Sprecyzowany powrót do numizmatyki

Dyskusje na wszelkie tematy związane z numizmatyką.

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Sprecyzowany powrót do numizmatyki

Postprzez Zacharyasiewicz » 03 Wrz 2017 20:49

Witam ponownie,

Postanowiłem wrócić do numizmatyki, którą w wieku dziecięcym zaszczepił we mnie Dziadek. Teraz jednak mam dokładnie sprecyzowane pole zainteresowań - pragnę zebrać komplety monet (wszystkie roczniki i odmiany) państw, które należały do Bloku Wschodniego (a także przed ich włączeniem do niego, od około początku XXwieku). Jeśli chodzi o informacje niezbędne do rozpoczęcia poszukiwań takich monet oraz ich katalogowania nie będzie problemu, wystarczy posłużyć się uCoin.net, jednak pojawiło się w mojej głowie kilka pytań dotyczących ich przechowywania. Wiem, że ich wartość jest (w dużej części) minimalna i mógłbym je przechowywać nawet w woreczkach strunowych czy takich najtańszych plastikowych wkładkach do klaserów, ale jednak chciałbym, by mój zbiór się w miarę dobrze prezentował. Planuję trzymać je w holderach i w lepszych jakościowo (skóropodobnych?) klaserach. Stąd moje pytanie do Was:

1. jakie holdery polecacie?
1.1 jakiej firmy?
1.2 czarne czy białe? skłaniam się ku czarnym, ale nie wiem jak będą się prezentowały niektóre drobne monety
1.3 jakie macie wrażenia z korzystania z nich?

2. jakie klasery polecacie?
2.1 jakiej firmy?

I ogólnie proszę Was o jakieś osobiste odczucia i rady związane z wyżej wspomnianym tematem. Jeśli ktoś z Was zbiera również takie monety to proszę o jakieś rady na przyszłość. :)

Pozdrawiam!
Pozdrawiam,
Zacharyasiewicz

http://pl.ucoin.net/uid32249?v=home
Awatar użytkownika
Zacharyasiewicz

Re: Sprecyzowany powrót do numizmatyki

Postprzez brodacz » 03 Wrz 2017 21:03

Wbrew pozorom temat nie jest tak prosty. Wiele monet ma różne odmiany i przez to jest pożądanych na ojczystych rynkach. Obiegowe monety CCCP były niemal tak liczne jak polskie. I samo to już jest wyzwaniem. Dodatkowo bogaty rynek rosyjski dość skrupulatnie wykupił wszystkie rarytasy i dziś osiągają zawrotne ceny. Z drugiej strony np monety węgierskie miały mniejszy nakład niż polskie i tym bardziej trudno jest je u nas namierzyć.
Jednak sam pomysł bardzo ciekawy i życzę udanych łowów.
brodacz

Postprzez Tuk Tukat » 03 Wrz 2017 23:03

Jeśli chodzi o holdery to Hartberger lub leuchtturum (droższe o 20-40 groszy za sztukę ) . Poza różnicą w cenie holdery Hartberger są bardziej matowe . Co kto lubi wybór należy do ciebie .
Monety SAP , Księstwo Warszawskie , II RP
Awatar użytkownika
Tuk Tukat

Postprzez ala19831 » 04 Wrz 2017 10:33

Na wszystkie pytania znajdziesz odpowiedź w tym temacie Przechowywanie monet.
Miłej lektury 77 stron.
Mój zbiór na ucoin
Awatar użytkownika
ala19831

Postprzez julk1 » 05 Wrz 2017 22:48

Możesz sobie obejrzeć krótki filmik o wadach i zaletach poszczególnych rodzajów przechowywania monet. Narrator zapomniał tylko o kapslach :)
Awatar użytkownika
julk1

Wróć do Ogólne dyskusje o monetach

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość