Przyszłość numizmatyki. Młode pokolenie.

Dyskusje na wszelkie tematy związane z numizmatyką.

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Re: Przyszłość numizmatyki. Młode pokolenie.

Postprzez Tomkat » 26 Kwi 2017 16:37

MonikaW-wa napisał:Wniosek: NBP nie dba o potencjalnych kupców:

1) Problemy z kolekcjonerem
2) Kosmiczne ceny
3) Zbyt wysokie nakłady - tak, nakłady 15 tys to wysokie nakłady - nie ma tylu kolekcjonerow

i dlatego poniesie kleskę.
Dawno temu wycofałam się ze zbierania III RP, chyba,że w cenie bliskiej cenie kruszcu.

Też mnie bolą te nakłady. Inaczej by było jakby o nową monetę trzeba by troche zawalczyć. Jednemu się uda kupić drugiemu nie. A tak to idzie się do okienka, a później i tak jest wysyp na Allegro za 10 zł wiecej. Trochę się to mija z celem. Dopiero od tego roku kupuję w nbp. Monety mi się podobają, gorzej z polityką.
Awatar użytkownika
Tomkat

Miejscowość: Kielce/Suchedniów

Postprzez platinum » 26 Kwi 2017 16:47

Tomkat napisał:Też mnie bolą te nakłady. Inaczej by było jakby o nową monetę trzeba by troche zawalczyć.

Poczytaj forum - masa jest mądrali, z jendym czołowym, dla których nakłady niektórych monet są za niskie, bo trudno monete zdobyć. To sztandarowe hasło np dla SSA, przy nakładzie 5 K. To mnie zadziwia, że czasami te same osoby mogą narzekać na za wysokie i za niskie nakłady :-).

Ja sobie jakiś czas temu uzmysłowiłem, że to jest bicie piany i nigdzie nie doprowadzi - nikt arbitralnie nie ustali "dobrych" nakładów. To powinnien robić rynek przez balansowanie popytu i podaży przy pomocy ceny. I temu mogą służyć (i służyły) aukcje. Mechanizm balansowania zniknął to zaczęł narastać problemy.

Nie ma akcji wiec nakłady są - dla jednych za małe dla innych za duże, dla większości monety są za drogie. Czyli po polsku - wszyscy narzekają i zupełnie z tego nic nie wynika, bo nikt nie chce usunąć przyczyny (a nie objawów).

Gospodarka (dokładniej handel), pod wpływem Internetu bardzo się zmieniła. Wystarczy spojrzeć co się stało ze sklepami z komputerami, ze sportem, ze sprzetem turystycznym. Kupujesz teraz w necie, jak masz szczeście sklep z danej branży znaleść, to wykorzystujesz go tylko po to by przymierzyć kurtke goretexową, a kupujesz w necie.

A tutaj "geniusze" uparli się, że dla monet musi być pośrednictwo handlarzy i dlatego zbędne są aukcje. I efekty wszyscy mamy - powolny (???) zanik kolekcjonerstwa.
"Największym cyrkiem jest to, że osoba która nawet nie powąchała tej monety udziela się w tym temacie pouczają innych." (Tomi85).
Awatar użytkownika
platinum

Miejscowość: Planet Earth

Postprzez Tomkat » 26 Kwi 2017 19:09

Ale tu mówimy o aukcjach na Allegro, czy nbp robiło jakieś aukcje ?
Awatar użytkownika
Tomkat

Postprzez Maurycy Beniowski » 26 Kwi 2017 19:36

Był system "Kolekcjoner" gdzie cena emisji monety była ustalana na podstawie wcześniej zadeklarowanych cen jakie byliby w stanie za daną monetę zapłacić przyszli potencjalni nabywcy. I tutaj rzeczywiście równoważył się popyt z podażą, o której wspomniał Platinum. I zgadzam się z przedmówcą, że likwidacja Kolekcjonera to był ukłon (wręcz wiernopoddańczy) w stronę wszelkiej maści pośredników - handlarzy.
Awatar użytkownika
Maurycy Beniowski

Postprzez Tomkat » 26 Kwi 2017 19:48

No to faktycznie szkoda tego systemu. Kiedy to było ? W takim razie po ile te monety były za czasów aukcji ? Jakieś przykłady popularnych monet ?
Awatar użytkownika
Tomkat

Postprzez Grzegorz_Wroclaw » 26 Kwi 2017 20:03

Panowie nie przesadzajmy, system aukcyjny nie był tez idealny, ale trzeba przyznać, że lepszy niż obecny. Przypomnijcie sobie, ze znaczna większość aukcji kończyła się cenami wywoławczymi (i to wcale nie niskimi, bo ustalanymi przez NBP) , sprawdzał się natomiast przy emisjach niskonakładowych. Kolekcjonerstwo monet NBP zabiły przede wszystkim wysokie ceny emisyjne (także te aukcyjne), a w zasadzie, to spadek wartości monet z biegiem czasu. Nikt nie lubi wywalać pieniędzy w błoto...
Grzegorz_Wroclaw

Miejscowość: Wrocław

Postprzez Tomkat » 26 Kwi 2017 20:28

No dobra, więc skoro w naszym kraju jest "źle" obecnymi monetami. To na jakich krajach można się wzorować ? Gdzie produkuje się monety w cenie zbliżonej do kruszcu, w odpowiednich cenach i w odpowiednich nakładach ?
Awatar użytkownika
Tomkat

Postprzez DagonX » 26 Kwi 2017 20:49

Wchodzę w temat o ciekawym tytule, a tu zamiast sensownej dyskusji odnajduję, że numizmatyka = zbieranie sreberek, w szczególności NBP. :lol:

Przypomnę więc za SJP: numizmatyka - nauka zajmująca się badaniem, opisem i systematyzowaniem numizmatów; kolekcjonowanie numizmatów
oraz
numizmat - dawna moneta lub medal mające wartość zabytkową.

DagonX 8)
Polub bloga na Fb:
Image
Awatar użytkownika
DagonX
Expert

Miejscowość: z jedynego miasta w Polsce

Postprzez Grzegorz_Wroclaw » 26 Kwi 2017 20:55

W cenie zbliżonej do kruszcu są monety bulionowe a w pobliżu wartości nominału - obiegowe. Niektóre z nich, są warte zainteresowania. Monety kolekcjonerskie są i będą zawsze droższe, w całej zabawie chodzi główne o to, żebyś nie tracił połowy zapłaconej za nie kwoty. Nie ma kraju, gdzie wszytsko rośnie, zawsze są i będą serie mniej lub bardziej udane (pożądane przez kolekcjonerów).
Grzegorz_Wroclaw

Postprzez platinum » 26 Kwi 2017 21:24

Maurycy Beniowski napisał:likwidacja Kolekcjonera to był ukłon (wręcz wiernopoddańczy) w stronę wszelkiej maści pośredników - handlarzy.

Tak, przy czym to było wtórne, chciałem przekazać, że przy okazji pójścia na rękę handlarzom, zrobiono krzywdę (w dłuższej perspektywie) wszystkim kolekcjonerom i tymże handlarzom.

system aukcyjny nie był tez idealny

Oczywiście, ale ideałów nie ma na świecie. Nie chodzi o to by rozwiązanie było idealne jednorazowo, ale by średnio się sprawdzało. To co napisałeś o cenach nie świadczylo źle o systemie, tylko o zbyt wysokiej cenie początkowej ustawianej przez NBP :-). System jako całość był niezły, tylko NBP w tym zakresie źle z niego korzystała. Zresztą - w dłuższej perspektywie NBP musiałaby albo zmniejszyć ceny albo zmniejszyć nakłady - bo coraz więcej monet by im zostawało. I to uważam za zaletę.

Kolekcjonerstwo monet NBP zabiły przede wszystkim wysokie ceny emisyjne (także te aukcyjne),

Póki były aukcje rynek jako tako się trzymał. Tak się zastanawiam, czy drugą, po lobby handlarzy, przyczyną likwidacji aukcji była chęć ucieczki do przodu od problemu zbyt wysokich cen wywoławczych...

a w zasadzie, to spadek wartości monet z biegiem czasu.

Wg mnie to nie była przyczyna a skutek przyczyny o których pisaliśmy powyżej.

DagonX napisał:numizmat - dawna moneta lub medal mające wartość zabytkową

Czepiasz się :-). Dyskusja też ciekawa, ale w innym wątku. Bo czy moneta PRL albo nawet II RP jest zabytkiem?
Każda moneta kiedyś będzie stara :-).

Kiedy to było ?

Ostatnia aukcja to luty 2014, moneta to "Zwierzęta Świata – konik polski"
Nie wiem kiedy aukcje się zaczęły, bo nie brałem w nich udziału. Zacząłem od 2011 r.
W takim razie po ile te monety były za czasów aukcji? Jakieś przykłady popularnych monet ?

To sobie sam możesz sprawdzić - sprawdź ceny emisyjne dla monet z lat 2011 - 2014. Cena emisyjna była ustalana na podstawie wyników aukcji (za wyjątkiem nielicznych wyjątków - np Euro 2012).
Ceny emisyjne masz np na http://m4n.pl
SSA Bolesław Chrobry - 1100 zł
SSA Wacław II Czeski - 515 zł
SSA Władysław Łokietek - 705 zł
fajny rozrzut cen? :-).

A to wszystko bez stania w kolejkach, list, przepychanek. Miałeś około tygodnia na złożenie przez Internet oferty, na podstawie ofert ustalana była cena, tak by jak najwięcej osób monetę dostało. Potem miałes ok 2 tygodni na odbiór monety, chyba tez przesyłka do domu wchodziła w grę (chyba, bo pamięc jest zawodna, a ja z tego nigdy nie korzystałem).
"Największym cyrkiem jest to, że osoba która nawet nie powąchała tej monety udziela się w tym temacie pouczają innych." (Tomi85).
Awatar użytkownika
platinum

Miejscowość: Planet Earth

Postprzez DagonX » 26 Kwi 2017 21:26

platinum napisał:
DagonX napisał:numizmat - dawna moneta lub medal mające wartość zabytkową

Czepiasz się :-). Dyskusja też ciekawa, ale w innym wątku. Bo czy moneta PRL albo nawet II RP jest zabytkiem?
Każda moneta kiedyś będzie stara :-).

Już tak mam :D

DagonX 8)
Polub bloga na Fb:
Image
Awatar użytkownika
DagonX
Expert

Miejscowość: z jedynego miasta w Polsce

Postprzez meszuzel » 27 Kwi 2017 11:32

Nasz forumowy ekspert kolega DagonX ma rację. Temat ciekawy i godny uwagi, ale nie sprowadzajcie go tylko i wyłącznie do problemów sklepu kolekcjoner.
Sokrates "Wiem, że nic nie wiem"

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Miejscowość: Piotrków Tryb.

Postprzez Triplex » 27 Kwi 2017 17:29

Przyszłością numizmatyki jest zarażanie młodych ludzi pasją do historii i artefaktów z nią związanych np monet właśnie.
Monety mają swoją historię i jak niektórzy powiadają potrafią mówić co jest piękne i powinno się doceniać.
Nie ważne czy chodzi o monety Polskie czy zagraniczne bo uprzedzenia narodowościowe to jedno a skomplikowane powiązania między narodami w czasie wielu wieków to drugie i są bardzo ciekawe.
Pomijając takie krążki czysto bulionowe skierowane do spekulantów kursów kruszców to w monetach każdy znajdzie coś do siebie.
Sam nie miałem w rodzinie tradycji zbierania monet, zacząłem od dozbierania monet z prl potem przechodząc do obiegów II RP i dalej i dalej aż doszedłem do SAP gdzie dobrze się zagnieździłem i siedzę do dziś.
Znajomych staram się zarażać tą pasją, dzielić się ciekawostkami.
Jak ktoś miał w rodzinie kogoś kto zbierał to mówię żeby poprzeglądał, nie sprzedawał.
Są osoby które monet nie zbierają ale podobają im się niektóre i może byłyby skłonne kilka nabyć.
Najlepszy przykład to moja kobieta która numizmatyki nie darzy ciepłym uczuciem ale monety białoruskie z okrętami w sumie mogłaby mieć (te z hologramami).
Większość osób niezwiązanych z numizmatyką (CHYBA) traktuje zbieranie monet jako marnotrawienie środków na rzeczy zbędne i niepotrzebne.
Gdyby powiązać sentyment z historią i monetami to dotarłoby może to do szerszego grona odbiorców.

Troszku się rozpisałem.
Image
Awatar użytkownika
Triplex

Miejscowość: Rotterdam-Zuid - Charlois

Postprzez Tomkat » 27 Kwi 2017 20:55

No właśnie, zarażanie. A jak u Was wygląda sprawa z Waszymi dziećmi, siostrzeńcami, bratankami ? Próbujecie zaszczepić w nich zamiłowanie do monet ? Moja córcia ma 10 tygodni i mam wrażenie, że jeszcze ją to nie interesuje zbytnio :P Natomiast cioteczny brat duużo młodszy w wieku 8 lat ostatnio mnie obrabował z kilku powtórek obiegowych europy :)
Awatar użytkownika
Tomkat

Postprzez grabarz » 27 Kwi 2017 20:59

Tomkat napisał:No właśnie, zarażanie. A jak u Was wygląda sprawa z Waszymi dziećmi, siostrzeńcami, bratankami ? Próbujecie zaszczepić w nich zamiłowanie do monet ? Moja córcia ma 10 tygodni i mam wrażenie, że jeszcze ją to nie interesuje zbytnio :P Natomiast cioteczny brat duużo młodszy w wieku 8 lat ostatnio mnie obrabował z kilku powtórek obiegowych europy :)

Moje dziewczynki często siadają na kolana i chcą żeby im pieniążki pokazywać. Czasami jakieś grosze znajdują na spacerze i przynoszą do domu bo tata zbiera. :D

Myślę, że za jakiś czas coś ruszy...

Dodatkowo mam chrześniaka w wieku około 10 lat. Pierwsze monety dostał ode mnie na komunię jako dodatek do prezentu. Tutaj zaskoczyło od razu. Do tej pory jak jestem u niego to widzę, że kolekcja powoli rośnie.
Awatar użytkownika
grabarz

Miejscowość: Zielona Góra / Zbąszyń

Postprzez Grzegorz_Wroclaw » 27 Kwi 2017 21:05

Bo to jest najlepszy wiek na zaszczepienie "zbieractwa" ;) potem często zanika w wieku tzw. "dojrzewania", ale pózniej często powraca ze zdwojoną siłą
Grzegorz_Wroclaw

Postprzez Tomkat » 27 Kwi 2017 21:06

E no to potencjał jest :) Narazie tylko grosze przynoszą, ale nie wiadomo co będzie dalej :)

A chrześniakowi co sprezentowałeś. Ten mój brat w sumie za rok też komunia.

Bo to jest najlepszy wiek na zaszczepienie "zbieractwa" ;) potem często zanika w wieku tzw. "dojrzewania", ale pózniej często powraca ze zdwojoną siłą

To jak by ktoś o mnie pisał :)
Awatar użytkownika
Tomkat

Postprzez Grzegorz_Wroclaw » 27 Kwi 2017 21:11

Chyba nie tylko o Tobie :oops:

Moje dzieciaki, są na etapie kart panini, znaczków, no i od niedawna mają swoją serię monet eyes of nature która im się spodobała (mi akurat tak sobie), i co roku jedną im kupuje :)
Grzegorz_Wroclaw

Postprzez el-dziubek » 27 Kwi 2017 21:21

Mój 3-latek upatrzył sobie scooby doo z Niue 1/2 oz :) Powiedział niedawno, ze tez będzie zbierał monety :)
el-dziubek

Postprzez Grzegorz_Wroclaw » 27 Kwi 2017 21:23

Maja z górki, w pierwszej kolejności pozbierają nasze :lol:
Grzegorz_Wroclaw

PoprzedniaNastępna

Wróć do Ogólne dyskusje o monetach

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości