Początki z numizmatyką

Dyskusje na wszelkie tematy związane z numizmatyką.

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Początki z numizmatyką

Postprzez MarcinST » 04 Sty 2017 21:04

Witajcie!
Mam nadzieję, że ten dział będzie właściwy.
Postanowiłem sobie, że od tego roku zacznę zbierać monety.
Najbardziej intrygowały mnie te rosyjskie z czasów carów, przeglądam aukcje z nimi od dawna.
Jednak teraz postanowiłem, że chciałbym zacząć je zbierać.
W związku z tym mam pytanie, czy taka numizmatyka obiegówek (w tym przypadku na celowniku mam monety z czasów cara Mikołaja II) jest coś warta, to znaczy chodzi mi o to, czy zakup takich monet w cenie gdzieś 60-200zł sztuka, jest rzeczywiście warty swej ceny. Czy taka moneta trzyma swoją wartość oraz czy z punktu widzenia historycznego ma także jakieś znaczenie.
Ponadto skąd mogę mieć pewność, że nie zostanę oszukany, np. przez sprzedaż falsyfikatu, jak mógłbym upewniać się, że dany egzemplarz jest pewny?
Dodatkowo, jeżeli np. kupię taką monetę o stanie zachowania II, to czy warto ją przechowywać w jakimś szczególnym opakowaniu?
Z góry dziękuję za odpowiedź, mam nadzieję, że nie nadużyłem waszej cierpliwości! :)
MarcinST

Miejscowość: Śląsk

Re: Początki z numizmatyką

Postprzez meszuzel » 05 Sty 2017 10:58

Kolego, numizmatyka to dział historii zajmujący się badaniem monet i banknotów. Nie warto tego czasem mieszać z kolekcjonowaniem. Ale wykłady teoretyczne później :)

czy taka numizmatyka obiegówek (w tym przypadku na celowniku mam monety z czasów cara Mikołaja II) jest coś warta, to znaczy chodzi mi o to, czy zakup takich monet w cenie gdzieś 60-200zł sztuka, jest rzeczywiście warty swej ceny

Nie znam cen monet rosyjskich, ale z tego co widzę to masz pewne ciągoty inwestycyjne. Zbieranie monet, to drogie hobby i niestety decydując sie na nie musisz mieć w głowie myśl, że możesz stracić na monetach.
Wiele .. bardzo wiele zależy od tego, jak podejdziesz do sprawy. Ważne aby nie decydować sie na zakup monety pochopnie.

Ponadto skąd mogę mieć pewność, że nie zostanę oszukany, np. przez sprzedaż falsyfikatu, jak mógłbym upewniać się, że dany egzemplarz jest pewny?

Tutaj temat jest jeszcze bardziej skomplikowany. Monety są fałszowane a niektóre do tego stopnia, że fachowcy maja z tym kłopot. Niemniej jednak nie zniechęcaj się bo 99% falsów, bardzo szybko będziesz mógł rozpoznać. Istotne abyś znał dobrze monetę, nim kupisz porownywał bardzo dokładnie detale monety z np. aukcji wcn. Jeśli masz wątpliwości pisz zapytanie na forum, ktoś na 100% pomoże ci rozwiać te wątpliwości.

Dodatkowo, jeżeli np. kupię taką monetę o stanie zachowania II, to czy warto ją przechowywać w jakimś szczególnym opakowaniu?

Przechowywanie monet do temat chętnie dyskutowany nawet przez osoby, które od lat zbierają monety. Sposobów jest całkiem sporo. Najtańszym rozwiązaniem ale i dającym pewne bezpieczeństwo to holder. Lepszym, ale już droższym jest kapsel, to dzielą się na przynajmniej trzy rodzaje i każdy kolejny powoduje, że przechowywanie staje się sporym kosztem. Sam w którymś momencie określisz sobie co będzie dla Ciebie wygodniejsze. Niemniej jednak na początek holder polecam absolutnie.

Witaj w klubie i dziel się swoimi spostrzeżeniami.
Sokrates "Wiem, że nic nie wiem"

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Miejscowość: Piotrków Tryb.

Re: Początki z numizmatyką

Postprzez kamilkwi » 06 Sty 2017 10:55

Na początek zainwestuj w literaturę, dużo czytaj. Jeżeli boisz się falsów, a tych jest dużo, kupuj u renomowanych sprzedawców (chociaż im też trafiają się wpadki).
kamilkwi

Wróć do Ogólne dyskusje o monetach

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość