Co się dzieje z carskimi monetami?

Dyskusje na wszelkie tematy związane z numizmatyką.

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Co się dzieje z carskimi monetami?

Postprzez erbe » 05 Gru 2018 14:37

Witam szanownych Państwa, jestem tu nowy i na początek postanowiłem założyć wątek odnośnie carskich monet. Od jakiegoś czasu można zauważyć spadek cen monet np. Mikołaja II. Szczególnie widać to na popularnych rocznikach np. 10 rublówek. Z czego to wynika i czy Waszym zdaniem to przejściowe "problemy" czy jednak carskie monety powoli się kończą?
erbe

Re: Co się dzieje z carskimi monetami?

Postprzez mmz » 05 Gru 2018 18:04

Kończą w z znaczeniu bez perpektywy bycia dobrą inwestycją?

Na to wygląda. Rzadkie roczniki już nie są takie rzadkie i ceny ich spadają np. 1907, 1912, 1913. Nie wspominając o srebrze lokacyjnym w postaci 50 kopiejówek. Ogólnie zbliżają się do ceny kruszcu, oczywiście te popularne roczniki 50 kopiejówek i jednoróblówek.

Wolałbym mieć jednak kg srebra w 50 kopiejówkach niż w American Eagle itp. bulionówkach.
TPZN nr 101
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanensis, A.D. 1577
Awatar użytkownika
mmz

Postprzez Vader » 06 Gru 2018 00:20

Ogólnie carska Rosja od paru lat notuje systematyczny zjazd. W cenie pozostają tylko najlepiej zachowane monety, wszystko poniżej 1- (lub jak kto woli MS58) już nie jest tak chętnie kupowane jak kiedyś. Ja zbieram mimo wszystko, bo temat lubię a i pewnie w perspektywie 20 lat nieraz będzie znów huśtawka cenowa.
Image
Awatar użytkownika
Vader

Miejscowość: Warszawa

Postprzez erbe » 06 Gru 2018 11:00

No właśnie... Ale z czego to wynika? Czy po prostu przestaje nam się podobać carska moneta? Czy z sytuacji politycznej? Czy są jeszcze jakieś inne uwarunkowania?
Też uważam, że przez następnych 20 lat jeszcze nie raz będą wzloty i upadki. Tylko czy na pewno? A jeśli Rosja tak dołuje, że już pozostanie na bardzo niskim poziomie?
erbe

Postprzez Vader » 06 Gru 2018 13:44

Jakiś czas temu po prostu Rosjanie przestali kupować monety i stąd spadek. Zaczęło się to mniej więcej po tym rubel zaczął gwałtownie tracić po awanturze na Ukrainie. Czy będzie to trwać wiecznie i czy będzie lepiej lub gorzej, to się nie wypowiem bo szklaną kulę zostawiłem w domu :)
Image
Awatar użytkownika
Vader

Miejscowość: Warszawa

Postprzez mmz » 06 Gru 2018 23:00

Na spadek wartości monet carskich nałożyły się następujące rzeczy:
1. wysyp teoretycznie rzadkich roczników w srebrze (skąd ich pokłady?)
2. spadek zaufania do próby monet złotych (w domyśle mniej niż katalogowe Au900 - falsy CCCP i Europy Zachodniej - wszystko z ocalałych stempli).
3. przy sprzedaży traktowanie tych monet jak złota lokacyjnego - cena złomu.

wg mnie już nie wrócą dawne ceny.
TPZN nr 101
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanensis, A.D. 1577
Awatar użytkownika
mmz

Postprzez erbe » 07 Gru 2018 13:34

Właśnie... Skąd wysyp rzadkich roczników? Czy szacunki np. Bitkina były złe, czy zachowało się po prostu więcej monet niż ludziom się wydawało?
Co do punktu drugiego, to masz jakieś informacje odnośnie bicia monet złotych "ocalałymi stemplami"?
No i trzecie, to fakt... Złoto carskie zaczyna być traktowane jak złoto USA, niestety.
erbe

Wróć do Ogólne dyskusje o monetach

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości