200. rocznica smierci Tadeusza Kościuszki

Dyskusje o monetach złotych, srebrnych, Nordic Gold wydawanych po 1995 roku

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Re: 200. rocznica smierci Tadeusza Kościuszki

Postprzez platinum » 16 Paź 2017 20:32

Grzegorz_Wroclaw napisał::roll: widzę, ze niektórzy sami ustalają reguły :shock: pewnie byś nie wrzucał gdybyś wiedział, że pojawiło się wcześniej tutaj :wink: https://www.tvn24.pl/bialy-dom-uczcil-r ... 619,s.html" target="_blank" target="_blank" target="_blank" target="_blank

Nie mogło wcześniej pojawić się na TVN niż na twitterze WH :-).
Nie często zdarza się by temat osoby, w tym osoba upamiętniana na (polskiej) monecie była przywoływana w innym państwie, a w szczególności w USA. Powinniśmy być z tego dumni i się cieszyć, a nie marudzić jak dziubek :P.

dziubek - to jak to jest - propaganda czy nie? Skoro TVN o tym powiedział a TVP (chyba) nie?
Czy skoro była publikacja w TVN to mogę czuć się rozgrzeszony przez Ciebie i nie musze przeność do HP?

BTW - jak ktoś lubi takie okazałe, grube monety, o zaskakująco dużej masie w stosunku do średnicy, to polecam zapakować ją w slab, ale taki w którym również widać rant (NGC np czasami pakuje - monetę przytrzymują 3 "łapki"). W kapslu tak tej wysokości (grubości) monety nie widać. Kościuszki nie slabowałem (jeszcze), ale w NGC mam grubą Solidarność z 1990 r. i z tego punktu widzenia jest to lustrzanka robiąca bardzo duże wrażenie. Sądzę, że Kościuszko będzie wyglądał równie dobrze.
Ostatnio edytowany przez platinum 16 Paź 2017 22:00, edytowano w sumie 2 razy
"Największym cyrkiem jest to, że osoba która nawet nie powąchała tej monety udziela się w tym temacie pouczają innych." (Tomi85).
Awatar użytkownika
platinum

Miejscowość: Planet Earth

Postprzez Grzegorz_Wroclaw » 16 Paź 2017 20:38

No już teraz przynajmniej wiemy, że śledzisz tweety najważniejszych osobistości świata :) A taka sytuacja wbrew pozorom zdarza się, warunek jest jeden, musi to być osoba znana nie tylko w Polsce, ale i w tym danym kraju :idea: :mrgreen:
Grzegorz_Wroclaw

Miejscowość: Wrocław

Postprzez el-dziubek » 16 Paź 2017 20:41

@Szanowny Panie Platinum
Nie jestem dziubke tylko dziubek, el-dziubek. Okaż trochę szacunku i przeczytaj swoje wypociny, zanim klikniesz magiczny prostokącik "wyślij", bo gramatykę lepszą ma mój 3-letni synek!!!
Ja Cię nie rozgrzeszę, bo link z TVN nie pochodzi z mojego posta. Pytaj autora. Poza tym publikacja pojawiła się na stronie TVN przed Twoim wpisem na forum, a nie przed zamieszczeniem na profilu białego domu i to zapewne o to chodziło autorowi - ktoś przeczytał tego tweeta przed Tobą i zdążył poinformować o tym fakcie polską opinię publiczną.

Postać Kościuszki jest w USA ważna i przywoływana przy każdej rocznicy. To, że akurat u nas jest moneta nie ma z tym nic wspólnego. Nie zmienia to też faktu, że wrzucony przez Ciebie link nie ma nic wspólnego z emisją naszej monety i najzwyczajniej w świecie jest zaśmiecaniem wątku o monecie 10-złotowej - emisja wizerunkowo bardzo udana.

Tak, powinieneś z Twoją top pisownią
przeność
się do specjalnego działu w HP, nazwanego "Nowa polszczyzna forumowicza P"
el-dziubek

Postprzez platinum » 16 Paź 2017 22:09

dziubek nie udawaj głupiego: dobrze wiesz, że chodzi o to, że moneta upamiętnia pewne zdarzenie oraz postać i to samo zdarzenie, ta sama postać została przywołana w kanale komunikowania się przez szefa innego, dużego państwa.

Wszystko inne jest twoją zdrową/zdrową inaczej wyobraźnią. Najpierw zarzuciłeś, że jest to sianie propagandy i będzie w TVP, potem ktoś Cię zgasił podajać, że poinformował o tym TVN. Więc zapytuje uprzejmie, czy to coś zmienia i zarzut o sianiu prapagandy wycofujesz :-). W sumie to info było tez na niemieckim Onecie - może to zmieni Twoją optykę? :P.

Koniec, kropka. Fakt twitterowy podkreśla, że temat emisji ma wymiar większy niż lokalny grajdołek. I proponuję ruszyć głową - jak często to się zdarza, przy ilu emisjach i to co może w praktyce oznaczać :P.

Bo w sumie to nadal nie pojmuje o co Ci chodzi. O to, że nie podałem linka do informacji z TVN (o której nie wiedziałem)? Nawet jakbym widział TVN i tak bym podał namiary na pierwotne źródło informacji, bo to tak się czyni zgodnie z regułami sztuki.

BTW: Kościuszko jest chyba postacią, której poświęcono wiele monet. Nie wiem czy najwięcej, ale pewnie w TOP5 się mieści. Ktoś może policzył?
"Największym cyrkiem jest to, że osoba która nawet nie powąchała tej monety udziela się w tym temacie pouczają innych." (Tomi85).
Awatar użytkownika
platinum

Postprzez el-dziubek » 16 Paź 2017 22:25

Coś się tak do mnie przyczepił z tym TVN? To nie mój post. Pisałem, ze temat będzie w tv - stacji nie wymieniłem.

Nie zmieniam zdania. Niepotrzebnie siejesz propagandę polityczną w temacie, który dotyczy monety. Wrzuciłeś linka, w którym nie było ani jednej litery na temat monety, czym zaśmieciłeś temat :P Dobra i tak się do babola nie przyznasz, że piszesz bez gramatyki też nie, wiec dalsze bicie piany nie ma sensu...

Jak Ci się podoba wysoki relief? Podpisałbyś się pod postulatem o więcej takich emisji? Bo szukam sojuszników i mam zamiar uderzyć do nbp z jakimś mailem na początek.
el-dziubek

Postprzez platinum » 16 Paź 2017 22:48

el-dziubek napisał:Dobra i tak się do babola nie przyznasz,

Bo była mowa na temat zdarzenia które upamiętnia też moneta. Gdzie tu babol?

Jak Ci się podoba wysoki relief? Podpisałbyś się pod postulatem o więcej takich emisji?

Zdecydowanie nie. Dlatego, że mi się podoba. Relief jak relief, ale masa ==> grubość monety.
Podoba się bo jest unikalna, wyjątkowa. Zdarza się raz na kilka(naście, czy nawet dziesiąt lat - chyba, że oprócz grubej Solidarności było jeszcze coś innego, a ja nie pamiętam) i uważam, że dobrze. Chyba dorosłem do tego by delektować się i smakować tak odmiennymi monetami. Gdyby zaczęli częściej emitować takie grube 10 zł to straciło by to sens. Masówka by była.

Dlaczego ludzie tak cenią tryptyk, a szczególnie duży tryptyk? Ze względu na wizerunki? postacie?
Nie, lecz dlatego, że to są bardzo duże, masywne i okazałe monety i tylko 3 mają takie parametry fizyczne.

Reasumując - tak podoba mi się i lepiej, żeby nadal to było coś wyjątkowego, na specjalne okazje.

I taka refleksja. NBP upamiętnia osoby, urodziny i smierć tych osób zwykle na 10 zł. Wyjątki są nieliczne (np JP2), w pewnym sensie seria Malarze XIX w. Taka jest polityka NBP w tym zakresie i to od co najmniej 1995 r. (Witos). Nie łamiąc tej zasady NBP wyróżniło postać Kościuszki. Nadal jest tak jak było - postać i 10 zł, ale jednak inaczej :-).
Awatar użytkownika
platinum

Postprzez mbajorek » 16 Paź 2017 23:57

Jak Ci się podoba wysoki relief? Podpisałbyś się pod postulatem o więcej takich emisji? Bo szukam sojuszników i mam zamiar uderzyć do nbp z jakimś mailem na początek.

Ja się podpisuję obiema rękami. :) Przydała by się seria HR-ów sprzedawana po rozsądnych cenach (jest w sumie SSA ale cenowo to jest tragedia).
Zwłaszcza, że Mennica Polska potrafi zrobić wybitnego HR-a. Na forum była pokazywana moneta, Ares z serii God of War - dzieło sztuki wg mnie.
Awatar użytkownika
mbajorek

Postprzez platinum » 03 Lis 2017 21:13

Wydaje się, że dzisiaj (a może wcześniej?) moneta na moment powróciła do kolekcjonera. Nadal monetę widać, niestety nie jest już dostępna :(. Mowa o Ag.
Awatar użytkownika
platinum

Postprzez Boatman » 18 Lis 2017 16:26

Jest dostępna, screen z kolekcjonera dzisiaj:
Załączniki
screenshot-kolekcjoner.nbp.pl-2017-11-18-15-25-23.png
Boatman

Postprzez platinum » 23 Lis 2017 00:52

Dzisiaj zauważyłem w kolekcjonerze złoto. Na pewno wcześniej tej monety nie było.Teraz jest dostępna minimalna ilość. Najprawdopodobniej to jest nieodebrane zamówienie (albo kilka takich zamówień).
Awatar użytkownika
platinum

Poprzednia

Wróć do Monety polskie - III RP po denominacji

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości