Monety w gradingu o ile drożej ?

Dyskusje na wszelkie tematy związane z numizmatyką.

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Monety w gradingu o ile drożej ?

Postprzez Tomkat » 20 Paź 2017 11:35

Chcę kupić parę monet w gradingu. Nie ważne czemu i jakie :)

Jak wiadomo takie monety są droższe i to jest nawet zrozumiałe. Gorzej zrozumieć, że nie którzy chcą za nie nawet 100% ceny więcej. Pytanie do Was ile więcej można dać maksymalnie za monete w gradingu ?
Awatar użytkownika
Tomkat

Miejscowość: Kielce/Suchedniów

Re: Monety w gradingu o ile drożej ?

Postprzez el-dziubek » 20 Paź 2017 11:47

Zasadnicze pytanie jaki to grading? Za polski nie dałbym złotówki więcej nizcena zwykłej monetki bez noty. I dwa, jakie monety chcesz kupić? Inne patrzenie jest na srebro lustrzane inne na monetki z duszą ;)
el-dziubek

Miejscowość: Wrocław

Postprzez Wodnik74 » 20 Paź 2017 11:57

Podzielam pogląd. Zasadniczo przy zakupie monet z renowanych firm gradingowych, masz pewność co do stanu zachowania monety. Pewność co do oryginalności niestety nie. Wychodzę z założenia, że nie ma co ślepo wierzyć w numerki na pudelkach. Najważniejsze jest własne oko oraz czy moneta się podoba. Czasami moneta w nocie niżej wygląda dużo lepiej niż ta oceniona wyżej. A co do cen...cenę kształtuje tylko i wyłącznie popyt i podaż...więc nie ma reguły, liczy się zdrowy rozsądek.
Wodnik74

Postprzez Korczaszko » 20 Paź 2017 12:26

Nie jestem zwolennikiem gradingu. Coraz częściej w slabach renomowanych firm pojawiają się falsyfikaty. A sama chęć posiadania monety w " trumience" jest dla mnie troszkę snobistyczna. To jest tak jakby lizać lizaka przez folię. Monetę trzeba dotykać, czuć. A tak dla przestrogi:
http://omonetach.pl/aktualnosci/6/7769/ ... skie-firmy" target="_blank" target="_blank
I jak tak dalej będzie, to ludzie zaczną wyciągać monety z "trumienek" a ile z nich będzie zombie falsami :). I wtedy zostanie tylko ból i zgrzytanie zębów.
Ale to jest tylko moje zdanie.
Awatar użytkownika
Korczaszko

Postprzez Tomkat » 20 Paź 2017 13:58

Robi się dyskusja na temat sensu gradingu, a mnie nie o to chodzi. Chodzi mi o konkretną rzecz. Falsyfikat można trafić zarówno w slabie jak i bez slabu. Trzeba się znać. Co do noty już jakaś pewność jest. Ja się nie znam na tyle, żeby stan monety ocenić przez zdjęcie z internetu. Slab mi pomaga.

Cały czas pytanie ile procent ceny maksymalnie można dać więcej za monetę w slabie ? Chodzi mi o monety polskie 1923-1939. A grading no nie wiem. NGC.

P.S Trudno wymagać od Amerykanów, żeby znali się na wszystkich monetach świata.
Awatar użytkownika
Tomkat

Miejscowość: Kielce/Suchedniów

Postprzez Wodnik74 » 20 Paź 2017 14:48

Ten okres jest bardzo obfity. Wystarczy przejrzeć archiwa z cenami, tam znajdziesz odpowiedź ile trzeba dać najmniej by mieć monetę w danej nocie.
Wodnik74

Postprzez Korczaszko » 20 Paź 2017 15:11

Nie można określić ceny monety w gradingu lub bez niego. Czasami monety bez slabu uzyskują lepsze ceny niż monety w plastiku. Wszystko zależy od tego jakie jest zainteresowanie monetą oraz jakie koszty można ponieść chcąc ją mieć. Jeśli zobaczysz monetę na której Ci zależy to czasami cena nie gra roli i nie ważne czy jest w trumnie czy nie.
Oto przykład,
slab PCGS AU55
https://onebid.pl/pl/auction/270/lot/70 ... rakow-1508
cena wywoławcza 80 złotych
A teraz taka moneta bez slabu
http://wcn.pl/archive/143162?q=Półgrosz+1508
sprzedana za 44 złote
Która z nich jest ładniejsza?
Awatar użytkownika
Korczaszko

Postprzez platinum » 21 Paź 2017 08:28

Tomkat napisał:ile więcej można dać maksymalnie za monete w gradingu ?

sky is the limit. To kwestia tego ile chcesz zmarnować kasy. I kwestia monety.
100% więcej za NGC to wcale nie jakaś wyjątkowa sytuacja. Tyle, a nawet sporo więcej to zdarzalo się w przypadku lustrzanek III RP oraz PRL. Coś mi się kojarzą przypadki lustrzanek PRL kilaset procent więcej za monetę w NGC niż bez slaba :-). Możesz zweryfikować przegladając archiwalne aukcje z allegro na https://cenum.pl/
"Największym cyrkiem jest to, że osoba która nawet nie powąchała tej monety udziela się w tym temacie pouczają innych." (Tomi85).
Awatar użytkownika
platinum

Miejscowość: Planet Earth

Postprzez hern » 23 Paź 2017 00:05

Tomkat napisał:Cały czas pytanie ile procent ceny maksymalnie można dać więcej za monetę w slabie ? Chodzi mi o monety polskie 1923-1939. A grading no nie wiem. NGC.

To bardzo szeroko zakreślone pytanie. Aby sobie na nie odpowiedzieć, trzeba wiedzieć po pierwsze, jakie to monety, a po drugie, jakie noty. Jeśli są to populareski, których pełno w menniczych stanach zachowania (najbardziej spektakularne przykłady to 10 zł 1939, 20 gr 1923, 5 gr 1938), to zdecydowanie nie warto szaleć, tu nawet MS 65 nie robi wrażenia. Inaczej z rzadkościami, tu nawet relatywnie niska nota typu MS 62 jest warta uwagi. Z kolei wysokie noty (MS 64 i lepiej) zawsze są warte zainteresowania. No, prawie zawsze :wink: A połączenie rzadkości i wysokiej noty to już, jak powiedział ktoś w tym wątku - sky is the limit...
hern

Postprzez julk1 » 27 Paź 2017 01:10

Nie wiedziałem, gdzie podać niniejsza informację, więc na razie tu umieszczam. A admin może przenieść w inne odpowiedniejsze miejsce

Wiedzieliście, że można znaczki pocztowe oddać w grading renomowanej firmie?

https://www.collectiblesgroup.com/news/ ... xQU2oybiJ9
Awatar użytkownika
julk1

Postprzez platinum » 27 Paź 2017 07:39

julk1 napisał:Wiedzieliście, że można znaczki pocztowe oddać w grading renomowanej firmie?

Taka refleksja: nie graduje monet, bo w slabie zajmują dużo więcej miejsca niż w kapslu czy obiegówka w holderze.
Dla znaczków ta dysproporcja jest dużo, dużo większa. W takim klaserze to się zmieszczą pewnie setki znaczków, jeżeli nie w okolicy tysiąca. A ile zajmują w pudełkach setki slabów? ;-).

Czekam na usługę grejdowania kapsli po piwie, kart telefonicznych i płatniyczych, biletów i co tam jeszcze ludzie potrafią zbierać :-).
"Największym cyrkiem jest to, że osoba która nawet nie powąchała tej monety udziela się w tym temacie pouczają innych." (Tomi85).
Awatar użytkownika
platinum

Postprzez brodacz » 27 Paź 2017 07:58

platinum napisał:
julk1 napisał:Wiedzieliście, że można znaczki pocztowe oddać w grading renomowanej firmie?

Taka refleksja: nie graduje monet, bo w slabie zajmują dużo więcej miejsca niż w kapslu czy obiegówka w holderze.
Dla znaczków ta dysproporcja jest dużo, dużo większa. W takim klaserze to się zmieszczą pewnie setki znaczków, jeżeli nie w okolicy tysiąca. A ile zajmują w pudełkach setki slabów? ;-).

Czekam na usługę grejdowania kapsli po piwie, kart telefonicznych i płatniyczych, biletów i co tam jeszcze ludzie potrafią zbierać :-).

Niektórzy zbierają samochody i jachty...
brodacz

Postprzez platinum » 27 Paź 2017 08:12

brodacz napisał:Niektórzy zbierają samochody i jachty...

albo stare samoloty/aparaty latające.
to już inna liga, oni mają miejsce na swoje zbiory, nawet jeżeli miałby być zgrejdowane.
W sumie to fajne hobby, bo użyteczne, a nie to co moneta, której nie można dotknąć, bo jest w kapslu :P.
Awatar użytkownika
platinum

Postprzez Mad_Tiger » 27 Paź 2017 09:44

Komiksybtez graduja. ..
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."

ImageMój zbiór monet na ucoinImage
ImageSprzedam trochę monet i banknotówImage

W sprawie reklamy w awatarze proszę o kontakt na PW :)
Maksymalny rozmiar; szerokość: 80 pikseli, wysokość: 80 pikseli, waga pliku: 50.00 KiB + 2 linijki tekstu w podpisie.
Awatar użytkownika
Mad_Tiger

Miejscowość: Warszawa

Postprzez platinum » 27 Paź 2017 09:55

Mad_Tiger napisał:Komiksybtez graduja. ..

no ale jak? całe książki? To jak się je wtedy ogląda?
Awatar użytkownika
platinum

Postprzez savras » 27 Paź 2017 10:31

Image
savras

Postprzez meszuzel » 27 Paź 2017 10:33

Ciekawe co powiedzą malkontenci co nie widzą rantu monety, jak Ci od komiksów nie widzą środka :lol:
A już myślałem, że w gradingu poza falsami i złą notą, to już mnie nic nie zaskoczy. :D
Sokrates "Wiem, że nic nie wiem"

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Miejscowość: Piotrków Tryb.

Postprzez grabarz » 27 Paź 2017 10:42

W przypadku znaczków grading może pomóc. Znaczka rzadkiego za kilkaset zł i więcej nie sprzeda się bez certyfikatu. Tutaj grading mógłby rozruszać handel...
Awatar użytkownika
grabarz

Miejscowość: Zielona Góra / Zbąszyń

Postprzez platinum » 27 Paź 2017 12:38

Dobrze, to ja czekam na Bitcoina w graidingu :-).
Awatar użytkownika
platinum

Postprzez Jazon » 27 Paź 2017 16:09

ja natknalem sie kiedys na takie cos:
https://www.google.pl/search?q=games+gr ... aNCUqCnw_M:
Jazon

Następna

Wróć do Ogólne dyskusje o monetach

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot], superspider1989 oraz 3 gości