Luźne pytanie odnośnie oceny stanu monety

Dyskusje na wszelkie tematy związane z numizmatyką.

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Luźne pytanie odnośnie oceny stanu monety

Postprzez werter81 » 03 Lut 2018 18:38

Witam.
Dla starych i doświadczonych numizmatyków zapewne moje pytanie będzie głupie,ale dla mnie,jako laika pomocne.
Więc tak,na monecie z linku moneta ma stan 1/-1,na awersie jest w miarę duża patyna pod którą nic nie widać,a przecież mogą być tam mniejsze lub większe rysy lub obicia które mogą obniżyć notę.Więc czym ukierunkowana jest ta wysoka ocena?
http://wcn.pl//shop/details/85652
werter81

Re: Luźne pytanie odnośnie oceny stanu monety

Postprzez khub » 03 Lut 2018 19:29

Po prostu na żywo to widać, a na zdjęciach nie zawsze. Często noty WCN pozostawiają nieco do życzenia, ale tu akurat jest wg mnie uczciwa ocena.

nie wiem, czy odpowiedź się liczy, bo nie jestem jeszcze stary ;)
Awatar użytkownika
khub

Postprzez werter81 » 03 Lut 2018 19:35

khub napisał:Po prostu na żywo to widać, a na zdjęciach nie zawsze. Często noty WCN pozostawiają nieco do życzenia, ale tu akurat jest wg mnie uczciwa ocena.

nie wiem, czy odpowiedź się liczy, bo nie jestem jeszcze stary ;)

Hehe,chodziło mi o starych stażem,nie wiekiem:)
werter81

Postprzez meszuzel » 04 Lut 2018 13:05

Taką monetę najlepiej ogladac na żywo, bo jak sam zauważyłeś pod patyna może być wiele rys czy obić, a których nie widać na fotkach.
Z takich zdjęć nikt Ci nie określi stanu, więc w tym przypadku musisz zawierzyć ocenie WCN.
Sokrates "Wiem, że nic nie wiem"

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Miejscowość: Piotrków Tryb.

Postprzez khub » 04 Lut 2018 14:25

Tu akurat mamy zdjęcie rewersu, które sporo mówi - pięknie zachodząca, naturalna patyna, meszek na całej powierzchni, brak śladów obiegu. Rewers jest mocno spatynowany i teoretycznie mogłoby się tam coś ukryć, ale na zasadzie pewnej ekstrapolacji można w tym przypadku przyjąć, że też jest menniczy.
Awatar użytkownika
khub

Wróć do Ogólne dyskusje o monetach

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości