O co chodzi?

Dyskusje na wszelkie tematy związane z numizmatyką.

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

O co chodzi?

Postprzez talarek12 » 02 Lis 2017 00:15

Witam. Znalazłem dwie dziwne aukcje na allegro.Linków nie podaję bo aukcje trwają. Na każdej z tych aukcji sprzedawane są monety 10 zł Józef Piłsudski 1936, w gradingu PCG. Dwie monety mają takie same noty czyli MS63 ,natomiast co według mnie jest dość dziwne to fakt różnicy cen. Różnica jest dość duża bo aż 100 zł. Nie było by w tym nic dziwnego gdyby nie fakt że sprzedaje te monety jedna firma. Czym według Was spowodowana może być taka różnica cen?
talarek12

Re: O co chodzi?

Postprzez hern » 02 Lis 2017 03:12

Witam. Nie znalazłem... Ale są dwie z PCG w tej samej nocie (MS 68 - kto bogatemu zabroni ;) ) z różnicą w cenie 99:399. Nieźle. Odpowiadając na pytanie - PCG to grading śmieciowy. Ich slab wart jest tyle, ile plastik z którego został wykonany. "Firma" ta zasłynęła wystawianiem not (rzecz jasna wysokich MS-ów) każdemu, kto tylko wyraził chęć otrzymania takiej noty i za to zapłacił. Chcąc kupić monetę w slabie PCG nie warto sobie zawracać głowy notą, bo ona nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Trzeba obejrzeć monetę i samemu ją ocenić. Opisany proceder spowodował jednak, że do slabów PCG trafiło mnóstwo śmieci i szanse na znalezienie ładnej monety nie są duże. Powiedziałbym, że zdecydowanie niższe, niż wśród monet bez slabu ;) Tym niemniej nie trzeba się poddawać - mam w zbiorze dwa "pecegi". Tradycyjnie noty z kosmosu, ale monety naprawdę ładne.
A opisane różnice w cenie wzięły się stąd, że w jednym wypadku zawodowiec chce nabrać klienta tylko troszeczkę, a w drugim półzawodowiec albo i całkowity amator zwyczajnie szuka jelenia :)
hern

Postprzez talarek12 » 02 Lis 2017 09:59

Ja jestem w sprawach związanych z numizmatyką jak do tej pory laikiem ,ale sporo czytam forum i różne fachowe publikacje. oglądałem fotki na tych aukcjach i muszę przyznać z przykrością że Piłsudski na tych zdjęciach to ma twarz tak porysowaną jak by się dopiero golił tępą maszynką.No chyba że trumienka jest porysowana choć nie sądzę.
https://3.allegroimg.com/original/01d40 ... b848a8d6b3" target="_blank

https://c.allegroimg.com/original/0135f ... ade6a90e4c" target="_blank

Mam nadzieję że te fotki wyświetlają się. to zdjęcia z dwóch aukcji . Według mnie noty dużo za wysokie
talarek12

Postprzez hern » 03 Lis 2017 20:39

Jak mówiłem - obie są nędzne i żadna nie jest warta ceny, jakiej żądają sprzedawcy. Tyle, że zawodowiec jest zdecydowanie mniej pazerny :) Ale jeszcze parę lat temu licytacja szłaby jak burza. Był to czas, gdy wszystko w trumience z "emesem" schodziło jak ciepłe bułeczki. Wykorzystali ten fakt dobrzy zawodowcy, wysyłając piękne monety do USA (lub Paryża), wykorzystali również cyniczni oszuści w rodzaju PCG, pakując co się da w slaby z coraz bardziej kosmicznymi MS-ami. Nota bene, niektórzy spośród dzisiejszych tuzów współpracowali z tą firmą i bez mrugnięcia powieką puszczali śmieci z PCG pod własną firmą, wykorzystując dodatkowo swoją renomę dla nabrania naiwnych. Wycofali się z tego procederu, jak smród od PCG zaczął walić pod niebiosa. Dziś pewnie woleliby o tym zapomnieć, ale dinozaury jak ja pamiętają :D
Zapewne do dziś są gdzieś w Polsce "kolekcje" zbudowane w tych czasach. Ciekawe, czy ich właściciele już wiedzą, ile stracili?
Tyle dygresji. Monety w slabach PCG ocenia się tak: weź notę, odejmij 25 pkt. Czy nota teraz Ci się podoba? Jeśli tak, to masz ocenę. Jeśli czujesz dyskomfort, odejmij 10 pkt. Powtarzaj procedurę, aż do momentu, gdy uczucie dyskomfortu zniknie ;)
hern

Wróć do Ogólne dyskusje o monetach

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości