Podatek VAT - monety - jakie konsekwencje dla kupującego?

Dyskusje na wszelkie tematy związane z numizmatyką.

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Podatek VAT - monety - jakie konsekwencje dla kupującego?

Postprzez sdrw » 28 Lut 2018 13:01

Nieświadomie zakupiłem srebrne monety w skelpie internetowym gdzie w opisie bylo podane że podane ceny zawierają VAT
już po złożeniu zamówienia i zapłacie z konta bankowego dopytalem o to sprzedawce i dowiedziałem się że monety srebrne zawieraja opłacony VAT ale w jakimś systemie VAT-marża

po doczytaniu w internecie o co chodzi zorientowalem się, że to może być nie do końca zgodne z prawem.

Chciałbym zwrócić te monety, ale przecież nie mogę odstąpić od umowy bo wartośc srebra zależy od kursu srebra na rynkach finansowych.

Czy ja jako kupujący mogę ponosić jakieś konsekwencje tego że sprzedająca firma np. źle zinterpretowała przepisy podatkowe i nalicza błednie VAT?
Jeżeli tak, to jak mogę zapobiec temu w obecnej sytuacji? nie chciałbym brać udziału w jakimś procederze który może być niezgodny z prawem.
sdrw

Re: Podatek VAT - monety - jakie konsekwencje dla kupującego

Postprzez hern » 28 Lut 2018 21:00

Jeżeli działałeś w dobrej wierze (tj. w przeświadczeniu, że ze strony sprzedawcy wszystko jest w porządku pod względem faktycznym i prawnym) i transakcja doszła do skutku na warunkach rynkowych (tj. nie odbiegających rażąco od cen stosowanych w obrocie wyrobami podobnego rodzaju), to możesz spać spokojnie. Konsekwencje podatkowe obciążają sprzedawcę.
Pozdrawiam
Nie należy kolekcjonować niczego, co zostało stworzone z myślą o kolekcjonowaniu.
hern

Re: Podatek VAT - monety - jakie konsekwencje dla kupującego

Postprzez Linda84 » 02 Mar 2018 22:40

Sprzedawca wystawiając ci fakturę VAT-marżą za zakupione monety nie popełnił żadnego błędu, ponieważ ustawa o VAT zezwala mu na zastosowanie tego typu dokumentu przy sprzedaży monet czyli artykułów, przedmiotów kolekcjonerskich. Poniżej zamieszczam link, który opisuje do jakich towarów i usług stosujemy fakturę VAT-marża. O monetach jest mowa na stronie nr 2 https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-fakt ... a-wystawic
Linda84

Wróć do Ogólne dyskusje o monetach

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości