powinni kontynuować serie zaczęte tak jak dzieje złotego.A ze NBP tłumaczy się ze i tak w tym roku wydali dużo monet to akurat mnie nie dziwi bo poza gigantycznymi nakładami do tego biją każdą rocznice i dojdzie do tego ze wybiją rocznice urodzin kaczorków :D .Ja osobiście wolałbym mniej monet a bardziej konkretnych i ze smakiem a nie jakies badziewie.
Awatar użytkownika
ptaku79

Postprzez Grzesio » 17 Lip 2008 10:32

A nożyce się odezwały :lol: -ptaku :lol: . Nie jedno krotnie wspominałem w swoich postach o nakładach ,które wzrosły dzięki ludziom nie mających zielonego pojęcia.Kiedyś na allegro widziałem sprzedającego ,który wśród sprzętu (elektronarzędzia ) miał w ofercie 10 sztuk Getta :lol: -paranoja :lol: .Co do nowej serii to i ja jestem za tym żeby powstało coś nowego typu(szlak Warszawa -Kraków 'Łódź-Katowice , lub perły Mazowsza ,czy śląska)-to tylko taki żarcik .Mówiąc poważnie to NBP powinno selektywnie zakańczać rozpoczęte serie .Najgorzej mnie wkurza wspomniana serja Dzieje złotego Po co NBP robi takie przerwy,przecież zamiast Herberta mogli wydać kolejną monetę. co gorsze to i w przyszłym roku nie ujrzymy monety z dziejów :evil: :evil: :evil: A chyba najlepszą satysfakcją każdego kolekcjonera jest mieć pełną i zakończoną serie w swych zbiorach :wink:
Awatar użytkownika
Grzesio

Miejscowość: Mazowsze

Postprzez ptaku79 » 17 Lip 2008 11:46

Chyba będe musiał częściej udeżać :D A z tą przerwą w dziejach złotego to przeginają pałe.Obrzędy też jakoś tak w kratke wychodzą.Jednym słowem zamiast tak jak pisaliście Herberta,Getta czy sybiraków mogli kontynuować zaczęte już serie a tak nabili wyżej wymienionych monet które teraz będą leżały workami w banku :lol: :lol: :lol:
Awatar użytkownika
ptaku79

Postprzez sebo » 17 Lip 2008 15:16

To tylko polak potrafi bo popatrzmy oprócz polski nie znajdzie sie wielke krajów w których bank narodowy wybija ilość monet nie zgodną z zapotrzebowaniem rynku i to co teraz sie dzieje na polskim rynku sreberek to paranoja nawet jeśli wprowadza sie zmiany w nakładach to nie robi się tego tak drastycznie bo to logiczne że rynek nie wchłonie od razu tak dużej liczby sreberek jeśli robiono by to stopniowo np. po 3-5tys. rocznie to nawet byśmy tego nie odczuli.
A tu nakłady były 50-70 tys. NBP zobazcyło że jest duże zapotrzebowanie na monety i chciało na tym dobrze zarobić ale przedobrzyło- nagle nakłady 120 tys. załużmy że rynek wchłonie w tym okresie ok.80-90tys. sztuk sreberek ale reszta niestety bedzie gniła w bankach i nikt już nie bedzie kupował nowych sreberek u prywatnych sprzedawców bo po co jak w banku kupie nawet pół roku po emisji a jakby wprowadzano te podwyzszenia nakładów stopniowo to rynek byłby gotowy wchłaniać całe te nakłady.

tak ja to widze;)
sebo

Postprzez Grzesio » 17 Lip 2008 15:40

Witam i dobrze kolega to widzi ,bo nakład w okolicy 70 tyś wystarczył by i dla kolekcjonerów jak i inwestorów .przecież na zdrowy rozum wiadomo było przez NBP ze w Polsce w ciągu roku nie wzrosła liczba kolekcjonerów aż o 100% :lol: Jeszcze jedno że w tamtym roku przed tzw hossą można było kupić w bankach monety ,które miały nakłady do 65tyś i leżakowały sobie spokojnie w bankowym sejfie :roll: Wyznacznikiem nakładu w tym roku dla NBP była liczba zamawianych abonamentów w firmach prowadzących sprzedaż monet kolekcjonerskich :lol: No i + /- 30% dla PKO
Awatar użytkownika
Grzesio

Miejscowość: Mazowsze

Postprzez sebo » 17 Lip 2008 15:49

Może jeszcze wszystko ustabilizuje się w nastepnym roku bo wiadomo że taka ilość zamówinych abonentów musiała zrobić swoje
sebo

Postprzez rudy » 17 Lip 2008 16:54

Z tymi perłami Mazowsza czy Śląska to ja bym tak nie wyskakiwał
bo nie każdy czytający ma poczucie humoru... już wystarczy, że mamy skarby polskiej ziemi z krzemieniem w paski na czele.
zastanawiam sie czy to nie abonament psuje robote. NBP mając pewność ,że kilkadziesiąt tysiecy monet jest zamówionych i zejdzie bije jakies rocznice bankowosci spółdzielczej zamiast np marzannę albo któregoś Kossaka o dziejach zlotego nie wspominając.Nie kupowac abonamentów imonet jak lecą może cos się zmieni.
nawiasem mówiąc sam mam trzy abonamenty....więc jestem współsprawcą
rudy

Postprzez sebo » 17 Lip 2008 21:00

tak jak i większość kolekcjonerow którzy liczyli an wielki zysk ale z tym spóźnili sie o jakieś 3 lata;)
sebo

Postprzez rudy » 17 Lip 2008 21:25

nie przesadzaj z tym wielkim zyskiem-przy trzech abonamentach?
dwie monety zawsze dla mnie a trzecia ewentualnie do żyda zeby w zamian odkupic coś brakującego.Ot i cały interes. Tyle że w obecnej sytuacji odkupuję za swoje a zamiast 2 mam 3 egzemplarze.I tak nie narzekam bo odkupuję taniej niż planowałem.
rudy

Postprzez sebo » 17 Lip 2008 22:49

mówiłem ogólnie ale co prawda to prawda

a każdą monete pasuje kupić sam kupuje nigdy nie nastawiałem si.ę na jakiś zysk z tych monet
sebo

Postprzez Maciek1204 » 18 Lip 2008 00:14

może to i lepiej że w tym roku nie ma dzieji złotego. Do tej pory monety te miały nakład w okolicach >50 i <60 tys. A w tym roku jakby nabili 300000 to bym się nie zdziwił.
Zawsze to jakieś wytłumacznie 8)
Awatar użytkownika
Maciek1204

Miejscowość: Rybarzowice

Postprzez ptaku79 » 18 Lip 2008 08:37

A najgorsze w tym wszystkim jest to ze w planie emisyjnym na 2009 nie ma ani dziejów ani obrzędów a wydaje mi się ze te monety powinny pojawić się jako pierwsze.Tak wogóle to monety z serii powinny wychodzić co roku tak jak np.zwierzaki a nie co dwa trzy.
Awatar użytkownika
ptaku79

PoprzedniaNastępna

Wróć do Monety polskie - III RP po denominacji

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 7 gości