Arctowski i Dobrowolski - czestotliwosc odpadania cyrkonii

Dyskusje o monetach złotych, srebrnych, Nordic Gold wydawanych po 1995 roku

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Postprzez kavron » 04 Sty 2009 14:06

rudy napisał:Co Wy robicie z tymi monetami, że odpadają Wam cyrkonie? po schodach je turlacie czy co?A może kupiliście w dołku jakieś badziewie za 130zł i teraz narzekacię. Ja tam swojego kupiłem w przedsprzedaży za 300zł i cyrkonia trzyma sie jak byk...Dobry towar!!

ja kupiłam po 140, -moneta niezabezpieczona, po prostu wrzucona do koperty i jest cała, cyrkonia nadal się trzyma, tak że cena raczej nie gra roli, a co do zabezpieczenie monet, to faktycznie -- co niektórzy mogli by się postarać bo czas oczekiwania na zakup jest katorgą, a rozczarowanie czasami powoduje niepotrzebne nerwy.
"MIAŁEM ZAMIAR ZMIENIĆ KOSZULKĘ - LECZ ZMIENIŁEM ZAMIAR"

KUBUŚ PUCHATEK
Awatar użytkownika
kavron

Postprzez meszuzel » 02 Lut 2009 13:44

tygrysm2 napisał:Użyłem dwustronnej taśmy klejącej 3M Scotch (jest do kupienia na allegro). Cyrkonia się trzyma, wygląda dobrze, kapslem nikt nie trzęsie, jest ok. Tylko oczywiście monety już nie sprzedam ;)

Temat dawno nie pisany. Czy macie coś nowego. Czy ta taśma spełniła swoją rolę. Ja tylko wyciągłem cyrkonie i czekam na rozwiązanie. Coś zrobić musze bo kiepsko bez tego świecidełka wygląda ;)
Sokrates "Wiem, że nic nie wiem"

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Miejscowość: Piotrków Tryb.

Postprzez wordlord » 02 Lut 2009 13:46

meszuzel napisał:
Temat dawno nie pisany. Czy macie coś nowego. Czy ta taśma spełniła swoją rolę. Ja tylko wyciągłem cyrkonie i czekam na rozwiązanie. Coś zrobić musze bo kiepsko bez tego świecidełka wygląda ;)

alternatywnym rozwiązaniem jest zastosowanie kleju szybko schnącego:) Przy tak dużej cyrkonii nie powinno nawet być śladu, ze jest klejona.
Zbieram, więc jestem.
Awatar użytkownika
wordlord
Site Admin
<b style='color: #ff0000'>Site Admin</b>

Miejscowość: Łódź

Postprzez meszuzel » 02 Lut 2009 13:51

ok. Masz rację ale mi bardziej zależy natym jaka będzie reakcja kleju ze srebtem??

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Postprzez wordlord » 02 Lut 2009 13:56

nigdy czegoś takiego nie robiłem,ale wydaje mi się iz nawet jak miałby zniszczyć srebro to tylko pod cyrkonia co będzie praktycznie niezauważalne.
Zbieram, więc jestem.
Awatar użytkownika
wordlord
Site Admin

Postprzez monetownik » 02 Lut 2009 14:01

worlord napisał:nigdy czegoś takiego nie robiłem,ale wydaje mi się iz nawet jak miałby zniszczyć srebro to tylko pod cyrkonia co będzie praktycznie niezauważalne.

u mnie po doklejeniu cyrkonia zmatowala a sreberko pokrylo sie niebieskawym nalotem - niestety nie do odratowania
Awatar użytkownika
monetownik

Miejscowość: Vratislavia

Postprzez zaba36 » 02 Lut 2009 14:05

Rafał a jak długo czekałeś z wyschnięciem kleju?Może nie doschnął do końca a Ty zamknąłeś kapsel i opary kleju weszły w reakcję ze srebrem.Nie jestem fachowcem w dziedzinie chemii ale to wydaje się dosyć prawdopodobne.
Primo non nocere
Awatar użytkownika
zaba36

Miejscowość: Kluczbork

Postprzez monetownik » 02 Lut 2009 18:30

zaba36 napisał:Rafał a jak długo czekałeś z wyschnięciem kleju?Może nie doschnął do końca a Ty zamknąłeś kapsel i opary kleju weszły w reakcję ze srebrem.Nie jestem fachowcem w dziedzinie chemii ale to wydaje się dosyć prawdopodobne.

tesciu kleil - odczekal z 5-10 min i zamknal
Awatar użytkownika
monetownik

Miejscowość: Vratislavia

Postprzez zaba36 » 02 Lut 2009 18:34

Może za krótko.Bo może te opary dłużej się ulatniają.
Primo non nocere
Awatar użytkownika
zaba36

Miejscowość: Kluczbork

Postprzez wordlord » 02 Lut 2009 19:01

Też mi się wydaje, ze może za krotko:/ Jak ja bym coś takiego robił, to godzinkę bym odczekam.
Zbieram, więc jestem.
Awatar użytkownika
wordlord
Site Admin

Postprzez torontokuba » 01 Sie 2010 16:17

...i tak wyglada ten sport, czyjas zepsuta moneta obniza naklad tych w stanie menniczym a cena reszty rosnie. Co sie tam u Was dzieje z tymi kamyczkami? Moze rzeczywiscie NBP czy MP powinni tez oddzielnie sprzedawac samoprzylepne cyrkonie, bursztyny i krysztalki. :wink:

Ale sie usmialem po przeczytaniu kilku postow. Chlopaki na tym forum wiedza jak sobie zazartowac :lol:
Trzeba wyleczyć czyszczenie, z pokolenia na pokolenie. - torontokuba

Zwierzęta w ogrodzie patrzyły to na świnię, to na człowieka, potem znów na świnię i na człowieka, ale nikt już nie mógł się połapać, kto jest kim. - George Orwell
Awatar użytkownika
torontokuba

Miejscowość: Toronto

Postprzez julk1 » 02 Sie 2010 14:31

[quote="torontokuba"]...i tak wyglada ten sport, czyjas zepsuta moneta obniza naklad tych w stanie menniczym a cena reszty rosnie. Co sie tam u Was dzieje z tymi kamyczkami? Moze rzeczywiscie NBP czy MP powinni tez oddzielnie sprzedawac samoprzylepne cyrkonie, bursztyny i krysztalki. :wink:

To nie jest taki głupi pomysł. Każdy tworzyłby swoje niepowtarzalne kolekcje. U jednego na monecie byłaby cyrkonia, u innnego na tej samej monecie bursztyn, u kolejnego jeszcze inny materiał czy kamień. Bogatszego stać byłoby na diamencik :wink:
Awatar użytkownika
julk1

Postprzez wordlord » 02 Sie 2010 18:43

Już to widzę :) Byłyby sprzedawane pod nazwą małego numizmatyka. W nim przyrządy do przyklejania cyrkonii, oksydacji, a może nawet platerowana złotem i srebrem. Do tego kilka diodek do przymocowania na monecie i choinka zapachowa :D
Ostatnio edytowany przez wordlord, 02 Sie 2010 19:40, edytowano w sumie 1 raz
Zbieram, więc jestem.
Awatar użytkownika
wordlord
Site Admin

Re: Arctowski i Dobrowolski - czestotliwosc odpadania cyrkon

Postprzez sambuca » 29 Maj 2018 15:21

zdradzcie, czym doklejaliście te nieszczęsne cyrkonie i jakie były tego efekty? Klej, który po wyschnieciu jest transparentny, taki najzwyklejszy magic ktos wypróbowywał? Ostatnio zrobila mi się grzechotka w arctowskim.
sambuca

Postprzez meszuzel » 29 Maj 2018 19:28

Transparentny jest np. "superglu" problem w tym, że opary z tego kleju utworzą Ci paskudny nalot. Nie wiem jak sprawuje się taśma, bo eksperymentowali ludzie z tym, ale nie ma odpowiedzi. Gdzieś na forum ktoś ustalił, że w mennicy korzystają z kleju Loctite 496.

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Postprzez brodacz » 29 Maj 2018 20:49

Nie pamiętam na której monecie jest trójkątny cyrkon , ale jak przykleiłem super glue to zmatowiał.
brodacz

Postprzez wordlord » 29 Maj 2018 21:17

Też pamiętam, że mennica miała korzystać z kleju Loctite 496. Jets to klej cyjanoakrylowy czyli niby ta sama baza co np super glue,ale widocznie różnica tkwi w jakiś dodatkach lub ich braku. Na pewno Locitte 496 do tanich nie należy, ale może nie warto ryzykować i eksperymentować?
Zbieram, więc jestem.
Awatar użytkownika
wordlord
Site Admin

Postprzez mk123 » 29 Maj 2018 21:22

trzeba by spróbować na jakimś srebrnym złomie różne kleje, by było wiadomo jak reagują.
może epoksydowym by było lepiej, albo zwykłym na gorąco. Jak nie to bezbarwny lakier do paznokci też powinien trzymać i nie reagować z cyrkonem.
Mam dobry cyjanoakryl, tylko bardzo mocny - metal łączy jak talala, mogę komuś wysłać buteleczkę za koszty wysyłki.
Awatar użytkownika
mk123

Postprzez sambuca » 29 Maj 2018 21:50

brodacz napisał:Nie pamiętam na której monecie jest trójkątny cyrkon , ale jak przykleiłem super glue to zmatowiał.

teraz już wiem dlaczego pierwszy arctowski, którego kupiłam wyglądał tak nieatrakcyjnie, cyrkonia matowa, pomyslałam wtedy, ze straszny i niepotrzebny ten badziew na monecie xD

Trochę mam obawy, że zniszczę monetę, niby tania, ale na ten egzemplarz powoli wchodzi kolorowa patynka, która bardzo mi się podoba. Jeżeli tylko moje poirytowanie brakiem cyrkonii wezmie górę to na pewno uśmiechnę się o ten klej :)
sambuca

PoprzedniaNastępna

Wróć do Monety polskie - III RP po denominacji

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 7 gości