Może podpięty poradnik

Dyskusje na wszelkie tematy związane z numizmatyką.

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Może podpięty poradnik

Postprzez piotr7 » 24 Lut 2017 21:59

Cześć,

Jeszcze do niedawna miałem ochotę się przejść po bazarkach staroci, że może coś ciekawego znajdę.
Ale mój zapał ostygł jak zobaczyłem, że w Polsce chyba więcej jest falsów niż oryginałów, a ja mam ewidentne problemy z ich odróżnieniem.

Może by stworzyć wątek w postaci poradnika z opisem metod sprawdzania monet, rodzajów i technik kopiowania monet, itp? Zwłaszcza Polskich.

Np. co z nią nie tak, wystawiona na allegro w dziale kopie ale ja bym ją kupił na targu z pocałowaniem ręki:

10 zł fals.jpg

Pozdrawiam,
P.
Mój profil na uCoin: https://pl.ucoin.net/uid50848
piotr7

Miejscowość: Mazowieckie

Re: Może podpięty poradnik

Postprzez interfan » 24 Lut 2017 22:03

Chropowata powierzchnia monety świadczy o tym, że została odlana a nie wybita.
interfan

Miejscowość: Bielsko-Biała

Postprzez piotr7 » 24 Lut 2017 22:12

Chodzi o te jakby pęcheżyki?
P.
piotr7

Postprzez joxer » 25 Lut 2017 00:44

przejść zawsze możesz :) co najwyżej tylko sobie popatrzysz :) a przy okazji czegoś nowego się nauczysz :)

monety nie tylko się wizualnie sprawdza :) w tym przypadku wystarczy zrobić prostą próbę srebra i wszystko będzie jasne :)

w większości przypadków starczy waga, linijka i magnes neodymowy :P lub ręka, sprawne oko i ucho :p zresztą zawsze możesz poprosić o udowodnienie autentyczności monety przez sprzedającego :P
Joxer The Mighty
Image
Awatar użytkownika
joxer

Miejscowość: Biała Podlaska

Postprzez khub » 25 Lut 2017 11:29

Ja proponuję napisać aplikację na telefon do rozpoznawania falsów wszelkiego typu. Skanujesz monetkę aparatem i jak jest dobra to miga na zielono, a jak fals - na czerwono. To jak napiszecie to dajcie znać to sobie ściągnę.
Awatar użytkownika
khub

Postprzez meszuzel » 25 Lut 2017 14:26

Temat przeniosłem do ogólnych dyskusji.
Nad problemami z rozpoznawaniem oryginałów i stworzeniem czegoś w rodzaju kompendium i wykazaniu różnic, myślę już od dawna. Z wordlordem również podjęliśmy dyskusję na ten temat. Problemów jest wiele, bo gdzie takie informacje miałyby być, czy jeden temat miałby dotyczyć jednej monety, czy w jednym temacie np cała epoka, czy w tych watkach miałyby się znaleźć tylko fałszerstwa czy też miałyby być wykazane różnice itd, itd.
Poza organizacją tego działania na przeszkodzie są też problemy techniczne. Ja z wordlordem stanęliśmy w pewnym punkcie z pewnymi pomysłami, ale chętnie przeczytam wszelkie sugestie, nawet te absurdalne, bo z nich może wyłonić się inny ciekawy pomysł.

Kolego khub, aplikacja to byłaby wygodne rozwiązanie, jednak nierealne do wprowadzenia. Ludzkie oko i intuicja podparta wiedzą i doświadczeniem jest znacznie pewniejsza. Taka aplikacja na bieżąco musiałaby być aktualizowana o nowe fałszerstwa. Ale dzięki za pomysł.
Sokrates "Wiem, że nic nie wiem"

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Miejscowość: Piotrków Tryb.

Postprzez joxer » 25 Lut 2017 14:28

jest aplikacja, ale na niej sprawdzisz tylko srebro i złoto bulionowe (lub monety o podobnych próbie), khub raczej się nie doczekasz takiej aplikacji do rozpoznawania falsów wszelkiego typu, nawet jak by miała powstać, to prawdopodobnie by weryfikowała autentyczność monet amerykańskich
Joxer The Mighty
Image
Awatar użytkownika
joxer

Postprzez joxer » 25 Lut 2017 14:47

meszuzel napisał:Temat przeniosłem do ogólnych dyskusji.
Nad problemami z rozpoznawaniem oryginałów i stworzeniem czegoś w rodzaju kompendium i wykazaniu różnic, myślę już od dawna. Z wordlordem również podjęliśmy dyskusję na ten temat. Problemów jest wiele, bo gdzie takie informacje miałyby być, czy jeden temat miałby dotyczyć jednej monety, czy w jednym temacie np cała epoka, czy w tych watkach miałyby się znaleźć tylko fałszerstwa czy też miałyby być wykazane różnice itd, itd.
Poza organizacją tego działania na przeszkodzie są też problemy techniczne. Ja z wordlordem stanęliśmy w pewnym punkcie z pewnymi pomysłami, ale chętnie przeczytam wszelkie sugestie, nawet te absurdalne, bo z nich może wyłonić się inny ciekawy pomysł.

Kolego khub, aplikacja to byłaby wygodne rozwiązanie, jednak nie realne do wprowadzenia. Ludzkie oko i intuicja podparta wiedzą i doświadczeniem jest znacznie pewniejsza. Taka aplikacja na bieżąco musiałaby być aktualizowana o nowe fałszerstwa. Ale dzięki za pomysł.

najlepiej byłoby stworzyć nowy dział i skopiować strukturę jednego z katalogów monet, może fischera + monety zagraniczne / monety bulionowe :) jak wcześniej wspomniałem najlepiej by tematy był zamknięte lub stworzyć nową grupę użytkowników powiedzmy "ekspert + epoka / rodzaj monet", którzy mogli by aktualizować działy + jeden/kilka luźny temat dla użytkowników na podawanie swoich sugestii / pytań :) chyba nie warto robić tematów dotyczącej jednej monety :) umiejętność rozpoznania autentyczności to nie to samo co znajomość wszystkich wariantów monety, więc to można pominąć, chyba że każdy wariant jest fałszowany :)
Joxer The Mighty
Image
Awatar użytkownika
joxer

Postprzez jeff9 » 25 Lut 2017 15:05

Temat jak najbardziej godny nie tyle uwagi co realizacji. W tym dziale jest dużo informacji o falsach ale wszystko trochę porozrzucane a w większości tylko informacja o danym falsie ale właśnie... jak go rozpoznać? Można by zrobić faktycznie epokami i w danej epoce jeden temat dotyczący np. jednej monety (lub monet jednego typu). Np. jak II RP to jeden temat mógłby traktować o 5 zł Nike (różne falsy z różnymi datami w porównaniu do oryginału, cechy falsa itp.) a inny np. o 5 gr z 1934 i nie tylko (temat rzeka). To tylko taki przykład ale może właśnie w taki sposób usystematyzować wiedzę zawartą na tym forum, które już się pokaźnie rozrosło i aby znaleźć konkretną informację trzeba sporo czasu poświęcić na przeszukanie odpowiednich działów i jeszcze "oddzielić ziarno od plew". Niechaj takim dobrym przykładem usystematyzowania wiedzy na jeden temat będzie dział "Serie monet III RP po denominacji" (wielkie brawa dla autora) - nie trzeba szukać po forum lub obcych stronach - wszystko pięknie podane w jednym miejscu.
jeff9

Postprzez multikos » 25 Lut 2017 20:12

A ja jestem sceptyczny do takiego rozwiązania. Dla mnie taki poradnik to również kopalnia wiedzy dla fałszerzy. Myślę, że nie tedy droga...
multikos

Miejscowość: Warszawa

Postprzez piotr7 » 25 Lut 2017 20:37

Może na początek lista najczęściej sfałszowanych monet z podziałem na państwa i epoki - ma to sens?
P.
piotr7

Postprzez khub » 25 Lut 2017 21:06

Kolego piotrze7 - nie da się stworzyć pigułki wiedzy. Chcesz umieć rozpoznawać falsyfikaty - najpierw wybierz sobie swoją działkę, epokę, obszar, zainteresuj się głębiej, zacznij czuć te monety, i wtedy jak zobaczysz falsyfikat to coś ci w nim nie będzie grało. Przecież to tu jest cała przyjemność z tej zabawy, ze stopniowego uczenia się, odkrywania dla siebie, zauważania tego co wszyscy niby mają na widoku, a naprawdę widzą tylko niektórzy. Nawet jeśli czasem się nadziejesz i kupisz falsa, to najlepiej się na tym błędzie nauczysz. Jak coś jest podane gotowe na tacy i za darmo to jest najczęściej g... warte. Jest cały dział forum "falsyfikaty", jest wyszukiwarka, to jeszcze mało? Cały internet, archiwa aukcji. Kopalnie informacji.

A z tym poważnym potraktowaniem żartu o aplikacji na telefon to mnie załamujecie ;)
Awatar użytkownika
khub

Postprzez Vader » 25 Lut 2017 23:12

Zasada w sumie jest prosta. Nie podoba się - nie kupuj.
A co może się nie podobać? Lustro monety musi być gładkie, jak nie jest to albo bardzo kiepski stan (takich też nie warto zbierać) albo czyszczona albo fals. Czyli koniec końców - nie kupować.
Złotej rady na rozpoznanie bardziej ambitnych falsów nie ma. Trzeba poświęcić 5, 10, 15 minut na żmudne gapienie się raz na zdjęcie tego co chcemy kupić, raz na fotę oryginału. A jak zdjęcie oferowanej monet niewyraźne, to też trzeba odpuścić.
Tylko wnikliwe opatrzenie się ze zdjęciami oryginałów pomoże uchronić się przed zakupem falsa.
Image
Awatar użytkownika
Vader

Miejscowość: Warszawa

Postprzez Triplex » 26 Lut 2017 10:02

Vader napisał:jak nie jest to albo bardzo kiepski stan (takich też nie warto zbierać) albo czyszczona albo fals. Czyli koniec końców - nie kupować.

najlepiej kupować ogradowane monety w slabach w stanach ms 63-70 :lol:
zwłaszcza januszowy grading

nie ma co szufladkować monet
są monety których nie da się dostać w ładnym stanie albo ciężko trafić bo są rzadkie
koszta takiego nabytku to też poważna kwestia

Cytując klasyka: "Moneta nie musi być piękna. Moneta musi mieć swoją historię."

Każdy niech zbiera coś co ma ochotę zbierać
Czy to gówniane świecidełka Skarbnicy czy lustrzanki nbp, 2 gn itd itp
Starsze monety, obiegowe, antyczne, wachlarz jest naprawdę szeroki

Poradnik z falsami byłby raczej zbyt obszerny jeśliby nad każdym państwem, okres i konkretną monetą spuszczać się nie wiadomo ile
Są monety sfałszowane w sposób jarmarczny jak żetony imitujące grosze praskie czy krzyżackie
Są monety fałszowane taśmowo i profesjonalnie jak słynne już kopiejki na wschód
Fałszerstwa typu 5 groszy 1934 czy Nike gdzie wchodzi już w grę precyzja jubilerska
Bite stemplami rżniętymi z ręki, zrobionymi profesjonalnie, skorodowanymi z epoki, odlewane...
Jest tego trochę

Raczej dział na forum opisujący falsyfikaty dość dobrze opisuje temat.
Awatar użytkownika
Triplex

Miejscowość: Rotterdam-Zuid - Charlois

Postprzez meszuzel » 26 Lut 2017 13:29

Z dotychczasowych wypowiedzi, doświadczeń i z innych wypowiedzi tutaj na forum wnioski wyłaniają sie dwa.
Pierwszy, to grupa osób, która poważnie podchodzi do tematu i nim kupi, to poszpera w necie lub na tyle zna monetę, że nie potrzeba jej wiecej informacji. Sama obserwacja stanu monety, szczegółów na niej pozwala ... może nie na 100% ale z dużym prawdopodobieństwem udzielić odpowiedzi czy moneta jest oryginalna.
Druga grupa osób mam wrażenie, że chciałaby natychmiastowej odpowiedzi na zadane pytanie. Mówiąc wprost jest pewna grupa osób leniwa i nie szuka informacji, woli opierać się na czyjejś wiedzy np firm gradingowych. Wybaczcie jeśli kogoś obraziłem, ale nie miałem takiego zamiaru.

Są wypowiedzi, które sugerują aby zrobić jeden temat dla jednej monety z opisem jak rozpoznać. Tak, opis na co zwrócić uwagę jest dobrym pomysłem, ale nie możemy zrobić odrębnych tematów dla każdej monety. Chaos byłby z tego ogromny. Gdyby robić to epokami i umieszczać we właściwym dla niej dziale, to niepotrzebnym robi się dział falsyfikaty. Można by gdybać i gdybać, ale rozwiązanei chyba byłoby takie, aby do dotychczasowych fałszerstw w dziale FALSYFIKATY dodawać opis na co zwrócić uwagę. Fotki nowych falsów zazwyczaj są dodawane, brakuje tylko opisu. Czy takie rozwiązanie byłoby najlepsze?

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Postprzez piotr7 » 26 Lut 2017 15:06

Może chociaż dział Falsyfikaty podzielić na epoki i państwa?

PS. Do której grupy zaliczasz tych co odwiedzają np bazary staroci? Leniwi bo nie siedzą przed komputerem na allegro czy może jak coś znajdą na straganie to powinni rozpocząć studia monety przez internet?
P.
piotr7

Postprzez Triplex » 26 Lut 2017 15:17

piotr7 napisał:Może chociaż dział Falsyfikaty podzielić na epoki i państwa?

PS. Do której grupy zaliczasz tych co odwiedzają np bazary staroci? Leniwi bo nie siedzą przed komputerem na allegro czy może jak coś znajdą na straganie to powinni rozpocząć studia monety przez internet?
P.

Bazar odwiedzać też trzeba z wiedzą a nie tylko z kasą
Jako przykład podam sytuację opisaną tutaj:
LINK TPZN

Na dzisiejszym targu rupieci pozwoliłem sobie nabyć szeląga naszego niby-króla Stanisława Ostatniego - co w moim przypadku stanowi spowodowane zwątpieniem przedwiosennym zboczenie estetyczne. Samego Stasia nie lubię, a zazwyczaj inne rzeczy mnie interesują. No cóż, stało się...
PS II. Dałem za maluszka 45 PLN - mam nadzieję, że nie przepłaciłem za bardzo...

Image

Na bazarach falsyfikaty też są i bez wiedzy tam ani rusz.
Możliwe opcje to albo kupuje się z wiedzą albo uczy się na błędach.
Awatar użytkownika
Triplex

Miejscowość: Rotterdam-Zuid - Charlois

Postprzez Jazon » 26 Lut 2017 20:45

multikos napisał:A ja jestem sceptyczny do takiego rozwiązania. Dla mnie taki poradnik to również kopalnia wiedzy dla fałszerzy. Myślę, że nie tedy droga...

Uwazam podobnie. Jest to tez wedlug mnie strata czasu. Jak ktos szukasz opisu konkretnego falsa wystarczy w wyszukiwarke odpowiednia fraze wpisac. Ewentualnie mozna zrobic przyklejony watek, gdzie bedzie podzielony na epoki i linki do juz obecnych tematow z falsami, komus bedzie zalezalo zeby sie czegos dowiedziec to na pewno przegladnie kilka stron danego watku.
Jazon

Postprzez meszuzel » 27 Lut 2017 10:55

piotr7 napisał:PS. Do której grupy zaliczasz tych co odwiedzają np bazary staroci? Leniwi bo nie siedzą przed komputerem na allegro czy może jak coś znajdą na straganie to powinni rozpocząć studia monety przez internet?
P.

Bazary, giełdy czy jakiekolwiek inne miejsca gdzie można kupic monety sa dla nas, dla kolekcjonerów. Problem z tym lenistwem o którym wspomniałem polega na tym, że w przypadku monet, kolekcjonowania monet to nie jest tak, że widzę tanio, (bo 50zł) NIKE z 1932 to biorę. Trzeba mieć trochę samozaparcia w sobie aby poznać monetę, wyłapywać szczegóły, które są widoczne gołym okiem a jednoznacznie sugerują że to fals. Od paru lat tutaj jestem i widzę jak ludzie są zaskoczeni bo kupili falsa. takich zapytań miesięcznie jest wiele, a ile osób żyje w nieświadomości o tym, że mają fals. Można by pisać wiele. Nie miałem zamiaru nikogo obrazić, tylko zmusić przyszłego kolekcjonera do tego aby rozpoczął od literatury.

Jazon napisał:Ewentualnie mozna zrobic przyklejony watek, gdzie bedzie podzielony na epoki i linki do juz obecnych tematow z falsami, komus bedzie zalezalo zeby sie czegos dowiedziec to na pewno przegladnie kilka stron danego watku.

Te linki o których wspominasz to ciekawy pomysł. W przyklejonym temacie odsyłacze do konkretnych opisów monet, fajne.

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Postprzez BElluu » 27 Lut 2017 11:33

A co wy na to, by zrobić stronę monety.pl na wikia.com ? Stworzylibyśmy taką swoją wikipedie gdzie można by było uzupełniać ją o kolejne monety. Ja to widzę tak:

Nazwa monety + zdjęcia
Informacje o monecie
Ciekawostki/Historia*
Linki do forum na temat monety (np. na temat falsów)

*Opcjonalne

Tak miałoby to wyglądać (jakaś angielska strona na temat waluty) Przykład: http://currencies.wikia.com/wiki/Uganda ... lling_coin

Moglibyśmy zrobić takie odpowiednik tylko polski.

Dla jednej osoby jest to masa pracy, ale wiki ma to do siebie, że każdy może coś wrzucić. Wystarczyłaby tylko chęć ludzi oraz nadzór kilku osób :)

Co myślicie?
BElluu

Miejscowość: Lublin

Następna

Wróć do Ogólne dyskusje o monetach

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości