Wielcy polscy ekonomiści – Mikołaj Kopernik

Dyskusje o monetach złotych, srebrnych, Nordic Gold wydawanych po 1995 roku

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Re: Wielcy polscy ekonomiści – Mikołaj Kopernik

Postprzez kolekcjonermg » 24 Kwi 2017 10:07

Linda84 napisał:A zdarza się, że w kolekcjonerze "dorzucają" monety z danej serii?

Tak zdarza się i to często. Kilka przykładów:
10 zł 35. rocznica pacyfikacji kopalni "Wujek" - w dniu emisji moneta wykupiona została w oddziałach NBP jak i w sklepie "Kolekcjoner". Nagle po miesiącu moneta ponownie pojawiła się w sprzedaży i jest do dzisiaj.
50. rocznica wystosowania orędzia biskupów polskich do niemieckich - moneta dość szybko wykupiona w oddziałach NBP i sklepie internetowym. Przez 1,5 roku niedostępna w sprzedaży i nagle z miesiąc temu pojawiła sie w sklepie internetowym i jest do dzisiaj.
Moneta Legia- wykupiona bardzo szybko i z oddziałów NBP jak i ze sklepu internetowego i nagle po kilku tygodniach pojawiła się w sklepie NBP na kilkanaście minut.

Na dzisiaj sytuacja jest taka, że wszystkie monety w nakładzie 20000 i powyżej bez problemu kupi się w późniejszym okresie.
kolekcjonermg

Postprzez Linda84 » 24 Kwi 2017 11:46

kolekcjonermg dziękuję za informację
Linda84

Postprzez kukus34 » 24 Kwi 2017 11:53

Ogólnie ładne monety, przynajmniej na zdjęciach.
Ostatnio edytowany przez kukus34, 24 Kwi 2017 11:59, edytowano w sumie 1 raz
kukus34

Postprzez kukus34 » 24 Kwi 2017 11:55

kukus34 napisał:Coś mi się wydaje, że definitywnie zniknęły z Kolekcjonera. Miałem zamiar kupić przez internet, ale przespałem ofertę z Kolekcjonera. Teraz pozostaje zakup na allegro.

:evil: Jutro powinno być więcej ofert, więc poczekam do jutra licząc na spadek ceny. :twisted:
kukus34

Postprzez Grzegorz_Wroclaw » 24 Kwi 2017 11:56

Może jednak poczekaj chwile dłużej niż do jutra :idea:
Grzegorz_Wroclaw

Miejscowość: Wrocław

Postprzez nomada9767 » 24 Kwi 2017 12:40

Godzinę temu kupiłem swój egzemplarz - moneta faktycznie ładna. Może nie jakiś majstersztyk, ale naprawdę można nacieszyć oko. Trochę komicznie wygląda imho ręka Kopernika - trochę jakby lewitowała ;). Też zastanawiają mnie kolejne monety w serii - pożyjemy, zobaczymy.

Monetę kupowałem w NBP w Poznaniu. O 10 nie było tam praktycznie żadnych kolejek - przede mną stała jedna osoba, która wyszła z dwoma egzemplarzami. W porównaniu z tym, jak się ludzie rzucili na Niezłomnych, zainteresowanie dość słabe.

W ogóle - witam serdecznie wszystkich forumowiczów, to mój pierwszy post tutaj :)
nomada9767

Postprzez piotero » 24 Kwi 2017 12:54

W Gdańsku skończyły się o 10.30.
piotero

Postprzez platinum » 24 Kwi 2017 12:57

Linda84 napisał:A zdarza się, że w kolekcjonerze "dorzucają" monety z danej serii?

Owszem, z rzadka, ale na to bym nie liczył. Szanse marne. Już większe szanse są (co nie znaczy, że dużę - bo nadal niskie), że po okresie odbiorów w którymś z oddziałów zostanie kilka nieodebranyhc monet i pojawią się one w okienkach.
Ostatnio edytowany przez platinum, 24 Kwi 2017 13:46, edytowano w sumie 1 raz
"Największym cyrkiem jest to, że osoba która nawet nie powąchała tej monety udziela się w tym temacie pouczają innych." (Tomi85).
Awatar użytkownika
platinum

Miejscowość: Planet Earth

Postprzez meszuzel » 24 Kwi 2017 14:16

Posty dotyczące powrotu do sklepu kolekcjonera wydzielone TUTAJ

W tym temacie już tylko o emisji monet z serii Wielcy polscy ekonomiści – Mikołaj Kopernik
Sokrates "Wiem, że nic nie wiem"

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Miejscowość: Piotrków Tryb.

Postprzez Tomkat » 24 Kwi 2017 20:43

W Kielcach ok 20-30 osób rano. Byłem 7:50 i byłem ostatni :)

Monetka ładna i ciekawa. Chciałbym tylko, żeby mi ktoś wytłumaczył Co oznaczają Au Cu Ag w kółkach. Nie chodzi mi o to jakich metali to są skróty, ale co symbolizują ?

I jeszcze jedno pytanie, może trochę oderwane od rzeczywistości. Bywalcem NBP jestem dopiero od tego roku. Wcześniej nie kupowałem monet w dniu emisji. Zastanawiam się po co ludzie kupują więcej, niż jedną monetę ? Jak jest limit na 2 szt. to biorą dwie i to jest raczej standard. Przecież to nie chodzi chyba o handel, bo co to za handel :)
Awatar użytkownika
Tomkat

Miejscowość: Kielce/Suchedniów

Postprzez el-dziubek » 24 Kwi 2017 21:09

Tomkat napisał:I jeszcze jedno pytanie, może trochę oderwane od rzeczywistości. Bywalcem NBP jestem dopiero od tego roku. Wcześniej nie kupowałem monet w dniu emisji. Zastanawiam się po co ludzie kupują więcej, niż jedną monetę ? Jak jest limit na 2 szt. to biorą dwie i to jest raczej standard.

Znam ludzi, którzy kupują po dwie sztuki, aby na palecie wyeksponować jednocześnie awers i rewers. Ale wątpię, by było to masowe zjawisko.

Kiedyś brało się towaru tyle, ile dawali, więc może ludziom trochę nawyków zostało
el-dziubek

Miejscowość: Wrocław

Postprzez platinum » 24 Kwi 2017 21:19

Tomkat napisał:Zastanawiam się po co ludzie kupują więcej, niż jedną monetę ?

Żeby móc sobie monete wystawić w gablocie, palecie w taki sposób by jednocześnie był widoczny awers i rewers. Autentyk.

Inny powód: jedną odkładają do zbioru a druga na później, celem wymiany, sprzedaży

Inny powód: pierwszą biorą dla siebie a drugą dla kolegi, koleżanki, dziecka, rodzica.

el-dziubek napisał:wątpię, by było to masowe zjawisko.

Racja, dla lustrzanek, ze względu na ich cene to nie jest częsta sprawa, ale dla obiegówek, okolicznościowych (szczególnie kiedyś dla 2 zł NG) takie postępowanie nie było odosobnione.
"Największym cyrkiem jest to, że osoba która nawet nie powąchała tej monety udziela się w tym temacie pouczają innych." (Tomi85).
Awatar użytkownika
platinum

Postprzez joxer » 24 Kwi 2017 21:41

Tomkat napisał:Chciałbym tylko, żeby mi ktoś wytłumaczył Co oznaczają Au Cu Ag w kółkach. Nie chodzi mi o to jakich metali to są skróty, ale co symbolizują ?

symbolizują metale Au, Cu i Ag :) są to wszystko metale szlachetne, używane jako środki płatnice, a że temat serii jest wielcy polscy ekonomiści to chyba samo za siebie mówi :)
Joxer The Mighty
Image
Awatar użytkownika
joxer

Miejscowość: Biała Podlaska

Postprzez platinum » 24 Kwi 2017 21:47

Dokładniej to tylko Au i Ag są szlachetne. Cu jest metalem półszlachetnym.

Ja symbolikę rozumiem jako przedstawienie zasady wypierania lepszego pieniądza przez gorszy: najpierw monety Au, potem zastępowane są monetami Ag, a potem Cu :P.
Że tez NBP nie wpadł na pomysl produkcji kolekcjonerskich monet z czystej, czerwonej miedzi. Bo miedzionikiel to jednak nie to (paskudny wizerunkowo stop).
Awatar użytkownika
platinum

Postprzez Mad_Tiger » 24 Kwi 2017 22:11

platinum napisał:Ja symbolikę rozumiem jako przedstawienie zasady wypierania lepszego pieniądza przez gorszy: najpierw monety Au, potem zastępowane są monetami Ag, a potem Cu :P.

Image

Cu jest w środku i ja raczej widzę w tym raczej rozrzedzanie złota/srebra tym metalem co powodowało spodlenie monety ...
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."

ImageMój zbiór monet na ucoinImage
ImageSprzedam trochę monet i banknotówImage

W sprawie reklamy w awatarze proszę o kontakt na PW :)
Maksymalny rozmiar; szerokość: 80 pikseli, wysokość: 80 pikseli, waga pliku: 50.00 KiB + 2 linijki tekstu w podpisie.
Awatar użytkownika
Mad_Tiger

Miejscowość: Warszawa

Postprzez platinum » 24 Kwi 2017 22:29

Mad_Tiger napisał:Cu jest w środku i ja raczej widzę w tym raczej rozrzedzanie złota/srebra tym metalem co powodowało spodlenie monety

albo wzbogacenie Cu przy pomocy srebra i złota ;-).
To (co napisałes) jest jakimś wytłumaczeniem, ale w takim razie wystarczyłoby przedstawić 2 symbole, np Ag i Cu.

W sumie takie niuanse to powinny znajdować się w opisie wizerunku monety. Niestety opis jest bardzo lakoniczny:
Z prawej strony, częściowo na tle wyodrębnionej płaszczyzny, trzy zachodzące na siebie okręgi z symbolami chemicznymi złota, miedzi i srebra: Au, Cu, Ag

Ja by obstawiał, że Kopernik w swoim dziele poruszał w opisach wykorzystanie tych metali na potrzeby emisji monet, pewnie nawet w kontekście "pogarszania" pieniądza.

Zawsze można napisać do NBP pytanie.
Awatar użytkownika
platinum

Postprzez Mad_Tiger » 26 Kwi 2017 22:56

:)
20170426_225025[1].jpg

Maksymalny rozmiar; szerokość: 80 pikseli, wysokość: 80 pikseli, waga pliku: 50.00 KiB + 2 linijki tekstu w podpisie.
Awatar użytkownika
Mad_Tiger

Postprzez platinum » 28 Kwi 2017 07:47

Tygrys, co to jest? Przecież wiesz, że mam słabość do "papierów" związanych z emisjami.

Dlaczego na Allegro jest tak mało nowych monet Kopernik? Jeden z moich pomysłów to długi weekend. Z drugiej strony to co jest ustawione, ma cene sensowną KT.
Awatar użytkownika
platinum

Postprzez Mad_Tiger » 28 Kwi 2017 09:06

Pocztówka / grafika z Kopernikiem ;) dostęp na w NBP ;)

Wiem, że masz słabość i pomyślałem, że zapewne przeoczyleś bo ani słowa o niej nie napisałeś ;)

Awatar użytkownika
Mad_Tiger

Postprzez pennyanfre » 28 Kwi 2017 11:24

platinum napisał:Tygrys, co to jest? Przecież wiesz, że mam słabość do "papierów" związanych z emisjami.

Dlaczego na Allegro jest tak mało nowych monet Kopernik? Jeden z moich pomysłów to długi weekend. Z drugiej strony to co jest ustawione, ma cene sensowną KT.

Myślę że większość kolekcjonerów chce mieć Kopernika w swoich zbiorach .Moneta również nie brzydka. Mi naprawdę podoba się wizualnie. ..Stąd duże zainteresowanie na allegro.
pennyanfre

PoprzedniaNastępna

Wróć do Monety polskie - III RP po denominacji

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości