250. rocznica założenia MW

Dyskusje o monetach złotych, srebrnych, Nordic Gold wydawanych po 1995 roku

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Re: 250. rocznica założenia MW

Postprzez walus90 » 30 Mar 2016 15:22

W Poznaniu o 11 bez kolejek i bez limitów.
ogólnie według mnie prezentuje się świetnie.
jak ktoś kupił to niech zwróci uwagę na część złoconą - na mojej i dwóch znajomych widnieje po jednej kropce (tak jakby niedokładnie pozłocili).
walus90

Miejscowość: Poznań

Postprzez platinum » 30 Mar 2016 20:32

Zrobiłem porównanie z poprzednimi oksydami, szczególnie ze szlakiem bursztynowym i kolędnikami.
Jak dla mnie, to ta moneta nie jest oksydowana. Tamte oksydy są autentycznie ciemne, ta jest jasna, połyskująca się by nie powiedzieć błyszcząca - i to zarówna na tle z pionowymi kreskami jak i w innych obszarach. Monety oksydowane od tej różnią się o wiele odcieni.
Nawet różnice między oksydą a 250 rocznicą MW widać na rancie - tamte są szaro-czarna, ta jest ciemnosrebrno-połyskują.

Prawdopodobnie z powodów trudności technologicznych (wybicie z jednego krązka, czy raczej kwadratu czegoś co jest i lustrzanką i oksydą) zastosowano jakąś nową (a może właśnie starą?) technike, która tylko nieudolnei imituje, bo ledwo przypomina oksydę.
"Największym cyrkiem jest to, że osoba która nawet nie powąchała tej monety udziela się w tym temacie pouczają innych." (Tomi85).
Awatar użytkownika
platinum

Miejscowość: Planet Earth

Postprzez medyk1 » 31 Mar 2016 10:16

Prawdopodobnie z powodów trudności technologicznych (wybicie z jednego krązka, czy raczej kwadratu czegoś co jest i lustrzanką i oksydą) zastosowano jakąś nową (a może właśnie starą?) technike, która tylko nieudolnei imituje, bo ledwo przypomina oksydę.

Technika nowa czy stara idzie dalej w ruch:
Image
oczywiście nie polecam zakupu, bo kto normalny płaciłby 650 zyla za uncje srebra :shock: choć sam zapłaciłem za 28,28 grama 190 zyla :twisted:

Zamieniłem link do strony na fotkę - meszuzel
kłamać zdarza się rządom, bankierom, a czasem nawet audytorom. Tylko złoto mówi prawdę - Rees Mogg
Awatar użytkownika
medyk1

Miejscowość: PYRLANDIA

Postprzez medyk1 » 31 Mar 2016 10:24

Zamieniłem link do strony na fotkę - meszuzel

też chciałem dać fotkę ale w linku był filmik i o niego mi bardziej chodziło, a nie dałem rady znaleźć adresu samego filmu. Na nim bardziej widać ten słaby odcień czy tez barwę oksydy
kłamać zdarza się rządom, bankierom, a czasem nawet audytorom. Tylko złoto mówi prawdę - Rees Mogg
Awatar użytkownika
medyk1

Miejscowość: PYRLANDIA

Postprzez meszuzel » 31 Mar 2016 11:26

No faktycznie z wideo nie da się nic zrobić. Ale zainteresowani będą wiedzieli gdzie szukać.
Sokrates "Wiem, że nic nie wiem"

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Miejscowość: Piotrków Tryb.

Postprzez emsi » 31 Mar 2016 21:21

Ludzie zwariowałem kupiłem 5 zł za 190 zł !

Image

Image

Faktycznie ta oksyda jakoś mało oksydowana.

Ale monetka na żywo bardzo efektowna.
emsi

Miejscowość: WLKP

Postprzez platinum » 31 Mar 2016 22:36

Ciemne foto, w rilu ona jest jasna. Spróbuję w świetle dzeinnym (weekend) zrobić porwnawczo na jenym foto 250 rocznice oraz szlak lub kolędników - dopiero na wspólnym zdjęciu będzie widać różnice o której pisałem.
Będe jednak robił przez kapsel. Może ktoś się poświeci i sfotografuje nagie monety, obok siebie?
"Największym cyrkiem jest to, że osoba która nawet nie powąchała tej monety udziela się w tym temacie pouczają innych." (Tomi85).
Awatar użytkownika
platinum

Postprzez Buka » 31 Mar 2016 22:51

Nie widziałem tej monety jeszcze na żywo, ale z tego co pamiętam jak kupowałem "kolędników" to te monety też występowały w różnych odcieniach, jeżeli można tak powiedzieć, pamiętam że były nawet jakieś aukcje gdzie sprzedawali 2 monety ( z jasną i ciemną oksydą), nie twierdzę jednak, że nie może być tak jak mówisz, technologia technologii nie równa :D
Awatar użytkownika
Buka

Postprzez platinum » 31 Mar 2016 23:27

Buka napisał:Nie widziałem tej monety jeszcze na żywo, ale z tego co pamiętam jak kupowałem "kolędników" to te monety też występowały w różnych odcieniach, jeżeli można tak powiedzieć, pamiętam że były nawet jakieś aukcje gdzie sprzedawali 2 monety ( z jasną i ciemną oksydą), nie twierdzę jednak, że nie może być tak jak mówisz, technologia technologii nie równa :D

Coś mi świta po głowie, że były firmy (może to GCN ?) które manipulowały przy oksydach. Na pewno GCN jedną z monet oksydował i taką sprzedawał, a ciemny lud to kupował :-). Polak-cwaniak potrafi.
Fakt, to należałoby uwzględnić, a mianowicie czas od emisji koledników, szlaku bursztynowego. To 15 lat. Być może te monety z czasem ściemniały.
Ostatnią oksydą jest 50-lecie działalności Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzen
iem Umysłowym z 2011 r. Lepiej bedzie zrobić porównanie (również) z nią,
Awatar użytkownika
platinum

Postprzez Mad_Tiger » 31 Mar 2016 23:43

Pogaduchy o odcieniu oksydy ;)

A ja się zapytam: kiedy moneta jest oksydowana? Przed czy po wybiciu?
Sądzę i uważam na 99,9%, że po :) więc może ten jaśniejszy odcień oksydy jest spowodowany tym, że nie chcieli jej zbyt długo oksydować (zbyt intensywnie) aby oksyda nie wlała się na lustro :P

Zauważcie, że przy rancie piątki widać niedociągnięcia
5555555555555555.jpg

A tutaj fragment o oksydowaniu kostki z blogu mennicy:
Gdy tylko moneta przejdzie kontrolę jakości poddawana jest kilkuetapowemu procesowi oksydowania. Powierzchnia pokrywana jest wówczas cienką warstwą tlenków, tworzących powłokę chroniącą zarówno przed uszkodzeniem chemicznym jak i przed zabrudzeniem. W odróżnieniu od produktów o powierzchni lustrzanej monetę oksydowaną można wyjąć z kapsuły i wziąć delikatnie w dłoń.
Image
Wyroby powleczone powłoką oksydową są następnie ręcznie polerowane. Zabieg nadaje wizerunkowi wymiar przestrzenny. Elementy położone najgłębiej pozostają najciemniejsze, podczas gdy wysokie elementy reliefu zostają rozjaśnione dzięki przetarciu. W zależności od intensywności i długości procesu polerowania otrzymujemy jaśniejszą lub ciemniejszą oksydę.
Image
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."

ImageMój zbiór monet na ucoinImage
ImageSprzedam trochę monet i banknotówImage

W sprawie reklamy w awatarze proszę o kontakt na PW :)
Maksymalny rozmiar; szerokość: 80 pikseli, wysokość: 80 pikseli, waga pliku: 50.00 KiB + 2 linijki tekstu w podpisie.
Awatar użytkownika
Mad_Tiger

Miejscowość: Warszawa

Postprzez platinum » 01 Kwi 2016 00:04

Mad_Tiger napisał:Pogaduchy o odcieniu oksydy ;)
A ja się zapytam: kiedy moneta jest oksydowana? Przed czy po wybiciu?
Sądzę i uważam na 99,9%, że po :) więc może ten jaśniejszy odcień oksydy jest spowodowany tym, że nie chcieli jej zbyt długo oksydować (zbyt intensywnie) aby oksyda nie wlała się na lustro :P

W kontekście zacytowanego materiału informacyjnego - jak sobie wyobrażasz oksydowanie (nawet krótkie) tej konkretnej monety, która ma całkiem spory element lustrzany, z definicji nieoksydowany?

Czy to oksydowanie trwąło krótko czy długo, to i tak lustro musiało być chronione (nawet jeżeli oksydowanie było robione przed wybiciem środkowej, okrągłej częsci monety w klipie - bo ja tutaj nie mam pewności, czy cała powierzchnia była bita w jednym przebiegu, czy raczej środek (5 zł) oddzielnie, a to widać po za okręgiem w osobnym biciu).
Chronione lustro - przychodzi mi na myśl tylko jego zaklejanie. zaklejanie musiało by być robione i tak skutecznie, niezaleznie od czasu trwania późniejszego oksydowania.
A może ta oksyda to nie oksyda, tlyko jakaś nędzna imitacja prawdziwej oksydy? Taka jest moja teoria.
Awatar użytkownika
platinum

Postprzez meszuzel » 01 Kwi 2016 10:59

Dwa etapy bicia raczej odpadają. A może ta oksyda jest zrobiona metodą tampondruku naniesienie substancji, która utworzyła efekt oksydy na wybranej części monety.
A najlepiej napisać do NBP, powinni udzielić informacji... choć mogą się bronić tajemnicą produkcji.
Sokrates "Wiem, że nic nie wiem"

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Miejscowość: Piotrków Tryb.

Postprzez Grzegorz_Wroclaw » 02 Kwi 2016 09:43

chyba się słabo sprzedaje, nagonki medialnej cd... http://tvn24bis.pl/pieniadze,79/kwadrat ... 32200.html
Grzegorz_Wroclaw

Miejscowość: Wrocław

Postprzez platinum » 02 Kwi 2016 10:32

Grzegorz_Wroclaw napisał:chyba się słabo sprzedaje, nagonki medialnej cd... http://tvn24bis.pl/pieniadze,79/kwadrat ... 32200.html" target="_blank

Zależy co rozumiemy przez "słabo" . Liczyli, że tej monety sprzedadzą znacznie więcej egzemplarzy niż wcześniejszych (o tym świadczyłby znaczny nakład)? Owszem moenta się wyróżnia estetycznei, ale też cenowo, więc w najlepszym razie popyt będzie zbliżony do tego dla monet wcezśniej w tym roku wyemitowanych.

Piotr Toczyński z NBP przyznaje, że nowo wyemitowana moneta ma wielu zainteresowanych, choć często narzekają na wysoką cenę

Czyli świadomość tego, że przeginają z cenami (i rozmiarem nakładu) powoli rośnie w NBP :-).
Awatar użytkownika
platinum

Postprzez el-dziubek » 02 Kwi 2016 10:40

Poziom dziennikarstwa lekko żenujący: "Monetę do obiegu wprowadziła Mennica Warszawska". Od kiedy prywatna firma może wprowadzać do obiegu pieniądze? :mrgreen:
el-dziubek

Postprzez Grzegorz_Wroclaw » 02 Kwi 2016 10:53

Pana z NBP znam, większość szeregowych pracownikow NBP o fakcie przegięcia z cenami wie, ale góra (decydująca) niestety nie...
Grzegorz_Wroclaw

Postprzez leonidas73 » 02 Kwi 2016 12:34

el-dziubek napisał:Poziom dziennikarstwa lekko żenujący: "Monetę do obiegu wprowadziła Mennica Warszawska"

To nie jedyny błąd merytoryczny - kłopot pan redaktor ma też z rozpoznaniem awersu i rewersu "Choć na awersie widnieje "5 zł", to zapłacić trzeba za nią 190 zł.".
...są tacy ludzie, którzy najlepiej przyczyniają się do towarzyskiej konwersacji, kiedy wychodzą z pokoju! (W.Ł.)

Pozdrawiam,
Jacek
leonidas73

Miejscowość: Białystok

Postprzez platinum » 03 Kwi 2016 15:46

Fotki awersów i rewersów monet oksydowanych. Pominąłem
1000-lecie zjazdu w Gnieźnie oraz 400. rocznica polskiego osadnictwa w Ameryce Północnej.

Fotki wykonane w bardzo mocnym słońcu, stąd przesunięcie barw ku cieplejszym, ale nadal widać różnice w barwie między dotychczasowymi oksydami a niby-oksydą 250-rocznicą założenia MW. Widać równie, że 250 rocznica, jako jedyna z "oksyd" błyszczy się.

awersy.jpg

rewersy.jpg
Awatar użytkownika
platinum

Postprzez platinum » 03 Kwi 2016 21:37

Awatar użytkownika
platinum

Postprzez emsi » 09 Kwi 2016 12:44

A jednak ta piątka w środku troche mniejsza od obiegowej.
Ma 22 mm średnicy a obiegowa 24.
emsi

Miejscowość: WLKP

PoprzedniaNastępna

Wróć do Monety polskie - III RP po denominacji

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości