Grading nie dla idiotów

Dyskusje na wszelkie tematy związane z numizmatyką.

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Re: Grading nie dla idiotów

Postprzez joxer » 13 Lip 2017 19:54

aż z ciekawości sprawdziłem moją monetę i data jest ok :) co do pomyłek to nawet ngc się zdarza
Joxer The Mighty
Image
Awatar użytkownika
joxer

Miejscowość: Biała Podlaska

Postprzez mbajorek » 27 Lip 2017 23:47

Wiele się naczytałem złego o gradingu firmy PCG i choć sam nie kupuję monet ogradowanych, to czasami przeglądam takie aukcje.
Trafiłem na coś takiego ostatnio:
b9f210dc4cc19a682976869ab876.jpg

Moneta jest ewidentnie porysowana na rewersie, a dodatkowo widać różne wytarcia.
Czy ktoś mi wytłumaczy jakim cudem moneta uzyskała ocenę MS70, która wg definicji powinna być perfekcyjna.

The perfect coin, as minted. Has no trace of wear, handling, scratches or contact with other coins from a (5x) magnification. Coins in this grade are almost non-existent in older coins with very few examples known. Copper coins are bright with full original color and luster. Eye appeal is exceptional.

Straszne wałki z tym gradingiem :| A może ja czegoś nie rozumiem?
Awatar użytkownika
mbajorek

Postprzez julk1 » 28 Lip 2017 00:47

Poczytaj posty na temat PCG. Nawet fałszywe/kopie monet gradowali jako oryginały. Nie oznaczają tez monet czyszczonych.
Awatar użytkownika
julk1

Postprzez platinum » 28 Lip 2017 08:18

julk1 napisał:Nawet fałszywe/kopie monet gradowali jako oryginały. Nie oznaczają tez monet czyszczonych.

Akurat to stwierdzenie odnosi się do wszystkich firm gradingowych, nawet do NGC :-).

Graiding po prostu zwiększa szanse, że moneta jest oryginalna, jakości takiej jak to opisano, ale tego nie gwarantuje.
"Największym cyrkiem jest to, że osoba która nawet nie powąchała tej monety udziela się w tym temacie pouczają innych." (Tomi85).
Awatar użytkownika
platinum

Miejscowość: Planet Earth

Postprzez meszuzel » 28 Lip 2017 09:25

Moneta na MS70 nie zasługuje, ale mimo wszystko uważam, że jest mennicza. Te wytarcia o których wspominasz są typowe dla tych monet szczególnie uwidocznione są w drugiej odmianie (krzyż i korpus orła).
Co do samej firmy to niestety PCG nie słynie z tego, że ocenia właściwy stan monety a głównie, że znacznie - czasem o kilka stanów, zawyża stany monet, do tego fałszerstwa itp.
Kupować w ich trumnach warto monety pod warunkiem, ze fotka jest dobrze zrobiona i można samodzielnie ocenić stan. Zdarza się kupić monety naprawdę tanio.
Sokrates "Wiem, że nic nie wiem"

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Miejscowość: Piotrków Tryb.

Poprzednia

Wróć do Ogólne dyskusje o monetach

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości