Fałszerstwa

Dyskusje na wszelkie tematy związane z numizmatyką.

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Fałszerstwa

Postprzez rraaffaall » 06 Sty 2017 16:16

Czy nie można by opracować jakiegoś oprogramowania ,które odrzucałoby falsy na postawie wzorów z oryginałów ?
rraaffaall

Re: Fałszerstwa

Postprzez Vader » 06 Sty 2017 20:44

Kiedyś o tym myślałem (w kontekście automatycznej identyfikacji monet), ale taka metoda porównania wymagałaby zdjęć wykonanych w idealnych warunkach. O ile zdjęcia oryginałów możesz takie mieć (np z archiwum WCN), tak te sprzedawane falsy najczęściej mają podłe foty w różnym oświetleniu i kątem. Dodatkowo, automat nie byłby w stanie wychwycić wszystkich drobnych szczegółów (musiałbyś pisać algorytm dla każdego rodzaju monet lub falsa, tylko komu by się chciało). Automat mógłby wskazać tylko znaczące różnice, ale po co robić automat jak to wtedy widać na oko? Reasumując ewidentne fałszerstwa łatwo rozpoznać a na te zaawansowane nabierają się nawet fachowcy.
Image
Awatar użytkownika
Vader

Miejscowość: Warszawa

Postprzez platinum » 07 Sty 2017 11:46

Temat ciekawy, tylko tytuł mylący. Nie chodzi o Fałszerstwa lecz o "wykrywanie falszerstw" :-).
Sam system nie zastąpi czlowieka, moze go wspomagać. To by mogło mieć jakiś sens. Założenie:
- grafika wzorcowa i grafika sprzedawanej monety są podobnej, dużej rozdzielczości (to by się dało narzucić sprzedawcą),
- w podobnych warunkach oświetleniowych (tutaj z narzuceniem trudniej, ale bycćmoże metody obróbki graficznej byłby ws tanie poradzić sobie z rożnicą w oświetleniu?),
- podobnie wykadrowane (chodzi o rozmiar monety w kadrze).

To że ludzkie oko wyłapuje różnice to nie arkument - wspomaganie zawsze jest przydatne. Ja np mam problem z ogarnięciem całej monety i wyłapaniem systematycznie wszystkich różni. Okrąg powoduje, że nie mam koncepcji na kolejność "skanowania" detali monety.

Problem praktyczny widzę inny: taka metoda ma może i sens jako wspomaganie, dla "regularnych" czyli współczesnych monet (XX, XXI wiek) i w bardzo dobrym, a przynajmniej porównywalnym stanie zachowania. Czym moneta starsza tym sens mniejszy, bo mnogość odmian danego typu jest powalająca. Praktycznie każda moneta średnioweiczna może być inna: trochę inny stempel, różne stany zachowania, offsety stempla,opiłowania rantu, patyna.
"Największym cyrkiem jest to, że osoba która nawet nie powąchała tej monety udziela się w tym temacie pouczają innych." (Tomi85).
Awatar użytkownika
platinum

Miejscowość: Planet Earth

Postprzez meszuzel » 07 Sty 2017 14:28

Temat ciekawy i owszem, ale realizacja takiego projektu skazana na porażkę. Człowiek, to ciekawa istota, bo potrafi się uczyć, dostrzega niewielkie różnice przy słabym oświetleniu i nędznej fotce.
Dziś lenistwo bierze górę i ludziom się nie chce samodoskonalić tylko liczą na kogoś innego np. na gradiera, czy aplikacje. Ale jak się okaże że kupił falsa, to winnych szuka zawsze gdzie indziej niż we własnej osobie.

Jeśli ktoś chce kolekcjonować monety niech czyta i obserwuje, wspomaga się tym co jest dostępne na rynku, ale nigdy NIGDY niech tych wspomagaczy nie traktuje jako wyrocznię ostateczną. Ludzkie oko, to najlepsza aplikacja, a może jestem staroświecki ? :)
Sokrates "Wiem, że nic nie wiem"

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Miejscowość: Piotrków Tryb.

Wróć do Ogólne dyskusje o monetach

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość