Jak prowadzicie rejestr kupionych monet ??

Dyskusje na wszelkie tematy związane z numizmatyką.

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Postprzez Prankster » 14 Lip 2009 02:02

Po zrzutach ciężko powiedzieć. Podziel się działającą wersją, to powiemy co jest nie tak :)
Wiceprezes TPZN
Sieradzki Klub Kolekcjonera i Hobbysty
Awatar użytkownika
Prankster

Miejscowość: Sieradz

Postprzez cesiek » 21 Lip 2009 08:37

Proszę bardzo tu jest działająca wersja programu
Program kmk-0.2.6-demo ma ograniczą ilość rekordów można dodać tylko cztery pozycje
Awatar użytkownika
cesiek

Postprzez Prankster » 22 Lip 2009 12:46

Odpaliłem i ponarzekam chwilę:

- Sortowanie - oprócz przycisku Usuń brakuje mi reakcji na klawisz Del, żeby można było usunąć monetę bez zbędnego latania myszką.
- Wygląd i stan - jak wyedytować listę? Brakuje mi tam opcji bimetal. Wybrany metal i stan nie wyświetlają mi się (zapamiętują, ale nie wyświetlają).
- Przy dacie spróbuj dodać formatkę z kalendarzem, albo chociaż walidator sprawdzający, czy data jest poprawnie zapisana zanim się automatycznie przerobi po kliknięciu Zapisz.
- Eksport do pliku jeszcze nie działa i przydałaby się możliwość tworzenia samodzielnie szablonów.
- Byłoby fajnie, gdyby okienko ze zdjęciem było skalowalne (wraz ze zdjęciem).
- Oprócz rocznika przydałoby się miejsce na dokładną datę emisji.
- Przycisk Zapisz zbyt oddalony i początkowo się o nim zapomina, później denerwuje :)
- Brak skrótów klawiaturowych.
Wiceprezes TPZN
Awatar użytkownika
Prankster

Postprzez cesiek » 22 Lip 2009 16:53

Dziękuje za uwagi i propozycje zmian funkcjonalności programu KMK moi ludzie już nad tym pracują wkrótce przedstawię poczynione zmiany niektóre z nich wymagają nieco więcej czasu a część uwag nie rozumie np. eksport do pliku html jest i działa należy tylko wybrać monety, które chcesz zapisać w pliku.html użyj skrótu klawiszy lub zaznacz myszką
Następna twoja uwaga
Kod: Zaznacz wszystko
Wybrany metal i stan nie wyświetlają mi się (zapamiętują, ale nie wyświetlają)
. Tutaj kompletnie nic nie rozumie proszę o obrazowe opisanie tego zdarzenia
Bo skoro wybieramy z rozwijalnej listy Metal, Stan to każdy nasz wybór jest wyświetlany sprawdzałem to działa OK.?

Jest już nowa wersja programu http://odsiebie.com/pokaz/4442933---0813.html
Ostatnio edytowany przez cesiek, 05 Sie 2009 19:59, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
cesiek

Postprzez Prankster » 24 Lip 2009 11:18

Co do niewyświetlania się metalu i stanu, to już jest to nieaktualne. W nowej wersji działa u mnie to bez problemu.

Co do eksportu, to chodzi mi o możliwość zdefiniowania własnych szablonów, tak, żeby np. ustawić jako wzorzec szablon, którego używam na Allegro. Dzięki temu będzie możliwość wygenerowania z poziomu programu od razu szablonu aukcji z opisem wystawianych monet. Albo zamiast szablonu aukcji, eksport do zwykłego pliku tekstowego, żeby wrzucić ofertę na jakieś forum. Albo wygenerowanie z poziomu programu pliku SQL, żebym mógł przenieść dane do bazy danych.

Po prostu chodzi mi o taką funkcjonalność eksportu, że np. tworzę sobie szablon do wstawienia oferty na forum:

Lista moich monet na zbyciu:

{{foreach=id}}
 [b]{{kraj}}[/b] {{nominal}} {{rok}}, [b]{{tytul}}[/b] {{stan}} ({{metal}})
{{/foreach}}

I po wyeksportowaniu wybranych monet otrzymuję plik lista.txt, w którym jest:

[b]Polska[/b] 10 złotych 1965, [b]Mała kolumna[/b] I bdb + (Miedzionikiel)
[b]Polska[/b] 20 złotych 1976, [b]Nowotko[/b] II + (Miedzionikiel)
[b]Polska[/b] 1 grosz 1990, [b]nominał[/b] I bdb + (Mosiądz)

A po skopiowaniu na forum będę miał coś takiego:

Polska 10 złotych 1965, Mała kolumna I bdb + (Miedzionikiel)
Polska 20 złotych 1976, Nowotko II + (Miedzionikiel)
Polska 1 grosz 1990, nominał I bdb + (Mosiądz)
Wiceprezes TPZN
Awatar użytkownika
Prankster

Postprzez cesiek » 24 Lip 2009 13:47

Prankster napisał: po skopiowaniu na forum będę miał coś takiego:

Polska 10 złotych 1965, Mała kolumna I bdb + (Miedzionikiel)
Polska 20 złotych 1976, Nowotko II + (Miedzionikiel)
Polska 1 grosz 1990, nominał I bdb + (Mosiądz)

Ależ to już wszystko dawno w tym programie jest i działa masz to w Eksportowanym i zapisanym pliku.html razem ze zdjęciem monety taki plik to sposób uniwersalny do wszechstronnego zastosowania natomiast możliwość zdefiniowania własnych szablonów to tutaj jest więcej roboty a teraz sezon urlopowy poczekaj zobaczymy, jakie będzie zapotrzebowanie bo na razie jest nas dwóch.
http://fotoradar.org.pl/kmk-0.9.6-demo.rar
Image

Uploaded with ImageShack.us
Awatar użytkownika
cesiek

Postprzez Dawidfz » 15 Mar 2012 11:47

Witam

Zaczynam tworzenie programu do katalogowania monet (online).

Byłbym wdzięczny gdybyście podzielili się wiedzą nt.:
- jakie dane zapisujecie przy monetach
- w jakim formacie i rozdzielczości zapisujecie zdjęcia monet
- jakie funkcjonalności powinien posiadać program

Ps. W pierwotnym założeniu program ma być wersją darmową

Pozdrawiam
Dawidfz

Postprzez mch19_86 » 15 Mar 2012 12:47

Witam, a czy ktoś używa takiego katalogu monet polskich
http://cenum.pl/katalog
podaje średnie ceny i można stworzyć własny katalog
mch19_86

Postprzez Redcclise » 21 Mar 2012 10:34

O linku wyżej słyszałem, ale jestem dalej na Excelu ;)
Redcclise

Miejscowość: Chrzanów

Postprzez DeeaM » 21 Mar 2012 10:48

Katalogi online to fajna sprawa, ale czy jest jakiś który umożliwia export aktualnej listy monet z różnych formatów, przede wszystkim z excela?

Ja nadal uważam, że excel jest wystarczający. Plik mam wszędzie ze sobą dzięki dropboxowi, więc czy na komputerze czy na telefonie, tablecie - odczytam czy zedytuję go wszędzie gdzie jest dostęp do sieci (a jak zapiszę w dropboxie do trybu offline to i bez sieci się obędzie).
Awatar użytkownika
DeeaM

Miejscowość: Łódź/Cz-wa

Postprzez meszuzel » 21 Mar 2012 11:18

Też mam w excelu. Nie odpowiadają mi żadne programy do katalogowania ani strony związane z tą tematyka.
Excel daje duże możliwości zmian, a to w moim przypadku ważne. Bo z każdym rokiem coś poprawiam.
Sokrates "Wiem, że nic nie wiem"

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Miejscowość: Piotrków Tryb.

Postprzez Dawidfz » 22 Mar 2012 15:24

Dlatego chciałbym się dowiedzieć co jest Wam potrzebne, z czego korzystacie i jakie funkcje oraz udogodnienia byłyby Wam przydatne. Sam kolekcjonuje monety i wiem z czego korzystam i jak będę prowadził rejestr monet, ale nie chciałbym być jedynym użytkownikiem mojego programu bo w takim wypadku nie byłyby sensu tworzyć sporego systemu.
Dawidfz

Postprzez Numidia » 22 Mar 2012 15:55

Dużo było tematów w którym osoby chciały stworzyć super program do katalogowania monet i pytali się co by można było w nim umieścić. Do tej pory żadnego dobrego programu nie ma. W tym przypadku sukces wróżę podobny.

Jak ktoś jest numizmatykiem, a nie kolekcjonerem dwójek to na starcie powinien wiedzieć czego potrzebuje w programie katalogującym monety i czego użytkownicy innych epok potrzebowaliby. Nie musi się pytać.
Numidia

Postprzez meszuzel » 22 Mar 2012 18:48

Dawidfz napisał:Dlatego chciałbym się dowiedzieć co jest Wam potrzebne, z czego korzystacie i jakie funkcje oraz udogodnienia byłyby Wam przydatne.

Ile osób tyle potrzeb. Tak to słynne przysłowie można i tutaj zastosować.
Każdy zbiera w pewnym stopniu coś innego i inne ma potrzeby dotyczące katalogowania. Jedni mają tych monet tak wiele że wykreślają tylko z katalogu w formie papierowej inni korzystają z istniejących programów inni z excela a jeszcze w ogóle nie prowadzą ewidencji z różnych powodów.

Stworzenie czegoś co bedzie dostosowane dla wszystkich jest nie możliwe.
Ale żeby nie było tak ze Cię zdemotywowałem zupełnie. Jeżeli piszesz taki program stwórz go przede wszystkim dla siebie, będziesz miał super narzędzie z którego na pewno będziesz zadowolony.

Powiem Ci co ja mam w swoim katalogu.
- Temat
- Nominał
- Próba / Stop
- Rozmiar
- Masa
- Nakład
- Stempel
- Emisja (data)
- Cena
- Kiedy kupiona
- Za ile kupiona
- Ilość posiadanych sztuk
- hiperłącze do katalogu z fotkami monet.
Ostatnio edytowany przez meszuzel, 22 Mar 2012 18:49, edytowano w sumie 1 raz
Sokrates "Wiem, że nic nie wiem"

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Miejscowość: Piotrków Tryb.

Postprzez Dawidfz » 22 Mar 2012 18:49

Osobiście kolekcjonuję monety obiegowe świata. Korzystam przeważnie z darmowych katalogów online (brak funduszy). Niewiele wiem o monetach rzymskich, arabskich czy średniowiecznych. Przydałaby mi się informacja z jakich katalogów korzystają osoby posiadające w kolekcji takie właśnie egzemplarze. W jaki sposób opisują monety. W przypadku monet obiegowych z późniejszych okresów sprawa jest prostsza (jednakowe parametry wszystkich egzemplarzy) tutaj zaś sprawa może wyglądać nieco inaczej. W tym momencie jestem na etapie projektowania bazy danych (PostgreSQL) i chciałbym ująć w niej jak najwięcej aspektów, o których na chwilę obecną mogę nie wiedzieć.
Dawidfz

Postprzez Dawidfz » 23 Mar 2012 16:37

Dzięki Meszuzel podpowiedź
Dawidfz

Poprzednia

Wróć do Ogólne dyskusje o monetach

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość