O monetach pół żartem, pół serio czyli Pamiętnik Numizmatyka

Dyskusje na wszelkie tematy związane z numizmatyką.

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

A jednak cały miesiąc...

Postprzez georgeko » 24 Sie 2009 12:26

I jak w tym kraju ma być dobrze, jak wszyscy dookoła łamią obietnice? Obiecałem, że napiszę szybciej niż przed upływem miesiąca i co? Chciałem dobrze a wyszło jak zwykle... I chociaż nie zrobiłem aż takiego błedu, że koledze PZU odradziłem ale i tak zaufanie Czytelników po raz kolejny zawiodłem. I teraz powinienem raczej napisać: żegnajcie bo nie jestem godzien pisać na forum ale jednak wierząc, że wyrozumiałość numizmatyków nie zna granic...napiszę małe co nieco z mojego miesiąca zbieracza...
A troszkę się działo... Po pierwsze nabyłem najmniejszą monetę złotą odkąd Fenicjanie mamonę wynaleźli. Taka mała, że poprosiłem o rachunek, żeby mieć na piśmie, że ona jest tam gdzie mówili, że jest. Kurcze 1g złota, normalnie jak kiedyś zechcę to sprzedać to rynek złota znów przeżyje tąpnięcie. Ale żarty żartami a moneta wcale niebrzydka jest. A zwłaszcza podoba mi się od momentu, gdy leży u mnie w pudle.
Ale to nie wszystkie moje nabytki w ostatnim miesiącu ma się rozumieć. Pierwszą monetkę z WMG kupiłem sobie po bardzo korzystnej cenie w gradingu NGC, praktycznie za cenę pudełka. Oczywiście nie jest to gul gul gulden ale 10f ale i tak warto było bo kto wie, może to zaczątek największej kolekcji WMG w Polsce? Nie oda razu Kraków zbudowano i nie od razu Szopen 40tys. kosztował... Poza tym 1f z KP kupiłem tyż w gradingu i tyż za grosze... Ale dobry czas dla zbieraczy nastał. Wszystko tanie jak ropa w ogródku szejka Al-coś tam... Tylko żeby mi przestało tanieć jak już się nachapię monet.
Aha i jest jeszcze jedna ważna historia w minionym miesiącu - wygrana sprawa z jedną z firm numizmatycznych, która to zachowała się bardzo rzeczowo i profesjonalnie, gdy wyłuszczyłem im swoje racje. No i efekt taki, że monetki, które mieć chciałem - mieć będę! Pozdrowienia dla tej firmy a żeby nie zostać posądzony o jakiś marketing nie napiszę, że chodzi o emonety bo jeszcze by mi admin wywalił posta...
Ale najbardziej się cieszę z innych nabytków...Po wielu miesiącach zbierania monet w pudekach model Ryłko Szpilki Damskie, zakupiłem dwie wypasione skrzyneczki. Jedna na zestaw monet srebrnych 2008 a druga na 40 GN-ów. Kurcze, dopiero po włożeniu ich tam zauważyłem jakie mam ładne zbiory! Normalnie cudo!!! Nawet żona stwierdziła, że powinienem od razu takie pudełka kupić bo teraz widać na co ta kasa idzie... Ale poważnie to jak niebo i ziemia. Teraz można wzrok tak nasycić, że potem się te okrągłe kształty śnią po nocach...Jeśli ktoś myślał, że pisałem o Pameli lub Dodzie to... miał rację.
A poza tym to czekam na banknocik z Julkiem - ładny moim zdaniem i nakład sensowny no i mam nadzieję, że w abonamencie uda się go złowić. Tylko martwi mnie jak Was wszystkich na pewno ta niepewność dotycząca 2010 roku. Kupować ten abonament czy nie? Ehhh ten Enbep wciąż nas zaskakuje ale dzięki temu...jest o czym pisać i myśleć.
Ciekawe też co nowy Fischer przyniesie bo to już niedługo chyba jak nim nas straszyć zaczną. Pewnie będzie w nim rzeź niewiniątek i ceny jeszcze spadną chyba, że Pan Fischer i S-ka wiedzą coś czego nie wiemy my i ceny wiele się nie zmienią. Ale patrząc na kolejkę za Kompanią i Getto to spekulanty mają się dobrze a kolekcjonerzy jeszcze lepiej. Żal tylko, jak się słyszy, że tu i ówdzie ktoś musiał zacząć sprzedawać zbiory, bo go kryzysowa sytuacja zmusiła. Oczywiście dobrze jeśli dotknęło to spekulanta ale uczciwego zbieracza żal...
A jeszcze jedno - synek zaczął swoją kolekcję okrągłych, świecących i kolorowych....kapsli po piwie. A co myśleliście, że monety? No przecież konkurencji na własnej piersi nie wyhoduję... Ale monet trochę ma ale go jakoś nie kręcą. Za to na kapsle się napalił jak szczerbaty na suchary i już ma około 50 różnych. A ja mam...piękny powód aby browara cisnąć - nie żebym lubił - dla syna to robię i basta! Jak ktoś ma ciekawe kapsle niech da znać - synek się ucieszy...

Pozdrawiam wiernych czytelników i już nie piszę, kiedy znów napiszę, ale napiszę na bank (byle nie Narodowy i Polski)

The Coin Collector
georgeko

Miejscowość: Gliwice

Postprzez Siyey » 24 Sie 2009 12:41

Heh, super tekścik. :D

Tylko dlaczego nie ma emotikonek ? :wink:
Awatar użytkownika
Siyey

Postprzez monetownik » 24 Sie 2009 12:51

jak obale jakiegos browara irlandzkiego to ci kapsel zostawie - tylko daj namiary na priv :)
Awatar użytkownika
monetownik

Miejscowość: Vratislavia

Postprzez wodzu77 » 10 Paź 2009 08:07

Georgeko - no teraz to już drobna przeginka - miesiąc ok ale zaraz drugi stuknie :)
Awatar użytkownika
wodzu77

Postprzez Tajniak » 10 Paź 2009 11:22

Też kiedyś zbierałem kapsle. Miałem ich około 200, ale potem wszystkie wyrzuciłem :oops:
Tajniak

Miejscowość: Wrocław

Postprzez monetownik » 10 Paź 2009 11:34

wodzu77 napisał:Georgeko - no teraz to już drobna przeginka - miesiąc ok ale zaraz drugi stuknie :)

poczekaj aż NBP potwierdzi założenia nowego systemu - może byc ciekawie w pamietniku :)
Awatar użytkownika
monetownik

Miejscowość: Vratislavia

Postprzez Kardzik » 10 Paź 2009 11:54

RafalPD napisał:
wodzu77 napisał:Georgeko - no teraz to już drobna przeginka - miesiąc ok ale zaraz drugi stuknie :)

poczekaj aż NBP potwierdzi założenia nowego systemu - może byc ciekawie w pamietniku :)

Mogą być teksty w stylu: cena emisyjna 70zł, nakład 100tys - chciałem mieć monetkę więc dałem 250 zł zmyślą że wygram za jakieś max 80zł a tu niespodzianka - cena 250 i płacić trzeba :evil:
Mariusz

PER ASPERA AD ASTRA
Awatar użytkownika
Kardzik

Miejscowość: Częstochowa

I jestem :-)

Postprzez georgeko » 02 Lis 2009 18:39

O kurcze!! Sam nie myślałem, że to prawda, gdy jedna z moich najwierniejszych czytelniczek powiedziała mi, że minęły dwa miesiące od ostatniego postu. Normalnie szok i tragedia większa niż to co nam przygotował Nienormalny Bank Paranoików. Kto to widział te ich pomysłowe licytacje? I to ma służyć likwidacji spekulacji i pomóc kolekcjonerom? Co oni ku... myślą, że my naprawdę śpimy na pieniądzach??? No może czasem jakąś ulubioną monetkę się pod podusię wrzuci ale to nie to samo ;-).
Ale powiem Wam, że przez te dwa miechy to jedynie abonament ciągnę bo nie ma czasu nawet na jakieś ruchy a i kasy jakby mniej niż dawniej ale wtajemniczeni wiedzą, że to sprawka mojej żony.
Ale odkąd mam wypasioną kasetkę na zestaw monet srebrnych tutałzendendejt i do tego na 40GN-ów to aż się przyjemniej ogląda monetki. Teraz jak zbiorę cały zestaw cwanzignojn to kupię kasetkę i będzie git. Monety muszą być wyeksponowane to fakt jak to mówią niektórzy...autentyczny ;-)
Niedawno tak sobie katalog Fischer-a oglądałem i zacząłem myśleć nad monetami próbnymi, zwłaszcza tymi co to ich kilka sztuk biją. Nie żebym zaczynał je zbierać bo z czym do ludzi ale sobie myślałem po co oni je w ogóle biją. A przecież odpowiedź jest prosta jak polskie autostrady :-) Biją je po to żeby prezesi NBP, Mennicy Polskiej i parę innych "numizmatyków" ze świecznika miało zdywersyfikowany kapitał. Przecież te monety osiągają kosmiczne ceny a czy ktoś wie co się z nimi dzieje??? Po jaką cholerę było bić 1 sztukę monety 1mln? I to ze złota? Nosz ku... przecież to jest warte majątek a co to za próba 1szt? Pieprzenie w bambus... Kurcze ja chce za szefa Mennicy jak będzie wakat zgłoszę się do konkursu :-) albo na skrzypcach grać zamiast Skrzypka :-) A poważnie to czyż nie mam racji? Tym razem (wyjątkowo) nawet żona mi rację przyznała, gdy jej w skrócie (45 minut) wyłożyłem swój punkt widzenia ;-)
Ale pomysł z wycofaniem 1 i 2gr popieram - już mi wreszcie panie w Żabce i Biedronce przestaną co drugi raz "oddawać 2gr przy okazji" :-) gorzej jak zaczną te myki robić z 5gr - wtedy wyjdę na tych ruchach jak wszyscy czyli jak Zabłocki na żelu do mycia ciała ;-)
Ale banknot ze Słowackim jest fajny i coraz jestem bliższy dokupienia w końcu brakującego pierwszego banknotu z papieżem, bo kurcze warto kupić mały nakład był nie ;-)?
A teraz poważnie (jak zwykle w tym temacie) to kurcze chyba się te CIULE (Całkiem Inteligentni Uczeni Lewicowi Eksperci) :-) z NBP wycofają ze swoich planów? Jak myślicie? Cholera przecież nie będziemy chyba licytować abonamentowych monet? To jakiś żart chyba ale znając nasze realia...to chyba jednak nie...
No i co czas kończyć, do zobaczenia w Nowym Roku ;-) Żartuję ale licząc ostatnie przerwy w kolejnych postach to tak jakoś wypadnie. Ale mimo wszystko z życzeniami noworoczymi się wstrzymam a poza tym i tak zgodnie z naszym narodowym podejściem i tak niczego dobrego bym Wam wszystkim nie życzył ;-)

Więc lecę zerknę na monety a potem raz jeszcze na stronę NBP z nadzieją, że tamte bzdury to był tylko atak hakerów :-)

The Coin Licytator ;-)
georgeko

Postprzez norbi » 02 Lis 2009 21:11

NBP -Nienormalny Bank Paranoików hehe dobre :lol: całkiem fajna część pamiętnika :wink:
Pozdrawiam !

"Żyję się tylko raz.
Ale jeżeli żyje się dobrze,
ten raz wystarczy."
Benjamin Franklin
Awatar użytkownika
norbi

Postprzez wordlord » 02 Lis 2009 21:33

the Coin Licytator :D W sumie jeśli ktoś chce się bawić w nasze sreberka,to musi się z kolekcjonera w licytatora przekształcić na pełny etat :P
Ogólnie całkiem spoko cześć pamiętnika, najlepsze jednak rozwinięcia skrótów:D
Zbieram, więc jestem.
Awatar użytkownika
wordlord
Site Admin
<b style='color: #ff0000'>Site Admin</b>

Miejscowość: Łódź

Postprzez Pawell » 02 Lis 2009 22:09

Bardzo fajny tekścik :) Pozdrawiam
"Tym razem (wyjątkowo) nawet żona mi rację przyznała, gdy jej w skrócie (45 minut) wyłożyłem swój punkt widzenia Wink " :D
"Prawo nie ma żadnej władzy nad człowiekiem.
To człowiek rządzi prawem"

Pozdrawiam, Paweł
Awatar użytkownika
Pawell

Miejscowość: Opolskie

Re: I jestem :-)

Postprzez Martin_Tychy » 02 Lis 2009 22:45

georgeko napisał:CIULE (Całkiem Inteligentni Uczeni Lewicowi Eksperci) z NBP wycofają ze swoich planów? Jak myślicie?

Od jutra chyba będzie można się już rejestrować, więc jakoś nie wydaje mi się, że zrezygnują.

Tekst jak zwykle fajny :)
"Kolekcjonerzy to ludzie szczęśliwi"
J. W. Goethe

Pozdrawiam Marcin ;)
Awatar użytkownika
Martin_Tychy

Miejscowość: Tychy

Postprzez meszuzel » 03 Lis 2009 13:12

No niestety nie zrezygnowali, :( ale za to CIULE nas kochają ;)

A co do tekstu uśmiałem się. Trochę prezes dziwnie patrzył na mnie, bo jak przy klepaniu oferty można się śmiać. Wytłumaczę mu to w 45-cio minutowym skrócie ;) może jornie
Sokrates "Wiem, że nic nie wiem"

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Miejscowość: Piotrków Tryb.

Postprzez wodzu77 » 22 Gru 2009 23:33

Halo - autor zaniemógł ?? - jedyne co Cię usprawiedliwia za połamanie obu rąk od noszenia ton monet przed świętami :) - wesołych wszystkim życzę...
Awatar użytkownika
wodzu77

Postprzez Maks » 25 Sty 2010 23:53

georgeko , jestem tu od niedawna i dopiero teraz przeczytałem Twoją "sagę" podoba mi się. Dużo "historii" i dawne czasy się przypomniały (m.in. z puszkami znaczkami etc). Jak reszta z forum czekam na CD.
Pozdrawiam
Maks

Miejscowość: okolice Krakowa

Postprzez wodzu77 » 27 Sty 2010 23:40

Stary żyjesz czy cię nowy system eNBePu tak za....uroczył że nie masz czasu i weny... ??
Awatar użytkownika
wodzu77

Postprzez traceur336 » 28 Sty 2010 21:03

kolega jest pod wpływem........KOLEKCJONERA! :D :D :D
Awatar użytkownika
traceur336

Miejscowość: kraków

Pod wpływem :-)

Postprzez georgeko » 04 Lut 2010 15:28

Wróciłem!!! A właściwie to nie wróciłem bo nigdzie nie byłem tylko jakoś tak dni mijały a nawet cały rok 2009 minął i jakoś tak dalej mijały i nagle patrzę a tu żałość wielka, że mnie nie ma i że może mnie Kolekcjoner pożarł czy cóś. A ja mam się dobrze i mam se konto na Kolekcjonerze i...obserwuję aukcje nie biorąc w nich udziału bo po co? Po co, gdy każda moneta co było do przewidzenia idzie po cenie maksymalnej. I co tu się podniecać niby-aukcjami? Jak już licytować to na alledrogo.pl lub...wykupić abonament. Ale po kolei bo rzeczywiście mój organajzer mówi, że kilka dni mnie nie było więc po malutku.
No więc ostatnim razem jak pisałem (pamiętacie? to o CIUL-ach? czyli Ciągle Intrygujących Urzędasach Lewusach) miotałem się jak ryba w necie znaczy w sieci :-) wchodzić w to czy nie wchodzić...No ale karnie wypisałem formularz na necie wymyśliłem login i hasło numer 127 (a fachowcy od netowych zabezpieczeń mówią w kółko: nigdy nie zapisuj hasła ani loginu tylko je pamiętaj - jasne!!) no i poszło do rejestracji. Potem jakieś papiury przyszły mailem - znaczy listonosz przyniósł więc coś tam podpisałem i odesłałem i ciach pojawił się komunikat - Twoje konto jest aktywne, uprzejmie informujemy, że odtąd zostałeś kolejnym sponsorem NBP Znacie ten tekst? No więc się ucieszyłem a potem oglądałem jak jakiś skrzypek na dachu mówił, że już prawie miliard ludzi się zarejestrowało a jeszcze nawet nie weszli z Kolekjconerem na chiński rynek :-) To sobie myślę ale będzie jazda. A tu zero emocji. No bo wpadłem na to, że nasi "numizmatycy" co to kupują po 200 sztuk każdej monety, oczywiście do kolekcji, żeby wyeksponować awers, rewers, rant, kapsel z jednej strony, kapsel z drugiej strony, rant kapsla, monetę wyjętą z kapsla - awers, monetę wyjętą z kapsla - rewers itd. ;-) że oni i tak wyczuwając być może jeszcze większy biznes tak pojadą z cenami, że cena maks jest pewna. Więc sobie myślę, jak mam bujać raz na miech do NBP do Katowic (to kosztuje) nie mówiać już o moim cennym czasie (teraz już wiecie dlaczego tak rzadko tracę czas na takie pierdoły jak pisanie Pamiętnika) to wchodzę w abonament na emonetach bo tam cena i tak będzie nawet dorzucając ich 10% i odejmując darmową przesyłkę, lepsza niż na alledrogo. I...miałem rację (jak już przez 37 lat mojego życia tą rację mam) no i już zakupiłem obie srebrne emisje i czekam na monetki a ludzie licytują i dobrze im tak :-). Swoją drogą to ciekawe jak ini postrzegają ten system NBP-u?
A w międzyczasie był i w sumie nadal jest Australijski Szał czyli Samorodki (w jednej aukcji było Smrodki i chyba dlatego tak dobrze się przedpłata sprzedała :-)) made in Australia. No i ludzie zaczęli kupować złotego kota w worku nie znając żadnych szczegółów odnośnie ceny wyglądu nawet. Ale to przecież normalne żeby kupować coś czego nie ma - kto ma więcej lat niż 20 pamięta, że kiedyś przedpłaty to był standard. No nie powiem, też kupiłem monetkę ;-) ale w bardzo fajnej cenie i z gwarancją dostawy i w spokoju sobie czekam. A szał i dobrą koniunkturę wykorzystałem by bardzo dobrze opchnąć szafiry :-) od początku traktowałem temonety jako krótkoterminową inwestycję a zyski z nich zamieniam na prawdziwe monety (oczywiście rzecz gustu a z tym wiadomo się nie dyskutuje). Kurcze trochę się rozpędziłem i chyba już za dużo napisałem ale żeby wynagrodzić wam tęsknotę za mną i moim pamiętnikiem (podobno były już nawet jakieś napady histerii:-)) napiszę jeszcze trochę.
Więc w tzw. międzyczasie gdy mnie nie było troszkę pohandlowałem z niezłym zyskiem i zreorganizowałem kolekcję, która teraz jest już warta jakieś 150-200 tys. PLN. Cenki opadły??? A co pomarzyć nie można :-)? Moja kolekcja jest warta ciągle mniej niż buty mojej żony, po których mam pudełka na moje krążki :-) ale faktem jest że małżowinka w byle jakich butach nie życzy sobie paradować ;-). No ale faktem jest, że kolekcja rośnie a pod choinkę zawinszowałem sobie pierwsza dwójkę z kolegą Gustkiem :-) fajnie spadła cena a fajnie mieć pierwszą dwójkę :-)
Poza tym wszystko u mnie OK a kolekcja syna (dla niewtajemniczonych powiem, że mój syn jest birofilem - to nie to zboczeńcy co sobie teraz myślicie :-) on zbiera kapsle po piwie) rośnie jak dług publiczny w naszym kraju czyli...lawinowo. Choć z tego pierwszego mogę a z tego drugiego nie powinienem się cieszyć... Więc mój mały birofil ma już ponad 600 kapsli każdy inny!!! No niestety nie jest tak, że wszystkie te browce ja wypiłem, choć nie bez dumy powiem, że mam w tym swój udział :-). No więc teraz jestem też po troszę birofilem bo kolekcja syna też mnie wciągnęła - niedawno spędziliśmy ponad 10 godzin łącznie wkładając kapsle do specjalnego klasera (tak, tak nie jest łatwo posegregować ponad 600 kapsli układając je wg browarów i krajów). Przy okazji syn się nauczy (oprócz picia browara ;-)) ile jest pięknych miast w naszym kraju i pięknych państw na tym pięknym globie :-)
Uffff ale teraz to już przyznacie sami, że przesadziłem z ilością a w dodatku, że jak zwykle pisałem bez ładu i bez składu, gratuluję tym, którzy dotarli aż do tego miejsca. Teraz mam poczucie, że przynajmnije nie tylko ja zmarnowałem dziś trochę czasu :-)
Do następnego razu, czyli jakoś tak do kwietnia ;-)?

The Coin Collector
georgeko

Postprzez norbi » 04 Lut 2010 16:32

ciekawa część pamiętnika :wink: ja bym pomagał synowi zbierać kapsle :) :lol:
Pozdrawiam !

"Żyję się tylko raz.
Ale jeżeli żyje się dobrze,
ten raz wystarczy."
Benjamin Franklin
Awatar użytkownika
norbi

Postprzez meszuzel » 15 Mar 2010 10:47

Mam dwie córki więc raczej nie będą birofilkami ;) ale maja ciekawą kolekcje lalek barbi i kucyków pony. ;)
Sokrates "Wiem, że nic nie wiem"

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Miejscowość: Piotrków Tryb.

PoprzedniaNastępna

Wróć do Ogólne dyskusje o monetach

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości