Co to jest moneta ?

Dyskusje na wszelkie tematy związane z numizmatyką.

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Postprzez torontokuba » 02 Sie 2010 18:25

Ciekawy artykul.

Muszelki i paski z muszelek (Wampum) tez sluzyly jako monety i forma platnosci wsrod indian z Ameryki Polnocnej.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Wampum
Trzeba wyleczyć czyszczenie, z pokolenia na pokolenie. - torontokuba

Zwierzęta w ogrodzie patrzyły to na świnię, to na człowieka, potem znów na świnię i na człowieka, ale nikt już nie mógł się połapać, kto jest kim. - George Orwell
Awatar użytkownika
torontokuba

Miejscowość: Toronto

Postprzez Michael87 » 14 Wrz 2010 19:58

UWOLNIĆ MONETKI !!!

marmota18 - TPZN nr 54
Awatar użytkownika
Michael87

Miejscowość: Zagłębie Dąbrowskie

Postprzez rmarduk » 29 Mar 2011 08:50

Stare monety to mają swój urok
rmarduk

Postprzez sucharek » 07 Lis 2012 05:25

ciekawy temat
jak dla mnie ,poczatkujacego :D kolekcjonowanie monet nieważne jakich
ma swój urok,naturalnie wymusza na kolekcjonerze chec poznania kawałka histori ,nieważny stop i wartośc .ale tajemniczosc które w sobie kryja

ps,taka mała refleksja mnie naszła :D prosze sie nie smiać :lol:
sucharek

Postprzez wordlord » 07 Lis 2012 16:24

Z czego mailibyśmy się śmiać? Moim zdaniem właśnie opisałeś czym kolekcjonerstwo monet powinno być;)
Zbieram, więc jestem.
Awatar użytkownika
wordlord
Site Admin
<b style='color: #ff0000'>Site Admin</b>

Miejscowość: Łódź

Postprzez 14honor88 » 01 Gru 2012 19:42

Mnie też naszła taka mała refleksja. Bo podobnie jak kolega wyżej (sucharek) ponad wszystko w zbieraniu monet cenię sobie ją samą niż jej wartość finansową. Fascynujące jest to, że nawet nad zwykłą obiegówką kupioną za 20 - 50 gr. spędzam sporo czasu by ja dogłębniej poznać. Oczywiście jeśli przedstawia jakiś obraz, a nie nominał. Bardziej niż jej historyczny podkład interesuje mnie co na niej jest i coś więcej na ten temat. Przykładem mogą być chociażby wizerunki zwierząt na nich umieszczonych. Rozpoznawanie w nich konkretnych gatunków. Czy budowle, statki, osoby, rośliny itp. To podczas rozpoznawania gromadzę wiedzę przydatną w wielu sytuacjach. Jedną z nich może być zamiłowanie do geografii przez co w szkole nie było problemu z wymienieniem kilku państw np. Ameryki Środkowej. Matematyka rozwinęła się przy chociażby przeliczaniu dat krajów gdzie rok zero datowany jest nie od narodzin Chrystusa, a od emigracji Mahometa z Mekki do Medyny. Nawet język polski trenowałem nie na lekturach (tu przeczytałem chyba jedną - Janko muzykant), lecz na artykułach o numizmatyce. Informatykę szkoliłem tworząc własny katalog monet przez Worda, Excela czy programy do zdjęć. Historia polskich monet też nie poszła na marne. Monety z PRL-u czy którejś z wojen pozwalały utrwalać tą wiedzę w bardziej przyjemny sposób. Podstawowe pierwiastki poznałem dzięki stopom monet co wystarczyło na początkowe klasówki z Chemii. Przykładów pewnie by się jeszcze kilka znalazło, ale wiem na pewno, że przyjemne czyli dogłębne poznawanie monet to nie strata czasu lecz impuls do zdobycia wiedzy niejednokrotnie ciekawej.

PS. komentarz pisany pod wpływem chwili i kilku piwek, więc proszę o wyrozumiałość.
14honor88

Postprzez meszuzel » 03 Gru 2012 10:17

Ciekawa interpretacja. Nie sądziłem, że Numizmatyka i monety mogą mieć tak szeroki wpływ na pozostałe nauki. No i ten chmiel musiał być świeży :lol:
Sokrates "Wiem, że nic nie wiem"

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Miejscowość: Piotrków Tryb.

Poprzednia

Wróć do Ogólne dyskusje o monetach

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości