Zwierzęta Świata – pszczoła miodna

Dyskusje o monetach złotych, srebrnych, Nordic Gold wydawanych po 1995 roku

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Re: Zwierzęta Świata – pszczoła miodna

Postprzez Grzegorz_Wroclaw » 14 Paź 2015 08:18

Po tym co się działo po awansie (sic! - zapomnieli, że praktycznie co drugi startujący zespół awansował? czy jak? 54->24), to nie wykluczone, że coś dołożą np. zwykłe 20 zł zgodnie z zapotrzebowaniem kolegi platinum - jak nie to przebije się tylko datę ;)
Grzegorz_Wroclaw

Miejscowość: Wrocław

Postprzez Gonzalo Pizarro » 14 Paź 2015 08:30

Jeżeli Lewandowski znajdzie się w pierwszej trójce FIFA,to balonik pod nazwą Reprezentacja jeszcze bardziej zostanie nadmuchany.
Możemy spodziewać sie gorączki Euro 2016

W Carrefourze specialne stoisko z kubkami,naklejkami,zeszytami itp poświęcone drużynie narodowej.
500 zł na dziecko z programu „Rodzina 500 plus” w założeniu powinny być wydatkowane na cele związane z wychowywaniem dzieci
Awatar użytkownika
Gonzalo Pizarro

Miejscowość: Sląskie

Postprzez meszuzel » 14 Paź 2015 11:47

Temat się o wszystkim robi. Proszę o dyskusję tylko w temacie emisji pszczoły miodnej. Na temat polityki NBP sa wątki.
Sokrates "Wiem, że nic nie wiem"

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Miejscowość: Piotrków Tryb.

Postprzez platinum » 17 Paź 2015 17:19

Zauważyłem to przy okazji wkładania do kasety Pszczołę, mianowicie nowe kapsle (te wypkłe z jednej strony) przynajmniej dla 20 zł są znacznie bardziej luźne niż te stosowane wcześniej. W nowych kapslach - po zakręceniu nim w płaszczyśnie poziomej (kapsle spoczywający np na gładkim blacie) i gwałtownym zatrzymaniu moneta w środku nadal się obraca i zmienia swoje położenie względem kapsla. Niczym żyrokompas :-).
Zauważone zjawisko na przykładzie pszczoły miodnej skłoniło mnie by zweryfikować inne monety 20 zł. W efekcie stwierdziłem, że wszystkie monety 20 zł które NBP zaczął pakować w kapsle o nowej geometrii mają taką samą przypadłość, w tym floren Łokietka.
10 złotóek nie sprawdzałem, ale wcześniej nie zauważyłem by one miały taką przypadłość.
Wygląda na to, że kapsle mają ułamki milimetra większą średnicę, a do tego wypukły kapsel górny powoduje mniejszy opór między monetą a plastykiem ponad nim (albo pod nim - w zależności od zorientowania kapsla z monetą).
Czy ktoś zaobserwował coś poodbnego na 10 zł?
"Największym cyrkiem jest to, że osoba która nawet nie powąchała tej monety udziela się w tym temacie pouczają innych." (Tomi85).
Awatar użytkownika
platinum

Miejscowość: Planet Earth

Postprzez Troy » 17 Paź 2015 17:26

No raczej monety nie zmniejszyli, natomiast kapsle do pszczoły są dużo gorszej jakości niż przy florenie (grosza nie mam), większe (kilkadziesiąt monet w paczce i jedna głośna "grzechotka"), ale bardziej wkurzają nadlewki, skutecznie uniemożliwiają swobodne wyjęcie kapsla z pudełka.
Ironia losu, gdy UBecy, SBecy i ich potomstwo, którzy uciekli do Szwecji lub innej Kanady, mają czelność pouczać Polaków, jak mają żyć i postępować w kwestiach kulturowych, obyczajowych, gospodarczych, z uwzględnieniem czyszczenia i patynowania monet.

Imagehttp://picasion.com/
Awatar użytkownika
Troy

Miejscowość: Ruczaj

Postprzez platinum » 21 Paź 2015 00:13

"Największym cyrkiem jest to, że osoba która nawet nie powąchała tej monety udziela się w tym temacie pouczają innych." (Tomi85).
Awatar użytkownika
platinum

Postprzez BARY64 » 24 Paź 2015 09:04

Zdjęcia monety na stronie NBP o wiele ładniejsze,moneta w realu skromna :(
Awatar użytkownika
BARY64

Postprzez emsi » 11 Lis 2015 20:02

Na żywo monetka prezentuje się bardzo ładnie. Jak dla mnie najładniejsza od emisji foki.
Image
Jest też pierwsza bez "dwójki".
emsi

Miejscowość: WLKP

Postprzez platinum » 26 Lis 2016 12:45

NBP nie był pierwszy z pomysłem na monetę z pszczołą :P
https://wcn.onebid.pl/auction/67/category/3273/lot/2/
Awatar użytkownika
platinum

Postprzez modsog » 05 Sty 2017 14:05

Nie siedzę ostatnio w temacie ale jako, że z dawnych czasów zbierałem tą serię mam pytanie: czy ktoś się orientuje czy to już definitywny koniec? W 2017 NBP nie planuje nic to wiem ale do żadnych innych oficjalnych źródeł nie dotarłem.
modsog

Postprzez platinum » 05 Sty 2017 14:46

zdefiniuj "definitywny koniec".

Nie było informacji o zakończeniu serii, więc wszelkie tego twierdzenia lub przypuszczenia są niezasadne.
http://www.nbp.pl/home.aspx?f=/banknoty_i_monety/monety_okolicznosciowe/serie/zwierzeta_swiata.html
Brak info o zakończeniu serii. Inna sprawa, że dla serii które ewidentnie zostały zakończone rówież nie ma takiej informacji :-).

Nie pamiętam gdzie, ale widziałem pisemną informację NBP dla wybranych serii o ich zakończeniu (np Hisoria Jazdy Polskiej, Dzieje Złotego, Polska Muzyka Rozrywkowa).
Awatar użytkownika
platinum

Postprzez el-dziubek » 05 Sty 2017 15:22

Przy muzyce rozrywkowej było takie info, jak podawali, ze wycofują ostatnia pozycje z planu emisyjnego i tym samym nie bedą juz kontynuować serii. Chyba nawet to na maila z kolekcjonera wysyłali.
Awatar użytkownika
el-dziubek

Postprzez platinum » 05 Sty 2017 16:06

el-dziubek napisał:Przy muzyce rozrywkowej było takie info, jak podawali, ze wycofują ostatnia pozycje z planu emisyjnego i tym samym nie bedą juz kontynuować serii. Chyba nawet to na maila z kolekcjonera wysyłali.

Własnie kojarzę ten przypadek, ale nie kojarze sposobu dystrybucji tego info. Byłem przekonany, że jest to ładnie zebrane przy opisie każdej z serii. Widać byłem w błędzie.

Co do zwierzaków. Jak mają serię kontynuować (jestem za) to warto by wizerunki nadal trzymały wysoki poziom. Głupio by było spaprać chyba najdłuższą serię 1-2 nietrafionymi monetami.
Awatar użytkownika
platinum

Postprzez Mad_Tiger » 05 Sty 2017 23:38

modsog napisał:czy ktoś się orientuje czy to już definitywny koniec?

Wiele serii jest rozgrzebanych :) i żadnego info niema i chyba nie zbiera się na kontynuację ...

Brak zwierzaka na 2/5 zł był sporym błędem ...

Rozpoczęta seria Wielkie bitwy ... jedna emisja i koniec ... natomiast mamy nowy temat Polskie Termopile ...

Miasta w Polsce :
Image
temat dość słaby ale seria mogłaby być liczna a tak to mamy tylko miasta z kilku województw ...

"Dzieje złotego" czy "monety II RP"?

Jazda jest raczej wyczerpana ale chciałoby się kontynuacji :(

Okręty - więcej nie mamy?
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."

ImageMój zbiór monet na ucoinImage
Awatar użytkownika
Mad_Tiger

Miejscowość: Warszawa

Postprzez modsog » 06 Sty 2017 00:03

platinum napisał:zdefiniuj "definitywny koniec".

No właśnie chodzi mi o to, że koniec i szlus. Stronę NBP widziałem, fakt niby nic nie ma, że kontynuacji nie będzie ale z racji tego, że nie śledzę zbytnio poczynań NBP a "Zwierzęta..." to jedyna seria (oprócz króli i zamków ale ich mam tylko w GNach) którą lubię to pytam :)
No w 2014 wyszedł konik 20zł i 2zł, potem w 2015 pszczoła tylko w 20zł bo im się dwójki skończyły a w piątkach widać ciągnąć nie chcieli. 2016 cisza, teraz plany na 2017 też cicho więc teoretycznie seria umarła...
modsog

Postprzez el-dziubek » 06 Sty 2017 00:16

Ja mam nadzieje, ze jeszcze cos będzie. Nie musi być co roku, ale warto zeby tego typu nie umarła.
Awatar użytkownika
el-dziubek

Poprzednia

Wróć do Monety polskie - III RP po denominacji

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] oraz 3 gości