Monety obiegowe

Dyskusje o monetach złotych, srebrnych, Nordic Gold wydawanych po 1995 roku

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Re: Monety obiegowe

Postprzez Mad_Tiger » 25 Lis 2016 14:27

Wraca do Polski ;) i co więcej z tego wynika?

Szukała oszczędności zmieniła stop i mennicę na tańszą a teraz jedyna wiadomość to, że wraca do Polski więc robimy drogo po staremu czy drogo po nowemu?
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."

ImageMój zbiór monet na ucoinImage
ImageSprzedam trochę monet i banknotówImage

W sprawie reklamy w awatarze proszę o kontakt na PW :)
Maksymalny rozmiar; szerokość: 80 pikseli, wysokość: 80 pikseli, waga pliku: 50.00 KiB + 2 linijki tekstu w podpisie.
Awatar użytkownika
Mad_Tiger

Miejscowość: Warszawa

Postprzez Grzegorz_Wroclaw » 25 Lis 2016 14:34

na razie nic nie wiadomo, nawet mennica nie wiedziała że wraca do gry ;)
Grzegorz_Wroclaw

Miejscowość: Wrocław

Postprzez PP05 » 25 Lis 2016 16:14

I o ile NBP nie wypuści jakiegoś komunikatu prasowego, to się nie dowiemy.
NBP wprawdzie informuje corocznie o nowej umowie z MW, ale tam jest tylko ogólna kwota, łącznie za produkcję monet obiegowych i kolekcjonerskich.

A swoją drogą tego właśnie można było się spodziewać, bo była to najbardziej prawdopodobna, prawie oczywista, opcja.
PP05

Postprzez Enso » 25 Lis 2016 16:19

Jedno jest raczej pewne po takiej wiadomości - woreczki groszowe Royal Mint z nakładem 1 mln pójdą w górę.
Enso

Postprzez PP05 » 25 Lis 2016 17:30

platinum napisał:Wg mnie z RM wyszło bardzo dobrze - nawet gdyby to miały być niewielkie oszczędności, to pokazało to MW/MP, że jest na rynku konkurencja i by nie podskakiwali. Odsyłam do nagrań kelnerów w którym to rozmawiają Marek Belka i Bartłomiej Sienkiewcz. Tam był taki fragment, z którego wynika, że Jakubas (właściciel Mennicy Polskie) sobie pogrywa i dyktuje warunki.

Jakoś umknęło mi, że nawet temat Mennicy był poruszany na taśmach... Ale to potwierdza tylko oficjalnie domysły wielu osób, że poza oszczędnościami, chodziło też o utarcie nosa panu J.: dzisiaj grosiki, jutro inne nominały... Jak ukazały się newsy o przetargu, pierwsze co przyszło mi do głowy to właśnie chęć pokazania, by pan J. nie fikał za bardzo. Proszę a tutaj jest potwierdzenie, że tak było właśnie...
Nie wiem jakie stawki musiały być oferowane w zwykłym trybie zamówienia, skoro w przetargu był droższy o prawie 15% od RM i ponad 10% od Mint of Finland...

Ciekaw jestem jak finansowo NBP wyszedł ostatecznie na tej operacji tj. produkcji groszówek w RM. Chodzi mi głównie o różnice kursowe. Złotówka stabilna nie jest, Funt też zaliczał duże wzloty i upadki... Kto wie, może był to interes życia, a może NBP wyszedł na tym jak Zabłocki na mydle...
PP05

Postprzez platinum » 25 Lis 2016 17:41

Enso napisał:Jedno jest raczej pewne po takiej wiadomości - woreczki groszowe Royal Mint z nakładem 1 mln pójdą w górę.

Jeszcze bardziej? :-). Nie pamietam gdzie swój 3 woreczki schowałem :(.

platinum napisał:
Enso napisał:Jedno jest raczej pewne po takiej wiadomości - woreczki groszowe Royal Mint z nakładem 1 mln pójdą w górę.

Jeszcze bardziej? :-). Nie pamietam gdzie swój 3 woreczki schowałem :(.

Hipotetycznie, gdyby kontrakt był na dłużej niż 3 lata, zważywszy na to że wartość funta poszybowała, to w kolejnych latach bicia przez RM groszy dla NBP mogło by być bardzo korzystne. Pod warunkiem, że nie uwzględnili ryzyka kursowego :-). Bo jak uwzględnili to się zabezpieczili i zysków ze spadku funta nie ma.
Ostatnio edytowany przez platinum, 25 Lis 2016 17:45, edytowano w sumie 1 raz
"Największym cyrkiem jest to, że osoba która nawet nie powąchała tej monety udziela się w tym temacie pouczają innych." (Tomi85).
Awatar użytkownika
platinum

Miejscowość: Planet Earth

Postprzez grabarz » 25 Lis 2016 17:42

To czy dobrze zrobili to temat do dyskusji. Moze i byly drozsze groszez mw, ale za to jakosc sto razy lepsza... Monety z poczatku lat 90 teraz wygladaja lepiej niz z roku 2014z rm...
Awatar użytkownika
grabarz

Miejscowość: Zielona Góra / Zbąszyń

Postprzez platinum » 25 Lis 2016 17:47

grabarz napisał:To czy dobrze zrobili to temat do dyskusji. Moze i byly drozsze groszez mw, ale za to jakosc sto razy lepsza... Monety z poczatku lat 90 teraz wygladaja lepiej niz z roku 2014z rm...

ale jakie ma znaczenie jakość groszaków? To są monety obiegowe, i nie może NBP przejmować się w tym zakresie mikroskopijnym promilem grupy ludzi którzy są zbieraczami :-). Większość groszy znika po 1-2 latach, bo ludzie to gubią, więc inwestowanie w jakość jest bez sensu z punktu widzenia emitenta. Dlatego co roku tak wysokie są nakłady tych monet.
"Największym cyrkiem jest to, że osoba która nawet nie powąchała tej monety udziela się w tym temacie pouczają innych." (Tomi85).
Awatar użytkownika
platinum

Postprzez PP05 » 25 Lis 2016 17:48

Czy ta jakość ma aż takie znaczenie? Przecież tych monet prawie nie ma w obiegu. Zaopatrują się w nie tylko hipermarkety, po wydaniu klientowi znikają w wazonach, puszkach itp. Te monety nie mają żadnej wartości, siła nabywcza jest zerowa. Cały worek groszówek to ... 1 złoty. Jedna albo dwie najtańsze bułki...

One już dawno powinny były zniknąć, ale wielkie sieci na to nie pozwolą. Wolą oferować towar za 2,99 niż za 2,95. Czyli 4 grosze na każdym produkcie są w plecy.
PP05

Postprzez PP05 » 25 Lis 2016 18:00

platinum napisał:Hipotetycznie, gdyby kontrakt był na dłużej niż 3 lata, zważywszy na to że wartość funta poszybowała, to w kolejnych latach bicia przez RM groszy dla NBP mogło by być bardzo korzystne. Pod warunkiem, że nie uwzględnili ryzyka kursowego :-). Bo jak uwzględnili to się zabezpieczili i zysków ze spadku funta nie ma.

Zależy jeszcze jak wyglądały płatności ze strony NBP. Czy raz na rok, czy może partiami, za każde zrealizowane i dostarczone zlecenie...
PP05

Postprzez grabarz » 25 Lis 2016 19:36

platinum napisał:
grabarz napisał:To czy dobrze zrobili to temat do dyskusji. Moze i byly drozsze groszez mw, ale za to jakosc sto razy lepsza... Monety z poczatku lat 90 teraz wygladaja lepiej niz z roku 2014z rm...

ale jakie ma znaczenie jakość groszaków? To są monety obiegowe, i nie może NBP przejmować się w tym zakresie mikroskopijnym promilem grupy ludzi którzy są zbieraczami :-). Większość groszy znika po 1-2 latach, bo ludzie to gubią, więc inwestowanie w jakość jest bez sensu z punktu widzenia emitenta. Dlatego co roku tak wysokie są nakłady tych monet.

Oczywiscie ze jakosc ma znaczenie. Moneta ktora w kilka miesiecy ulega degradacji musi xostac zastapiona nowa a taka ktora jest w obiegu kilka lat juz nie...
Awatar użytkownika
grabarz

Postprzez platinum » 25 Lis 2016 19:45

Oczywiscie ze jakosc ma znaczenie. Moneta ktora w kilka miesiecy ulega degradacji musi xostac zastapiona nowa a taka ktora jest w obiegu kilka lat juz nie...

Toż Ci tlumaczymy że żywot groszaków jest bardzo krótki i ograniczony innymi czynnikami, więc wydawanie na ich jakość jest niecelowe a nawet marnotrastwem.
Tak było od czasów denarów -najmniej warte monety zwykle były najgorsze.
Awatar użytkownika
platinum

Postprzez grabarz » 25 Lis 2016 22:19

Zobacz ile monet groszowych jest w obiegu. Nie mówię tutaj o miastach które mają oddziały NBP itp. W mniejszych miejscowościach bardzo duża ilość monet groszowych jest w ciągłym obiegu.
Jak mieszkałem w Zielonej Górze, to dostawałem ciągle nowe grosze jako resztę. Teraz obserwuję jakby czas się zatrzymał. Od jakiegoś czasu mam w portfelu więcej groszy tych starszych... W ten sposób nazbierała się spora ilość 5 gr 1993 z obiegu.

Nie piszę, że monety groszowe mają być bite z Bóg wie czego. Nowe grosze przy gorszych warunkach atmosferycznych ulegają bardzo szybkiemu niszczeniu. Przejdźcie się na pierwszy lepszy bazarek :)
Przy starszych emisjach tego nie było. Nawet gdyby w środku dalej miała zostać stal, to zewnętrzne warstwy mogłyby być wykonane lepiej. I nie chodzi mi o monety bez skaz. Tego nie oczekuję. Nie podchodzę do tematu kolekcjonersko...

Co do drugiej części to oczywiste jest, że im większy nominał tym moneta lepsza. Nikt tego nie neguje.
Awatar użytkownika
grabarz

Postprzez PP05 » 25 Lis 2016 22:33

grabarz napisał:Przejdźcie się na pierwszy lepszy bazarek :)

Pokaż mi taki bazarek, gdzie sprzedawcy podają cenę z dokładnością do 1 grosza :)
Może w ZG jak piszesz... Bo ja nigdy się z tym nie spotkałem. Zazwyczaj rachunek jest zaokrąglony do pełnych złotych. Ewentualnie, choć rzadko, do pełnych dziesiątek groszy...
PP05

Postprzez platinum » 27 Lis 2016 20:50

A jeszcze rok temu narzekalismy że 100 zł to drogo, a tu proszę:
http://allegro.pl/1571-2-zlote-1994-rzadkie-i-mennicze-st-1-1-i6622134357.html

fakt, ze sprzedawca azcny, ale moneta bez slaba i taka cena? Stan niezły ale jednak I/-I czyli moneta nie jest idealna.
Awatar użytkownika
platinum

Postprzez platinum » 30 Lis 2016 13:23

aukcja 6623746931
Pierwsza 5 zł okolicznościowa (25 lat Wolności) już kosztuje ponad 200 zł (bo w plastykowym pudełku). Szaleństwo, ale jeszcze 8 h - ciekawe czy cena przebije koszt woreczka menniczego pięciozłotówek
Awatar użytkownika
platinum

Postprzez PP05 » 30 Lis 2016 15:57

Mi to wygląda na jakąś ustawkę sprzedającego, albo kompletne omamienie kupującego.

Nie brakuje tych monet na allegro, jest około 34 aukcji, i to w cenie bliskiej nominałowi bo od 5,80 zł/sztuka!
np. tutaj 45 sztuk po 7 zł
5781073311

A tu jest taki sam egzemplarz, w plastiku, także MS69 i w cenie Kup Teraz 28 złotych.
6195437933

Linki kłuciły sie z regulaminem, zamieniłem na nr aukcji - meszuzel
-------
Meszuel, chyba "kłóciły"...
Ostatnio edytowany przez PP05, 01 Gru 2016 19:05, edytowano w sumie 1 raz
PP05

Postprzez PP05 » 30 Lis 2016 16:04

A tu jest podobna sytuacja: ten sam sprzedający ma 2 zlote 1994 z ceną jak na razie 182,50 zł (licytacja / Aukcja 6623726666);
opis: PCGS, MS66, przepiękna moneta, tylko dwie monety w takiej nocie, jedna w MS67, gorąco polecam, zdjęcia przedstawiają oferowany przedmiot.

A bez licytacji PR 69 PCG - Kup Teraz - 109 zł (aukcja 6614747938) albo bez plastiku za 119 zł (Aukcja 5901910427)
PP05

Postprzez mmz » 30 Lis 2016 19:35

25 lat wolności za 200zł? Czyli moneta w slabie w cenie gradingu. Ok. Kupujący kupuje monetę za normalna cenę i płaci za grading PCGS/NGC, razem ok. 200 zł. Spoko ja to rozumiem.
TPZN nr 101
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanensis, A.D. 1577
Awatar użytkownika
mmz

Postprzez meszuzel » 30 Lis 2016 19:51

Ee ale to jeszcze nie koniec. jest 202 i nadal "gra" się toczy.
Sokrates "Wiem, że nic nie wiem"

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Miejscowość: Piotrków Tryb.

PoprzedniaNastępna

Wróć do Monety polskie - III RP po denominacji

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości