Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości – Roman Dmow

Dyskusje o monetach złotych, srebrnych, Nordic Gold wydawanych po 1995 roku

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości – Roman Dmow

Postprzez platinum » 24 Paź 2017 16:19

Podano ceny monet, które zostaną wyemitowane 8 listopada:
Ag - 120 zł.
Au - 1650 zł.

Czekamy na wizerunki.
"Największym cyrkiem jest to, że osoba która nawet nie powąchała tej monety udziela się w tym temacie pouczają innych." (Tomi85).
Awatar użytkownika
platinum

Miejscowość: Planet Earth

Re: Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości – Roman

Postprzez walus90 » 24 Paź 2017 16:42

walus90

Miejscowość: Poznań

Postprzez Troy » 25 Paź 2017 03:35

O bosze, po wątpliwej przyjemności zapoznania się z rewesem ciśnie się na usta tylko jeden cytat
Ostatnio edytowany przez Troy, 25 Paź 2017 09:50, edytowano w sumie 1 raz
Ironia losu, gdy UBecy, SBecy i ich potomstwo, którzy uciekli do Szwecji lub innej Kanady, mają czelność pouczać Polaków, jak mają żyć i postępować w kwestiach kulturowych, obyczajowych, gospodarczych, z uwzględnieniem czyszczenia i patynowania monet.

Imagehttp://picasion.com/
Awatar użytkownika
Troy

Miejscowość: Ruczaj

Postprzez el-dziubek » 25 Paź 2017 06:15

Kurczę może to niepoprawne, ale pierwsze skojarzenie miałem z putinem, po rzucie oka ma monetę srebrną...
el-dziubek

Miejscowość: Wrocław

Postprzez medyk1 » 25 Paź 2017 07:20

... ale co Roman mógł że tak wyglądał. Przecież jest do siebie podobny :wink:
Seria to seria, trzeba uzupełnić.
kłamać zdarza się rządom, bankierom, a czasem nawet audytorom. Tylko złoto mówi prawdę - Rees Mogg
Awatar użytkownika
medyk1

Miejscowość: PYRLANDIA

Postprzez el-dziubek » 25 Paź 2017 07:25

Wcześniej tej podobizny nie dostrzegałem :P
el-dziubek

Miejscowość: Wrocław

Postprzez platinum » 25 Paź 2017 07:35

Niewątpliwie na Au jest podobny do siebie, chociaż też można mieć wątpliwości. Jak sobie patrze na google/images/Roman Dmowski, to jednak na wszystkich foto miał bardziej podłużną twarz.
Co do srebra - to nie mam pojęcia na podstawie czego powstał ten wizerunek. Głowa z Ag przypomina mi kogoś innego, tylko nie potrafie sobie teraz przypomnieć kogo.
Może to celowy sabotaż projektanta/osób zatwierdzających w NBP - bo np nie lubili ND? ;-).
"Największym cyrkiem jest to, że osoba która nawet nie powąchała tej monety udziela się w tym temacie pouczają innych." (Tomi85).
Awatar użytkownika
platinum

Postprzez mbajorek » 25 Paź 2017 09:01

platinum napisał:nie mam pojęcia na podstawie czego powstał ten wizerunek.

Oba wizerunki powstały ewidentnie na bazie tego samego zdjęcia. To na srebrze jest tylko inaczej przycięte i obrócone.
Zapewne moneta w rzeczywistości będzie wyglądała lepiej niż na wizualizacji.

Ogólnie seria bardzo fajna, niezbyt liczna (bo chyba tylko 4 monety).
Poprzednie monety mam, to i tą z pewnością zakupię, a i cena nawet niższa - Haller był po 130.
Awatar użytkownika
mbajorek

Postprzez platinum » 25 Paź 2017 11:15

mbajorek napisał:Ogólnie seria bardzo fajna, niezbyt liczna (bo chyba tylko 4 monety).

Atrakcyjności tej serii nikt nie kwestionuje. Chodzi o jakość wizerunku na Ag. Chyba najsłabszy z trzech monet serii.
Tutaj można porównać: http://www.nbp.pl/home.aspx?f=/banknoty_i_monety/monety_okolicznosciowe/serie/niepodleglosc.html

Na jakiej podstawie uważasz, że Ag i Au bazuje na tym samym pierwowzorze? Mnie wydaje się, że twarz osoby na srebrze jest w innym wieku niż na złocie. Owszem, kadr jest inny, ale chyba zupełnie coś innego kadrowano.

Byłoby to zresztą zgodne z tym co widzieliśmy na wcześniejszych monetach:
- Piłsudski na Au i na Ag to zupełnie inne ujęcia, inne pierwowzory, w innym wieku
- Haller na Au i na Ag to już całkowicie inne światy: na Ag jest wyraźnie młodszy, niż na Au (staruszek).

Haller był o 10 zł droższy, ale moneta, przynajmniej na reprodukcji, znacznie lepiej się prezentowała. Au do złotego Piłsudskiego też się nie umywa.
Awatar użytkownika
platinum

Postprzez najtsabes » 25 Paź 2017 11:50

Monety nawiązują do popularnych i rozpoznawalnych w okresie dwudziestolecia portretów ojców naszej niepodległości.

Wizerunek nawiązuje do poniższego portretu.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Roman_Dmo ... _color.jpg

Zresztą jałowa dyskusja skoro i tak niewiele osób to kupuje, ale dyskutuje każdy.
"Adminy niech się nie wtrącają"."Chcesz linka?" Listonosz prawdy historycznej.

ala19831 to facet!
najtsabes

Postprzez walus90 » 27 Paź 2017 10:15

hm według mnie nie jest tak tragicznie jak niektórzy piszą ;) oczywiście zawsze mogło być lepiej ale może poczekajmy na lepsze zdjęcia od NBP a co najważniejsze na to jak prezentuje się na żywo.
walus90

Postprzez walus90 » 28 Paź 2017 15:57

Image
Image
walus90

Postprzez Troy » 28 Paź 2017 16:15

Co do srebra, to przecież Jerzy Wasowski, czyli połowa Kabaretu Starszych Panów.
Ironia losu, gdy UBecy, SBecy i ich potomstwo, którzy uciekli do Szwecji lub innej Kanady, mają czelność pouczać Polaków, jak mają żyć i postępować w kwestiach kulturowych, obyczajowych, gospodarczych, z uwzględnieniem czyszczenia i patynowania monet.

Imagehttp://picasion.com/
Awatar użytkownika
Troy

Miejscowość: Ruczaj

Postprzez platinum » 08 Lis 2017 17:40

Dzisaj był emisja.
Kolejka trochę dłuższa niż zwykle/ostatnio: kilkadziesiąt osób.

Uwaga kilka osób zaraz po odbirze monety reklamowało ją ze względu na ryski, dziwne ślady (trudno czasami odróżnić czy to problem na kapslu czy na monecie).
Sam wymieniłem Ag z 5 milimetrową krechą na lewo od głowy. Człowiek po mnie wymieniał, bo miał uszkodzenie tuz nad flagą.
Ktoś jeszcze reklamował złoto.

Być może to zbieg okoliczności, bo wcześniej pojedyncze reklamacje były sporadyczne.

No i Au zniknęło z kolekcjonera. Pewnie jak zwykle bardzo niewiele sztuk wystawiono w Internecie.
Awatar użytkownika
platinum

Postprzez Boatman » 22 Lis 2017 13:49

Przepraszam Was forumowicze, wiem, że to tylko kwestia gustu. Ale... poprzednie monety z tej serii są wg mnie absolutnie do bani. Przeskalowane wizerunki, czapki rogatywki i inne cuda w myśl zasady "co by tu jeszcze zmieścić za detal". Dmowski jest pierwszą monetą z serii, która ma jakąś klasę. Dla mnie mniej znaczy lepiej, więc ta akurat bardzo mi się podoba w przeciwieństwie do Hallera czy Piłsudskiego.

Co do kwestii rysek, to chyba "dobra zmiana" dotarła do PWPW, bo jest z tym coraz gorzej. Kupowałem ostatnio 2 te same monety i obie były zdefektowane. Wprawdzie nie w banku, ale z bieżących emisji (Kultura Paryska). Jedna miała półcentymetrową żółtą plamę, druga dwie kropki srebra na lustrze.
Boatman

Postprzez Mad_Tiger » 22 Lis 2017 15:52

PWPW produkuje banknoty :)
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."

ImageMój zbiór monet na ucoinImage
ImageSprzedam trochę monet i banknotówImage

W sprawie reklamy w awatarze proszę o kontakt na PW :)
Maksymalny rozmiar; szerokość: 80 pikseli, wysokość: 80 pikseli, waga pliku: 50.00 KiB + 2 linijki tekstu w podpisie.
Awatar użytkownika
Mad_Tiger

Miejscowość: Warszawa

Postprzez platinum » 22 Lis 2017 18:41

Mad_Tiger napisał:PWPW produkuje banknoty :)

Zaśplepienei ideologiczne powoduje, że takei detale się pomija :-).
Awatar użytkownika
platinum

Postprzez Boatman » 25 Lis 2017 18:40

Żadne zaślepienie ideologiczne, tylko pomyłka. Rozumiem, że monety trzaska Mennica. Tak czy siak, to pisałem o tym, co sądzę o Dmowskim i poprzednich monetach w serii oraz o wadach na monetach Kultura Paryska. Zamiast zwracać uwagę na szczegóły może odnieście się do meritum ;)
Boatman

Wróć do Monety polskie - III RP po denominacji

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości