Reklamacja zakupionych monet Kolekcjoner NBP

Dyskusje o monetach złotych, srebrnych, Nordic Gold wydawanych po 1995 roku

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Reklamacja zakupionych monet Kolekcjoner NBP

Postprzez Ziemek » 26 Sty 2018 17:57

Witam, otóż zakupiłem kilka monet z NBP na oficjalnej stronie kolekcjoner.nbp.pl, jednak jak przyszły zobaczyłem, że na części można się doszukać jakiś rys i innych wad. Znalazłem na stronie link do katalogu cech akceptowalnych i nieakceptowalnych. Muszę jeszcze przejrzeć wszystko dokładnie i porównać czy dana cechą ujdzie czy też nir. Robił ktoś tam zakupy i próbował dokonać reklamacji otrzymanych wartości kolekcjonerskich? Proponuję wejść w poniższy plik, do którego załączam link i pomocy w tej sytuacji, porady. Dziękuję :)

http://www.nbp.pl/banknoty_i_monety/mon ... yjnych.pdf
Ziemek

Re: Reklamacja zakupionych monet Kolekcjoner NBP

Postprzez mmz » 27 Sty 2018 12:01

mialem banknot kupiony w kolekcjonerze i odebrany w okienku
zareklamowalem po ok. 10 dniach, chyba tak coś koło w oddziale NBP
kasjerka w NBP zrobila protokół a w nim zarzadalem zwrotu kwoty za którą nabylem banknot
mieli dzwonic lub wyslac mail jaka jest ich decyzja
po chyba 14 dniach przyszła pocztą paczka z zafioliowanym nowym banknotem i dokument, że uznano reklamacje
nie oddali kasy, a dali nowy banknot, a mi się juz nie chcialo kłócić
viewtopic.php?f=17&t=29903&start=360
TPZN nr 101
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanensis, A.D. 1577
Awatar użytkownika
mmz

Postprzez Ziemek » 28 Sty 2018 13:12

Myślisz, że mogę otworzyć "bezpieczne opakowanie" i potem reklamować? W sensie ten przezroczysty woreczek z zabezpieczeniem jest, by umożliwić zwrot w nieruszanym stanie? Kupiłem pierwszy raz na kolekcjonerze i tych monet, których nie byłem pewien na 100% czy są ok to nie ruszałem..
Ziemek

Postprzez Grzegorz_Wroclaw » 28 Sty 2018 13:27

Nie bardzo rozumem jak przez bezpieczne opakowanie oceniłeś monety? przecież tam niezbyt wiele widać, worek jest matowy i przez to malo przezroczysty 8) , jeśli widzisz przez worek rysy na monetach, to muszą być niezłe zarysowane :shock: reklamuj w woreczkach, przecież jest wyraźnie napisane, ze otwarcie pozbawia możliwości reklamacji
Grzegorz_Wroclaw

Miejscowość: Wrocław

Postprzez Ziemek » 28 Sty 2018 13:38

Pod światło nawet w tym woreczku na lustrzankach dobrze widać ryski czy coś. Otwarcie na pewno pozbawia możliwości zwrotu, a co do reklamacji to bym się zastanowił.. Co da, że zareklamuje zapakowane jak będą mogli to uznać za zwrot i wycisnąć innej osobie. Może niech ktoś jescze się wypowie
Ziemek

Postprzez Grzegorz_Wroclaw » 28 Sty 2018 13:42

jeśli masz kilka monet, otwórz worek z tą najtańszą i zobaczysz czy faktycznie jest tak jak myślisz, jak będą wady, reklamuj wszystkie łącznie z tą otwartą, i po sprawie... Osobiście ja nigdy nie miałem problemu wadliwych monet (z rysami) kupionych bezpośrednio z NBP lub sklepu kolekcjonera
Grzegorz_Wroclaw

Postprzez Ziemek » 28 Sty 2018 17:15

Najczęściej występuje wgniecenie, malutki dołek, uszkodzenie na rancie lub obrzeżu, jakby od wybijania monet i potem uderzenia o siebie nawzajem. Nie jest to nic strasznego ale jak się ktoś przyjrzy, czy po prostu spojrzy sobie dookoła na cały rant czy obrzeże to bez trudu zauważy. Czy takie rzeczy są dopuszczalne i dostałbym najwyższą notę w gradingu, gdy moneta ma 1-3 takich "uszczerbków". Pozdrawiam
Ziemek

Postprzez Grzegorz_Wroclaw » 28 Sty 2018 17:19

a to nie sprawa zniekształceń jak oglądasz przez kapsel? zrób po prostu zdjęcie i wrzuć na forum, monety kolekcjonerskie są wybijane pojedynczo, nie ma praktycznie żadnej możliwości uderzania o siebie...
Grzegorz_Wroclaw

Postprzez Ziemek » 28 Sty 2018 17:53

Niestety to nie sprawa oglądania przez kapsel. Podsyłam zdjęcia niżej. Na trzecim widać w najbardziej rzeczywisty sposób jak wygląda to wyszczerbienie w trójwymiarze oraz w tym miejscu kapsel nie zniekształca. Są to zdjęcia jednej z lepszej jakości monet którą postanowiłem otworzyć. Niektóre z tych nierozpakowanych mają dwa lub trzy takie uszczerbki..

http://imagizer.imageshack.us/a/img922/4791/Ppb3Ew.jpg" target="_blank
https://imagizer.imageshack.com/v2/320x ... rkUHor.jpg" target="_blank
https://imagizer.imageshack.com/v2/320x ... 67K1S0.jpg" target="_blank
Ziemek

Postprzez Grzegorz_Wroclaw » 28 Sty 2018 18:18

nadal ciężko ocenić, jeśli to wada „na monecie”to kwalifikuje się spokojnie do reklamowania
Grzegorz_Wroclaw

Postprzez Ziemek » 28 Sty 2018 18:35

Tak, to jest na monecie. Czyli myślisz, że nawet taki szczegół warto reklamować, bo moneta kolekcjonerska powinna być nieskazitelna i nie można sobie pozwolić na jakąś "wadę"? Nie wiem czy ja jestem zbyt czepialski czy NBP dyma ludzi dając im monety na pewno nie z najwyższej półki jakościowej. Pewnie gdybym kupił jedną czy dwie sztuki to by nic nie popadło, lecz nabyłem więcej i zdziwiłem się, że 50% coś dolega, bardziej lub mniej..
Ostatnio edytowany przez Ziemek, 28 Sty 2018 19:03, edytowano w sumie 1 raz
Ziemek

Postprzez Grzegorz_Wroclaw » 28 Sty 2018 18:41

teoretycznie stan rantu monety nie ma wpływu na ocenę w ngc, ale jaka jest praktyka - nie wiem. Jeśli wada na rancie jest, to jest to jak najbardziej powód do reklamacji, tylko nie chce mi się wierzyć, ze masz ją na wielu monetach z jednego zamówienia 8)
Grzegorz_Wroclaw

Postprzez Ziemek » 28 Sty 2018 19:05

Miał ktoś jescze może jakieś cyrki z NBP i Kolekcjonerem? Jedna moneta to ma taką rysę na lustrzance, że wygląda jakby jakiś znaczek tam był, a powinna być pustka w tym miejscu..
Ziemek

Postprzez Tomis » 29 Sty 2018 12:42

Czy czarna plamka na srebnej monecie kwalifikuje ją do wymiany w ramach reklamacji?
Tomis

Postprzez meszuzel » 29 Sty 2018 15:22

Ziemek to jest uszkodzenie rantu. Zastanawiać się nie ma sensu jak powstało, więc najlepiej byłoby gdybyś złożył reklamacje. Dywagacje o tym czy wpływa to na stan monety nie mają sensu. Kiedyś jak będziesz miał sprzedać, to właśnie za to dostaniesz mniej, bo ktoś pomyśli, że wyciągałeś i uszkodziłeś, a skoro była uszkodzona to i może czyszczona chemicznie.

Problem tylko polega na tym, że NBP może odrzucić reklamację argumentując tym, że to Ty zrobiłeś. Niemniej jednak na Twoim miejscu gdybym był to bym reklamował.
Sokrates "Wiem, że nic nie wiem"

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Miejscowość: Piotrków Tryb.

Wróć do Monety polskie - III RP po denominacji

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości