Co by tutaj zbierać?

Dyskusje na wszelkie tematy związane z numizmatyką.

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Co by tutaj zbierać?

Postprzez zasdyp » 05 Maj 2018 16:30

Witam serdecznie

Jestem nowy na forum, ale szeroko pojętą numizmatyką interesuję się od wielu lat. Swego czasu zbierałem głównie dwuzłotówki GN i mam ich całkiem pokaźną ilość. Przez pewien czas zapomniałem o hobby, ale ostatnio przejrzałem moje zbiory i zamiłowanie do monet powróciło.

Jako, że jak wiadomo NBP zaprzestało emisji okolicznościowych dwójek, nad czym bardzo ubolewam, szukam czegoś, czym mógłbym je zastąpić. Niby zamiast nich NBP emituje piątki, ale te są wychodzą rzadko, a nawet patrząc na plan emisyjny z tego roku, nasz bank centralny też chyba chce odesłać je w niebyt. W związku z tym chciałbym prosić o radę, kolekcjonowaniem jakich monet mógłbym się zająć obecnie, posiadając już prawie wszystkie GNy? Przy czym istotną sprawą dla mnie jest to, żeby monety były względnie tanie. Nie chciałbym wydawać na to hobby znacznych sum, w związku z czym srebrne, a tym bardziej złote monety po kilkaset złotych, czy nawet wręcz kilka tysięcy nie wchodzą w grę. Nie traktuję tego hobby jako inwestycji, po prostu moje monety mają cieszyć moje oko i niezbyt przejmuję się tym, że ich wartość nie wzrośnie, albo też że ich nakłady idą w miliony. Dwuzłotówki były dla mnie wręcz idealne, ale cóż poradzić. Zainteresowałam się ostatnio okolicznościowymi dwueurówkami, ale szukam czegoś jeszcze. Może amerykańskie ćwierćdolarówki z parkami? Przeszukując pobieżnie internet w oczy rzuciły mi się jeszcze okolicznościowe monety z Ukrainy.

Co zatem według was może być dobrym substytutem dla GNów, żebym mógł kontynuować swoje hobby? Może są jeszcze jakieś inne, ciekawe serie, o których nie wiem?

Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi w tym temacie i pozdrawiam wszystkich kolekcjonerów!
zasdyp

Re: Co by tutaj zbierać?

Postprzez dukatkg » 05 Maj 2018 19:17

Polska Królewska - ładne, oryginalne monety po kilkadziesiąt złotych /szt.
Awatar użytkownika
dukatkg

Postprzez joxer » 05 Maj 2018 19:54

jak po kosztach i ma cieszyć oko, to może monety obiegowe świata ?? lub monety okolicznościowe 2 euro :)

choć polskie srebrne monety kolekcjonerskie też można dość tanio kupić :) 10 zł w okolicach 30-35 zł można kupić, nawet te mało nakładowe mało kiedy przekraczają próg 100 zł, a to było by ładne uzupełnienie twoich gn-ów

monet prl-u też dosyć tanio wychodzą
Joxer The Mighty
Image
Awatar użytkownika
joxer

Miejscowość: Biała Podlaska

Postprzez Tuk Tukat » 05 Maj 2018 20:00

II RP albo Polska Królewska ale nie wszystko na hura tylko konkretny władca , nominał , lub mennica np półtoraki koronne Zygmunta III Wazy , albo miedziane szelągi Jana Kazimierza oba tematy stosunkowo tanie a wyglądem , historią i pięknem biją dwuzłotowki i inne obiegówki na głowę .
Monety SAP , Księstwo Warszawskie , II RP
Awatar użytkownika
Tuk Tukat

Postprzez 1cltomek » 05 Maj 2018 20:02

Obiegówki III RP się zbieraj. W ładnym klaserze, w menniczych stanach. A potem wstecz, do PRL .
1cltomek

Miejscowość: okolice Wrocławia

Postprzez sambuca » 06 Maj 2018 11:02

Ja również w związku z ograniczonym budżetem mialam okrojony wybór, padło na 10złotówki. Te które bardzo wpadną w oko, bądź reprezentują jakąs godną uwagi w mojej opinii historię. koszta to poniżej 50zł/szt, a czesto i ok 30-35.
sambuca

Postprzez zasdyp » 06 Maj 2018 20:47

Dziękuje wszystkim za cenne sugestie! :) Niestety żadna propozycja nie trafia w moje gusta. Postanowiłem sam rozejrzeć za ciekawymi seriami monet i tak mam już plan na rozwój mojej kolekcji. Zamieszczę te propozycje tutaj, a być może w przyszłości ktoś poszukujący odpowiedzi na pytanie "Co zbierać mając już GNy?" natknie się na ten temat.

Stany USA - 25 centów
Parki USA - 25 centów
Prezydenci USA - 1 dolar
Okolicznościowe 2 euro
Okolicznościowe monety Ukraińskie - 10 hrywien
zasdyp

Postprzez minek23 » 06 Maj 2018 22:05

Moze zbieraj same złote monety, ja zbieram od 5ciu lat(nie mam zadnej, ale frajda jest....)
Awatar użytkownika
minek23

Miejscowość: galicja

Postprzez joxer » 06 Maj 2018 23:35

zasdyp napisał:Dziękuje wszystkim za cenne sugestie! :) Niestety żadna propozycja nie trafia w moje gusta. Postanowiłem sam rozejrzeć za ciekawymi seriami monet i tak mam już plan na rozwój mojej kolekcji. Zamieszczę te propozycje tutaj, a być może w przyszłości ktoś poszukujący odpowiedzi na pytanie "Co zbierać mając już GNy?" natknie się na ten temat.

Stany USA - 25 centów
Parki USA - 25 centów
Prezydenci USA - 1 dolar
Okolicznościowe 2 euro
Okolicznościowe monety Ukraińskie - 10 hrywien

mi się tam w jedno trafić udało :P co do amerykańskich monet to zwracaj również uwagę na mennice :)

Ziemniok napisał:C - Charlotte, North Carolina ( tylko złote monety ), 1838-1861
CC - Carson City, Nevada, 1870-1893
D - Dahlonega, Georgia ( tylko złote monety ), 1838-1861
D - Denver, Colorado, 1906 do dziś
O - New Orleans, Louisiana, 1838-1909
P - Philadelphia, Pennsylvania, 1793 do dziś
S - San Francisco, California, 1854 do dziś
W - West Point, 1984 do dziś
Joxer The Mighty
Image
Awatar użytkownika
joxer

Miejscowość: Biała Podlaska

Wróć do Ogólne dyskusje o monetach

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości