Wielcy polscy ekonomiści – Mikołaj Kopernik

Dyskusje o monetach złotych, srebrnych, Nordic Gold wydawanych po 1995 roku

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Re: Wielcy polscy ekonomiści – Mikołaj Kopernik

Postprzez platinum » 12 Kwi 2017 21:57

mbajorek napisał:Dla mnie kolekcjonerstwo to nie jest sposób na życie i zarobek, a hobby.

ale niektórzy nie potrafia nic innego niż stać pod bankiem i kupić tanio i próbować sprzedać drogo, dlatego tak od kilku lat przeżywają to co dzieje się na rynku, nie posiadają komeptencji i brzydzą się uczciwej pracy :P.
Olej troli, bo jak ktoś nie odróżnia dyskusji o kolekcjonowaniu od inwestowania to chyba nie jest godny naszej uwagi. Czyż nie?

Przy tej monecie zwróciło moją uwagę imię i nazwisko projektanta: Sebastian Mikołajczak. To chyba nowa osoba.
W 2016 r. zaprojektował rewers złotej 100 zł z Hallerem, a wcześniej obie monety (Au i Ag) 200 lecia SGGW. Z jeszcze wczesniejszych lat nie kojarzę takeigo nazwiska wśrod projektantów. Jak na pierwsze monety to nie jest źle, projektant się stara wnieść coś nowego. Gratulacje i życzenia dalszych sukcesów.
"Największym cyrkiem jest to, że osoba która nawet nie powąchała tej monety udziela się w tym temacie pouczają innych." (Tomi85).
Awatar użytkownika
platinum

Miejscowość: Planet Earth

Postprzez Mad_Tiger » 12 Kwi 2017 22:13

platinum napisał:Przy tej monecie zwróciło moją uwagę imię i nazwisko projektanta: Sebastian Mikołajczak. To chyba nowa osoba.

W 2013 Witold Lutosławski złoto i srebro było jego projektu :)
W Centrum Pieniądza NBP jest film i modele gipsowe właśnie z projektowania Lutosławskiego :) innych prac tak na szybko nie kojarzę :)
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."

ImageMój zbiór monet na ucoinImage
ImageSprzedam trochę monet i banknotówImage

W sprawie reklamy w awatarze proszę o kontakt na PW :)
Maksymalny rozmiar; szerokość: 80 pikseli, wysokość: 80 pikseli, waga pliku: 50.00 KiB + 2 linijki tekstu w podpisie.
Awatar użytkownika
Mad_Tiger

Miejscowość: Warszawa

Postprzez mbajorek » 12 Kwi 2017 22:20

(quick internet research) Sebastiana Mikołajczaka jest doktorem na Uniwersytecie M.Kopernika w Toruniu (wydział rzeźby): Lista jego prac na rzecz nbp - http://www.rzezba.umk.pl/?monety-narodo ... skiego,352
Awatar użytkownika
mbajorek

Postprzez platinum » 12 Kwi 2017 22:36

Szczególne uznania za Ag z Janem Karskim. Ta moneta może się podobać.
"Największym cyrkiem jest to, że osoba która nawet nie powąchała tej monety udziela się w tym temacie pouczają innych." (Tomi85).
Awatar użytkownika
platinum

Postprzez Grzegorz_Wroclaw » 21 Kwi 2017 22:46

Grzegorz_Wroclaw

Miejscowość: Wrocław

Postprzez walus90 » 21 Kwi 2017 22:50

walus90

Miejscowość: Poznań

Postprzez joxer » 21 Kwi 2017 23:05

Kopernik udowodnił, że jeżeli mamy w obiegu dwa rodzaje pieniądza, z których jeden jest postrzegany jako lepszy – o wyższej zawartości kruszcu – to będzie on wypierany przez pieniądz gorszej jakości. Ten „lepszy” będzie gromadzony, a „gorszy” pozostanie w obiegu.

a jednak był w błędzie :P bo ile kruszcu jest w karcie kredytowe, albo w bitcoinie :P
Joxer The Mighty
Image
Awatar użytkownika
joxer

Miejscowość: Biała Podlaska

Postprzez Mad_Tiger » 21 Kwi 2017 23:07

joxer napisał:
Kopernik udowodnił, że jeżeli mamy w obiegu dwa rodzaje pieniądza, z których jeden jest postrzegany jako lepszy – o wyższej zawartości kruszcu – to będzie on wypierany przez pieniądz gorszej jakości. Ten „lepszy” będzie gromadzony, a „gorszy” pozostanie w obiegu.

a jednak był w błędzie :P bo ile kruszcu jest w karcie kredytowe, albo w bitcoinie :P

Jak?
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."

ImageMój zbiór monet na ucoinImage
ImageSprzedam trochę monet i banknotówImage

W sprawie reklamy w awatarze proszę o kontakt na PW :)
Maksymalny rozmiar; szerokość: 80 pikseli, wysokość: 80 pikseli, waga pliku: 50.00 KiB + 2 linijki tekstu w podpisie.
Awatar użytkownika
Mad_Tiger

Miejscowość: Warszawa

Postprzez el-dziubek » 21 Kwi 2017 23:08

Kruszce zostały wyparte przez papier toaletowy. Chyba jednak miał racje :P
el-dziubek

Miejscowość: Wrocław

Postprzez platinum » 22 Kwi 2017 08:43

Ja mam osobistą interpretację prawa Kopernika, ktora stosuje w praktyce :-).

Gdy mam rózne banknoty w portfelu albo monety, jedne wygniecione, niebłyszczące, a drugie nowe, prosto z bankomatu, to płace tymi pierwszymi, a te w dobrym stanie zachouje sobie na później ;-).
Awatar użytkownika
platinum

Postprzez savras » 22 Kwi 2017 09:31

platinum napisał:Ja mam osobistą interpretację prawa Kopernika, ktora stosuje w praktyce :-).

Gdy mam rózne banknoty w portfelu albo monety, jedne wygniecione, niebłyszczące, a drugie nowe, prosto z bankomatu, to płace tymi pierwszymi, a te w dobrym stanie zachouje sobie na później ;-).

Robię dokładnie to samo
savras

Postprzez pennyanfre » 23 Kwi 2017 20:43

Dla mnie udany projekt monety w skali od 1-5 daję 4 .Myślę że moneta będzie miała też duże zainteresowanie ze względu na postać Mikołaja Kopernika.Ciekawi mnie tylko jakie postacie będą na innych monetach z tej serii.
pennyanfre

Postprzez savras » 23 Kwi 2017 20:58

pennyanfre napisał:Ciekawi mnie tylko jakie postacie będą na innych monetach z tej serii.

Myślę, że W. Grabski.

A co do pozostałych to nie wiem. Wbrew sugestii w jednym z komentarzy, żyjących ekonomistów bym się nie spodziewał bez względu na ich wielkość czy jej brak.

W każdym bądź razie to może być bardzo krótka seria.
savras

Postprzez mbajorek » 24 Kwi 2017 08:10

8 minut i moneta wykupiona w kolekcjonerze. Jak ktoś nie przegapił to dało się bez problemu kupić.
Ciekawe jak jest pod oddziałami NBP?
Awatar użytkownika
mbajorek

Postprzez medyk1 » 24 Kwi 2017 08:28

Szajse! zapomniałem i nima!
Na alledrogo po 138 zyla :shock: ale czy zwróciłiście uwagę jaki wysyp 20 z 1995 :shock:
kłamać zdarza się rządom, bankierom, a czasem nawet audytorom. Tylko złoto mówi prawdę - Rees Mogg
Awatar użytkownika
medyk1

Miejscowość: PYRLANDIA

Postprzez platinum » 24 Kwi 2017 09:08

W kolekcjonerze była sprzedawana przez 10 minut. Długo bo limit 1 sztuka.
W oddziale limit 2 szt. Oszołomy w kolejce ustawiały się przed g 7. O 8 było może 50 osób. 2 kasy sprzedawały, w 30 min obsłużyli ludzi, którzy byli w chwili otwarcia odziału.
Moneta w rilu nie jest łądniejsza niz na wizualizacjach. Nie powala urodą. Sprytny jest efekt z dopełnianiem się kół/monet pomiędyz rewersem a awersem. Spodziewałem się lepszego wyglądu w rilu.
Awatar użytkownika
platinum

Postprzez Linda84 » 24 Kwi 2017 09:16

Witam wszystkich,
czy to zawsze tak jest, że w kolekcjonerze monety srebrne tak szybko się rozchodzą?? Kopernik już nie dostępny :(
Linda84

Postprzez medyk1 » 24 Kwi 2017 09:18

Witam wszystkich,
czy to zawsze tak jest, że w kolekcjonerze monety srebrne tak szybko się rozchodzą?? Kopernik już nie dostępny :(

czasami jest jeszcze gorzej bo problem jest nawet z logowaniem :lol:
kłamać zdarza się rządom, bankierom, a czasem nawet audytorom. Tylko złoto mówi prawdę - Rees Mogg
Awatar użytkownika
medyk1

Miejscowość: PYRLANDIA

Postprzez Linda84 » 24 Kwi 2017 09:43

A zdarza się, że w kolekcjonerze "dorzucają" monety z danej serii?
Linda84

Postprzez platinum » 24 Kwi 2017 09:45

Linda84 napisał:Witam wszystkich,

Wystarczy spojrzeć do kategorii srebrne monety w kolekcjonerze, by się przekonać, że nie zawsze.
Skoro do tej pory (kilka miesiecy po emisji) dostępne są monety Sokół, Kopalnia Wujek, HMP Talar Stefana Batorego, to znaczy, że odpowiedź na Twoje pytanie jest negatywna...
Dzisiaj monety i tak długo były dostępne. SSA oraz Wyklęci znikają szybciej, bo nie w ciągu 10 minut, a kilkudziesięciu sekund :-).
Awatar użytkownika
platinum

PoprzedniaNastępna

Wróć do Monety polskie - III RP po denominacji

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości