250. rocznica założenia MW

Dyskusje o monetach złotych, srebrnych, Nordic Gold wydawanych po 1995 roku

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Re: 250. rocznica założenia MW

Postprzez platinum » 02 Lut 2016 16:04

Nie spisku a przyczyny, powodu.
Zauważ, w kontekście, że moneta przed emisją nie powinna być w cudzych łapach, że rozporządzenie nic nie zmienia - emisja jest podana z datą przyszłą - nadal do któregoś tam marca ta moneta nie mozę byc w obiegu (nie może być poza NBP i mennicą?)

Co do monety z WOŚP - to było rozegrane sprytniej. Wytłoczono ileś tam REWERSÓW. Sam rewers to nie moneta. Widok rewersu chronić moga li "tylko" prawa autorskie. I to jest bardzo istotne - wybity był rewers a nie awers. Rewers to taki "obrazek". Właściwa moneta to awers.
"Największym cyrkiem jest to, że osoba która nawet nie powąchała tej monety udziela się w tym temacie pouczają innych." (Tomi85).
Awatar użytkownika
platinum

Miejscowość: Planet Earth

Postprzez Mad_Tiger » 02 Lut 2016 17:02

platinum napisał:Co do monety z WOŚP - to było rozegrane sprytniej. Wytłoczono ileś tam REWERSÓW. Sam rewers to nie moneta. Widok rewersu chronić moga li "tylko" prawa autorskie. I to jest bardzo istotne - wybity był rewers a nie awers. Rewers to taki "obrazek". Właściwa moneta to awers.

No nie wiem ... raczej się z tym nie zgodzę ... moneta składa się z awersu i rewersu a produkcja tylko jednej strony celowo lub omyłkowo (destrukt) moim zdaniem nadal jest monetą bo kształt i wymiar monety trzyma. Produkując tylko rewersy piątek będę miał problemy tylko w związku z prawami autorskimi a nie z fałszerstwem?

Dla przypomnienia podałem tylko sytuację jaką mieliśmy z serduszkami oraz tej najnowszej piątki z próbą. A w tym przypadku czy na tagach w ogóle się pojawi czy też nie oraz "oryginał", próba czy też jednostronne odbitki nie mam pojęcia :)

Do czasu oficjalnej emisji wg. mnie nie powinna pojawić się w cudzych rękach chyba, że to nie będzie ta moneta tylko właśnie "coś".
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."

ImageMój zbiór monet na ucoinImage
ImageSprzedam trochę monet i banknotówImage

W sprawie reklamy w awatarze proszę o kontakt na PW :)
Maksymalny rozmiar; szerokość: 80 pikseli, wysokość: 80 pikseli, waga pliku: 50.00 KiB + 2 linijki tekstu w podpisie.
Awatar użytkownika
Mad_Tiger

Miejscowość: Warszawa

Postprzez Grzegorz_Wroclaw » 02 Lut 2016 17:04

idąc tym tropem, to w dniu emisji (podanym w rozporządzeniu) można dopiero zacząć wybijanie monet :lol:
Grzegorz_Wroclaw

Miejscowość: Wrocław

Postprzez Mad_Tiger » 02 Lut 2016 17:23

Grzegorz_Wroclaw napisał:idąc tym tropem, to w dniu emisji (podanym w rozporządzeniu) można dopiero zacząć wybijanie monet :lol:

Nie powinna być w obiegu. Linia produkcyjna i przewóz zabezpieczonych skrzyń do NBP do leżakowania w skarbcu nie jest pieniądzem w obiegu.

Maksymalny rozmiar; szerokość: 80 pikseli, wysokość: 80 pikseli, waga pliku: 50.00 KiB + 2 linijki tekstu w podpisie.
Awatar użytkownika
Mad_Tiger

Postprzez Grzegorz_Wroclaw » 02 Lut 2016 17:31

Myślisz, żenada WMF jest mniej bezpiecznie? :D Australijczycy się nie bali pokazać 1t złotej :) https://www.youtube.com/watch?v=NsZyEnF9Xh8
Grzegorz_Wroclaw

Postprzez meszuzel » 02 Lut 2016 17:33

Mad_Tiger napisał:No nie wiem ... raczej się z tym nie zgodzę ... moneta składa się z awersu i rewersu a produkcja tylko jednej strony celowo lub omyłkowo (destrukt) moim zdaniem nadal jest monetą bo kształt i wymiar monety trzyma. Produkując tylko rewersy piątek będę miał problemy tylko w związku z prawami autorskimi a nie z fałszerstwem?

Moneta to awers i rewers z informacjami o nominale i tym kto gwarantuje wartość tej monety. Jeśli wybijemy tylko jedną stronę jak w przypadku serduszek to jest to tylko medal o parametrach technicznych monety.

Osobiście obstawiam to co napisałem wcześniej. I NBP i mennicy w tym przypadku zależało na tym aby promować Polskę na targach. Zarządzenie NBP co do tej monety oraz ukazanie wizerunku na stronie NBP potwierdzałoby tą tezę.
W przypadku serduszek mennica pewnie też potrzebowała zgody na wykorzystanie jednej strony monety, ale zarządzenie nie było już potrzebne.
Sokrates "Wiem, że nic nie wiem"

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Miejscowość: Piotrków Tryb.

Postprzez platinum » 02 Lut 2016 18:10

meszuzel napisał:Moneta to awers i rewers z informacjami o nominale i tym kto gwarantuje wartość tej monety.

albo sam awers, jezeli znajdują się na nim niezbedne parametry.
Tygrys wykazal się sprytem i podał mi przykład 5 zł z pytaniem czy sam rewers takiej monety nie będzie monetą :-). Sek w tym, że 5 zł to obiegowe koncepcyjnie różni się od innych monet nieobiegowych tym, że nominał jest na rewersie a nie awersie, więc to takie proste nie będzie.

Inny, przykład - takie SSA, rewers. to po prostu jest medal: brak nominału, godła, nazwy państwa, roku.
W przypadku serduszka nie chodzi o to, że wybito tylko jedną stronę, ale że jedną i to mniej ważną, bo rewers.

co do wczesniejszego podpisania zarządzenia: Trochę podobna sytuacja była w 2015 r. z rocznicą orędzia biskupów.: moneta była poza pierwotnym planem, ale gdy pojawiło się info, wizualizacja i zarządzenie to było jeszcze przeszło miesiąc, o ile nie dwa do daty emisji.

Przychodzi mi jeszcze jeden pomysł wyjaśnienia zagadki o przyśpieszonym działaniu NBP. Przyczyna dość prozaiczna: zwykle z zarządzeniem NBP czeka aż wszelkie niezbedne dane do niego, łacznie z wizerunkiem juz posiada. Może od czasu do czasu takie dane udaje się wcześniej skompletować (bo projekt powstał wcześniej, bo moneta została wczesniej wyprodukowana) a komórka odpoweidzialan za przygotowanie papierów dla Belki działa możliwe szybko.
Może w większości przypadków takei dane sa pozyskiwane dopiero na ostatni moment?
"Największym cyrkiem jest to, że osoba która nawet nie powąchała tej monety udziela się w tym temacie pouczają innych." (Tomi85).
Awatar użytkownika
platinum

Postprzez Mad_Tiger » 10 Lut 2016 22:26

Awatar użytkownika
Mad_Tiger

Postprzez emsi » 10 Lut 2016 23:10

Na folderach monet kolekcjonerskich ostatnio jest napisane:

"Na awersie każdej polskiej monety okolicznościowej znajdują się:
- nominał
- wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej
- napis: Rzeczpospolita Polska
- rok emisji"

Ciekawe czy ten opis znajdzie się też na folderze tej monety.
emsi

Miejscowość: WLKP

Postprzez platinum » 27 Lut 2016 16:08

emsi napisał:Ciekawe czy ten opis znajdzie się też na folderze tej monety.

istotne jest nie tlyko co będeiz na folderze tej monety, ale każdej następne, bo opis ten jest generalny i nie dotyczy tylko monet wchodzących w skład tematu do którego wydany został folder.

Do dnia emisji zostal mniej więcej miesiac, za 2 tygodnei powinniśmy poznać cenę monety. Jakie prognozy? J aobawiam się, że będzie powyzej 200 zł.
Awatar użytkownika
platinum

Postprzez el-dziubek » 27 Lut 2016 17:30

Ktoś chyba podawał 240
el-dziubek

Postprzez meszuzel » 27 Lut 2016 20:50

ROYAL napisał:potwierdzam cenę 230zł

Blisko, wspomniana cena to 230, ale czy faktycznie będzie AŻ tak wysoka?

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Postprzez Grzegorz_Wroclaw » 27 Lut 2016 20:58

Jak na razie wszystkie były odrobinę taniej niż w zapowiedzi dla firm z ubiegłego roku (uw złota 3200->2800, cichociemni i uw ag miały być po 127).
Grzegorz_Wroclaw

Postprzez ROYAL » 28 Lut 2016 00:08

najnowsze inf jakie mam to 190-200zł
ROYAL

Postprzez Mad_Tiger » 28 Lut 2016 00:12

i tak za dużo ale jakoś przeżyję już te 2 setki ...

Awatar użytkownika
Mad_Tiger

Postprzez platinum » 28 Lut 2016 00:30

ROYAL napisał:najnowsze inf jakie mam to 190-200zł

180 -190 zł to by bylo jeszcez do łyknięcia. Kupujemyl, wycinamy okrągly środek i puszczamy w obieg :-).
Awatar użytkownika
platinum

Postprzez meszuzel » 28 Lut 2016 13:55

ROYAL napisał:najnowsze inf jakie mam to 190-200zł

Może czytają forum i sondują cenę. :)
Nawet gdyby była za 150 to i tak drogo.

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Postprzez medyk1 » 09 Mar 2016 14:12

kłamać zdarza się rządom, bankierom, a czasem nawet audytorom. Tylko złoto mówi prawdę - Rees Mogg
Awatar użytkownika
medyk1

Miejscowość: PYRLANDIA

Postprzez Mad_Tiger » 09 Mar 2016 14:17

ładnie się prezentuje :)

A co to jest to na ostatnim zdjęciu?
Image
pierścienie? czyżby ona składała się jednak z 3 części? kwadrat, pierścień, rdzeń?

Awatar użytkownika
Mad_Tiger

Postprzez medyk1 » 09 Mar 2016 14:23

te pierścienie są w tej "kulowatej" widać to na pierwszym zdjeciu
kłamać zdarza się rządom, bankierom, a czasem nawet audytorom. Tylko złoto mówi prawdę - Rees Mogg
Awatar użytkownika
medyk1

Miejscowość: PYRLANDIA

PoprzedniaNastępna

Wróć do Monety polskie - III RP po denominacji

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości