Plan emisyjny 2018

Dyskusje o monetach złotych, srebrnych, Nordic Gold wydawanych po 1995 roku

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Re: Plan emisyjny 2018

Postprzez meszuzel » 17 Gru 2017 20:39

Jak się człowiek nudzi to i w plan emisyjny zajrzy :)
Dwie rzeczy mi się rzuciły na oka :) to, ze okolicznościowa piątka będzie tylko jedna, i że ta kulka o której dyskutowaliśmy, to będzie mieć nominał 2018 zł :)
Sokrates "Wiem, że nic nie wiem"

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Miejscowość: Piotrków Tryb.

Postprzez Grzegorz_Wroclaw » 17 Gru 2017 20:41

jedna, ale przebije nakładem nawet gn z ich najlepszych lat ;) i obiegowych piątek raczej w 2018 nie będzie
Grzegorz_Wroclaw

Miejscowość: Wrocław

Postprzez meszuzel » 17 Gru 2017 20:54

No tak, nakład jest gigantyczny.

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Postprzez platinum » 17 Gru 2017 21:33

meszuzel napisał: to będzie mieć nominał 2018 zł :)

smaczków jest więcej.
1. bałagan z nominałami (wynikający ze złamania obowiązujacych do tej pory zasad):
- dwie uncje złota jako 1 zł (do tej pory tego typu moneta miała nominał 500 zł)
- wspomniany dziwaczny nominał 2018 zł, na dziwacznym czymś (bo nie jest to moneta) w formie kuli. Przynajmniej szczątkowa logika w tym została - wysoka masa i Au, wiec nominał ponad 2 razy większy niż wcześniejszej monety o najwyższym nominale (1000 zł 3 - toz Au).
- dziwny nominał 100 zł, na dziwacznym czymś (bo nie jest to moneta) w formie kuli. Do tej pory 100 zł to były Au, chociaż element logiki zachowano - srebra w kuli będzei tyle, że nominał 50 zł wydawał się zbyt mały.
- nominał vs. nakład - wartości liczbowe dla Ag odwrotne względem tych dla Au. Taki pomysł-smaczek emitenta.
2. ciąga dalszych niskich nakładów, w szczególności Au (1.5k).
3. selektywne złocenie na HMP/tymfem - dziwna decyzja.
4. 760-lecie Towarzystwa Strzeleckiego Bractwa Kurkowego w Krakowie. Wybrali sobie rocznice, bardzo okrągłą ;-). A 10 lat temu rocznica była bardzo okrągła.
5. Polonia Restituta. Ciekawe czy będzie nawiązanie do Virtuti Militari. Patrząc na zapowiadany kruszec, to pewnie nie :(.
6. 125-lecie działalności Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Idę o zakład, że moneta będzie w formie elipsy poziomej. Nawiązanie formą do "100 lat Teatru Polskiego w Warszawie" z 2013 r.

Zaleta to mniejsza liczba tematów niż w roku obecnym (bo to był obłęd), i siła rzeczy znacząca cześć tematów nawiązuje do odzyskania niepodległości.
Ostatnio edytowany przez platinum, 17 Gru 2017 23:15, edytowano w sumie 1 raz
"Największym cyrkiem jest to, że osoba która nawet nie powąchała tej monety udziela się w tym temacie pouczają innych." (Tomi85).
Awatar użytkownika
platinum

Miejscowość: Planet Earth

Postprzez Grzegorz_Wroclaw » 17 Gru 2017 21:37

Spokojnie, jeszcze nowe tematy dojdą...
Grzegorz_Wroclaw

Miejscowość: Wrocław

Postprzez walus90 » 17 Gru 2017 23:58

platinum napisał:3. selektywne złocenie na HMP/tymfem - dziwna decyzja.

ja tam widzę "selektywne platerowanie", można podać źródło wiedzy, że to będzie selektywnie złocenie?
walus90

Miejscowość: Poznań

Postprzez mmz » 18 Gru 2017 00:06

nie było chyba nigdy monety, ktora jest przedmiotem codziennego użytku np. grzebień lub łyżka do butów, choć były kubki/kufle z obsadzonymi monetami
TPZN nr 101
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanensis, A.D. 1577
Awatar użytkownika
mmz

Postprzez platinum » 18 Gru 2017 00:31

walus90 napisał:ja tam widzę "selektywne platerowanie", można podać źródło wiedzy, że to będzie selektywnie złocenie?

Skrót myślowy. Efekt końcowy chyba taki sam. Przecież nie poplaterują srebra srebrem?
"Największym cyrkiem jest to, że osoba która nawet nie powąchała tej monety udziela się w tym temacie pouczają innych." (Tomi85).
Awatar użytkownika
platinum

Postprzez Mad_Tiger » 18 Gru 2017 01:02

platinum napisał:
walus90 napisał:ja tam widzę "selektywne platerowanie", można podać źródło wiedzy, że to będzie selektywnie złocenie?

Skrót myślowy. Efekt końcowy chyba taki sam. Przecież nie poplaterują srebra srebrem?

A jaki jest cały temat monety?

Historia monety polskiej – boratynka, tymf Jana Kazimierza

8) WOW !!! mogą poplarerować boratynkę miedzią :) a może tymfa pomalują srebrem słabszej próby aby było bardziej szare :?:
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."

ImageMój zbiór monet na ucoinImage
ImageSprzedam trochę monet i banknotówImage

W sprawie reklamy w awatarze proszę o kontakt na PW :)
Maksymalny rozmiar; szerokość: 80 pikseli, wysokość: 80 pikseli, waga pliku: 50.00 KiB + 2 linijki tekstu w podpisie.
Awatar użytkownika
Mad_Tiger

Miejscowość: Warszawa

Postprzez platinum » 18 Gru 2017 01:37

miedzią :) :

miedź byłaby atrakcją, ale jestem realistą - nie robili tego do tej pory, monety z Cu też nie były bite :(.
Pożyjemy - zobaczymy, może być ciekawie.
Szkoda, że umieszczaja dwie monety na jednej. Taki przypadek dla HMP zdarza się chyba 2 razy, ze stratą dla upamiętnianych monet.
Awatar użytkownika
platinum

Postprzez tekila » 18 Gru 2017 21:50

platinum napisał:
meszuzel napisał:na dziwacznym czymś (bo nie jest to moneta) w formie kuli.

Jest monetą w formie kuli, moneta nie musi być płaskim krążkiem. Ma nominał i emitenta.
Monety mogą posiadać różne kształty: poza oczywistym okrągłym, mogą być także kwadratowe, prostokątne (tzw. klipy) lub wielokątne (np. współczesny bilon iracki). Są również monety z dziurą pośrodku. : wikipedia.
Awatar użytkownika
tekila

Postprzez mmz » 18 Gru 2017 22:44

niektóre notgeldy były wielokątami np. 10 fenigów Schneidemuhl, a te ze Stetin to jakiś kwiatek, czy cuś podobne

PS. kolega po paru browarach użył monety jako kostki do gry na gitarze ;)
TPZN nr 101
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanensis, A.D. 1577
Awatar użytkownika
mmz

Postprzez emsi » 18 Gru 2017 22:55

Do grania na gitarze polecam coś takiego ;)
Załączniki
7.jpg
emsi

Miejscowość: WLKP

Postprzez platinum » 18 Gru 2017 23:48

mmz napisał:niektóre notgeldy były wielokątami

Kolekcjonerskie też zdarzały się wielokąty, z liczbą kątów > 4. Przy czym to nadal była "figura płaska".

Jak by miała być moneta-gitara (i do tego te kolory!) to już wolę kulę, sferę, czy czworościan foremny ;-). Z drugiej strony - jeżeli teraz przejdzie kula, to otworzy to drogę, do innych jeszcze większych dziwadeł w przyszłości, typu "gitara" lub banan.
Szanowne NBP - nie idźmy drogą Somalii.
Bardzo jestem ciekawy czy Parchimowicz (oraz autorzy innych katalogów) umieści kulę w spisie monet za rok 2018.

Odnośnie tego czy to jeszcze moneta, czy już nie to na forum jest bardzo interesujący wątek (szczególnie pierwszy post) pt "Co to jest moneta?":
http://monety.pl/viewtopic.php?t=3580&f=13#p243309

Czy ktoś wie, czy NGC (lub inna firma) grejduje coś, co w przeciwieństwie do konwencjnalnej monety, nie jest "2D", lecz 3D?

Zastanawiam się nad nową definicją monety - moneta, to coś, co jako monetę zgrejduje NGC ;-).
Awatar użytkownika
platinum

Postprzez tekila » 19 Gru 2017 20:25

https://www.youtube.com/watch?v=BDoq-rI7zC4" target="_blank

Filmik jak powstaje taka moneta KULA, mnie to przekonuje fajny gdyby był dobry wizerunek.
Awatar użytkownika
tekila

Postprzez meszuzel » 19 Gru 2017 20:49

No to gdyby ktoś miał wątpliwości dlaczego to tyle kosztuje, to niech luknie w ten filmik jeszcze raz. Wąsacz w rękawiczkach sporo uwagi poświęca każdej kulce a na końcu Pani, która zajmuje sie cyrkoniami i pakowaniem, robi to z takim pietyzmem, jakby to była jedyna kulka na świecie :P

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Postprzez platinum » 19 Gru 2017 21:35

tekila napisał:mnie to przekonuje.

do czego?

Film bardzo interesujący bo przedstawia dość głęboko (na ile czas pozwolił) proces technologiczny. Fajnie wiedzieć, że oksyda od nieoksydy różni sięt tym, że na moment jest wrzucana do koszyka z żółtą cieczą :-).
Ręcznej pracy ludzkiej jest w tym sporo, ale przy standardowych monetach chyba jest podobnie.
Jestem przeciwny "leceniem sobie w kulku", ale te kryształy Svarovskiego to już całkowite przegięcie. Zastanawiam się kto był pierwszy w stosowaniu tego zdobnictwa: MW, czy sprzedawcy na allegro (pamiętacie 2 zł NG z krysztalkami?)

I dodatkowy plus za pokazanie kapsla do kulki - bo tym byłem bardzo zainteresowany. Tygrys miał rację.

Film utwierdza mnie w przekonaniu, że takim kulkom bliżej do współczesnej wersji "jajek Fabergé" niż do monety. Jest to ładne, produkcja tego jest zaawansowana technologicznie i robi wrażenie, tylko, że niewiele ma to wspólnego z monetą.
Dzięki za film, bo jest super.

Dodatkowa - zaleta - można było zobaczyć jedną z pań projektantek monet, akurat ona popełniła sporo monet.

PS.
Wnętrza biurowe (a także hali produkcyjnej) w których kręcono ten film już nie istnieją. Teraz to w tym miejscu można sobie kupić mieszkanie :-). Przy okazji zlikwidowali pomnik-maszynę/prasę, która stała przed budynkiem, ciekawe czy po zakończeniu inwestycji przywrócą ją w to miejsce.
Awatar użytkownika
platinum

Postprzez Mad_Tiger » 19 Gru 2017 21:41

platinum napisał: Tygrys miał rację.

:) 8)

Film utwierdza mnie w przekonaniu, że takim kulkom bliżej do współczesnej wersji "jajek Fabergé" niż do monety.

Taka też istnieje:
Image
https://www.mennica.com.pl/monety-i-numizmaty/karta-produktu/jajo-kolej-transyberyjska-500-frankow
Tę również możesz zobaczyć w Centrum Pieniądza :) i uprzedzając pytanie kapsel ma w kształcie jajka :)

Maksymalny rozmiar; szerokość: 80 pikseli, wysokość: 80 pikseli, waga pliku: 50.00 KiB + 2 linijki tekstu w podpisie.
Awatar użytkownika
Mad_Tiger

Postprzez platinum » 19 Gru 2017 22:00

Jaki nominał?
Brakuje mi w nim tylko tampodruku i cyrkonii ;-).
Kulka, jajko. Czekam na banana.
Awatar użytkownika
platinum

Postprzez Mad_Tiger » 19 Gru 2017 22:08

platinum napisał:Jaki nominał?

Wszystko w linku:
Nominał:5000 franków CFA

Awatar użytkownika
Mad_Tiger

PoprzedniaNastępna

Wróć do Monety polskie - III RP po denominacji

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości