Grading nie dla idiotów

Dyskusje na wszelkie tematy związane z numizmatyką.

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Postprzez meszuzel » 19 Wrz 2012 08:54

Kilka lat temu był sokół 2 zł w gradingu z notą 70. Poszedł za kilka setek.
Ta mnie nie dziwi, wszystko ostatnio jest zawyżone. Noty szczególnie.
Sokrates "Wiem, że nic nie wiem"

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Miejscowość: Piotrków Tryb.

Postprzez Redcclise » 19 Wrz 2012 15:12

Jak ktoś ma wtyki to nawet obiegówka dostanie note 70. Logiczne, dlatego omijam polski grading ...
Redcclise

Miejscowość: Chrzanów

...

Postprzez DjRadzio » 23 Wrz 2012 06:29

Widzę, że kilka mądrych osób się znajdzie uzbierajcie jakiś milion złotych i otwórzcie własną firmę grajdującą monety. Wtedy będziecie oceniać porównywać podwyższać obniżać NOTY i co tam jeszcze chcecie bo faktycznie teraz w Polsce wszystko jest tragiczne.

PS. Jak otworzycie mogę 1 - szym klientem!@>
DjRadzio

Miejscowość: Lubin

Postprzez Ziemniok » 23 Wrz 2012 19:41

Czy to jest naprawdę dziwne, że źle oceniamy czyjąś działalność? Rozumiem, że wszystko w Polsce ma być do dupy a i tak mamy nie narzekać (albo inaczej - tutaj OBIEKTYWNIE oceniać), bo dobrze, że coś jest niż tego w ogóle nie ma?

Tak jakbyś oddał auto do mechanika i by oddał auto nie robiąc nic a kasując pieniądze za usługę.
Awatar użytkownika
Ziemniok

Miejscowość: Katowice

Postprzez torontokuba » 23 Wrz 2012 20:11

DjRadzio, masz racje, wszystko zależy od naszego indywidualnego podejścia do sprawy. Zastanowiłem się i teraz uważam że PCG to firma która gwarantuje nam, najwyższe stany i oceny na naszych monetach. Szkoda tylko, że nie otwierają nowych biur w cywilizowanym świecie, gdzie fałszerstwo i złodziejstwo nie są głównymi czynnikami gospodarki. :( Może mają już jakieś doświadczenie w rozprowadzaniu swoich trumienek po świecie. Wiedzą kto i gdzie takie bezcenne skarby łyka. Ty też pewnie coś wiesz na ten temat. Może ujawnisz swoją wiedzę, np. kilka znanych aukcji światowych gdzie moneta z notą PCG osiągnęła wysoką cenę albo artykuł chwalący PCG za dokładność i konsekwentność. Chętnie poczytam obiektywne opinie.
Trzeba wyleczyć czyszczenie, z pokolenia na pokolenie. - torontokuba

Zwierzęta w ogrodzie patrzyły to na świnię, to na człowieka, potem znów na świnię i na człowieka, ale nikt już nie mógł się połapać, kto jest kim. - George Orwell
Awatar użytkownika
torontokuba

Miejscowość: Toronto

Postprzez norbitor » 23 Wrz 2012 20:52

hmm, czyli według DjRadzio jeśli ktoś otwiera jakąś firmę to już jest KIMŚ i reszta wara od najmniejszej krytyki ?

Jak tak bronisz PCG to proszę weź pokaż jakąś kilkuset letnią monetę z ich oceną MS68 i napisz, co jest kłamstwem...ta nota czy opis na stronie PCG, co rozumieją za MS68 ?

Tutaj wybór jest prosty albo PCG kłamie opisując, co znaczy MS68 albo PCG naciąga dając taką notę.

Jeszcze można byłoby zrozumieć gdyby nota była zawyżona o 1,2 punkty ale nie w momencie kiedy moneta jest max. XF a dostaje MS64 !!!
Awatar użytkownika
norbitor

Postprzez grading2gn.pl » 27 Wrz 2012 11:59

trzy grosze z mojej strony : 1. w latach 2007-2010 porównywałem NGC I GCN (monety PRL oraz 2gn-również NGCS) wniosek był prosty - GCN stosowało ostrzejsze kryteria niż wychwalany grading amerykański 2. skup monet GCN PR69 i gradowanie w PCG żeby uzyskać PR70 to zjawisko dość częste (PCG to dla mnie jedna wielka pomyłka) 3. Grading 2gn z PCG z notą MS68 uzyskuje GCN od AU58 do MS63 ,jedna moneta na dziesięć to MS65-66. dla wyjaśnienia nie jestem w żaden sposób związany z żadną firmą gradingową
grading2gn.pl

Postprzez Numidia » 28 Wrz 2012 18:30

Czy ostrzejsze kryteria oznaczają od razu lepszy grading? Czy jeżeli otworzę firmę gradingową i będę dawał menniczym sztukom maksymalnie MS 62 oznacza że mój grading jest najrzetelniejszy na rynku? W ostatnim PN pewna nowa firma gradingowa chwali się, że jej oceny są bliskie PCGS. Dali do porównania jedną monetę i już myślą że są najlepsi. Nie ważny jest numerek tylko stan monety!
Numidia

Postprzez torontokuba » 28 Wrz 2012 18:50

Numidia napisał:Nie ważny jest numerek tylko stan monety!

Ważna jest umiejętność w dopasowaniu odpowiednego numerku do odpowiedniego stanu. Skala nie powstała w tym samym czasie, razem z polskimi wymysłami/firmami pseudo-gradingowymi. Poważna firma powinna się dostosować.

Ewidentnie, dla pracowników PCG jest to za trudne, tylko wielkie ryby potrafią rozwiązać takie zagadki...

Image

Zwierzęta w ogrodzie patrzyły to na świnię, to na człowieka, potem znów na świnię i na człowieka, ale nikt już nie mógł się połapać, kto jest kim. - George Orwell
Awatar użytkownika
torontokuba

Postprzez tonej » 28 Wrz 2012 18:59

Eeee łatwe :D

Image
Awatar użytkownika
tonej

Postprzez wtk » 28 Wrz 2012 19:14

tonej Większość zapewne na to wpadła!! ;)
Monety to hobby, pasja a nie inwestycja!!!

http://pl.ucoin.net/ ---> wtk
Awatar użytkownika
wtk

Miejscowość: okolice Wrocławia

Postprzez grading2gn.pl » 28 Wrz 2012 19:56

Numidia napisał:Czy ostrzejsze kryteria oznaczają od razu lepszy grading? Czy jeżeli otworzę firmę gradingową i będę dawał menniczym sztukom maksymalnie MS 62 oznacza że mój grading jest najrzetelniejszy na rynku? W ostatnim PN pewna nowa firma gradingowa chwali się, że jej oceny są bliskie PCGS. Dali do porównania jedną monetę i już myślą że są najlepsi. Nie ważny jest numerek tylko stan monety!

A co to znaczy lepszy grading ,ładniejsze pudełko ? NGC i PCGS dawało MS65 monetom z wyrażnymi głębokimi rysami,w GCN monety z głębokimi rysami nie otrzymywały not MS65 (ale to juz było,i nie wróci więcej ......)
grading2gn.pl

Postprzez platinum » 28 Wrz 2012 21:54

grading2gn.pl napisał:

A co to znaczy lepszy grading ,ładniejsze pudełko ? NGC i PCGS dawało MS65 monetom z wyrażnymi głębokimi rysami,w GCN monety z głębokimi rysami nie otrzymywały not MS65 (ale to juz było,i nie wróci więcej ......)[/quote]

NGC i PCGS czyniły słusznie, GCN niesłusznie.

MS oznacza stan menniczy - monetę nieobiegową, a nie monetę bez rysy...
Awatar użytkownika
platinum

Miejscowość: Planet Earth

Postprzez grading2gn.pl » 28 Wrz 2012 22:16

platinum napisał:
grading2gn.pl napisał:

A co to znaczy lepszy grading ,ładniejsze pudełko ? NGC i PCGS dawało MS65 monetom z wyrażnymi głębokimi rysami,w GCN monety z głębokimi rysami nie otrzymywały not MS65 (ale to juz było,i nie wróci więcej ......)

NGC i PCGS czyniły słusznie, GCN niesłusznie.

MS oznacza stan menniczy - monetę nieobiegową, a nie monetę bez rysy...[/quote]

myślałem ,że odpowiedź jest od osoby ,która zna w jakims stopniu zagadnienie,ale okazuje sie ,że bardzo się pomyliłem.
grading2gn.pl

Postprzez Numidia » 29 Wrz 2012 00:12

grading2gn.pl napisał:
Numidia napisał:Czy ostrzejsze kryteria oznaczają od razu lepszy grading? Czy jeżeli otworzę firmę gradingową i będę dawał menniczym sztukom maksymalnie MS 62 oznacza że mój grading jest najrzetelniejszy na rynku? W ostatnim PN pewna nowa firma gradingowa chwali się, że jej oceny są bliskie PCGS. Dali do porównania jedną monetę i już myślą że są najlepsi. Nie ważny jest numerek tylko stan monety!

Czyli według ciebie lepszy grading oznacza przyznawanie gorszych ocen tym samym monetom? Ciekawe...

Zresztą przydałby się do tego przykładu jakiś dowód. Suchymi faktami to ja też mogę rzucać.
Numidia

Postprzez torontokuba » 29 Wrz 2012 03:45

Dla zwolenników tego pseudo-gradingu, sami rozszyfrujcie tą zagadkę...

morganud2.jpg

morganud1.jpg

:cry:

INDIA and CHINA, enjoy your new grading service provider.
Ostatnio edytowany przez torontokuba, 25 Paź 2014 18:25, edytowano w sumie 1 raz

Awatar użytkownika
torontokuba

Postprzez grading2gn.pl » 29 Wrz 2012 09:08

Czyli według ciebie lepszy grading oznacza przyznawanie gorszych ocen tym samym monetom? Ciekawe...

Zresztą przydałby się do tego przykładu jakiś dowód. Suchymi faktami to ja też mogę rzucać.[/quote]

Myślę ,że problem polega na podejściu do skali ocen,każdy grader czuje to inaczej.Wyjście w ocenach poza pewne ramy przyjmowane przez większośc zbieraczy ,powoduje natychmiast negatywny odbiór danego gradingu.Lepszy grading to pojęcie względne (przyznanie oceny zaniżonej to brak profesjanalizmu,zawyżonej również),a co do dowodu to przykro mi,ale pozbyłem sie wszystkich monet w slabach NGC i PCGS.''Lepszy grading" nie polega na zaniżaniu oceny,ale na trafieniu z tymi ocenami w "rynek"
grading2gn.pl

Postprzez tonej » 29 Wrz 2012 11:31

sami rozszyfrujcie tą zagadkę...

lubię zagadki - MS65 ?

uuu tym razem mi nie poszło tak dobrze tylko MS63 :)
Awatar użytkownika
tonej

Postprzez Numidia » 29 Wrz 2012 11:33

Lepszy grading to wcale nie jest pojęcie względne. Jeżeli firma przyjmuje skalę Sheldona jako obowiązującą to powinna się do niej stosować, a nie przyznawać oceny według swojego widzimisię.

GCN z kolei potrafi świetnie trafić w rynek. Szczególnie dotyczy to tych monet które sami sprzedają.

Dalszą dyskusję w tym temacie uważam za bezsensowną. Temat przewijał się już wiele razy, a niektórzy dalej swoje. Polecam poczytać co nieco.
Numidia

Postprzez torontokuba » 29 Wrz 2012 12:40

tonej napisał:
sami rozszyfrujcie tą zagadkę...

lubię zagadki - MS65 ?

uuu tym razem mi nie poszło tak dobrze tylko MS63 :)

Nie Kolego, mniejsza z tym. Jeżeli ktoś się zabiera za grading monet amerykańskich, niech coś o nich wie. Nie biorąc pod uwagę noty, ekspert PCG powinien na trumience uznać monetę, albo za ogromny rarytas, albo za fałszywą. W USA wybito tą monetę z rewersem odwróconym o 180° do awersu. PCG pokazuje nam ocenę dla zwykłęj dolarówki Morgana. Wyraźnie widać, że w trumience jest chiński fals.

http://www.blackmountaincoins.com/coins ... .jpg&w=185
Ostatnio edytowany przez torontokuba 29 Wrz 2012 12:47, edytowano w sumie 3 razy

Awatar użytkownika
torontokuba

PoprzedniaNastępna

Wróć do Ogólne dyskusje o monetach

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości