150. rocznica powstania Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”

Dyskusje o monetach złotych, srebrnych, Nordic Gold wydawanych po 1995 roku

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

150. rocznica powstania Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”

Postprzez Bumer » 05 Sty 2017 17:49

Pojawiła się w planie data emisji: 27 stycznia.

Teraz czekamy za wizerunkiem i ceną.
Against Modern Football

"My nie jesteśmy politykami i w ramach obrony wizerunku nie będziemy odsuwać się od osób, które znamy wiele lat i które zrobiły wiele dla środowiska kibicowskiego. I nie obchodzi nas to, co kto robi poza stadionem. Jeśli ktoś wybiera wizerunek, a nie kolegę, to niech się trzyma z daleka od nas, bo my reprezentujemy inne wartości i zawsze tak będzie".
Bumer

Re: 150. rocznica powstania Towarzystwa Gimnastycznego „Sokó

Postprzez Bumer » 12 Sty 2017 15:00

Cena 110zł.
Against Modern Football

"My nie jesteśmy politykami i w ramach obrony wizerunku nie będziemy odsuwać się od osób, które znamy wiele lat i które zrobiły wiele dla środowiska kibicowskiego. I nie obchodzi nas to, co kto robi poza stadionem. Jeśli ktoś wybiera wizerunek, a nie kolegę, to niech się trzyma z daleka od nas, bo my reprezentujemy inne wartości i zawsze tak będzie".
Bumer

Postprzez Troy » 18 Sty 2017 17:55

Załączniki
2017_01___sokol_A.jpg
2017_01___sokol_R.jpg
Ironia losu, gdy UBecy, SBecy i ich potomstwo, którzy uciekli do Szwecji lub innej Kanady, mają czelność pouczać Polaków, jak mają żyć i postępować w kwestiach kulturowych, obyczajowych, gospodarczych, z uwzględnieniem czyszczenia i patynowania monet.

Imagehttp://picasion.com/
Awatar użytkownika
Troy

Miejscowość: Ruczaj

Postprzez Mad_Tiger » 18 Sty 2017 18:14

To tylko taka fotka czy awers względem rewersu będzie przekrzywiony :?:
(napisie na rewersie nie są w poziomie)
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."

ImageMój zbiór monet na ucoinImage

W sprawie reklamy w awatarze proszę o kontakt na PW :)
Maksymalny rozmiar; szerokość: 80 pikseli, wysokość: 80 pikseli, waga pliku: 50.00 KiB + 2 linijki tekstu w podpisie.
Awatar użytkownika
Mad_Tiger

Miejscowość: Warszawa

Postprzez Off666 » 18 Sty 2017 20:13

Widzę że entuzjastów za wielu w tym temacie nie ma ale i ja jej nie kupie bo mi się nie podoba.
Off666

Postprzez Troy » 18 Sty 2017 20:36

Zastanawiam się na ewentualną petycją do NBP, aby dali odpocząć Ktowiczowi, widać że gostek jest totalnie wypalony.
Ironia losu, gdy UBecy, SBecy i ich potomstwo, którzy uciekli do Szwecji lub innej Kanady, mają czelność pouczać Polaków, jak mają żyć i postępować w kwestiach kulturowych, obyczajowych, gospodarczych, z uwzględnieniem czyszczenia i patynowania monet.

Imagehttp://picasion.com/
Awatar użytkownika
Troy

Miejscowość: Ruczaj

Postprzez platinum » 18 Sty 2017 22:34

Awers nawet mi się podoba, niby nic super, ale nie jest źle - duże lustro, prawie minimalizm. Rewers bez wodotrysku, ale też może być. Tylko ten sokół-ptak jakiś taki dziwny, jakby za chudy. Być może tak wygląda(ł) ich symbol?
Zaskoczony jestem raczej na plus, bo temat był dla mnie zupełnie obcy i nie spodziwałem się po nim za wiele.

A jak to często bywa moneta jest pretekstem do dowiedzenia się na nowy temat:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Polskie_Towarzystwo_Gimnastyczne_%E2%80%9ESok%C3%B3%C5%82%E2%80%9D

Zdelegalizowany przez komunistów po II wojnie światowej i zakazany w okresie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

To mnie rozwaliło. Co czerwonym przeszkadzało towarzystwo gimnastyczne? Hitlerowcy walczyli z zajęciami sportowymi i wf/gimnastyką na okupowanym terytorium i Ci też się bali ćwiczen na drążku? :-).
"Największym cyrkiem jest to, że osoba która nawet nie powąchała tej monety udziela się w tym temacie pouczają innych." (Tomi85).
Awatar użytkownika
platinum

Miejscowość: Planet Earth

Postprzez walus90 » 19 Sty 2017 00:19

według mnie wizerunek mega słaby, nie kupię
walus90

Miejscowość: Poznań

Postprzez medyk1 » 19 Sty 2017 08:38

A mnie osobiście prostota wizerunku przypadła do gustu, co do zakupu to przy obecnych emisjach do... każdy zakup monety jest hazardem - nie wiemy ile "szanowna władza" monet wybiła, ile sprzedała i czy jeszcze dobije :shock: dany "bubel" może za kilkanaście lat okazać się rarytasem :shock:
kłamać zdarza się rządom, bankierom, a czasem nawet audytorom. Tylko złoto mówi prawdę - Rees Mogg
Awatar użytkownika
medyk1

Miejscowość: PYRLANDIA

Postprzez platinum » 19 Sty 2017 23:20

Pojawiła się szczegółowa informacja o monecie
http://www.nbp.pl/home.aspx?f=/banknoty_i_monety/monety_okolicznosciowe/2017.html,
w tym podlinkowany folder. I tu chciałbym przytoczyć cytat z tego ostatniego:

Na rewersie monety upamiętniającej 150. rocznicę powstania sokolstwa polskiego w centralnej części znajduje się wizerunek przedwojennego działacza Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Polsce w historycznej czamarze.

i dalej, w osobnym zdaniu:

Widnieje tam także sokół w locie z ciężarkami, który jest najbardziej rozpoznawalnym symbolem organizacji oraz napis upamiętniający to wydarzenie

Do czego waszym zdaniem odnosi się sformułowanie "to wydarzenie"? :-). Dla mnie, literalnie czytając to do lotu sokoła z ciężarkami.

I jeszcze o wyglądzie monety: na awersie jest pokazane wykonywanie piramidy gimnastycznej bo fragment tego ćwieczenia można było zmieścić (deficyt miejsca). Interesujące i efektowne by było pokazanie ćwiczenia na drążku, np tego z wikipedii:
Image

(ktoś tak potrafi? respekt), tylko bez szans by w czytelny sposób upakować to na 32 mm średnicy 10 zł.
"Największym cyrkiem jest to, że osoba która nawet nie powąchała tej monety udziela się w tym temacie pouczają innych." (Tomi85).
Awatar użytkownika
platinum

Postprzez Mad_Tiger » 19 Sty 2017 23:31

Do czego waszym zdaniem odnosi się sformułowanie "to wydarzenie"?

Umiesz czytać ze zrozumieniem?
Na rewersie monety (...) znajduje się (...) napis upamiętniający to wydarzenie.

Mam nadzieję, że pomogłem :D

bo fragment tego ćwieczenia można było zmieścić (deficyt miejsca)

Dla chcącego nic trudnego i 20 akrobatów by się zmieściło:
Image
Jakie małe a w pełni czytelne :P

Piramida gimnastyczna:
google vs moneta
Image vs Image
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."

ImageMój zbiór monet na ucoinImage

W sprawie reklamy w awatarze proszę o kontakt na PW :)
Maksymalny rozmiar; szerokość: 80 pikseli, wysokość: 80 pikseli, waga pliku: 50.00 KiB + 2 linijki tekstu w podpisie.
Awatar użytkownika
Mad_Tiger

Miejscowość: Warszawa

Postprzez platinum » 20 Sty 2017 00:43

Tygrysie, Twojego tlumaczenia w pierwszej częsci nie zrozumiałem. Wydarzeniem jest lot sokoła (z ciężarkami). Podziwiam twórcę tego symbolu stowarzyszenia - by obciążać ptaka balastem to trzeba było być pomysłowym.

A odnośnie zmieszczenia - chodziło mi by upchnąć na monetę ćwiczenie na drążku a nie piramidę :-). Fragment piramidy już jest.
Awatar użytkownika
platinum

Postprzez platinum » 27 Sty 2017 10:29

Co taka cisza? Nadal stoicie kolejkach? Zimno!

Moneta "in real" nie jest zła. Nie podoba mi się, żę elementy wypukłe monety nie są zmatowione lecz błyszczące. Poza tym wizerunek ok.
Faktycznie, moneta na pierwszy ogląd wygląda jakby była obrotką o około 20-30 stopni. Kompozycja rewersu sprawia, że patrząc na niego nie mamy punktu odniesienia by ustawić monetę w poprawnej orientacji. Jedynym odniesieniem wydają się napisy - zwykle idealnie poziome, a tu pułapka, bo wtedy orzeł nie trzyma orientacji pionowej.
Może to zamierzony efekt - by mieć zachwiane poczucie równowagi i takie nawiązanie do tematu?
Awatar użytkownika
platinum

Postprzez tonyxxl » 27 Sty 2017 11:50

Czyli rozumiem że kupiłeś tę monetę. To mam prośbę; wrzuciłbyś jakieś zdjęcie dla porównania z jakimś lunarem? Bo mieszkam niedaleko tego stowarzyszenia i choć nie zbieram kolekcjonerskich to akurat z tą endecką organizacją bym kupił, ale nie mam odniesienia(pojęcia) jak to się prezentuje w realu obok dajmy na to 1oz lunara z perth.
Awatar użytkownika
tonyxxl

Miejscowość: Kraków

Postprzez platinum » 27 Sty 2017 12:38

tonyxxl napisał:Czyli rozumiem że kupiłeś tę monetę. To mam prośbę; wrzuciłbyś jakieś zdjęcie dla porównania z jakimś lunarem?

Wrzucę gdy będę miał czas zrobić foto, ale tylko monetę. Nie wiem co to Lunar. Mogę zrobić porównanie z innymi lustrami III RP,
Awatar użytkownika
platinum

Postprzez Gaszpar74 » 27 Sty 2017 14:18

taka cisza bo chyba coraz mniej osob kupuje lustrzanki z NBP
ja tak dla sprawdzenia wszedłem sobie na kolekcjonera ok godz 10-11 dostepność 50% i widze ze nadal dostepnosc o godz 13 widnieje 50%
Awatar użytkownika
Gaszpar74

Miejscowość: Bydgoszcz

Postprzez Off666 » 27 Sty 2017 14:23

Tych wszystkich monet klepią za dużo i tyle. Miało być lepiej bo Wyklętych najpierw w planie było 15k ale ostatnio zmienili na 17k co moim zdaniem jest za dużo jak na liczbę kolekcjonerów i zbieraczy w naszym kraju.
Off666

Postprzez Gaszpar74 » 27 Sty 2017 14:32

moze i by bylo wiecej zbieraczy czy kolekcjonerów ale co mam sie powtarzac ceny sa zabojcze (pozniej mozna kupic taniej) a do tego ilosc emisji w roku jest duza wedlug mnie
Awatar użytkownika
Gaszpar74

Miejscowość: Bydgoszcz

Postprzez joxer » 27 Sty 2017 16:10

20000 nakładu, więc raczej moneta powinna utrzymać swoja wartość w czasie, no chyba, że pis wprowadzi iv rp :)
Joxer The Mighty
Image
Awatar użytkownika
joxer

Miejscowość: Biała Podlaska

Postprzez Maliniak » 27 Sty 2017 19:17

Nie ma szału bo z niercirpliwieniem każdy czeka na żołnierzy niezłomnych :p
Osobiście ta moneta mi sie w ogole nie podoba a z reszta od 1995r podoba mo sie raptem kilka sztuk.
Maliniak

Następna

Wróć do Monety polskie - III RP po denominacji

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 7 gości