NBP nie spekuluje, NBP handluje!

Dyskusje na wszelkie tematy związane z numizmatyką.

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Re: NBP nie spekuluje, NBP handluje!

Postprzez Grzegorz_Wroclaw » 04 Sie 2016 20:11

Hmm... raczej został teraz dodany, zauważ, po zalogowaniu:
- potwierdzasz nowy regulamin,
- potwierdzasz dane (i tam są dodatkowe informacje m. in. obywatelstwo i nr pesel), ciekawi mnie sposób ich pozyskania, czyżby ze skanu DO? :shock:
Grzegorz_Wroclaw

Miejscowość: Wrocław

Postprzez Grzegorz_Wroclaw » 04 Sie 2016 20:24

@mad pojawił się? :) przy odbieraniu monet w oddziale NBP (w starych czasach) na 100% nr DO był weryfikowany z tym który byl w zamówieniu kolekcjonera.
Grzegorz_Wroclaw

Postprzez platinum » 04 Sie 2016 20:40

Grzegorz_Wroclaw napisał:Hmm... raczej został teraz dodany, zauważ, po zalogowaniu:
- potwierdzasz nowy regulamin,
- potwierdzasz dane (i tam są dodatkowe informacje m. in. obywatelstwo i nr pesel), ciekawi mnie sposób ich pozyskania, czyżby ze skanu DO? :shock:

Tłumaczę Ci, że PESEL nie został dodany, bo już gdzieś wewnątrz był, zaczęto tylko go prezentować :-). Teoretycznie ze skanu dowodu można go było wyciągać, ale wątpię by komuś się to chciało robić. Raczej te dane podawaliśmy przy rejestracji, tylko kto pamięta po tylu latach? Ja zakładałem konto w 2011 r.

Grzegorz_Wroclaw napisał:@mad pojawił się? :) przy odbieraniu monet w oddziale NBP (w starych czasach) na 100% nr DO był weryfikowany z tym który byl w zamówieniu kolekcjonera.

Nr DO to inna sprawa - do tej pory jest weryfikowany. Przecież dla ustanowienia pełnomocnika do odbioru zamówienia podajesz z imienia, nazwiska i właśnie DO.
"Największym cyrkiem jest to, że osoba która nawet nie powąchała tej monety udziela się w tym temacie pouczają innych." (Tomi85).
Awatar użytkownika
platinum

Miejscowość: Planet Earth

Postprzez Mad_Tiger » 04 Sie 2016 20:50

Chyba edytując wpis przypadkowo go usunąłem ... :)

Z tego co pamiętam przy rejestracji w kolekcjonerze (mam nawet maila od nich - 28 Listopada 2014 11:42) podawałem PESEL ;) jak i nr Dowodu Osobistego.

Natomiast nikt skanu DO ode mnie nie wymagał a przy odbiorze osobisty owszem DO sprawdzała kasjerka ale nikt go nie skanował nigdy ;)

Aktualnie logując się do kolekcjonera potwierdziłem nowy regulamin (nie czytając oczywiście) i wymaga uzupełnienia danych w szczególności okienka z PESEL'em bo go niema ;)
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."

ImageMój zbiór monet na ucoinImage
ImageSprzedam trochę monet i banknotówImage

W sprawie reklamy w awatarze proszę o kontakt na PW :)
Maksymalny rozmiar; szerokość: 80 pikseli, wysokość: 80 pikseli, waga pliku: 50.00 KiB + 2 linijki tekstu w podpisie.
Awatar użytkownika
Mad_Tiger

Miejscowość: Warszawa

Postprzez Buka » 04 Sie 2016 21:17

Z tym PESEL-em to niezłe zamieszanie było przy odbiorze monet (nie wiem czy u wszystkich tak), ale ilekroć przychodziłem coś odebrać, to kasjerka mówiła, że nie mam uzupełnionego nr PESEL (nie można go było wtedy nigdzie dopisać, bo był podawany rzeczywiście przy rejestracji) i robiła wielką łaskę, że w ogóle mi tę monetę wydaje :P
Awatar użytkownika
Buka

Postprzez platinum » 05 Sie 2016 06:49

Buka napisał:(nie można go było wtedy nigdzie dopisać, bo był podawany rzeczywiście przy rejestracji)

Czy potwierdzasz, że do "niedawna" (czerwiec, może lipiec) po zalogowaniu się do kolekcjonera nie było tam widać PESEL-a?
Zastanawiam się PO CO im ten PESEL w systemie - przeciez przy odbiorze i tak sprawdzają dowód osobisty.

Może dzięki temu sobie usprawniają obsługe - kasjerka nie musi spisywać PESEL-a z DO tylko go kopiuje lub system wręcz go sam powiela do rejestru?

Druga potrzeba to zakup monet przez Internet z wysyłką - wtedy pewnie do rejestru idzie PESEL zapisany w systemie. Czy wogóle można kupić z wysyłką zlote monety?
"Największym cyrkiem jest to, że osoba która nawet nie powąchała tej monety udziela się w tym temacie pouczają innych." (Tomi85).
Awatar użytkownika
platinum

Postprzez Grzegorz_Wroclaw » 05 Sie 2016 06:53

Bez problemu można kupić złoto z wysyłką kurierem :)
Grzegorz_Wroclaw

Postprzez medyk1 » 05 Sie 2016 10:22

Co do nr PESEL a dowodu - dowód ma swoją ważność i podlega wymianie, a PESEL zostaje :lol:
Nawiasem mówiąc dowód zmieniałem jakoś w grudniu albo styczniu i nie poprosili mnie o podanie nowego numeru dowodu :shock:
kłamać zdarza się rządom, bankierom, a czasem nawet audytorom. Tylko złoto mówi prawdę - Rees Mogg
Awatar użytkownika
medyk1

Miejscowość: PYRLANDIA

Postprzez Buka » 05 Sie 2016 10:54

Nie wiem jak to było w czerwcu, czy było widać PESEL czy nie, ale w kwietniu na pewno nie było.
Awatar użytkownika
Buka

Postprzez platinum » 05 Sie 2016 12:55

medyk1 napisał:Co do nr PESEL a dowodu - dowód ma swoją ważność i podlega wymianie, a PESEL zostaje :lol:

Chyba, że zmieniasz płeć :P

Nawiasem mówiąc dowód zmieniałem jakoś w grudniu albo styczniu i nie poprosili mnie o podanie nowego numeru dowodu :shock:

No bo to nie ich (NBP) interes tylko Twój. Jeżeli przyszedłbyś po odbiór monety (zakupione przz siebie albo przez osobę, która ustanowiła Cię pełnomocnikiem) to pewnie byś się zdziwił. Ja musiałem zmieniać nr dowodu osoby którą upełnomocniłem do odbiorów.
Awatar użytkownika
platinum

Postprzez medyk1 » 24 Kwi 2017 11:05

Artykuł z zeszłego roku, ale chyba nikt na forum nie przytaczał tego linku:
http://www.klubinteligencjipolskiej.pl/ ... o-zmienic/
kłamać zdarza się rządom, bankierom, a czasem nawet audytorom. Tylko złoto mówi prawdę - Rees Mogg
Awatar użytkownika
medyk1

Miejscowość: PYRLANDIA

Postprzez platinum » 24 Kwi 2017 12:37

medyk1 napisał:Artykuł z zeszłego roku, ale chyba nikt na forum nie przytaczał tego linku:
http://www.klubinteligencjipolskiej.pl/ ... o-zmienic/" target="_blank" target="_blank" target="_blank" target="_blank" target="_blank" target="_blank

Stary daj spokój. Takich gniotów nie da się czytać:
- Autor myli umowy międzynarodowe (międzypaństwowe) z umowami pomiędzy bankami
-
Z kolei z zakulisowych informacji krążących w niezależnych mediach w Polsce wynika, że konsorcjum Rothschilda kontroluje ponad 36 % akcji NBP

a od kiedy to NBP jest spółką akcyjną? Widziałeś kiedykolwiek chociaż jedną akcje NBP? :-). Słyszałeś o podmiocie który posiada chociaż jedną akcje NBP?
To tak jakbyś twierdził, że pan X posiada N akcji ministerstwa czegoś tam. Jakim trzeba być debilem by napisać, a potem wierzyć, że ktoś posiada X procent podmiotu (tutaj NBP), który nie ma żadnej akcji?
Dla uproszczenia 36% z wszystkich akcji wynosi dokładnie 0 akcji, ponieważ: 36/100 * ZERO = zero. Szkoła podstawowa się kłania :P.
Dla mnie to kosmici, marsjanie mogą mieć 120 % akcji NBP, bo 120 % z 0 nadal jest zero :-).

Że autor nie ma pojęcia o czymś takim jak polityka rezerw obowiązkowych, operacje otwartego rynku, transakcje depozytowo-kredytowe, i że przy pomocy tych instumentów bank centralny wpływa na kreacje pieniądza na rynku jakoś mnie nie dziwi....

Nie wiem od czego jeszcze są niezależne te "niezależnych mediach" ale od rozumu to na pewno :>. Fajnie, że to podlinkowałeś, bo to pokazuje, jak łatwo przy pomocy "niezależynch mediów" manipulować ludzimi, którzy nie posiadają podstawowej wiedzy.

Najlepszy jest koniec:
Od Marka Belki, prezesa NBP oczekiwałbym potwierdzenia informacji na temat struktury własnościowej polskiego banku centralnego, a także przedstawienia szczegółowego harmonogramu ewentualnych transakcji zmieniających strukturę właścicielską NBP od 1989 roku – jeśli takowe miały miejsce

Autor powyższych słów po ich napisaniu powinien poprosić o założenie mu i zapięcie kaftanu bezpieczeństwa :P. A kim ten niedouczony patafian jest, że by tego oczekiwał? Niech najpierw skończy jakąś sensowną szkołę, a jak go to zaciekawi, pójdzie na ekonomię, na prawo, a przede wszystkim niech włączy myślenie, a nie łyka bezmyślnie wszystko z "niezależnych (od myślenia i rozumu) mediów).

Żeby było śmieszniej: poprzednikiem NBP, przed wojną, czyli w okresie II RP był"Bank Polski Spółka Akcyjna" . Był to bank (prywatny) z prawem emisji. Nie mam pojęcia kto miał akcje tego banku, ale zakładam, że państwo Polskie. Taki przedwojenny Bank Polski teoretycznie można by było sprzedać, posiadać jego akcje.
Awatar użytkownika
platinum

Postprzez ROYAL » 18 Maj 2017 10:38

Czy to prawda że firmy już nie mogą redukować swojego zamówienia przed samą emisją jak to miało miejsce wcześniej , pod karą 10% cenny Netto
Jeśli to faktycznie potwierdzona informacja to wiele firm odpadnie z umowami
Pytam bo osobiście znam kilka firm które zamawiały i potwierdzały po redukcji wszystko na maksa
ROYAL

Postprzez platinum » 14 Lip 2017 07:06

Wakacje, na forum cisza, a tutaj się rzeczywistość zmienia :-).

CHWAŁA NR 32/2017
ZARZĄDU NARODOWEGO BANKU POLSKIEGO

z dnia 22 czerwca 2017 r.
zmieniająca uchwałę w sprawie warunków i zasad sprzedaży przez Narodowy Bank Polski monet, banknotów
i numizmatów przeznaczonych na cele kolekcjonerskie oraz na inne cele

Najważniejsze zmiany:
1)
Klient przy zakupie w oddziale okręgowym NBP deklaruje, czy dokonuje zakupu na rzecz odbiorcy instytucjonalnego, czy jako odbiorca indywidualny.”

2)
NBP może przeznaczyć na własne potrzeby:
1) do 5% z nakładu każdej emisji srebrnych monet kolekcjonerskich;
2) do 5% z nakładu każdej emisji banknotów kolekcjonerskich;
3) do 1% z nakładu każdej emisji złotych monet kolekcjonerskich.

3)
W stosunku do wszystkich monet kolekcjonerskich, emitowanych przez NBP, wprowadza się 36-mie-
sięczny okres sprzedaży, począwszy od dnia ich emisji.

4)
Stosownie do sprawowanego nadzoru nad DES, w szczególnych przypadkach, na wniosek Dyrektora DES,
Prezes NBP, wiceprezes NBP albo upoważniony przez Prezesa NBP członek Zarządu NBP może podjąć decyzję
o prowadzeniu sprzedaży wartości kolekcjonerskich, o których mowa w § 1 ust. 2 pkt 1, pomimo upływu 36 miesięcy
od daty ich emisji.”.

Czyli nie 2 a a3 lata monety będa dostępne w NBP a i tak każdy z tematów może mieć przedłużony "czas życia w NBP" i sprzedawany po upływie 3 lat. Czyli w końcu zalegalizowano to co się dzieje i porzucono fikcję.

Podobno sprzedawcy-handlarze są wkurzeni na maksa.
Awatar użytkownika
platinum

Postprzez Grzegorz_Wroclaw » 14 Lip 2017 09:18

Jak widać, nie tylko kolekcjonerów, ale nawet swoich dealerów mają gdzieś. Teoretycznie, to rozporządzenie nie powinno działac wstecz, ale żyjemy w Państwie prawa :lol: Przy okazji widać, ze nawet takich nakładów jakie są obecnie nie są w stanie sprzedać :| trochę smutne, ale w dużej mierze sami zniszczyli rynek... :twisted:
Grzegorz_Wroclaw

Postprzez brodacz » 14 Lip 2017 10:46

Rynku nie psują producenci, lecz klienci. Skoro mieli wariatów kupujących zgrzewkami to tłukli dla nich po zawyżonych cenach. Teraz euforia opadla, ale handlarze nie potrafią się z tym pogodzić i sami sterują rynkiem. Jak się paru ugotuje to nie wina NBP tylko ich samych. Chciwość bywa okrutna.
brodacz

Postprzez platinum » 14 Lip 2017 13:05

Rzadko się zgadzam z brodaczem, ale tym razem muszę :P. To nie winia NBP a handlarzy i klientów. NBP tylko zaspakajała potrzeby tych drugich i trzecich. Wiem, że łatwo obarczy ć producenta winą za swoje porażki, ale bez przesady.

Do NBP można miec pretensje o permanentne zmienanie zasad gry. Jak 2 lata to dwa lata, jak 3 to trzy - najpierw dlugo się nad czymś myśli, ale po podjęciu decyzji powinna być konsekwencja. Zwracam uwagę na ostatni zapis:

[...]na wniosek Dyrektora DES,
Prezes NBP, wiceprezes NBP albo upoważniony przez Prezesa NBP członek Zarządu NBP może podjąć decyzję
o prowadzeniu sprzedaży wartości kolekcjonerskich, o których mowa w § 1 ust. 2 pkt 1, pomimo upływu 36 miesięcy
od daty ich emisji.

Ten zapis może być wykorzystany np w sytuacji gdy monete po 2 latach wycofano, przetrzymano 5-10 lat i znowu NBP wystawi na sprzedaż (albo dobije w ramach ustalonego nakładu "do X sztuk".
Awatar użytkownika
platinum

Postprzez platinum » 08 Lis 2017 17:51

Czy ktoś może ujawnić, jakie jest podejście handlarzy/firm pośredniczących do podpisywania z NBP umów na monety na rok 2018?

Czy ktokolwiek (normalny) będzie podpisywał taką umowe na kolejny rok? Bo do tej pory to niektórzy podpisywali tylko ze względu na chęć zagwarantowania sobie dostępu do SSA, ale po ostatnich kilku emisjach SSA nawet ten "motywator" odpada :-).
Awatar użytkownika
platinum

Poprzednia

Wróć do Ogólne dyskusje o monetach

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości