Monety obiegowe

Dyskusje o monetach złotych, srebrnych, Nordic Gold wydawanych po 1995 roku

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Re: Monety obiegowe

Postprzez mmz » 04 Sty 2017 08:20

A ile ludzie trzymają w skarpecie np. 50g11, 1z08, 1z10, 2z05, 2z06, 5z08? Wycofanie uszkodzonego/zużytego bilonu to jedno a zamrożenie u ludzi to drugie.
Warto zobaczyć jak wyrosła liczba banknotów wysokich nominałów o 2007 do 2016 oraz wartość banknotów w PLN. I co? Nie ma inflacji? :) Komu te kity chcą wciskać urzędasy z MF?
TPZN nr 101
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanensis, A.D. 1577
Awatar użytkownika
mmz

Postprzez PP05 » 04 Sty 2017 12:55

Nakłady monet 2016 są ogromne, mimo iż w pierwszej połowie roku dość trudno było je spotkać w obiegu i niektórzy wyciągali wnioski, że będą to rarytasy :) .

Możemy się jednocześnie spodziewać, że w 2017 te nakłady będą jeszcze wyższe. W ub. roku umowa Mennicy z NBP wynosiła 62 mln zł, w tym roku jest to 106 mln. Nawet jeśli, uwzględnimy, że ok. 20 mln zł z tej kwoty przypadnie na produkcję groszy, to i tak wartość zamówienia rośnie o ponad 40%.

mmz napisał:A ile ludzie trzymają w skarpecie np. 50g11, 1z08, 1z10, 2z05, 2z06, 5z08? Wycofanie uszkodzonego/zużytego bilonu to jedno a zamrożenie u ludzi to drugie

Myślę, że podane przez Ciebie przykłady akurat chyba nie stanowią większego problemu, tak samo jak odkładanie obiegówek do kolekcji. Chociaż wyciąganie z banków dziesiątków parciaków groszówek i obrót nimi zabolał NBP, skoro tak drastycznie ukrócił proceder wymiany woreczków menniczych w swoich kasach. Monety też praktycznie nie zużywają się, wycofywanie takich monet to marginalny odsetek, najczęściej uszkodzone mechanicznie.

Głównym źródłem powodującym znikanie monet to ludzie pozbywający się monet o najniższych nominałach (1,2,5 groszy), lądujących w wazonach, pudełkach, szufladach. Każdy chyba co pewien czas "czyści" swój portfel i usuwa wszelkie zapychacze. Ja sam pewnie mam ich z kilkaset, o wartości kilku złotych... A NBP musi masowo je produkować pod zamówienia wielkich sieci handlowych.
Oraz miliony wszelkiej maści turystów, którzy wyjeżdżając z Polski zabierają ze sobą przeciętnie kilka monet.
PP05

Postprzez Troy » 04 Sty 2017 14:17

PP05 napisał:Nakłady monet 2016 są ogromne, ....

Nie do końca, bo monety "jeszcze nieobiegowe" w 2016 nie były bite lub mają nakład symboliczny. Brak nominału 50, 100, i 200 zł. A 500 zł jedynie 500 szt.
Ironia losu, gdy UBecy, SBecy i ich potomstwo, którzy uciekli do Szwecji lub innej Kanady, mają czelność pouczać Polaków, jak mają żyć i postępować w kwestiach kulturowych, obyczajowych, gospodarczych, z uwzględnieniem czyszczenia i patynowania monet.

Imagehttp://picasion.com/
Awatar użytkownika
Troy

Miejscowość: Ruczaj

Postprzez PP05 » 04 Sty 2017 14:29

Odniosłem się tylko do opublikowanego niedawno nakładu obiegówek. Bo nakłady nieobiegówek znamy (przynajmniej z grubsza) :)
PP05

Re: Nowe awersy monet obiegowych

Postprzez rallus » 04 Sty 2017 16:18

PP05 napisał:Skoro nominały 1 gr, 2 gr i 5 gr mają wejść do obiegu już 1 stycznia, to powinny być w tym dniu już wybite?

Moim zdaniem niekoniecznie. Monety te od 01.01.2017 są wprowadzone do obiegu czyli jak "Kowalski" wejdzie po tej dacie w ich posiadanie to mają one wartość zgodnie z nominałem. Ale czy NBP musi je fizycznie puścić do obiegu to inna sprawa. Jeżeli ilość monet danego nominału jest teraz w obiegu wystarczająca to poczeka.
rallus

Miejscowość: Skierniewice

Postprzez platinum » 04 Sty 2017 17:32

Zdecydowanie. "Wejście" do obiegu to możliwość płacenia nimi (obracania), a nie gwarancja że będą dostępne czy chociaż wybite.
Czasami to jest mylone bo często, zwłaszcza po denominacji było odwrotnie: monety były dużo wcześniej wybijane niż weszły do obiegu. Niektóre przecież miały wybity rocznik przeddenominacyjny (denomiacja zaczęłą się 1 stycznai 1995 r.), tj rocznik 1990, 1991, ... 1994.
"Największym cyrkiem jest to, że osoba która nawet nie powąchała tej monety udziela się w tym temacie pouczają innych." (Tomi85).
Awatar użytkownika
platinum

Miejscowość: Planet Earth

Postprzez platinum » 04 Sty 2017 22:51

mmz napisał:Warto zobaczyć jak wyrosła liczba banknotów wysokich nominałów o 2007 do 2016 oraz wartość banknotów w PLN. I co? Nie ma inflacji? :) Komu te kity chcą wciskać urzędasy z MF?

1) Nikt nie twierdzi, że nie ma albo nie było inflacji. Możesz ją sobie sprawdzić równiez za podany przez Ciebie okres 10 lat. Np na stronie NBP czy MF
2) To nie takie proste. A zastanawiałeś się o ile, przez 10 letni okres czasu zasygnalizowany przez Ciebie, wzrosło PKB? O ile wzróśł majątek kraju? O ile wzrosły obroty, ilość transakcji, handel? Tak na oko inżynierskie przybliżenie, to 10 letni wzrost PKB bym szacował na CO NAJMNIEJ 35 %. By precyzyjnie policzyć trzeba zebrać roczne PKB i je "zsumować" (ale nie jest to suma arytmetyczna tylko liczona tak jak przy procencie składanym!)

Zatem, nawet gdyby inflacja była 0% to znaczne zwiększenie ilości pieniądza w gospodarce (w obiegu) jest naturalnym procesem, odzwieciedlającym to co przez 10 lat działo się w Polsce w sferze ekonomicznej.
"Największym cyrkiem jest to, że osoba która nawet nie powąchała tej monety udziela się w tym temacie pouczają innych." (Tomi85).
Awatar użytkownika
platinum

Postprzez tonyxxl » 04 Sty 2017 23:23

platinum napisał:Zatem, nawet gdyby inflacja była 0% to znaczne zwiększenie ilości pieniądza w gospodarce (w obiegu) jest naturalnym procesem, odzwieciedlającym to co przez 10 lat działo się w Polsce w sferze ekonomicznej.

nie zapominaj, że pieniądz gotówkowy w całej gospodarce (ten bity czy drukowany) to jakieś 15%, reszta to pieniądz bezgotówkowy, kreowany jako dług przez komercyjne banki.
Awatar użytkownika
tonyxxl

Miejscowość: Kraków

Postprzez platinum » 05 Sty 2017 09:20

Ok, tylko co to zmienia dla naszej sprawy? W uproszczeniu można przyjąć, że te 15% jest teraz i było 10 lat temu.
Skoro w 2007 r. strumień pieniądza w gospodarce oznaczymy przez X, to 0,15*X to pieniądz gotówkowy.

I skoro PKB nam wzrosło o 35 %, to X nam wzrosło o 35% (uproszczenie, bo pewnie więcej, to jest próg dolny), zatem i 0,15*X wzrosło nam o co najmniej 35%. A w praktyce do tego dochodzi inflacja.

Chodziło o wykazanie, że wzrost ilości banknotów/nominałów w obiegu to nic zdrożnego i złego bo gospodarka się rozwija i po prostu potrzebuje więcej kasy.
To tak jak było w średniowieczu z denarami: na początku było ich mniej, ale w kolejnych stuleciach coraz więcej bo kwitł handel, państwo rozwijało się gospodarczo
Awatar użytkownika
platinum

Monety obiegowe - rocznik 2017

Postprzez PP05 » 21 Sty 2017 15:33

5 groszy 2017 już jest. Na razie na allegro.
Ciekawostka - znak mennicy jest umieszczony pod lewą łapą orła.
FOTO
PP05

Re: Monety obiegowe - rocznik 2017

Postprzez el-dziubek » 21 Sty 2017 15:42

A jednak zmiana :)
Awatar użytkownika
el-dziubek

Miejscowość: Wrocław

Postprzez Mad_Tiger » 21 Sty 2017 15:46

To jest prawa łapa orła a lewa strona monety :)
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."

ImageMój zbiór monet na ucoinImage
Awatar użytkownika
Mad_Tiger

Miejscowość: Warszawa

Postprzez Grzegorz_Wroclaw » 21 Sty 2017 15:56

Mad_Tiger napisał:To jest prawa łapa orła a lewa strona monety :)

Jesteś pewien? może jest pokazany z tylu i tylko przekręcił głowę :lol: :wink:
Grzegorz_Wroclaw

Postprzez platinum » 21 Sty 2017 16:27

a jednak stało się. Znak mennicy zmienił łapę. Proszę o korektę, jezeli się myle, ale nigdy dotąd MW nie było pod prawą łapą orła (po lewej stronie patrzącego na awers)?

Ciekawy jestem czym podyktowna jest ta zmiana.
Mogę się domyślać, że to pewien symbol, ale koncepcja ta wydaje mi się nieprawdopodobna :-).
Awatar użytkownika
platinum

Postprzez meszuzel » 21 Sty 2017 20:15

Tak sobie pomyślałem czy to nie jest czasem podtekst polityczny.
Pomijając już, to dziwnie to wygląda. Zawsze znak był z prawej z punktu patrzącego.

No i jest pewna zmiana w stosunku co było w RM. Nie pamiętam jak było opisane z zarządzeniu. Jeden z pierścieni całkiem wchodzi w rant w przypadku nowego bicia.
Image
Image
Sokrates "Wiem, że nic nie wiem"

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Miejscowość: Piotrków Tryb.

Postprzez joxer » 22 Sty 2017 01:10

a może ktoś coś wie o planach emisyjnych 1/2/5 groszówek z 2016/2017 ?? bo może się powtórzyć sytuacja z przełomu 2013/2014
Joxer The Mighty
Awatar użytkownika
joxer

Miejscowość: Biała Podlaska

Postprzez pedro » 22 Sty 2017 01:12

Tak jak pisali w rozporządzeniach prezesa NBP, "pod orłem, po lewej stronie, znak mennicy". Czyli jednak "dobra zmiana" nawet w tej dziedzinie, odcięcie się od tradycji PRL i III RP...
pedro

Postprzez pedro » 22 Sty 2017 01:14

Już na pewno będzie tak na monetach od 1 gr do 1 zł. Ciekawe co się stanie ze znakiem mennicy na monetach 2 i 5 zł.
pedro

Postprzez pedro » 22 Sty 2017 01:18

No i znak mennicy powędrował pod inną łapę orła.
pedro

Postprzez pedro » 22 Sty 2017 01:20

Wątek raczej do zamknięcia lub połączenia z "Monety obiegowe - rocznik 2017".
pedro

Postprzez brodacz » 22 Sty 2017 09:55

Symbolika jest niemiłosierna. Mennica trafiła w szpony prawicy (niestety tylko semantykalnej, a Lenin ze śmiechu pęka w swym sarkofagu, że takiego socjalizmu to nawet jemu nie udało się zrobić)
brodacz

Postprzez Troy » 22 Sty 2017 10:49

brodacz napisał:Mennica trafiła w szpony prawicy (niestety tylko semanty ...

Gdyby rzeczywiście decydowała prawica (bez przymiotnikowa) awers wyglądałby orientacyjnie tak:
Załączniki
duze_57e7647e96493.jpg
Ironia losu, gdy UBecy, SBecy i ich potomstwo, którzy uciekli do Szwecji lub innej Kanady, mają czelność pouczać Polaków, jak mają żyć i postępować w kwestiach kulturowych, obyczajowych, gospodarczych, z uwzględnieniem czyszczenia i patynowania monet.

Imagehttp://picasion.com/
Awatar użytkownika
Troy

Miejscowość: Ruczaj

Postprzez platinum » 22 Sty 2017 11:46

Chciałbym wrócić do zagadnienia lewej/prawej strony/orła i znaku menniczego. Po wyemitowaniu wizualizacji monety należy z kolegą saveras się zgodzić. Zwracam uwagę na pewne sprawy:

Cytat z zarządzenia:
Wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej. Poniżej orła, półkolem, od lewej strony ku prawej, napis: RZECZPOSPOLITA POLSKA. W otoku stylizowane pierścienie, w górnej części przecinające się, u dołu rozdzielone oznaczeniem roku emisji. Pod orłem, po lewej stronie, znak mennicy

z "ustawy o godle ... " wynika, że:
Godłem Rzeczypospolitej Polskiej jest wizerunek orła białego ze złotą koroną na głowie zwróconej w prawo, z rozwiniętymi skrzydłami, z dziobem i szponami złotymi, umieszczony w czerwonym polu tarczy

Czyli faktycznie znak menniczy na nowych monetach jest pod prawą łapą orła. Rzecz w tym, jak kolega napisał, że w opisie podano miejsce znaku menniczego nie w stosunku do orła, tylko w stosunku do kompozycji awersu monety. Tak jak napisy biegną od lewej do prawej strony (monety, awersu, nie orła) tak samo znak menniczy. "pod orłem" znaczy tyle, że znak menniczy jest ponizej godła i nic więcej.

Wynika z tego pewna konsekwencja. Przyzwyczailiśmy się, że znak jest pod łapą orła, ale z opisu wynika, że wcale tak nie musi być. Równie dobrze, wg opisu, MW mogło by być pod ogonem, byle na lewo od pionowej osi rozdzielającej okrąg monety na dwie połowy lewą i prawą.
Powiem więcej - znak mennicy nie powinien być (wg opisu) pod łapą orła, poniewaz powinien być "pod orłem". Nie wiem jak dla Was, ale dla mnie "pod orłem" to znaczy poniżej najniższego elementu "orła" czyli poniżej poziomiej linii przechodzącej przez osatni, najniższy punkt ogona :-).

Adminie: czy nie warto by było uporządkować dyskusje i połaczyc w jedno 3 wątki dotyczące obiegówek (pewnie najlepiej do "Monety obiegowe")?
Mam na myśli wątki:
Nowe awersy monet obiegowych
Monety obiegowe - rocznik 2017
Monety obiegowe

Zrobił się galimatias, z czasem coraz trudniej będzie to przeglądać i wyszukiwać.
Awatar użytkownika
platinum

Postprzez meszuzel » 22 Sty 2017 13:07

Tematy połączyłem, bo faktycznie pojawiać się zaczyna kilka wątków na jeden temat.
Sokrates "Wiem, że nic nie wiem"

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Miejscowość: Piotrków Tryb.

Postprzez rallus » 22 Sty 2017 16:07

Określenie miejsca i rodzaju znaku mennicy w ogóle nie powinno pojawiać się w rozporządzeniu. Powinna być to wewnętrzna sprawa mennicy która w danej chwili bije monety wg ustalonego wzoru. Dzisiaj jest ta, jutro inna. Tak kiedyś bywało. A tak mamy dyskusję spowodowaną być może pomyłka urzędnika w NBP, któremu prawa łapa strona orła pomyliła się z prawą strona monety. Chętnie poznałbym komentarz zarządu mennicy.
rallus

Miejscowość: Skierniewice

Postprzez platinum » 22 Sty 2017 18:04

rallus napisał:Określenie miejsca i rodzaju znaku mennicy w ogóle nie powinno pojawiać się w rozporządzeniu.

1. To nie jest rozporządzenie a zarządzenie - mylisz podstawowe rzeczy.
2. powinno a nawet musi być określone wzarządzeniu, bo zarządzeni emusi definiować wygląd monety.

Powinna być to wewnętrzna sprawa mennicy która w danej chwili bije monety wg ustalonego wzoru.

Oczywiście, że nie może to być wewnętrzna sprawa mennicy, bo to emitent odpowiada za emisje, w tym za wygląd monety a nie mennica, która świadczy usługę techniczną.

być może pomyłka urzędnika w NBP,

Nie było żadnej pomyłki. Przeczytaj uważnie wczesniejszą dyskusję, w tym moją wypowiedź a przede wszystkim saverasa. Zostało to łopatologicznie wyjasnione.

któremu prawa łapa strona orła pomyliła się z prawą strona monety.

Nikomu nić się nie pomyliło. Patrz wyżej.

Chętnie poznałbym komentarz zarządu mennicy.

A co mennica ma do tego? Mają robić to co im się każe w zleceniu i nie marudzić :-). Tutaj emitent rządzi a nie ten kto uderza stemplem w kawałek metalu.
Awatar użytkownika
platinum

Postprzez medyk1 » 22 Sty 2017 19:14

Od tygodnia co 2 dni robie kontrolną wizytę w lidelu ale tam wysyp rocznika 2016 0d groszaka do 2 złotych same ideały, ale wszystko 2016
kłamać zdarza się rządom, bankierom, a czasem nawet audytorom. Tylko złoto mówi prawdę - Rees Mogg
Awatar użytkownika
medyk1

Miejscowość: PYRLANDIA

PoprzedniaNastępna

Wróć do Monety polskie - III RP po denominacji

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot], grabarz, joxer oraz 4 gości