Skarby Stanisława Augusta- Aleksander Jagiellończyk

Dyskusje o monetach złotych, srebrnych, Nordic Gold wydawanych po 1995 roku

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Re: Skarby Stanisława Augusta- Aleksander Jagiellończyk

Postprzez pszalbie » 30 Gru 2016 18:58

A które złote monety SSA dobijali? Bo z moich obserwacji wynika ze nic nie dobili.
pszalbie

Postprzez platinum » 30 Gru 2016 19:02

Grzegorz_Wroclaw napisał:jeśli sprzedali wszystkie wybite, a nie wybili całości, to dotychczasowa praktyka pokazuje, że dobiją :)

A co złotego dobili z tej serii?
Bo że srebro dobiją gdy jest potrzeba i możliwość to zgoda, bo tu mówimy o innej skali. Uruchamianie maszynyki by dobić kilkadziesiąt albo sto sztuk to ekonomiczne chyba wątpliwa sprawa. Z drugiej strony - jezeli wybili do tej pory 300 sztuk (zgaduję) to dobić kolejne 300 to tez interes wątpliwy - bo czy to się sprzeda? Wydaje się, że po pierwszych emisjach NBP nie ma najlepszego doświadczenia ze sprzedażą Au SSA. Tym bardziej to jest seria. Co innego by raz na 10 lat zaszaleć i pozwolić sobie na złotą monetę za ponad 10k PLN, a co innego kupować dwie na rok i tak przez lat ponad 10. A kupowanie jednej monety z serii też większego sensu nie ma. Jakbym miał zgadywać, to taką serię zbiera +/- sto osób w kraju (ale mogę rzecz jasna nie mieć racji).

Przy takich monetach (kosztownych rzadkich) być może sprawdził by się mechanizm polegający na zbieraniu zapisów na monetę. Za 100 lat monety złote tej serii będa ciekawostką i rarytasem.
"Największym cyrkiem jest to, że osoba która nawet nie powąchała tej monety udziela się w tym temacie pouczają innych." (Tomi85).
Awatar użytkownika
platinum

Miejscowość: Planet Earth

Postprzez Grzegorz_Wroclaw » 30 Gru 2016 19:04

nie pisalem o monetach ssa, ale innych monetach z nbp nie wybitych w pełnym nakładzie, które zostały w pierwszym rzucie wyprzedane, a pózniej były dobite (nie przekraczając "nakładów do")
Grzegorz_Wroclaw

Miejscowość: Wrocław

Postprzez platinum » 30 Gru 2016 20:16

Grzegorz_Wroclaw napisał:nie pisalem o monetach ssa, ale innych monetach z nbp nie wybitych w pełnym nakładzie, które zostały w pierwszym rzucie wyprzedane, a pózniej były dobite (nie przekraczając "nakładów do")

ale o srebrnych czy złotych? To są zupełnie różne bajki. A porównywanie dobijanie złotych dla innych tematów, gdzie nakłady są w tysiącach z SSA gdzie nakłady są w setkach mnie wydaje się mylące.

Wróce do mojej ulubionej mantry - były aukcje, marudziliście i nie broniliście ich. Idealen nie były, ale miały zalety i były transparentne. Przynajmniej wiadomo było ile na aukcji wystawiano, jeżeli cena wywoławcza została podbita to należało przyjąc, że sprzedały się wszystkie egzemplarze wystawione na sprzedaż.

A teraz -w genialnym postaukcyjnym systemie czarowania i ukrywania info NIC nie wiadomo. Była moneta, znika w dniu emisji, była dostępna przez godzinę w sklepie. I nawet nie ma pomyslu na to czy było jej 50 sztyk, czy 150 czy 300, a może 500? Chyba jednak mniej niz 600 sztuk. Kabaret.

Zwracam uwagę, że my szaraczki tego nie wiemy, ale insider z NBP - owszem już takie info posiada, podobnie jak ktoś z MP.
A informacja to pieniądz.
"Największym cyrkiem jest to, że osoba która nawet nie powąchała tej monety udziela się w tym temacie pouczają innych." (Tomi85).
Awatar użytkownika
platinum

Postprzez el-dziubek » 30 Gru 2016 20:25

platinum napisał:A teraz -w genialnym postaukcyjnym systemie czarowania i ukrywania info NIC nie wiadomo. Była moneta, znika w dniu emisji, była dostępna przez godzinę w sklepie. I nawet nie ma pomyslu na to czy było jej 50 sztyk, czy 150 czy 300, a może 500? Chyba jednak mniej niz 600 sztuk. Kabaret.

A żeby było śmieszniej, to jak już zaczniemy podniecać się, że w końcu emisja z porządnym braniem była, to nagle pojawi się w kolekcjonerze magiczne pudełko spod lady... :mrgreen:
el-dziubek

Postprzez Grzegorz_Wroclaw » 30 Gru 2016 20:26

akutat z mi znanych sytuacji odbijanych obie, złoty Piłsudski, srebrna Legia. System jest jaki jest, w Polsce idealnego systemu nie będzie, zawsze ktoś znajdzie sposób na wyciągnięcie więcej :twisted: Przy większości emisji NBP nie ma potrzeby zgadywać ile wybili, bo monety ciagle są dostępne :lol:
Grzegorz_Wroclaw

Postprzez platinum » 30 Gru 2016 20:28

el-dziubek napisał:A żeby było śmieszniej, to jak już zaczniemy podniecać się, że w końcu emisja z porządnym braniem była, to nagle pojawi się w kolekcjonerze magiczne pudełko spod lady... :mrgreen:

ale to srebro? Ja sobie uzmyslowiłem, że na temat Au tej serii to nic nie wiadomo poza nakładami "do X sztuk".
Nie zwracałem na to uwagi, ale nagle w kolekcjonerze nie ma żadnego Au-SSA. Chrobry i Wacław długo leżeli mieli wyższe nakłady - na tym NBP mogła wtopić, potem było przegięcie w drugą stronę i kolejnyhc monet bito niewiele. Mniej więcej w tym samym czasie pojawił się nowy sposób oznaczania nakładu z magicznym słowem "do" :-).
Awatar użytkownika
platinum

Postprzez Mad_Tiger » 30 Gru 2016 20:41

platinum napisał:A teraz -w genialnym postaukcyjnym systemie czarowania i ukrywania info NIC nie wiadomo. Była moneta, znika w dniu emisji, była dostępna przez godzinę w sklepie. I nawet nie ma pomyslu na to czy było jej 50 sztyk, czy 150 czy 300, a może 500? Chyba jednak mniej niz 600 sztuk. Kabaret.

Jakby nawet NBP wypuścił info (przed emisją), że jest tylko 50 sztuk to czy to coś by zmieniło u Ciebie w związku z zakupem?
Kupiłbyś z chęcią bo mało?
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."

ImageMój zbiór monet na ucoinImage

W sprawie reklamy w awatarze proszę o kontakt na PW :)
Maksymalny rozmiar; szerokość: 80 pikseli, wysokość: 80 pikseli, waga pliku: 50.00 KiB + 2 linijki tekstu w podpisie.
Awatar użytkownika
Mad_Tiger

Miejscowość: Warszawa

Postprzez platinum » 30 Gru 2016 20:42

Grzegorz_Wroclaw napisał:Przy większości emisji NBP nie ma potrzeby zgadywać ile wybili, bo monety ciagle są dostępne :lol:

Teraz w sklepie masz 15 monet Ag (16-sta to JPII - jej nie liczę). Na szybko w 2016 było 17 tematów, w 2015 - 15. Odejmując 4 na 5 zł, dostajemy 28. Dostępnych 15 z 28 tematów - czy to tak dużo?

Dla Au: z 13 tematów dostępnych jest 6. To mniejszość.

Sumując Ag i Au: 41 tematów/monet, dostępnych w kolekcjonerze 21 monet. A jeszcez kilka lat temu kolekcjoner oferował monety z 2006-2008 r i samych sreber było 60-80 tematów. Pamiętacie poprzedni sklep? :)
Awatar użytkownika
platinum

Postprzez el-dziubek » 30 Gru 2016 20:45

Tylko te monety rzeczywiście zeszły ze sklepu, czy na chwilę tylko z niego zniknęły? Złote SSA kilka razy kończyły się w kolekcjonerze i po czasie do niego wracały. Nie wiem czym to jest spowodowane, ale dla mnie trochę niepoważne. RCM czy Perth piszą wprost na stronie "wyprzedane", a u nas nigdy nie wiadomo, kiedy znów się pojawią. Mnie osobiście zapis "do" bardzo drażni. Nakład albo jest 600 sztuk, albo 300. Dlaczego polski kolekcjoner, który wydaje 12 tysięcy na monetę nie wie, co tak naprawdę ma na palecie?

Lekko odskakując od wątku: we Wrocławiu są co najmniej 2 osoby, które kupują złoto SSA. Byłem świadkiem takich zakupów nie w dniu emisji. Raz kupowała kobieta, raz facet :)
el-dziubek

Postprzez platinum » 30 Gru 2016 20:49

Mad_Tiger napisał:Jakby nawet NBP wypuścił info (przed emisją), że jest tylko 50 sztuk to czy to coś by zmieniło u Ciebie w związku z zakupem? Kupiłbyś z chęcią bo mało?

tej monety, ze względu na cene nie. innego, jakiegoś małego, 8 g złota? Być może tak. Tu nie chodzi o mnie, o Ciebie tlyko o transparentność całego rynku, której ewidentnie brakuje.
Awatar użytkownika
platinum

Postprzez Grzegorz_Wroclaw » 30 Gru 2016 20:53

sklep internetowy jest raczej dla mnie mało miarodajny, w oddzIale stoi pełna gablota :)
Grzegorz_Wroclaw

Postprzez el-dziubek » 30 Gru 2016 20:54

No tak :) Ja ostatni raz byłem w oddziale dość dawno temu :)
el-dziubek

Postprzez platinum » 30 Gru 2016 22:20

Grzegorz_Wroclaw napisał:sklep internetowy jest raczej dla mnie mało miarodajny, w oddzIale stoi pełna gablota :)

a konkretnie - co stoi?
Mało miarodajny bo w Kolekcjonerze może kupić każdy, a do odziału ma niedaleko znacznie mniejsza część populacji? :P.
Awatar użytkownika
platinum

Postprzez Grzegorz_Wroclaw » 30 Gru 2016 22:23

Podejdź, zobacz, ewentualnie kup, tak to działa...
Grzegorz_Wroclaw

Postprzez Doohan » 31 Gru 2016 11:21

Mam dla Was kochani koledzy może i koleżanki pytanie - kto z Was ma prawidłowy folder do tej monety. Zwróćcie uwagę na foto przy Kazimierzu Jagiellończyku :D
Doohan

Postprzez platinum » 31 Gru 2016 11:34

Doohan napisał:Mam dla Was kochani koledzy może i koleżanki pytanie - kto z Was ma prawidłowy folder do tej monety. Zwróćcie uwagę na foto przy Kazimierzu Jagiellończyku :D

Brawo za spostrzegawczość, ja tego nei zauważyłem. Pod ręką miałem folder w języku angielskim w wersji realnej i tam jest błąd. Folder na stronie NBP w postaci PDF jest poprawny.
Awatar użytkownika
platinum

Postprzez walus90 » 31 Gru 2016 12:44

u mnie wszystko chyba ok ;/ gdzie jest ten błąd? nie ten wizerunek?
walus90

Miejscowość: Poznań

Postprzez Grzegorz_Wroclaw » 31 Gru 2016 15:09

zdjęcie miniatur monet jest dwa razy takie samo patrz Kazimierz i Aleksander Jagiellonczyk...
Grzegorz_Wroclaw

Postprzez Grzegorz_Wroclaw » 31 Gru 2016 15:18

IMG_0611.JPG
Grzegorz_Wroclaw

PoprzedniaNastępna

Wróć do Monety polskie - III RP po denominacji

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości