Zwierzęta Świata – pszczoła miodna

Dyskusje o monetach złotych, srebrnych, Nordic Gold wydawanych po 1995 roku

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Re: Zwierzęta Świata – pszczoła miodna

Postprzez Grzegorz_Wroclaw » 13 Paź 2015 08:20

Ups... Ja podejdę później zobaczę czy coś zostało :)
Grzegorz_Wroclaw

Miejscowość: Wrocław

Postprzez el-dziubek » 13 Paź 2015 08:31

No, no... Odważnie! Kolejki juz nie ma, monet masa. Żadnego handlarza dzisiaj nie było. Średnia wieku 55+ i ja gorąca trzydziestka :)
Awatar użytkownika
el-dziubek

Postprzez Grzegorz_Wroclaw » 13 Paź 2015 08:33

Kupię pewnie i tak za rok, lub dwa w okolicy 100 zł :) idę głównie po foldery :mrgreen: :twisted:
Grzegorz_Wroclaw

Postprzez el-dziubek » 13 Paź 2015 08:37

Pewnie tak. Ja kupuje w NBP z jednego (niektórzy powiedzą, ze głupiego) powodu. Na rynku wtórnym często monety są "macane" i trzeba sie potem pałować. Wole ciut przepłacić i mieć pewność ze jest mennicza.

Sama pszczoła w realu bardzo ładna :)
Awatar użytkownika
el-dziubek

Postprzez Troy » 13 Paź 2015 08:39

W Krk raptem parę osób
Załączniki
IMG_20151013_075646.jpg
Zdjęcie z 7.56
Ironia losu, gdy UBecy, SBecy i ich potomstwo, którzy uciekli do Szwecji lub innej Kanady, mają czelność pouczać Polaków, jak mają żyć i postępować w kwestiach kulturowych, obyczajowych, gospodarczych, z uwzględnieniem czyszczenia i patynowania monet.

Imagehttp://picasion.com/
Awatar użytkownika
Troy

Miejscowość: Ruczaj

Postprzez Enso » 13 Paź 2015 13:56

Bogaty ten nasz kraj. Kupować niecałą 1 uncję srebra po 150zł :P Chyba, że oni wszyscy po foldery :mrgreen:
Enso

Postprzez Grzegorz_Wroclaw » 13 Paź 2015 14:07

Stare przyzwyczajenia nie znikają, zwierzaki zawsze dawały zarobić - vide Sokół ;)
Grzegorz_Wroclaw

Postprzez Enso » 13 Paź 2015 14:25

Grzegorz_Wroclaw napisał:Stare przyzwyczajenia nie znikają, zwierzaki zawsze dawały zarobić - vide Sokół ;)

Tylko czy oni nie wiedzą jakie są obecne ceny rynkowe monet srebrnych? Chyba, że korzystają z katalogów, podsuwanych przez cwaniaków :wink:
Enso

Postprzez Grzegorz_Wroclaw » 13 Paź 2015 14:33

Ja sobie pszczołę kupię jak będzie w okolicach 100 zł... Jak widać na allegro to nie powinienem zbyt długo czekać, folder już mam :)
Grzegorz_Wroclaw

Postprzez Enso » 13 Paź 2015 14:49

Grzegorz_Wroclaw napisał:Ja sobie pszczołę kupię jak będzie w okolicach 100 zł... Jak widać na allegro to nie powinienem zbyt długo czekać, folder już mam :)

Ja jeszcze nie byłem w banku, myślisz, że jeszcze będę te foldery?
Enso

Postprzez Grzegorz_Wroclaw » 13 Paź 2015 15:16

We Wrocławiu są, było mówić to bym wziął dwa...

Jestem umówiony w NBP w tym tygodniu, może jeszcze będą ;), to wezmę dla Ciebie.
Grzegorz_Wroclaw

Postprzez piotero » 13 Paź 2015 15:28

czy Wy naprawdę nie rozumiecie, że jest masa ludzi, którzy wolą zapłacić 30-40 zł więcej i kupić brand new monetę mając pewność, że kapsel nie otwierany, moneta nie tykana paluchami czy czymkolwiek innym, kapsel nie upaćkany i nieporysowany, jak ktoś woli oszczędzić 20-30 zł i mieć monetę z drugiej ręki, to jego prawo, ale za kupnem u emitenta przemawia, to co wyżej napisałem, a poza tym niektórzy kolekcjonerzy są niecierpliwi i jak moneta wychodzi, to lubią ją mieć, a Wy mimo, że uważacie się za rasowych numizmatyków, to myślicie ( niektórzy oczywiście - Ci którzy kręcą sobie bekę z tych, co dzisiaj kupili Pszczołę) jak Ci inwestorzy od Skarbów, jak tu tylko przyciąć 20-30 zł i dostać potem monetę z allegro albo skądś, ale w każdym razie nie od emitenta idealną, nowiutką w czystym, niedotykanym kapslu. A swoją drogą tak sobie kpicie z tych dwóch spekulantów z forum ( mnie też trochę oni bawią, ale lubię obiektywizm ), a jak to nazwać, że nie chcecie kupić za normalną uczciwą cenę, tylko czekacie aż ktoś zmuszony sytuacją, jakiś biedny człowiek będzie przyciśnięty przez życie i będzie sprzedawać może trochę taniej, bo nie będzie to na pewno firma numizmatyczna, bo oni nie są tacy frajerzy żeby płacić po 150 czy trochę mniej z upustem i potem sprzedawać "prawdziwym" numizmatykom, co brzydzą się spekulacjami po 110 zł czy 120 zł. Jak Wam tak zależy na tych 20-40 zł, to mam podpowiedź, zacznijcie foldery sprzedawać jak niektórzy z innego wątku i będziecie mogli kupić Pszczółkę za 150 zł bez bólu, zamiast kręcić tylko bekę z normalnych ludzi, którzy poszli sobie uczciwie kupić monetę dzisiaj w banku.
piotero

Postprzez Enso » 13 Paź 2015 15:32

Grzegorz_Wroclaw napisał:We Wrocławiu są, było mówić to bym wziął dwa...

Jestem umówiony w NBP w tym tygodniu, może jeszcze będą ;), to wezmę dla Ciebie.

Ja tylko żartowałem. Nie zbieram folderów, chociaż może nowa moda i mi się z czasem udzieli :P
Enso

Postprzez piotero » 13 Paź 2015 15:34

A uprzedzając wszelkie ataki ad personam na różnym poziomie informuję, że nie jestem z NBP-u i to, co piszę jest dyktowane wyłącznie zdrowym rozsądkiem i bezinteresownie !
piotero

Postprzez Grzegorz_Wroclaw » 13 Paź 2015 15:35

@piotero cenie twoje opinie, ale tym razem trafiasz kulą w płot, monety za 100 zł kupie w stanie menniczym od firmy numizmatycznej w takim samym stanie jak twoja z NBP. Firma zarobi na SSA, bedzie ją stać na rabat na tej monecie, nie wykorzystuje niczyjej sytuacji, a cena uczciwa za pszczołę to dla mnie 80-100 zł. Rozumiem tych co chcą miec prosto z banku, i nie mam nic przeciwko nim. Do tego zapewniam Cię, że kapsel przed włożeniem do pudełka, jak i moneta był przez kogoś dotykany...
Grzegorz_Wroclaw

Postprzez piotero » 13 Paź 2015 15:41

Grzegorz_Wroclaw napisał:@piotero cenie twoje opinie, ale tym razem trafiasz kulą w płot, monety za 100 zł kupie w stanie menniczym od firmy numizmatycznej w takim samym stanie jak twoja z NBP. Firma zarobi na SSA, bedzie ją stać na rabat na tej monecie, nie wykorzystuje niczyjej sytuacji, a cena uczciwa za pszczołę to dla mnie 80-100 zł. Rozumiem tych co chcą miec prosto z banku, i nie mam nic przeciwko nim. Do tego zapewniam Cię, że kapsel przed włożeniem do pudełka, jak i moneta był przez kogoś dotykany...

Sorry Grzegorz, ale jakoś nie wierzę że kupisz ją za 80-100 zł, no chyba że firmę prowadzi szwagier, i jest ci winny litra dobrej whiskey, a to że są monety dotykane w Mennicy jakoś mi nie przeszkadza, nie odwracaj kota ogonem, nie porównuj dotykania w Mennicy przy produkcji przez przeszkolonych pracowników w rękawiczkach do rynku wtórnego, bo to śmieszne. A czy to nie pachnie spekulacją, że zamiast kupić za państwową cenę u emitenta, szukasz osoby która straci na tej monecie i sprzeda Ci ją taniej ?
piotero

Postprzez Grzegorz_Wroclaw » 13 Paź 2015 16:28

nie to zdrowy rozsądek, który i Tobie polecam, spekulacja była by wtedy gdybym ją kupił tanio i sprzedał drogo :) a ja ją kupię tanio i wsadzę do skrzynki z 2015 :) Widzisz, ty mi nie wierzysz, a ja Tobie wierzę, ponieważ nie mam powodów, by Ci nie wierzyć.

Chcesz to dam Ci namiar na firmę z Wrocławia, gdzie zamówisz cały 2016 (oczywiscie bez SSA) z min. 2% rabatem..., a ja sobie spokojnie poczekam i za 1-2 lata i kupię sobie u niego pszczołę za ~100 zł. Prawie nie kupuje od osób prywatnych, m. in. ze względów które tu podnosisz :) (chodzi oczywiscie o monety kolekcjonerskie).

Żubr 2013 - 110 zł
Konik Polski - 139 zł
ceny sklepowe, emisyjna 140 zł. O ile taniej można kupić licytując pewnie wiesz...
Grzegorz_Wroclaw

Postprzez Mario - monety » 13 Paź 2015 17:56

Bzzzz . . . nikt nie ma pewności na 100% że moneta z NBP czy kupiona za połowe tej ceny że moneta nie ma jakiś rys i nie koniecznie ktoś musiał to zrobić a ryski , zabrudzenia wyszły przy produkcji. Oczywiście liczą się tylko monety NGC , PCGS PF70 , MS70 . Jak mam taką monete , takiego zwierzaka w ręce z tych dwóch firm z notą 70 to jestem niemal pewny na 1000% że ta moneta nie ma ani najmniejszej ryseczki i jest IDEAŁEM i takie się tylko liczą.
Mario - monety

Postprzez meszuzel » 13 Paź 2015 18:09

Mario - monety bzdury piszesz. Twoją wyrocznią są amerykańskie firmy, które gradują falsy, czyszczone monety przechodzą u nich jako nieczyszczone. Wiele sie jeszcze musisz nauczyć.
Nie odpowiadaj mi tutaj, jeśli chcesz koniecznie to na PW.

Co do pszczoły i zakupu z drugiej ręki. Wile zależy od sprzedawcy, znaleźć dobrego nie sprawi kłopotu, poza tym moneta, która była dotykana, bez kłopotu można rozpoznać mając ją w dłoni, podobnie jeśli chodzi o czyszczenie, ale tutaj potrzebna jest nieco większa wiedza.
Sokrates "Wiem, że nic nie wiem"

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Miejscowość: Piotrków Tryb.

Postprzez Troy » 13 Paź 2015 18:29

piotero napisał:... że zamiast kupić za państwową cenę u emitenta

Cały problem polega na tym że cena emitenta jest bandycka i nie trzeba być prorokiem, aby przestrzegać, że rynek ją zweryfikuje w dół, vide Żubr i Konik.

Mario - monety napisał:Oczywiście liczą się tylko monety NGC , PCGS PF70 , MS70

Bez przesady PF69, to też ideał, oznacza jedynie, że graderowi żona nie dała noc wcześniej.
Ironia losu, gdy UBecy, SBecy i ich potomstwo, którzy uciekli do Szwecji lub innej Kanady, mają czelność pouczać Polaków, jak mają żyć i postępować w kwestiach kulturowych, obyczajowych, gospodarczych, z uwzględnieniem czyszczenia i patynowania monet.

Imagehttp://picasion.com/
Awatar użytkownika
Troy

Miejscowość: Ruczaj

Postprzez platinum » 13 Paź 2015 19:52

meszuzel napisał:Mario - monety bzdury piszesz. Twoją wyrocznią są amerykańskie firmy, które gradują falsy, czyszczone monety przechodzą u nich jako nieczyszczone. Wiele sie jeszcze musisz nauczyć.
Nie odpowiadaj mi tutaj, jeśli chcesz koniecznie to na PW.

W ogólności być może masz racje, bo takie przypadki się zdarzają (vide fałszywa 1 zl 1957 zgrejdowana przez NGC), ale w tym konkretnym przypadku - współczesne, masowe lustrzanki raczej racji nie masz. Widziałeś lustrzane wydaną po 95 roku przez NBP która po czyszczeniu dostała by sensowną notę (w NGC/PCSG)? Albo falsa? (fałszowano do tej pory chyba tylko 2 monety).

Co do monety: byłem do niej bardzo krytycznei nastawiony (Brakuej malych pszszółek), ale w rilu moneta jest całkiem całkiem.

Co do tańszego kupowania. Niektórzy KIEDYŚ się zdziwią :-). Całkowicie się zgdzam, że ceny są przesadnie wysokie, ale paradoksalnei w tym upatruje szansę - za 2 lata i później. Ceny za wysokie, mało osób kupi monety, monety zostanąwycofane, efektywnie tych monet nie powinno wiele zostać.

Zgadam się z poglądem, że czasami warto wydać te 10-20 zl by kupić DO WŁASNEGO zbioru monete w NBP, niż potem stresować się z pośrednikami. Zaufaen firmy które kupują w NBP raczej taniej sprzedawać nie chcą. Pośrednicy, którzy sprzedają monety innych: różnie to bywa z taką oceną, nawet u Niemczyka nie zawsze jest tak jak powinno być (tzn idealnie :-).

Kto utopił kiedyś kilkaset zł na allegro, bo kupić "idealną" monetę od pośredniak, która w praktyce okazała się spatynowany bublem z nalotem ukrywającym mikroryski ten potrafi podjąć roztropną decyzję :-). Do tej pory pamiętam, jak kilka lat temu kupiłem przez allegro półpostać batorego... Udało mi się go uczciwie odsprzedać tylko ze stratą 100 zl...
"Największym cyrkiem jest to, że osoba która nawet nie powąchała tej monety udziela się w tym temacie pouczają innych." (Tomi85).
Awatar użytkownika
platinum

Miejscowość: Planet Earth

Postprzez Grzegorz_Wroclaw » 13 Paź 2015 20:01

Po dwóch latach za dwie obecne masz trzy, najgorszą z nich możesz wyrzucić lub sprzedać jako złom srebra :) A jak by nagle zaczęły drożeć, to zdążysz kupić jeszcze w oddziale :)
Grzegorz_Wroclaw

Postprzez kajas666 » 13 Paź 2015 20:51

Najlepszym dowodem na chorą politykę nbp jak juz kiedyś pisałem,jest 10zł Soczi
Emisja 23.01.2014 nakład 30 000tys
Wielki sukces Polaków,monety zachwalane w tv po tym ze wszystkie tematy trafione w punkt. Jestem pewny ze nakład dwa razy większy rozszedłby sie jak świeże bułki. Niespodziewanie półtora roku później pojawia się w sklepie kolekcjonera. Gdzie sens gdzie logika ;-)
kajas666

Postprzez platinum » 13 Paź 2015 22:11

kajas666 napisał:Najlepszym dowodem na chorą politykę nbp jak juz kiedyś pisałem,jest 10zł Soczi
Emisja 23.01.2014 nakład 30 000tys
Wielki sukces Polaków,monety zachwalane w tv po tym ze wszystkie tematy trafione w punkt. Jestem pewny ze nakład dwa razy większy rozszedłby sie jak świeże bułki. Niespodziewanie półtora roku później pojawia się w sklepie kolekcjonera. Gdzie sens gdzie logika ;-)

Tematy sportowe na monetach NBP są mocno specyficzne. To wąska nisza, może nie jestem obiektywny, bo osobiście nie trawię wszelkich igrzysk, mistrzostw itp, ale jednak to są monety typu "fajerwerek" - bardzo cieszące się popularnością w czasie imprezy (i tuz przed nią) a potem więdnące. Kto pamięta, kto sie interesuje mistrzostwami X lat temu albo Igrzyskami? Tylko nieliczni zapaleńcy, a na pewno dużo mniej osób niż kolejnymi. To są tematy bardzo przemijające. NBP rzucił resztyki rezerw zalegające albo w oddziale albo w skarbcu. Kogo obchodzi zeszłoroczna Olipiada? a do tego w państwie, które ma fatalną reputacje?
To tak jakbyś w czasie II wojny światowej sprzedawał monetę z Letnimi Igrzyskami z 1936 roku :P.
Czy którakolwiek z monet "sportowych" odniosła sukces kolekcjonerski/ekonomiczny na dłuższą metę? Może, za parę lat, Euro 2012 ma jakąkolwiek szanse - bo impreza była u nas.

Jednak Pszczoła i seria Zwierzęta to zupełnie inny kaliber. Seria estetycznie chyba najladniejsza, ciekawy temat, neutralny (a więc bezpieczny) politycznie i ideologicznie, a zatem z jakimś potencjałem. Z bardzo dużymi tradycjami (od 1993 r, a można go uznać za następce Ochrony Środowiska która wystartowała w latach 70-tych ubiegłego wieku, zatem - na upratego jest to temat mający około 40-letnią tradycję).

Zgadzam się, z tymi którzy twierdzą, ze mimo popularności tego tematu, obecny nakład - 35 K - to dużo za dużo.
Co prawda to prawda. Najwyższy czas do powrotu do nakładów zwierztąt jakie były w latach '90-tych. Dlatego żałuję, że na przyszły roku nie ma zwierzaka w planach. Przy okazji - w przyszłym roku nie ma "normalne" 20 złotówki. Tzn jest klipa-malarz, oraz 2 z serii HMP (ze ze złoceniem). Brakuje mi zwykłej, okrągłej oksydowanej lub nie 20 zł, nie stanowiącej formalnie elementu żadnej serii, jakiegoś jednorazowego tematu. Nawet zabytków klultury materiałowej nie będzie.
"Największym cyrkiem jest to, że osoba która nawet nie powąchała tej monety udziela się w tym temacie pouczają innych." (Tomi85).
Awatar użytkownika
platinum

Miejscowość: Planet Earth

Postprzez Enso » 13 Paź 2015 22:44

platinum napisał:Czy którakolwiek z monet "sportowych" odniosła sukces kolekcjonerski/ekonomiczny na dłuższą metę? Może, za parę lat, Euro 2012 ma jakąkolwiek szanse - bo impreza była u nas.

Zgadzam się, ze sportowych to tylko monety Euro 2012 będą zawsze najbardziej pożądane.
Enso

Postprzez Grzegorz_Wroclaw » 14 Paź 2015 07:45

Przebije je 2016 ;)
Grzegorz_Wroclaw

Postprzez el-dziubek » 14 Paź 2015 08:08

Myślisz? Takiej pompy jak przy Euro 2012 z pewnością nie będzie, a nie wiadomo nawet czy NBP coś dorzuci do planu
Awatar użytkownika
el-dziubek

PoprzedniaNastępna

Wróć do Monety polskie - III RP po denominacji

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 9 gości