Grading nie dla idiotów

Dyskusje na wszelkie tematy związane z numizmatyką.

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Postprzez maciekp » 05 Wrz 2012 09:47

Troszeczkę w życiu liznąłem kwestii związanych z prawem patentowym i cała sprawa wydaje mi się dość absurdalna. Trudno sobie wyobrazić, żeby patentowaniu podlegała skala oceniania stanu zachowania - nijak nie ma się to do nowego rozwiązania technicznego, jakim jest wynalazek. Kształt slaba to chyba też zbyt mały szczegół, żeby móc myśleć z kolei o wzorze przemysłowym. Generalnie jakieś kpiny. Tyle że poziom "grejdingu" w PCG to też kpina, zwłaszcza historycznych obiegówek - a GCN jednak "daje radę"...
maciekp

Postprzez platinum » 05 Wrz 2012 21:52

maciekp napisał:Troszeczkę w życiu liznąłem kwestii związanych z prawem patentowym i cała sprawa wydaje mi się dość absurdalna. Trudno sobie wyobrazić, żeby patentowaniu podlegała skala oceniania stanu zachowania - nijak nie ma się to do nowego rozwiązania technicznego, jakim jest wynalazek. Kształt slaba to chyba też zbyt mały szczegół, żeby móc myśleć z kolei o wzorze przemysłowym. Generalnie jakieś kpiny. Tyle że poziom "grejdingu" w PCG to też kpina, zwłaszcza historycznych obiegówek - a GCN jednak "daje radę"...

Oni chyba skalę Sheldona chcieli opatentować w Polsce, czy też jej wykorzystanie do grejdowania :P. W Australii chciał ktoś opatentować koło :>.

Co do dawania rady. Uważam, że jedna firma jest warta dokładnie drugiej i vice versa. Każda z nich miała i ma lepsze i gorsze okresy. PCG do pewnego tam numeru grejdowała całkiem rozsądnie - przynajmniej kolekcjonerskie, podenominacyjne Ag oraz próby niklowe PRL. Z drugiej strony słyszałem skargi na podmiane egzemplarzy monet wysłanych do zgrejdowania w "jednej, uważającej się za czołową, firm grejdingowych w PL". Łatwo jest przeprowadzić eksperyment polegający na oznaczeniu w niewidoczny sposób monety (np na rancie) i wysłaniu jej do oslabowania, a po powrocie sprawdzeniu oryginalności tożsamości egzemplarza. Np w ultrafiolecie.

No i ostatnia rzecz w odniesieniu do firmy lub firm gradujących: gradowanie i handel... - klasyczny konflikt interesów. Rynek tych usług jest młody, potrzeba wielu lat by oddzielić ziarno od plew. Może kiedyś znajdzie się zdeterminowny człowiek, który dojdzie w procesie cywilnym swoich roszczeń w stosunku do takiego grejdera. Jak firma beknie kase, to może znormalnieje :). W końcu kupienie sensownej monety jako MS70, np rzadkiejo numizmatu II RP, a potem - ujawnieniu, że w slabie jest w praktyce < MS60 może nas narazić na strate wielu tysięcy złotych jeżeli nie więcej (różnica wartości między stanem 1 i 2). W takim przypadku dochodzenie roszczeń ma sens.

Tak czy siak widać, że czasami zysk i chciwość różnym firmom i osoba ogranicza horyzonty. Jedna z konsekwencji tych polskich grejderów jest osiąganie absurdalnych cen polskich monet w slabach firm światowych. Jeżeli złota półunciówka w slabie NGC osiąga cene 50 % wyższą niż taka sama moneta w kapslu w TAKIM SAMYM stanie, to już znaczy, że za kawałek plastiku płacimy około 1000 pln :).

btw: pojawił sie (na allegro) nowy polski grejding: Gibon z Krakowa. To jest handlowiec i wydaje się, że slabowanie to efekt uboczny dzialalności sprzedażowej, ale czy ktoś miał doświadczenie i pokusiłby się o ocenę jakości świadczonej usługi?
Awatar użytkownika
platinum

Miejscowość: Planet Earth

Postprzez torontokuba » 05 Wrz 2012 22:01

platinum napisał:btw: pojawił sie (na allegro) nowy polski grejding: Gibon z Krakowa. To jest handlowiec i wydaje się, że slabowanie to efekt uboczny dzialalności sprzedażowej, ale czy ktoś miał doświadczenie i pokusiłby się o ocenę jakości świadczonej usługi?

Nowa firma gradingowa. Co wy na to?
viewtopic.php?t=19500
Trzeba wyleczyć czyszczenie, z pokolenia na pokolenie. - torontokuba

Zwierzęta w ogrodzie patrzyły to na świnię, to na człowieka, potem znów na świnię i na człowieka, ale nikt już nie mógł się połapać, kto jest kim. - George Orwell
Awatar użytkownika
torontokuba

Miejscowość: Toronto

Postprzez Mordulec » 05 Wrz 2012 23:12

Ja korzystalem ostatnio z Gibona, wczeniej z ECC. I uwazam, ze gibon jak narazie najlepszy w PL. Usluga drozsza, ale warto.
Mordulec

Postprzez guner12 » 07 Wrz 2012 00:11

Image

Przykład rzetelności tej firmy...Tą monetę ogradowano na MS67....
Awatar użytkownika
guner12

Miejscowość: Siedlce

Postprzez torontokuba » 07 Wrz 2012 00:18

guner12 napisał:Przykład rzetelności tej firmy...Tą monetę ogradowano na MS67....

Pewnie stempel został wypolerowany za wiele razy i ostatnie mennicze sztuki tak wyglądały. :lol:

Zwierzęta w ogrodzie patrzyły to na świnię, to na człowieka, potem znów na świnię i na człowieka, ale nikt już nie mógł się połapać, kto jest kim. - George Orwell
Awatar użytkownika
torontokuba

Postprzez cichy » 07 Wrz 2012 10:05

Chyba jak będę chciał coś sprzedać, to oddam im do ogradowania... :twisted:
Awatar użytkownika
cichy

Miejscowość: Gdańsk

Postprzez torontokuba » 07 Wrz 2012 14:34

cichy napisał:Chyba jak będę chciał coś sprzedać, to oddam im do ogradowania... :twisted:

Z wysyłką na Indię i Chiny, czytałęm że tam ten ich wartościowy serwis łykają. :lol:

Awatar użytkownika
torontokuba

Postprzez guner12 » 07 Wrz 2012 15:22

Smiech śmiechem ale licytujący chyba patrzą tylko na te cyferki,moneta już jest wylicytowana na ponad 400 zł a do końca jeszcze 5 godzin.
Awatar użytkownika
guner12

Miejscowość: Siedlce

Postprzez abek613 » 07 Wrz 2012 16:23

coz, ja moge tylko dodac zdjecie monety gradowanej w GCN MS70 =>
Powiekszona krawedz. Jesli to jest MS70 to nie chce wiedziec jak wygladaja monety o nizszych ocenach.

http://img840.imageshack.us/img840/9128/image1sr.jpg
abek613

Miejscowość: katowice

Postprzez platinum » 07 Wrz 2012 21:51

abek613 napisał:coz, ja moge tylko dodac zdjecie monety gradowanej w GCN MS70 =>
Powiekszona krawedz. Jesli to jest MS70 to nie chce wiedziec jak wygladaja monety o nizszych ocenach.

http://img840.imageshack.us/img840/9128/image1sr.jpg

a czy możes zodesłac nas do Foto w którym widać całą monetę w powiększeniu, oraz slab z którego wynika, że GCN nadał temu okazowi najwyższą notę?
Awatar użytkownika
platinum

Postprzez normalny6 » 10 Wrz 2012 16:09

Oni chyba skalę Sheldona chcieli opatentować w Polsce, czy też jej wykorzystanie do grejdowania :P. W Australii chciał ktoś opatentować koło :>.

To jeszcze nic w porównaniu z człowiekiem, który ogłosił się jako pierwszy właścicielem księżyca.
normalny6

Miejscowość: WARSZAWA

PCG

Postprzez DjRadzio » 12 Wrz 2012 00:00

Witam, ja jestem zadowolony z usług firmy PCG firma jest uczciwa, i nie sądzę by dawała NOTY tak o bo się moneta świeci. Poza tym nie ma konta na allegro np. jak GCN ECC i wystawia swoje ogradowane monety (pewnie wyższe NOTY niż powinny być ale mniejsza z tym) a PCG ani żaden pracownik PCG nie prowadzi handlu na allegro DZIWNE? Wnioskując PCG jest dość nową firmą i dość dobrze prosperującą (otworzyła nowe filie w indiach itd.)
DjRadzio

Miejscowość: Lubin

Re: PCG

Postprzez torontokuba » 12 Wrz 2012 00:43

DjRadzio napisał:PCG firma jest uczciwa ... nie ma konta na allegro ... ani żaden pracownik PCG nie prowadzi handlu na allegro ... PCG jest dość nową firmą i dość dobrze prosperującą ... otworzyła nowe filie w indiach itd.

Będą zadowoleni z Twojej opinii.

Image

Awatar użytkownika
torontokuba

Postprzez tonej » 12 Wrz 2012 09:48

Będą zadowoleni z Twojej opinii.

Image

padłem że śmiechu z tej ikonki :mrgreen:
Awatar użytkownika
tonej

Re: PCG

Postprzez ionen » 12 Wrz 2012 12:41

DjRadzio napisał:Witam, ja jestem zadowolony z usług firmy PCG firma jest uczciwa, i nie sądzę by dawała NOTY tak o bo się moneta świeci

No nie pisz takich rzeczy. Wystarczy przejrzeć allegro, żeby się przekonać czym są MS'y w wykonaniu polskich firmy grajdingowych. Przykład jest na zdjęciu kilka wątków wyżej. Stan 3- określony jako menniczy. To jest wg Ciebie fachowość i uczciwość. Sam się na to naciąłem i kupiłem kilka takich MS'ów.

Obserwuję obiegówki IIRP na allegro i moim zdaniem bardzo dużo ludzi grajduje monety specjalnie na sprzedaż licząc na zawyżony stan - przeważnie MS68. Bardzo dużo z tych MS'ów błyszczy się przy tym jak psu j... i widać od razu, że są polerowane. Dodają bardzo słabe zdjęcia a wyciągnięcie od nich lepszych zdjęć to mission imposible. Dlaczego? Przecież teraz byle jaką komórą można zrobić dobre foty...
A ludziska później licytują jak jelenie bo przecież MS.
ionen

Miejscowość: Polska

Postprzez Ziemniok » 12 Wrz 2012 15:26

Radzio, nie rozśmieszaj mnie. Albo masz nikłe pojęcie o rynku monet i gradingu jako takim, albo masz interes związany z PCG. PCG była druga na rynku, długo już funkcjonuje i odwala taką CHAŁĘ, bo tego nie można nazwać "brakiem profesjonalizmu", że woła to o pomstę do nieba. Oceny z kosmosu, falsy w trumnach...

A że Ty jesteś zadowolony, masz takie prawo, dobrze jednak, że nie tylko Ty jesteś opiniotwórcą tej firmy.
Awatar użytkownika
Ziemniok

Miejscowość: Katowice

Postprzez platinum » 12 Wrz 2012 21:12

Ziemniok napisał:Radzio, nie rozśmieszaj mnie. Albo masz nikłe pojęcie o rynku monet i gradingu jako takim, albo masz interes związany z PCG. PCG była druga na rynku, długo już funkcjonuje i odwala taką CHAŁĘ, bo tego nie można nazwać "brakiem profesjonalizmu", że woła to o pomstę do nieba. Oceny z kosmosu, falsy w trumnach...

A że Ty jesteś zadowolony, masz takie prawo, dobrze jednak, że nie tylko Ty jesteś opiniotwórcą tej firmy.

Jeden i drugi upraszcza, nie jest to takie czarno - białe. III RP kolekcjonerskie - PCG na pewno trzymało "normy". Jak jest ostatnio - nie wiem. Do numerów 19.... było w miarę ok. Co oczywiście nie zmienia postaci rzeczy, że przy II RP być może PCG dawało ciała :-). Nie stać mnie na II RP więc nie wypowiadam się. Fakt jest jest jeden - nikt nie zarzucił PCG, w przeciwieństwie do innych firm graidnignowych w Polsce, że PCG podmieniało przesłane monety do gradingu na inne. To już coś.
Zaufanie do firmy graidingowej jest istotne, by firma nadawała noty odpowiadające rzeczywistości.
Jednak zaufanie, że firma wkłada do slaba ten egzemplarz monety który wysłaliśmy (o ile egzemplarz zasługuje na zgrejdowanie jest prawdziwy, nie był czyszczony itp) jest pierwotne i najważniejsze. Tutaj niewinność można stracić tylko raz. I pewne firmy mają to już za sobą.

Zgadzam się, że fałszowanie not to draństwo i jestem za tym by dochodzić roszczeń na drodze cywilnej. Ale jak nazwać podmianę monet?
Draństwo do kwadratu? Mocniej?

Radzio ma w jednym racje - GCN grajduje monety i nimi handluje. To jest konflikt interesów i sprzeczne cywilizowanymi regułami.

Morał dla mnie jest jeden: NIE GREJDOWAĆ. Olać GCN, olać PCG. Lepiej zainwestować w dobre kasety, może w kapsle. Holdery dla obiegówek.

A jak ktoś chce koniecznei grejdować to "made in USA". Tyle że to wyrzucanie koszmarnych pieniedzy w błoto. Czasami 50 % wartości monety :).

I ostatnia refleksja: polski grading to jak widać bardzo konkurencyjny rynek. Walka odbywa się nie tylko na ceny i jakość, ale przy pomocy czarnego PR.
Proponuję zerknąć pamięcią wstecz i przypomnieć sobie KTÓRA z firm zaczeła czarny PR. Kto straszył klientów sprawami sądowymi itp. :-).

To potwierdza moją decyzje- z dala od tego bagienka pt "Polski Grading".
Awatar użytkownika
platinum

Postprzez Ziemniok » 13 Wrz 2012 14:56

platinum napisał:Fakt jest jest jeden - nikt nie zarzucił PCG, w przeciwieństwie do innych firm graidnignowych w Polsce, że PCG podmieniało przesłane monety do gradingu na inne. To już coś.

To już coś? To tak jakbyś pogratulował i podziękował złodziejowi, że ukradł Ci tylko pół majątku.

Nie możesz porównywać dziadostwa do jeszcze większego dziadostwa, bo co to za punkt odniesienia? Szczycić się osiągami Dużego Fiata na tle Malucha? Czemu nie postawić obok Ferrari (PCGS, NGC)? Wtedy jest to obiektywne. Chwalenie firmy poprzez pokazanie, że nie zrobiła czegoś absurdalnego (co konkurencja może i zrobiła, ale tu mowa jest o PCG) przy kardynalnych praktykach jest niestosowne.

platinum napisał:Zaufanie do firmy graidingowej jest istotne, by firma nadawała noty odpowiadające rzeczywistości.
Jednak zaufanie, że firma wkłada do slaba ten egzemplarz monety który wysłaliśmy (o ile egzemplarz zasługuje na zgrejdowanie jest prawdziwy, nie był czyszczony itp) jest pierwotne i najważniejsze. Tutaj niewinność można stracić tylko raz. I pewne firmy mają to już za sobą.

PCG już dawno to zaufanie straciła. Może i nie podmienia monet (jaka pewność... też nie do sprawdzenia), ale OCENIA I PODPISUJE SWOJĄ RENOMĄ FALSYFIKATY i ZAWYŻA OCENY STANU ZACHOWANIA MONET, BARDZO, a nie o jeden czy dwa stopnie Sheldona.

Kupujący w slabie wydaje często większe pieniądze za ten sam numizmat, bo płaci (POWINIEN PŁACIĆ) za rzetelną ocenę stanu zachowania i potwierdzenie autentyczności monety! Za nic więcej. A skoro i to firma robi źle, to co robi dobrze? Nie sztuka jest oceniać lustrzanki gdzie znakomita większość mieści się w przedziale PR68-PR70. Dobra ocena luster III RP to wizytówka? II RP to już za trudny okres?

Z resztą się zgodzę. Lustrzanek nie ma co pakować do slabów, starsze monety - tutaj może być już różnie. Im droższa i rzadziej spotykana sztuka, tym bardziej świetnie zachowana, tym powinność rośnie. Wtedy też cena usługi nie jest już taka wysoka. Aha - i słać do USA, nigdzie indziej.. na pewno nie do Indii...
Awatar użytkownika
Ziemniok

Miejscowość: Katowice

Postprzez platinum » 19 Wrz 2012 07:37

http://allegro.pl/100-zl-mieszko-i-dabrowka-gcn-ms70-i2636194670.html

Przepraszam za url do aktywnej aukcji, ale i tak nikt tego normalny nie kupi, a sprawa dotycyz graidingu.

Czy to jest normalne? Moneta bita zwykłym stemplem, po prostu obiegówka i dostaje MS70 ?

To tak jakby współczesnym GN-om dawać maksymalne noty. Nierealne. Przy czym GN-y mają "łatwiej" bo mniejsza średnice, więc mniej lustra.
Awatar użytkownika
platinum

PoprzedniaNastępna

Wróć do Ogólne dyskusje o monetach

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości