NBP nie spekuluje, NBP handluje!

Dyskusje na wszelkie tematy związane z numizmatyką.

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

NBP nie spekuluje, NBP handluje!

Postprzez wujekszymon » 04 Sty 2010 23:40

Wczesniejsze komunikaty NBP zapowiadaly ukrócenie procederu wykupu przez firmy znaczacych ilosci danej emisji, handlu i innych rzeczy ze strata dla NBP a co oni robia?, zostawiaja sobie 25 000. Tutaj napewno nie bedzie spekulacji!!!!!!!! Buzia na kłódkę Płacz :Uśmiech

Znane są już wizerunki i data emisji pierwszych monet emitowanych przez NBP, nawiązujących do 65 rocznicy oswobodzenia KL Auschwitz – Birkenau.

"W dniu 14 stycznia poznamy cenę sprzedaży monet przez NBP które zgodnie z informacjami Banku oscylować będą w przedziale 64 zł – 85 zł dla srebra, oraz 1142 zł – 1300 zł dla złota.

W przypadku monety srebrnej do sprzedaży trafi zaledwie 55.000 szt. z nakładu liczącego 80.000 szt. (reszta monet przekazana została na cele „własne” NBP)

Nakład złotej monety to 8.000 szt. z czego do sprzedaży trafia zaledwie 5.000 sztuk."
wujekszymon

Re: NBP nie spekuluje, NBP handluje!

Postprzez Molek » 04 Sty 2010 23:44

wujekszymon napisał:Wczesniejsze komunikaty NBP zapowiadaly ukrócenie procederu wykupu przez firmy znaczacych ilosci danej emisji, handlu i innych rzeczy ze strata dla NBP a co oni robia?, zostawiaja sobie 25 000. Tutaj napewno nie bedzie spekulacji!!!!!!!! Buzia na kłódkę Płacz :Uśmiech

W przypadku monety srebrnej do sprzedaży trafi zaledwie 55.000 szt. z nakładu liczącego 80.000 szt. (reszta monet przekazana została na cele „własne” NBP)

Nakład złotej monety to 8.000 szt. z czego do sprzedaży trafia zaledwie 5.000 sztuk."

Cóż, trzeba przerzucić się na monety zagraniczne, gdzie nie robi się takich jaj z ludzi! NBP sobie nagrabi u niektórych...
Awatar użytkownika
Molek

Miejscowość: Poznań

Postprzez wujekszymon » 04 Sty 2010 23:47

moze tutaj ktos mi wyjasni co oni moga zrobic z taka iloscia?? cele "wlasne" a moze firmy slupy powinno byc napisane?
wujekszymon

Postprzez norbi » 05 Sty 2010 00:17

mnie też ciekawi na co pójdą te monety, w końcu to nie taka mała ilość.... swoją drogą NBP coraz bardziej zaskakuje (ale chyba w negatywnym sensie) bo coraz bardziej mącą :?
Pozdrawiam !

"Żyję się tylko raz.
Ale jeżeli żyje się dobrze,
ten raz wystarczy."
Benjamin Franklin
Awatar użytkownika
norbi

Postprzez qbeer » 05 Sty 2010 00:20

W jezyku ludzi kulturalnych, jakimi My wszyscy na tym forum jestesmy, nie ma wystarczajaco dosadnego slowa aby wyrazic podlosc zachowania NBP. To poprostu jakas kpina i tyle.
Pozdrawiam Rafal. :)
qbeer

Miejscowość: Katowice

Postprzez ptaku79 » 05 Sty 2010 00:40

wujekszymon napisał:moze tutaj ktos mi wyjasni co oni moga zrobic z taka iloscia?? cele "wlasne" a moze firmy slupy powinno byc napisane?

Osobiście stawiam,że NBP po prostu tych 25tyś nie wybili.
Awatar użytkownika
ptaku79

Miejscowość: Sochaczew

Postprzez amerigo » 05 Sty 2010 09:31

Może część z tych pozostałych monet pójdzie na rynek zagraniczny?
Nie widziałem polskich monet kolekcjonerskich do kupienia poza granicami ale bądź, co bądź jest to możliwe.
amerigo

Postprzez Danielo88 » 05 Sty 2010 14:05

Te 25tyś monet pójdzie dla ochraniarzy co pilonwali tak dobrze napisu "Arbait Macht Frai" dla milicjantów za znalezienie i odwiedzających obóz.
Awatar użytkownika
Danielo88

Miejscowość: Zabrze

Postprzez suren » 05 Sty 2010 14:34

Wujku Szymonie :D

Zobaczymy co będzie z następnymi emisjami. Temat związany z Auschwitz to można powiedzieć, szeroki międzynarodowy temat, może rzeczywiście duża część pójdzie do naszych i zagranicznych oficjeli. Może do Izraela, Niemiec, Austrii, USA, UK itp. I rzeczywiście może te 25 tys. sztuk się rozejdzie.
Awatar użytkownika
suren

Miejscowość: Warszawa

Postprzez prk » 05 Sty 2010 15:33

O tym, co się stanie z tymi 25 tysiącami srebrnych i 3 tysiącami złotych monet, napisałem już w innym temacie:
viewtopic.php?t=10219&start=90

Cytat z Gazety Prawnej:
– To pierwsza aukcja, chcemy sprawdzić reakcję rynku. Nie wystawiamy całego nakładu, bo z naszych szacunków wynika, że sprzedaż będzie niższa – tłumaczy Jacek Polkowski. Gdyby się jednak okazało, że popyt jest większy od podaży, zlecenia zostaną zredukowane. – Monety niewystawione trafią na razie do skarbca. Albo zorganizujemy drugą aukcję, albo będą one sprzedawane w sklepie internetowym, który uruchomimy w połowie roku – dodaje nasz rozmówca.

Nie będę tu powtarzał mojego komentarza do takiej postawy NBP...
prk

Postprzez Molek » 05 Sty 2010 18:25

prk napisał:O tym, co się stanie z tymi 25 tysiącami srebrnych i 3 tysiącami złotych monet, napisałem już w innym temacie:
viewtopic.php?t=10219&start=90

Cytat z Gazety Prawnej:
– To pierwsza aukcja, chcemy sprawdzić reakcję rynku. Nie wystawiamy całego nakładu, bo z naszych szacunków wynika, że sprzedaż będzie niższa – tłumaczy Jacek Polkowski. Gdyby się jednak okazało, że popyt jest większy od podaży, zlecenia zostaną zredukowane. – Monety niewystawione trafią na razie do skarbca. Albo zorganizujemy drugą aukcję, albo będą one sprzedawane w sklepie internetowym, który uruchomimy w połowie roku – dodaje nasz rozmówca.

Nie będę tu powtarzał mojego komentarza do takiej postawy NBP...

??? Przecież to czysta spekulacja jest!!! Innymi słowy: "część nakładu Wam sprzedamy, jak ceny się podniosą, to dorzucimy, a jak ceny nie wzrosną, to nie sprzedamy tylko po to, żeby sprzedać, jak ceny wzrosną". Ktoś powinien uświadomić NBP, że jest poważną instytucją, a nie podejrzanym spekulantem...
Awatar użytkownika
Molek

Miejscowość: Poznań

Postprzez Prankster » 06 Sty 2010 13:14

Jeśli te 25 tysięcy monet, albo chociaż 20 tysięcy, trafi za jakieś pół roku na dalszą sprzedaż, to uważam to za bardzo dobre posunięcie NBP.

A o tych, co sądzą inaczej, powiem tylko jedno - egoiści. Nie pomyśleliście o innych, którzy dopiero zaczną przygodę z numizmatyką? Przynajmniej za jakiś czas będą mogli wciąż kupić wcześniejsze monety bezpośrednio z NBP, nie ryzykując, że trafią na nieuczciwego sprzedawcę, że moneta będzie odrzutem z gradingu, itp.
Wiceprezes TPZN
Sieradzki Klub Kolekcjonera i Hobbysty
Awatar użytkownika
Prankster

Miejscowość: Sieradz

Postprzez ptaku79 » 06 Sty 2010 13:24

prankster zastanów się czasami co piszesz bo w końcu niedługo dojdzie do tego,że monety będą sprzedawali kilkanaście lat po emisji bo tak sobie wymyślą.chyba w żadnym kraju tak nie jest.

ps.padł mi caps lock :wink:
Awatar użytkownika
ptaku79

Postprzez trojak79 » 06 Sty 2010 13:32

Wszystko zależy od sposobu wrzucenia tych monet na rynek. Jeśli pojawią się one po cenie emisyjnej i będą dostępne dla indywidualnych odbiorców to ok. Podejrzewam jednak, że jeśli cena rynkowa będzie wyższa od emisyjnej NBP skorzysta z możliwości zarobku. Nastały ciężkie czasy dla zbieraczy kolekcjonerskich monet współczesnych i wcale mnie to nie boli :)
Image
Awatar użytkownika
trojak79

Postprzez ptaku79 » 06 Sty 2010 13:34

mnie osobiście też.ostatnio odkryłem piękno starszych monet i tak naprawdę to one mają dusze.

ps.witamy kolegę trojak79 po długiej nieobecności :wink:
Awatar użytkownika
ptaku79

Postprzez trojak79 » 06 Sty 2010 13:44

ptaku79 napisał:ps.witamy kolegę trojak79 po długiej nieobecności :wink:

Dziękuję, dziękuję :)
W mojej branży martwy sezon więc mam duuuużo czasu na siedzenie przed komputerem.
Image
Awatar użytkownika
trojak79

Postprzez prk » 06 Sty 2010 14:01

trojak79 napisał:Wszystko zależy od sposobu wrzucenia tych monet na rynek. Jeśli pojawią się one po cenie emisyjnej i będą dostępne dla indywidualnych odbiorców to ok. Podejrzewam jednak, że jeśli cena rynkowa będzie wyższa od emisyjnej NBP skorzysta z możliwości zarobku. Nastały ciężkie czasy dla zbieraczy kolekcjonerskich monet współczesnych i wcale mnie to nie boli :)

Myślę, że nawet dla kolekcjonerów, którzy zbierają dla samego zbierania, ważne jest, żeby moneta, którą kupią, zyskiwała z czasem na wartości. A jeśli po emisji nad rynkiem wisieć będzie wizja wrzucenia kolejnych 25 tys. monet, które prawdopodobnie będą sprzedawane po cenie emisyjnej, to cena na pewno nie wzrośnie. Co więcej - po co mam teraz kupować monetę np. po 70 zł, jeśli najprawdopodobniej będę ją mógł spokojnie kupić za pół roku czy rok, po tej samej cenie? Licytowanie w styczniu traci sens.

Aukcja co do zasady powinna dotyczyć dobra rzadkiego i trudno dostępnego. Sama idea aukcji polega na tym, że kupujący walczą o sprzedawany towar. Jeśli NBP zatrzymuje 1/3 nakładu na przyszłość, to od początku powinien zrobić sklep internetowy z ustaloną odgórnie ceną i np. limitem ilości zakupów na firmę i osobę indywidualną (żeby nie było spekulacji).

A obawiam się, że teraz aukcje będą kończyć się:
- niesprzedanym nakładem
- ale paradoksalnie z ceną maksymalną jako emisyjną.

Dlaczego? Bo cenę ustalać będą firmy składające duże zlecenia. A tym firmom nawet opłaca się, żeby cena była wyższa, bo wtedy dostaną od "abonamentowców" wyższą kwotę z tytułu marży.
prk

Postprzez damianek » 06 Sty 2010 14:17

prk napisał: Co więcej - po co mam teraz kupować monetę np. po 70 zł, jeśli najprawdopodobniej będę ją mógł spokojnie kupić za pół roku czy rok, po tej samej cenie? Licytowanie w styczniu traci sens.

aby powiększać kolekcje i cieszyć się z posiadania niej :)

a co do głównego wątku to zachowanie nbp naprawdę dziwne, ale związane z niewiedzy jak się zachowa rynek oraz moim zdaniem mniejszej niż przewidywali liczby osób zarejestrowanych w systemie kolekcjonera.

tak samo jak dla nas jest to coś nowego jest to coś nowego dla nich (nbp) i zapewne przy początkowych emisjach będą trochę kombinować aby lepiej wyczuć rynek i aby nakłady były odpowiednie co do zapotrzebowania.

wg mnie jakby nie było nie będzie gorzej niż w ostatnim czasie. przy 100 tysiącach wszyscy narzekali przy 80 tys. (a może mniej?!) dalej narzekanie mimo, że nie wiadomo jak to będzie dalej ale w każdym razie widać poprawę z czego ja osobiście się ciesze :)
Awatar użytkownika
damianek

Miejscowość: Górny Śląsk

Postprzez maciekp » 06 Sty 2010 14:21

prk napisał:
Myślę, że nawet dla kolekcjonerów, którzy zbierają dla samego zbierania, ważne jest, żeby moneta, którą kupią, zyskiwała z czasem na wartości. A jeśli po emisji nad rynkiem wisieć będzie wizja wrzucenia kolejnych 25 tys. monet, które prawdopodobnie będą sprzedawane po cenie emisyjnej, to cena na pewno nie wzrośnie.

No ale tylko w bardzo wąskim horyzoncie czasowym... Jeśli już mówimy o stałym i spokojnym wzroście wartości, to problemu nie widzę. Sam w naiwności swojej mam nadzieję, że takie sztuczki mogą być jednak elementem eksperymentów NBP mających na celu dostosowanie wielkości emisji do bieżących potrzeb kolekcjonerskich...
maciekp

Postprzez meszuzel » 06 Sty 2010 14:23

Pomijam fakt że podobna dyskusja toczy się już gdzie indziej.

Ale dlaczego zakładacie ze NBP zatrzymuje te 25 tys na późniejsza sprzedaż. Niepotrzebne bicie piany. Nie twierdze ze tak nie bedzie bo było by to z zyskiem ale nie mamy wiedzy na ten temat. I uważam ze moneta z takim wizerunkiem ma szanse na to że te 25 tyś zostanie rozdane osobom związanym z Auschwitz w postaci prezentu.
Sokrates "Wiem, że nic nie wiem"

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Miejscowość: Piotrków Tryb.

Następna

Wróć do Ogólne dyskusje o monetach

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości