Odkryj Polskę – 25 lat wolności

Dyskusje o monetach złotych, srebrnych, Nordic Gold wydawanych po 1995 roku

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Re: Odkryj Polskę – 25 lat wolności

Postprzez Grzegorz_Wroclaw » 26 Cze 2014 12:06

;) bo trzeba płacić gotówką, a nie kartami ;)
Grzegorz_Wroclaw

Miejscowość: Wrocław

Postprzez Makot0072 » 26 Cze 2014 12:20

Żona płaci gotówką i nic :( :D
Kolekcjonowanie i Poszukiwanie
II RP, PRL, III RP
Awatar użytkownika
Makot0072

Miejscowość: Gliwice

Postprzez Grzegorz_Wroclaw » 26 Cze 2014 12:51

Czyli pozostaje tylko jeden powód - ma do dyspozycji za małe nominały banknotów lub płaci drobnymi monetami (z kolekcji męża?) ;)
Grzegorz_Wroclaw

Postprzez Makot0072 » 26 Cze 2014 12:57

Tymi drobnymi z mojej kolekcji to by ładne zakupy wyszły :D A tak na serio nie raz jej mówiłem żeby zapytała o dwójki albo nawet woreczki groszówek i do dzisiaj bida, raz tylko widziała jak facet przed nią dawał Gn-a Pekin w ramach zapłaty a tak to posucha
Kolekcjonowanie i Poszukiwanie
II RP, PRL, III RP
Awatar użytkownika
Makot0072

Miejscowość: Gliwice

Postprzez wordlord » 26 Cze 2014 21:40

Ja też nie uraczyłem nowych 5 złotych w obiegu (2 złote okolicznościowe średnio spotykam raz na dwa miesiące), ale już widzę zainteresowani wśród gminu, bo kobieta w mięsnym pytała sprzedawce czy nie ma na wydaniu "piątki z mapą", bo odkłada do skarbonki :D
Zbieram, więc jestem.
Awatar użytkownika
wordlord
Site Admin
<b style='color: #ff0000'>Site Admin</b>

Miejscowość: Łódź

Postprzez tekila » 02 Lip 2014 14:57

Dziwne że noty są tak sałbe, same ms 65 , przecież inne obiegówki z woreczków mają bez problemu ms 68.
Awatar użytkownika
tekila

Postprzez torontokuba » 02 Lip 2014 15:11

tekila napisał:Dziwne że noty są tak sałbe, same ms 65 , przecież inne obiegówki z woreczków mają bez problemu ms 68.

Nie wiem czy piszesz na poważnie, ale jeżeli tak, to chyba przesadzasz z tą tequilą, tekila. Przez to, że monety są pakowane luzem, w woreczkach i obijają się o siebie z 10 razy więcej i dłużej, MS-65 dla każdej z woreczka, to spora przesada. W porównaniu do monet obiegowych, w krajach gdzie monety są ładnie i ścisło pakowane w rolki, MS-65 w monetach euro, MS-65-ce z Polski nierówne.
Trzeba wyleczyć czyszczenie, z pokolenia na pokolenie. - torontokuba

Zwierzęta w ogrodzie patrzyły to na świnię, to na człowieka, potem znów na świnię i na człowieka, ale nikt już nie mógł się połapać, kto jest kim. - George Orwell
Awatar użytkownika
torontokuba

Miejscowość: Toronto

Postprzez meszuzel » 02 Lip 2014 15:45

wiktorion napisał:Monety w woreczku mocno różnią się między sobą. Niektóre są wybite jako dosyć jednolicie połyskowe (po lewej), a inne nie.

Image

Rzuca się w oczy, że na monetach takich jak z lewej na kciuku widoczny jest paznokieć, na monetach z prawej paznokcia brak....
Zauważyłem, że oba te rodzaje monet występują w jednym woreczku, pytanie czy są wykonane tą samą parą stempli czy nie? Czy koledzy mogą to jakoś wytłumaczyć?

Watek poruszony już dano, ale chciałem do niego wrócić.
Osobiście nie widzę tutaj odmiany stempla. W mojej ocenie to dwie monety z różnym naciskiem prasy.
Sokrates "Wiem, że nic nie wiem"

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Miejscowość: Piotrków Tryb.

Postprzez tekila » 02 Lip 2014 22:14

torontokuba napisał:
tekila napisał:Dziwne że noty są tak sałbe, same ms 65 , przecież inne obiegówki z woreczków mają bez problemu ms 68.

Nie wiem czy piszesz na poważnie, ale jeżeli tak, to chyba przesadzasz z tą tequilą, tekila. Przez to, że monety są pakowane luzem, w woreczkach i obijają się o siebie z 10 razy więcej i dłużej, MS-65 dla każdej z woreczka, to spora przesada. W porównaniu do monet obiegowych, w krajach gdzie monety są ładnie i ścisło pakowane w rolki, MS-65 w monetach euro, MS-65-ce z Polski nierówne.

Jak chcesz się bawić w personalia to nie wiem czy ci tam w toronto nie odmroziło główki. Dalej nie będe komentować bo nie jesteś wart mojego czasu.
Awatar użytkownika
tekila

Postprzez torontokuba » 02 Lip 2014 22:46

tekila napisał:Jak chcesz się bawić w personalia to nie wiem czy ci tam w toronto nie odmroziło główki. Dalej nie będe komentować bo nie jesteś wart mojego czasu.

Rozumiem. Wiem, że moja wypowiedź nie jest ani "super mocna", ani wysoko procentowa. :wink: Lubisz tematy na maksa, w tym wysokie noty w stylu MS-68 na obiegówkach. Szkoda tylko, że mamy inne pojęcia dotyczące tego tematu. Zapomniałem, że do ciebie lepiej się nawet nie fatygować. Obiecuję poprawę, będę olewał twoje ciekawsze posty.

GN.png

Dla zainteresowanych, GNa Trójkę jak otrzymałem prosto z woreczka, to za głowę się złapałem. Co za wycieruch. Monetka niby mennicza, a przypomina AU na częściach powierzchni. Śmieszne, że niektórym chce się MS-68 z takich woreczków. Dla mnie, większość monet z woreczków to MS-60 do MS-63. Ale co ja tak naprawdę mogę wiedzieć, przecież jestem z Toronto.Image Dobrze, że niektórzy ludzie mają opcję PCG, z od razu przetłumaczoną stroną internetową. Tym sposobem, łatwiej skorzystać z ich serwisu. "Give me MS-70, or give me death".

Zwierzęta w ogrodzie patrzyły to na świnię, to na człowieka, potem znów na świnię i na człowieka, ale nikt już nie mógł się połapać, kto jest kim. - George Orwell
Awatar użytkownika
torontokuba

Postprzez meszuzel » 03 Lip 2014 10:33

Nie drapcie się. Dodam tylko od siebie, że gdyby PCGS / NGC dostało woreczek nowych piątek to jestem absolutnie pewien, że MS63 to byłaby najwyższa nota. To są monety obiegowe tłuczone z po kilka lub kilkanaście sztuk na sekundę. Tam nie moze być ideałów. No może na początku kiedy stempel świeży.
P1110756.JPG
P1110741.JPG

Moja piątka. Na żywo nie widać tych niedoskonałości. Obie strony mają perłową barwę. Czy sa również błyszczące? No i czy te kropki są różne?
Dodajcie zdjęcia swoich to po analizujemy.

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Postprzez tekila » 03 Lip 2014 21:58

Może nie MS 63, doskonale wiadomo że ta okolicznościówka to obiegówka dlatego się dziwie że są tak słabe noty. W ngc można znaleźć obiegówki w znacznie wyższych notach np takie MS 65
http://www.ngccoin.com/coin-census/world/poland-cid-9/poland-reform-coinage-1990-to-date-scid-340/denom-zloty-yearmint-all-base
biorąc pod uwagę słabość naszego gradingu się dziwię że jest tylko MS 65(polskie) ale ten wymoderowano z toronto wie swoje.

Nie ma potrzeby obrażać rozmówców - meszuzel
Awatar użytkownika
tekila

Postprzez torontokuba » 03 Lip 2014 23:08

Bystry człek, szczególnie na terenie Polski, mógłby zauważyć, że istnienie Gibona na rynku, wprowadza pewien nowy standard.

Weryfikacja przez grading Amerykański

Dla Klientów pragnących przeprowadzić weryfikację noty otrzymanej dla monety przekazanej do gradingu w Gibon – Grading, lub posiadających slab Gibon – Grading, oferujemy przyjęcie zlecenia na oceny monet w serwisach NGS i PCGS. Zasady przyjęcia zlecenia będą ustalane indywidualnie zależnie od bieżącej dostępności usług tych firm na rynku polskim. W przypadku otrzymania w jednym z tych serwisów noty niższej od wystawionej przez Gibon – Grading zwracany jest koszt gradingu w Gibon – Grading. Regulowanie zobowiązań, w tym poniesienie kosztów gradingu w firmach NGS lub PCGS odbywać się będzie na zasadach obowiązujących w tych firmach.

http://grading.ksngibon.pl/index.php?widok=amerykanski

Awatar użytkownika
torontokuba

Postprzez Bumer » 04 Lip 2014 18:37

Osobiście nie trafiłem jej w obiegu - raczej ją wprowadzałem - ale ostatnio mama mi powiedziała że ją dostała w reszcie.
Against Modern Football

"My nie jesteśmy politykami i w ramach obrony wizerunku nie będziemy odsuwać się od osób, które znamy wiele lat i które zrobiły wiele dla środowiska kibicowskiego. I nie obchodzi nas to, co kto robi poza stadionem. Jeśli ktoś wybiera wizerunek, a nie kolegę, to niech się trzyma z daleka od nas, bo my reprezentujemy inne wartości i zawsze tak będzie".
Bumer

Postprzez PZKW_IV » 07 Lip 2014 15:21

Byłem ostatnio w NBP w Krakowie po goldy i zapytałem kasjerki o 5-kę, której nie nie można było kupić od dłuższego czasu. Odpowiedziała, że bylo słabe zainteresowanie więc puścili ją w obieg wydając jednostkom budżetowym zamiast zwykłych piątek. Jeśli mieszkacie w Małopolsce, to macie dużą szansę wyłowić ją z obiegu.
A tak przy okazji to goldów cała masa, ostatnio udało mi się kupić niektóre województwa i sporo miast.
Awatar użytkownika
PZKW_IV

Postprzez meszuzel » 09 Lip 2014 20:23

Pogapiłem się dzisiaj nieco na te nowe piątki i doszedłem do takich oto wniosków.
Są trzy "odmiany". Pierwsza zupełnie matowa/perłowa po obu stronach, druga błyszcząca po obu stronach, trzecia matowa po stronie rewersu i błyszcząca po stronie awersu.

Tak sie zastanawiam. Gdyby matowe powstawały w wyniku niedostatecznego nacisku prasy to powinny być takie po obu stronach. Dlaczego więc są mieszane? Uprzedzam pytanie, wszystkie szczegóły, głównie paznokieć dobrze widoczne.

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Postprzez wordlord » 10 Lip 2014 22:43

Ni pamiętam czy tego już nie pisałem, ale być może chodzi po prostu chodzi o stopień wypolerowania stempli, wtedy dowolne kompilacje wchodziłby w grę. Tylko czemu wcześniej, na zwykłych 5-złotówkach, takich kompilacji nie zauważaliśmy.
Zbieram, więc jestem.
Awatar użytkownika
wordlord
Site Admin
<b style='color: #ff0000'>Site Admin</b>

Miejscowość: Łódź

Postprzez el-dziubek » 11 Lip 2014 08:36

Były różnice na piątkach chyba z 2008 roku. Też są perłowe i świecące.
el-dziubek

Postprzez meszuzel » 11 Lip 2014 10:04

wordlord napisał: być może chodzi po prostu chodzi o stopień wypolerowania stempli, wtedy dowolne kompilacje wchodziłby w grę.

To jest jakaś teoria, ale chyba nie wchodzi w grę.
Rdzeń tej piątki jest błyszczący, natomiast pierścień matowy. Wiemy, że wewnętrzna i zewnętrzna część monety jest bita jednym stemplem więc nie polerowali tylko środka.
Nasmarowałem do mennicy, może coś odpowiedzą.

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Postprzez simbamat » 11 Lip 2014 12:33

Może różnica w grubości rdzenia i pierścienia?
Awatar użytkownika
simbamat

PoprzedniaNastępna

Wróć do Monety polskie - III RP po denominacji

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 7 gości