100-lecie objawień fatimskich

Dyskusje o monetach złotych, srebrnych, Nordic Gold wydawanych po 1995 roku

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Re: 100-lecie objawień fatimskich

Postprzez BOJA » 25 Sie 2017 13:03

Wymiar też mniejszy(36x24mm) niż poprzednie owale: Grunwald, Kłuszyn, Teatr (40x26mm). 10 zł Kościuszko też będzie w innej wadze niż inne 10-złotówki - i to dużo 31,1 g( 1 uncja) przy standardowych 14,14 g. A średnica bez zmian.
BOJA

Postprzez mbajorek » 29 Sie 2017 00:24

Ciekawe ile sobie NBP zaśpiewa za ten medalik. Jak za standardowe "dziesiątki było 120 zł, to tu powinno być coś koło 85 zł.
Choć i tak nie kupię, bo:
1. wizerunek nijaki
2. kiepska tematyka.

Nie chcę być złym prorokiem, ale 25000 nakładu tak łatwo się nie sprzeda - zwłaszcza biorąc pod uwagę jak obecnie wygląda ten rynek. :)
Awatar użytkownika
mbajorek

Postprzez platinum » 29 Sie 2017 12:19

Cena 100 zł.
Szaleństwo.
"Największym cyrkiem jest to, że osoba która nawet nie powąchała tej monety udziela się w tym temacie pouczają innych." (Tomi85).
Awatar użytkownika
platinum

Miejscowość: Planet Earth

Postprzez mbajorek » 29 Sie 2017 13:08

Zdecydowanie za drogo. Już sami nie wiedzą ile brać!
Jak tak dalej pójdzie to kula z przyszłego roku będzie kosztować 20 tyś. PLN :)
Awatar użytkownika
mbajorek

Postprzez Bumer » 30 Sie 2017 18:24

Wizerunki i folder są już na stronie NBP.
Against Modern Football

"My nie jesteśmy politykami i w ramach obrony wizerunku nie będziemy odsuwać się od osób, które znamy wiele lat i które zrobiły wiele dla środowiska kibicowskiego. I nie obchodzi nas to, co kto robi poza stadionem. Jeśli ktoś wybiera wizerunek, a nie kolegę, to niech się trzyma z daleka od nas, bo my reprezentujemy inne wartości i zawsze tak będzie".
Bumer

Postprzez Hugooos » 30 Sie 2017 21:47

W NBP oszaleli. Za 10 g srebra próby 925 oczekują 100 zł. Od dawna nie zbieram monet NBP, bardziej śledzę emisje, ale ceny są mocno przesadzone.
Wizerunek nijaki, odpustowy, bez finezji. Uważam, że zainteresowanie będzie niewielkie.
Hugooos

Postprzez platinum » 31 Sie 2017 10:28

Hugooos napisał:a 10 g srebra próby 925 oczekują 100 zł.

Nie za 10g srebra, tylko za monetę :-). A dokładniej 10.8 zł za gram Ag.
I pomyśleć, że jeszcze kilka lat temu (np Smoleńsk w 2011 r.) za 110 zł można było nabyć 28g 20 zł.
No ale wtedy monety miały większy nakład, nie miały bajeranckich pudełek ani certyfikatów.
A ta moneta jak nie w tym to w przyszłym roku się rozejdzie. Lepszy to prezent na komunie, chrzciny i imieniny niż same korony na banknocie.

Jakbyś podchodził czysto "bulionowo" to faktycznie, jest to moneta o jednym z najgorszych współczynników cena kruszcu do ceny emisyjnej, wychodzi 1 g po 10 zł. Na szybko to znajduje tylko monetę SSA - Bolesław Chrobry, która miała dużo bardziej niekorzystną relacje ceny do ceny zawartego w niej srebra.
1kg kanonizacja w przeliczeniu na 1 g Ag była tańsza (mimo, że nakład był kilkadziesiąt razy niższy :-). Większość pozostałych tematów SSA miała podobnie co moneta o której dyskutujemy: 11.5 zł / gram.

Emisja tej monety i jej parametry to sytuacja analogiczna do emisji beatyfikacji JP2 i złotej monety o nominale 25 zł, masie 1g. Za 1g złota i to próby .9 NBP oczekiwał wtedy 500 zł => 556 zł za gram czystego Au. A moneta i tak zeszła. NBP wie, na jakich tematach może zaszaleć. Czysty marketing.
"Największym cyrkiem jest to, że osoba która nawet nie powąchała tej monety udziela się w tym temacie pouczają innych." (Tomi85).
Awatar użytkownika
platinum

Postprzez julk1 » 31 Sie 2017 10:40

Przestańcie w kółko pisać, ze banknoty i monety 'religijne' są wręczane podczas komunii i chrzcin. To tylko Wasze pobożne życzenia czy też poglądy oparte o jakieś ankiety, badania czy obserwacje? Ile znacie osób, które wręczyły z powyższych okazji dzieciom monety czy banknoty o tematyce religijne? Może ja jestem jakimś wyjątkiem, ale nikogo takiego nie znam. A Wy?
Awatar użytkownika
julk1

Postprzez platinum » 31 Sie 2017 10:43

Nie pisałem o banknocie, tylko monecie więc nie krzycz na mnie :-). Co do banknotu zgoda - nie nadaje się.
Co do monety, to chodzi o to, że ta moneta może zostać przerobiona na medalik, i medalik przypomina.
Zaprzeczysz, że na komunie i chrzciny wręcza się (np srebrne) medaliki i łańcuszki? ;-).
Awatar użytkownika
platinum

Postprzez najtsabes » 31 Sie 2017 10:47

julk1 napisał:Przestańcie w kółko pisać, ze banknoty i monety 'religijne' są wręczane podczas komunii i chrzcin. To tylko Wasze pobożne życzenia czy też poglądy oparte o jakieś ankiety, badania czy obserwacje? Ile znacie osób, które wręczyły z powyższych okazji dzieciom monety czy banknoty o tematyce religijne? Może ja jestem jakimś wyjątkiem, ale nikogo takiego nie znam. A Wy?

W przypadku przeciętnej polskiej rodziny dominują oczywiście quady, komputery i kasa. Ale nierzadko ciekawy walor kolekcjonerski może stanowić uzupełnienie kosztownego prezentu. Sam znam kilka takich przypadków. Być może w Twoim środowisku nie ma takich przykładów, ale zapewniam Cię, że takie prezenty wręcza się często. Nie są praktyczne ałe na ogół trwałe. Nie psują się jak banalny laptop czy komórka i nie rozpływają jak zwykła kasa.

Ale to już kwestia środowiska rodzinnego.

Zarówno banknot jak i moneta się nadaje, nie tylko te przykłady zresztą. Choć akurat ta Fatima to koszmarek jeszcze większy niż Niezłomni.
najtsabes

Postprzez meszuzel » 31 Sie 2017 10:51

julk1 napisał: Ile znacie osób, które wręczyły z powyższych okazji dzieciom monety czy banknoty o tematyce religijne? Może ja jestem jakimś wyjątkiem, ale nikogo takiego nie znam. A Wy?

Boguś znasz już teraz mnie :)
Ja na komunie w ostatnich kilku latach rozdałem kilka monet z Kanonizacją Jana Pawła II
Sokrates "Wiem, że nic nie wiem"

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Miejscowość: Piotrków Tryb.

Postprzez tonyxxl » 31 Sie 2017 11:41

meszuzel napisał:Ja na komunie w ostatnich kilku latach rozdałem kilka monet z Kanonizacją Jana Pawła II

a co na to obdarowany? nie krył wzruszenia ze szczęścia? :twisted:
Przecież to przypał dawać taką monetę na komunię, chciałbyś coś takiego dostać jako dzieciak?
Awatar użytkownika
tonyxxl

Miejscowość: Kraków

Postprzez platinum » 31 Sie 2017 11:53

tonyxxl napisał:Przecież to przypał dawać taką monetę na komunię, chciałbyś coś takiego dostać jako dzieciak?

Jako dzieciak nie, jako kolekcjoner i dorosły to (w ogołności - np 500 zł Kanonizacje, 1000 zł Beatyfikację ;-)) bardzo chętnie :-).
Kiedyśto jeszcze kasę się dawało. Danie kruszcowej onety to dobry pomysł (z punktu widzenia kolekcjonerów), bo potem albo ją przetopią albo wypalcują, więc efektywny nakład takich monet spada ;-).
Awatar użytkownika
platinum

Postprzez meszuzel » 31 Sie 2017 12:31

tonyxxl napisał:a co na to obdarowany? nie krył wzruszenia ze szczęścia? :twisted:
Przecież to przypał dawać taką monetę na komunię, chciałbyś coś takiego dostać jako dzieciak?

Reakcje bywały różne, ale zazwyczaj w sposób drwiący odnoszący się do niskiego nominału, jak to dzieci. :) Za to koperta, była bardziej interesująca. Te monety dawałem jako dodatek do głównego prezentu. Kiedyś może zrozumieją i z sentymentem popatrzą na tą monetę. Kasa sie rozejdzie szybko a moneta wypalcowana z patyną, ale zostanie.
Ta aktualna emisja w mojej ocenie również zagości w prezentach komunijnych czy przy chrzcie. Ale nie liczcie, że wzrośnie z tego powodu jej wartość.
Sokrates "Wiem, że nic nie wiem"

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Miejscowość: Piotrków Tryb.

Postprzez julk1 » 31 Sie 2017 14:35

meszuzel napisał: Ja na komunie w ostatnich kilku latach rozdałem kilka monet z Kanonizacją Jana Pawła II
[/quote]

Mariusz, ja nie mówię o osobach interesujących się numizmatyką czy kolekcjonującymi monety czy banknoty. Uważacie, że jak zbliża się komunia lub chrzest, to ojciec chrzestny, wujkowie i ciocie biegają po NBP lub szukają na Allegro banknotów czy monet na prezent? Czy uważacie, że w maju przyszłego roku, ktoś nie interesujący się banknotami, będzie poszukiwał banknotu z koronami czy monety z objawieniami? I jeszcze raz napisze, że nie chodzi mi o wyznawana religię czy poglądy polityczne. To indywidualna sprawa każdego i nie ma żadnego związku z prezentami.
Awatar użytkownika
julk1

Postprzez el-dziubek » 31 Sie 2017 17:38

To prawda. Takie prezenty na komunię dają przeważnie osoby interesujące się monetami czy banknotami. Osobiście nie znam nikogo kto dostał albo dał taki prezent.
el-dziubek

Miejscowość: Wrocław

Postprzez leonidas » 31 Sie 2017 23:50

Ja akurat od jakiegoś czasu w śród znajomych rodziny daje jako upominek z okazji narodzin dziecka monetę ze znakiem z zodiaku Chińskiego Roku Kalendarzowego.
Awatar użytkownika
leonidas

Miejscowość: Warszawa

Postprzez el-dziubek » 01 Wrz 2017 07:02

Kolejny przykład moneciarza, który daje takie prezenty :) A nas tak dużo wcale nie ma ;)
el-dziubek

Miejscowość: Wrocław

Postprzez brodacz » 01 Wrz 2017 07:25

Ostatnio na chrzcinach dałem Popiełuszkę.
brodacz

Postprzez medyk1 » 15 Wrz 2017 08:25

Większe zainteresowanie powracającym banknotem, niż nową monetą :shock: promocyjna cena srebra w kbp pomimo, że bardziej atrakcyjna niż makulatury :lol: nie wywołuje zainteresowania :wink:
kłamać zdarza się rządom, bankierom, a czasem nawet audytorom. Tylko złoto mówi prawdę - Rees Mogg
Awatar użytkownika
medyk1

Miejscowość: PYRLANDIA

PoprzedniaNastępna

Wróć do Monety polskie - III RP po denominacji

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości