Przechowywanie monet.

Właśnie złapałeś kolekcjonerskiego bakcyla, a nie wiesz jak ocenić stan nowego nabytku czy opłaca się go czyścić oraz jak go bezpiecznie przechowywać? Ten dział jest dla Ciebie!

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Re: Przechowywanie monet.

Postprzez Vader » 07 Gru 2017 22:13

Jak ma ciasno, to włóż do 34mm. Przy tak dużej monecie 1mm różnicy jest praktycznie niezauważany dla człowieka a przynajmniej robi się monecie 'wygodniej'.
Image
Awatar użytkownika
Vader

Miejscowość: Warszawa

Postprzez 1cltomek » 24 Gru 2017 13:26

Tymczasem w ubiegłym tygodniu w Lidlu podobno znów była aluminiowa walizeczka z paletami na monety :-) ktokolwiek widział, ktokolwiek wie?
1cltomek

Miejscowość: okolice Wrocławia

Postprzez DeeaM » 24 Gru 2017 14:20

Wczoraj byłem w Lidlu i były te walizki jeszcze, po 69 zł.
Awatar użytkownika
DeeaM

Miejscowość: Łódź/Cz-wa

Postprzez meszuzel » 24 Gru 2017 15:16

Wiem, że w moim mieście też były. Moja lepsza połówka pytała czy nie chcę bo leżą. A czy jeszcze są nei wiem. Dziś nie sprawdzę. :)
Sokrates "Wiem, że nic nie wiem"

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Miejscowość: Piotrków Tryb.

Postprzez platinum » 24 Gru 2017 16:12

Czy ktoś moze wrzucić foto takiej walizji?
Czy to czasami nie jest walizka bardzo podobna do tej markowanej i sprzedawanej przez Leuchtturma?
"Największym cyrkiem jest to, że osoba która nawet nie powąchała tej monety udziela się w tym temacie pouczają innych." (Tomi85).
Awatar użytkownika
platinum

Miejscowość: Planet Earth

Postprzez DeeaM » 24 Gru 2017 17:23

Dokładnie, bardzo podobna do Leuchturmowej.
Ja mam jedną taką, kupiłem kiedyś w wyprzedaży lidlowej za bodajże 39 zł, jakościowo bardzo dobra, ale preferuję albumy i 69 zł szkoda mi było wydawać na kolejną walizkę. Jak będzie znów za ok 40 zł to pewnie wezmę.
Awatar użytkownika
DeeaM

Miejscowość: Łódź/Cz-wa

Postprzez ala19831 » 25 Gru 2017 15:42

Jak nie zejdą, to znowu przecenią.

Image
Mój zbiór na ucoin
Awatar użytkownika
ala19831

Postprzez Miki » 29 Gru 2017 17:00

Witam mam problem kupiłem czarne holdery Matrix Leuchtturm o średnicy 22,5mm do dukatów holenderskich o średnicy 21mm. Po starannym zaklejeniu włożyłem do albumu też Matrix i włożyłem do szuflady niestety monety zmieniają położenie i praktycznie każda jest przesunięta co wygląda szkaradnie. Czy to normalne w holderach?. Czy Matrix jest takim badziewiem? a może coś robię źle przy zaklejaniu?.
Miki

Postprzez Tomek81 » 31 Gru 2017 01:48

Witam kolegów, pierwszy wpis i pierwszy temat, z którym się zapoznałem... temat ciekawy, ale odpowiedzi czasem mnie zaskakuja... od poczatku...
Zbieram monety, można powiedzieć, od końca PRLu, z wieloma przerwami, wszystkie zebrane w XX wieku przechowywałem w klaserach Fischera albo luzem (te mniej wartościowe, przynajmniej na tamten czas), a po 2000 roku większość 10 i 20 zł w plastikowych kapslach. Ostatnio robiłem przeglad kolekcji (po prawie 10 letniej przerwie w zbieraniu czegoś więcej niż obiegówki z podróży za granicę od znajomych) i wyjmujac monety zarówno z kapsli, jak i z PCV nie zauważyłem żadnych różnic jeżeli chodzi o pogorszenie stanu monet. Zarówno na tych przechowywanych w kapslach jak i tych starszych trzymanych w PCV pojawiła się niewielka patyna (i od razu mówię, że nie na wszystkich i nie w takich samych proporcjach) i to wszystko... Przyznam, że trochę nie rozumiem o co wam chodzi z tym przechowywaniem, czasem mam wrażenie, że to sami sprzedawcy różnych kapsli, trumienek, holderów czy kaset nakręcaj takowe dyskusje... tak naprawdę każdy sposób jest dobry i bezpieczny, o ile ustrzeżemy monetę przed wilgocia, światłem i innymi niekorzystnymi czynnikami, jak np. kiepskiej jakości plastiki w kapslach czy kleje używane do klejenia kopert, tak przynajmniej uważam... nie wiem jak wy, ale w swoim zbiorze mam kilkusetletnie monety, z których niektóre maja ciagle blask menniczy, jedne pokryte sa kolorowa patyna, a inne szara, a jeszcze inne ledwie muśnięte śniedźia i w takowym stanie przetrwały do XXI wieku. Nikt 50 - 70 lat temu nie słyszał o kapslach, trumienkach czy innych wynalazkach, a monety jakoś przetrwały i pięknie się dziś prezentuja. Przecież numizmatyka jako hobby nie jest wymysłem ostatnich 30 lat i jakoś starsze zbiory dalej sa w świetnej formie... myślę, że bardziej niż kapsle itp. ważne jest to czy moneta leży w ciemnym i suchym pomieszczeniu, i nie dajmy się ogłupić tym wszystkim wynalazkom.... swoja droga, poza w/w kapsalmi (głównie do lustrzanek IIIRP oraz pewnego wynalazku z jakichś tam wysp na pacyfiku) i PCV (obecnie do mniej wartościowych monet ze świata) używam paletek bez żadnych osłon w postaci kapsli itp. ... jeżeli mój zbiór będzie się rozrastał o starsze i rzadsze monety, ku czemu zmierzam, przejdę na zwykłe papierowe kopertki, które oszczędza mi miejsca... co zreszta doradziło mi kilku starszych numizmatyków... i nie będę bawił się w żadne walizki czy kapsle quadrum.... skoro moje, dajmy na to trojaki czy orty wytrzymały 400 lat bez tego typu wynalazków, to i wytrzymaja kolejne 400 lat... no chyba, że ktoś boi się patyny...

el_bartollomeo napisał:W paletach najbardziej wartościowa moneta to ropucha. Starsze mam w kapslach i w drewnianym etui.

co masz na myśli piszac o bardziej wartościowych? czy to znaczy, że do każdego Orta wartego więcej niż 400-700 zł powinienem kupować drewniane etui? jak ktoś ma więcej niż 6-10 monet droższych niż w/w Ropucha powinien kupować wg, ciebie drogie i zajmujce sporo miejsca drewniane etui na pojedyńcze monety?

ps. dlaczego nie mogę pisać a z ogonkiem, tak jak jest to w przypadku np. "ę"?!?
Tomek81

Postprzez julk1 » 31 Gru 2017 02:25

Myślę, że nie do końca zrozumiałeś el_bartollomeo. On starsze monety wkłada do kapsli, a potem po kilka-kilkanaście sztuk "kapslowanych" monet do drewnianych etui. Ale może się mylę i sam zainteresowany się wypowie.
Awatar użytkownika
julk1

Postprzez Tomek81 » 31 Gru 2017 14:04

przyznam, że tak mogło być ;) godzina zrobiła swoje...

jednakże, ciekawi mnie co miał na myśli piszac "starsze" - 20-, 30- 40- letnie, czy kilkuset letnie... osobiście jakoś do mnie nie przemawia kapsel jeżeli chodzi o stare obiegówki, czy to międzywojenne czy też starsze... obiegówka to nie lustrzanka... no chyba, że moneta jest ze złota - tutaj łatwiej o rysy... tak trzymam 10zł z Chrobrym...
Tomek81

Postprzez meszuzel » 31 Gru 2017 14:18

Tomek81 napisał:Witam kolegów...
Przyznam, że trochę nie rozumiem o co wam chodzi z tym przechowywaniem, czasem mam wrażenie, że to sami sprzedawcy różnych kapsli, trumienek, holderów czy kaset nakręcaj takowe dyskusje... tak naprawdę każdy sposób jest dobry i bezpieczny, o ile ustrzeżemy monetę przed wilgocia, światłem i innymi niekorzystnymi czynnikami, jak np. kiepskiej jakości plastiki w kapslach czy kleje używane do klejenia kopert, tak przynajmniej uważam...

Witam Cię również.
Fajnie, że po dłuższej przerwie wróciłeś do "starego" hobby.
Z przechowywaniem własnie chodzi o to, żeby zapewnić właściwe warunki. Te o których wspomniałeś są kluczowe. Natomiast to czy monety będą na świeżym powietrzu np w gablocie nie będzie miało już tak istotnego znaczenia. Patyna co najwyżej pojawi się szybciej niż gdyby były w kapslach czy holderach.

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Postprzez Maurycy Beniowski » 06 Sty 2018 21:02

Cześć wszystkim,
mam pewien dylemat, bardziej dotyczący ułożenia monet w kolekcji niż warunków przechowywania. Posiadam kolekcję monet II RP w slabach. Jak to w kolekcji - co raz dochodzi nowy egzemplarz, często już rocznik i nominał, który posiadam. Czyli tak jak u większości z was :) Tylko teraz problem. Bo slaby leżą sobie elegancko ułożone rocznikami, kolejno w kasetkach na slaby, jednak co zrobić z nowymi które dochodzą do kolekcji? "Wciskać" je w kolekcje, już wypełnionych kasetek (gdzie roczniki lub nominały idą po kolei) znaczy całą kolekcje od danego miejsca wyciągać i przesuwać do przodu. Zrobić kasetkę z kolekcją "reprezentacyjną" a inne kasetki z "rezerwą"?? Nie wiem czy ktoś miał podobne dylematy i wiem że to banał ale może coś poradzicie :) Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Maurycy Beniowski

Postprzez joxer » 06 Sty 2018 22:33

mam podobnie :P tylko na razie mam małą kolekcję i nie stanowi to zbyt dużego problemu :) ale rozwiązaniem pewnie będzie sensowne rozbicie kolekcji i nie zapełnianiu kasetek do końca :)

proponuje rozbicie kolekcji na główną i duble :) w głównej będziesz mógł se spokojnie oszacować ile miejsca ci slaby z monetami zajmą i ile kasetek na nie poświęcić

co do dubli, to tutaj może być bałagan, ale jeżeli to ci przeszkadza to możesz je ułożyć według jakiegoś klucza, lub delikatnie je oznaczyć w celu ułatwieniu odnajdywania poszczególnych monet
Joxer The Mighty
Image
Awatar użytkownika
joxer

Miejscowość: Biała Podlaska

Postprzez meszuzel » 07 Sty 2018 14:41

Odwieczny problem kolekcjonerów, w jaki sposób układać monety. :)
Ale duble też trzymałbym osobno. Ewentualnie, jeśli dubel okaże sie w lepszym stanie lub ciekawszy ze względu na np. patynę, to zamieniłbym go z tym z kolekcjo głównej.

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Postprzez el_bartollomeo » 04 Lut 2018 17:18

julk1 napisał:Myślę, że nie do końca zrozumiałeś el_bartollomeo. On starsze monety wkłada do kapsli, a potem po kilka-kilkanaście sztuk "kapslowanych" monet do drewnianych etui. Ale może się mylę i sam zainteresowany się wypowie.

Szczerze to większość monet wkładam do kapsli, począwszy od 2zł po np. floreny itp. później do palet a palety do drewnianych/aluminiowych kuferków.

Tak to wygląda (z góry przepraszam za jakość zdjęć):
Image
Image
Image
el_bartollomeo

Postprzez Triplex » 18 Lut 2018 20:49

Image

Ja mam pytanko odnośnie holderów z miejscem na opis.
Spotkał się ktoś z czymś takim, używa tego ktoś?
Są do tych holderów jakieś specjalne karty jak na te standardowe 5x5? Pudełka?
Fajne są ale jak to przechowywać?
Awatar użytkownika
Triplex

Miejscowość: Rotterdam-Zuid - Charlois

Poprzednia

Wróć do Niezbędnik numizmatyka

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości