Przechowywanie monet.

Właśnie złapałeś kolekcjonerskiego bakcyla, a nie wiesz jak ocenić stan nowego nabytku czy opłaca się go czyścić oraz jak go bezpiecznie przechowywać? Ten dział jest dla Ciebie!

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Re: Przechowywanie monet.

Postprzez Vader » 07 Gru 2017 22:13

Jak ma ciasno, to włóż do 34mm. Przy tak dużej monecie 1mm różnicy jest praktycznie niezauważany dla człowieka a przynajmniej robi się monecie 'wygodniej'.
Image
Awatar użytkownika
Vader

Miejscowość: Warszawa

Postprzez 1cltomek » 24 Gru 2017 13:26

Tymczasem w ubiegłym tygodniu w Lidlu podobno znów była aluminiowa walizeczka z paletami na monety :-) ktokolwiek widział, ktokolwiek wie?
Awatar użytkownika
1cltomek

Miejscowość: okolice Wrocławia

Postprzez DeeaM » 24 Gru 2017 14:20

Wczoraj byłem w Lidlu i były te walizki jeszcze, po 69 zł.
Awatar użytkownika
DeeaM

Miejscowość: Łódź/Cz-wa

Postprzez meszuzel » 24 Gru 2017 15:16

Wiem, że w moim mieście też były. Moja lepsza połówka pytała czy nie chcę bo leżą. A czy jeszcze są nei wiem. Dziś nie sprawdzę. :)
Sokrates "Wiem, że nic nie wiem"

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Miejscowość: Piotrków Tryb.

Postprzez platinum » 24 Gru 2017 16:12

Czy ktoś moze wrzucić foto takiej walizji?
Czy to czasami nie jest walizka bardzo podobna do tej markowanej i sprzedawanej przez Leuchtturma?
"Największym cyrkiem jest to, że osoba która nawet nie powąchała tej monety udziela się w tym temacie pouczają innych." (Tomi85).
Awatar użytkownika
platinum

Miejscowość: Planet Earth

Postprzez DeeaM » 24 Gru 2017 17:23

Dokładnie, bardzo podobna do Leuchturmowej.
Ja mam jedną taką, kupiłem kiedyś w wyprzedaży lidlowej za bodajże 39 zł, jakościowo bardzo dobra, ale preferuję albumy i 69 zł szkoda mi było wydawać na kolejną walizkę. Jak będzie znów za ok 40 zł to pewnie wezmę.
Awatar użytkownika
DeeaM

Miejscowość: Łódź/Cz-wa

Postprzez ala19831 » 25 Gru 2017 15:42

Jak nie zejdą, to znowu przecenią.

Image
Mój zbiór na ucoin
Awatar użytkownika
ala19831

Postprzez Miki » 29 Gru 2017 17:00

Witam mam problem kupiłem czarne holdery Matrix Leuchtturm o średnicy 22,5mm do dukatów holenderskich o średnicy 21mm. Po starannym zaklejeniu włożyłem do albumu też Matrix i włożyłem do szuflady niestety monety zmieniają położenie i praktycznie każda jest przesunięta co wygląda szkaradnie. Czy to normalne w holderach?. Czy Matrix jest takim badziewiem? a może coś robię źle przy zaklejaniu?.
Miki

Postprzez Tomek81 » 31 Gru 2017 01:48

Witam kolegów, pierwszy wpis i pierwszy temat, z którym się zapoznałem... temat ciekawy, ale odpowiedzi czasem mnie zaskakuja... od poczatku...
Zbieram monety, można powiedzieć, od końca PRLu, z wieloma przerwami, wszystkie zebrane w XX wieku przechowywałem w klaserach Fischera albo luzem (te mniej wartościowe, przynajmniej na tamten czas), a po 2000 roku większość 10 i 20 zł w plastikowych kapslach. Ostatnio robiłem przeglad kolekcji (po prawie 10 letniej przerwie w zbieraniu czegoś więcej niż obiegówki z podróży za granicę od znajomych) i wyjmujac monety zarówno z kapsli, jak i z PCV nie zauważyłem żadnych różnic jeżeli chodzi o pogorszenie stanu monet. Zarówno na tych przechowywanych w kapslach jak i tych starszych trzymanych w PCV pojawiła się niewielka patyna (i od razu mówię, że nie na wszystkich i nie w takich samych proporcjach) i to wszystko... Przyznam, że trochę nie rozumiem o co wam chodzi z tym przechowywaniem, czasem mam wrażenie, że to sami sprzedawcy różnych kapsli, trumienek, holderów czy kaset nakręcaj takowe dyskusje... tak naprawdę każdy sposób jest dobry i bezpieczny, o ile ustrzeżemy monetę przed wilgocia, światłem i innymi niekorzystnymi czynnikami, jak np. kiepskiej jakości plastiki w kapslach czy kleje używane do klejenia kopert, tak przynajmniej uważam... nie wiem jak wy, ale w swoim zbiorze mam kilkusetletnie monety, z których niektóre maja ciagle blask menniczy, jedne pokryte sa kolorowa patyna, a inne szara, a jeszcze inne ledwie muśnięte śniedźia i w takowym stanie przetrwały do XXI wieku. Nikt 50 - 70 lat temu nie słyszał o kapslach, trumienkach czy innych wynalazkach, a monety jakoś przetrwały i pięknie się dziś prezentuja. Przecież numizmatyka jako hobby nie jest wymysłem ostatnich 30 lat i jakoś starsze zbiory dalej sa w świetnej formie... myślę, że bardziej niż kapsle itp. ważne jest to czy moneta leży w ciemnym i suchym pomieszczeniu, i nie dajmy się ogłupić tym wszystkim wynalazkom.... swoja droga, poza w/w kapsalmi (głównie do lustrzanek IIIRP oraz pewnego wynalazku z jakichś tam wysp na pacyfiku) i PCV (obecnie do mniej wartościowych monet ze świata) używam paletek bez żadnych osłon w postaci kapsli itp. ... jeżeli mój zbiór będzie się rozrastał o starsze i rzadsze monety, ku czemu zmierzam, przejdę na zwykłe papierowe kopertki, które oszczędza mi miejsca... co zreszta doradziło mi kilku starszych numizmatyków... i nie będę bawił się w żadne walizki czy kapsle quadrum.... skoro moje, dajmy na to trojaki czy orty wytrzymały 400 lat bez tego typu wynalazków, to i wytrzymaja kolejne 400 lat... no chyba, że ktoś boi się patyny...

el_bartollomeo napisał:W paletach najbardziej wartościowa moneta to ropucha. Starsze mam w kapslach i w drewnianym etui.

co masz na myśli piszac o bardziej wartościowych? czy to znaczy, że do każdego Orta wartego więcej niż 400-700 zł powinienem kupować drewniane etui? jak ktoś ma więcej niż 6-10 monet droższych niż w/w Ropucha powinien kupować wg, ciebie drogie i zajmujce sporo miejsca drewniane etui na pojedyńcze monety?

ps. dlaczego nie mogę pisać a z ogonkiem, tak jak jest to w przypadku np. "ę"?!?
Tomek81

Postprzez julk1 » 31 Gru 2017 02:25

Myślę, że nie do końca zrozumiałeś el_bartollomeo. On starsze monety wkłada do kapsli, a potem po kilka-kilkanaście sztuk "kapslowanych" monet do drewnianych etui. Ale może się mylę i sam zainteresowany się wypowie.
Awatar użytkownika
julk1

Postprzez Tomek81 » 31 Gru 2017 14:04

przyznam, że tak mogło być ;) godzina zrobiła swoje...

jednakże, ciekawi mnie co miał na myśli piszac "starsze" - 20-, 30- 40- letnie, czy kilkuset letnie... osobiście jakoś do mnie nie przemawia kapsel jeżeli chodzi o stare obiegówki, czy to międzywojenne czy też starsze... obiegówka to nie lustrzanka... no chyba, że moneta jest ze złota - tutaj łatwiej o rysy... tak trzymam 10zł z Chrobrym...
Tomek81

Postprzez meszuzel » 31 Gru 2017 14:18

Tomek81 napisał:Witam kolegów...
Przyznam, że trochę nie rozumiem o co wam chodzi z tym przechowywaniem, czasem mam wrażenie, że to sami sprzedawcy różnych kapsli, trumienek, holderów czy kaset nakręcaj takowe dyskusje... tak naprawdę każdy sposób jest dobry i bezpieczny, o ile ustrzeżemy monetę przed wilgocia, światłem i innymi niekorzystnymi czynnikami, jak np. kiepskiej jakości plastiki w kapslach czy kleje używane do klejenia kopert, tak przynajmniej uważam...

Witam Cię również.
Fajnie, że po dłuższej przerwie wróciłeś do "starego" hobby.
Z przechowywaniem własnie chodzi o to, żeby zapewnić właściwe warunki. Te o których wspomniałeś są kluczowe. Natomiast to czy monety będą na świeżym powietrzu np w gablocie nie będzie miało już tak istotnego znaczenia. Patyna co najwyżej pojawi się szybciej niż gdyby były w kapslach czy holderach.

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Postprzez Maurycy Beniowski » 06 Sty 2018 21:02

Cześć wszystkim,
mam pewien dylemat, bardziej dotyczący ułożenia monet w kolekcji niż warunków przechowywania. Posiadam kolekcję monet II RP w slabach. Jak to w kolekcji - co raz dochodzi nowy egzemplarz, często już rocznik i nominał, który posiadam. Czyli tak jak u większości z was :) Tylko teraz problem. Bo slaby leżą sobie elegancko ułożone rocznikami, kolejno w kasetkach na slaby, jednak co zrobić z nowymi które dochodzą do kolekcji? "Wciskać" je w kolekcje, już wypełnionych kasetek (gdzie roczniki lub nominały idą po kolei) znaczy całą kolekcje od danego miejsca wyciągać i przesuwać do przodu. Zrobić kasetkę z kolekcją "reprezentacyjną" a inne kasetki z "rezerwą"?? Nie wiem czy ktoś miał podobne dylematy i wiem że to banał ale może coś poradzicie :) Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Maurycy Beniowski

Postprzez joxer » 06 Sty 2018 22:33

mam podobnie :P tylko na razie mam małą kolekcję i nie stanowi to zbyt dużego problemu :) ale rozwiązaniem pewnie będzie sensowne rozbicie kolekcji i nie zapełnianiu kasetek do końca :)

proponuje rozbicie kolekcji na główną i duble :) w głównej będziesz mógł se spokojnie oszacować ile miejsca ci slaby z monetami zajmą i ile kasetek na nie poświęcić

co do dubli, to tutaj może być bałagan, ale jeżeli to ci przeszkadza to możesz je ułożyć według jakiegoś klucza, lub delikatnie je oznaczyć w celu ułatwieniu odnajdywania poszczególnych monet
Joxer The Mighty
Image
Awatar użytkownika
joxer

Miejscowość: Biała Podlaska

Postprzez meszuzel » 07 Sty 2018 14:41

Odwieczny problem kolekcjonerów, w jaki sposób układać monety. :)
Ale duble też trzymałbym osobno. Ewentualnie, jeśli dubel okaże sie w lepszym stanie lub ciekawszy ze względu na np. patynę, to zamieniłbym go z tym z kolekcjo głównej.

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Postprzez el_bartollomeo » 04 Lut 2018 17:18

julk1 napisał:Myślę, że nie do końca zrozumiałeś el_bartollomeo. On starsze monety wkłada do kapsli, a potem po kilka-kilkanaście sztuk "kapslowanych" monet do drewnianych etui. Ale może się mylę i sam zainteresowany się wypowie.

Szczerze to większość monet wkładam do kapsli, począwszy od 2zł po np. floreny itp. później do palet a palety do drewnianych/aluminiowych kuferków.

Tak to wygląda (z góry przepraszam za jakość zdjęć):
Image
Image
Image
el_bartollomeo

Postprzez Triplex » 18 Lut 2018 20:49

Image

Ja mam pytanko odnośnie holderów z miejscem na opis.
Spotkał się ktoś z czymś takim, używa tego ktoś?
Są do tych holderów jakieś specjalne karty jak na te standardowe 5x5? Pudełka?
Fajne są ale jak to przechowywać?
Awatar użytkownika
Triplex

Miejscowość: Rotterdam-Zuid - Charlois

Postprzez wordlord » 21 Lut 2018 01:50

Holdery z opisem od razu kojarzą mi się z Linderem i jeśli tak jest to tu na ich stronie masz wszystkie artykuły z nimi związane. Karty są 4X4 spowodowane jest to rozmiarem holderów,a pasują do standardowych albumów producenta.
Pamiętam też ze widziałem skrzynkę do przechowania holderów Lindera,w której mieściło się kilkaset sztuk, niestety na stronie producenta nie mogę znaleźć, być może została już wycofana, a szkoda, bo nieźle się w niej prezentowały
Zbieram, więc jestem.
Awatar użytkownika
wordlord
Site Admin
<b style='color: #ff0000'>Site Admin</b>

Miejscowość: Łódź

Postprzez wordlord » 21 Lut 2018 19:43

Zbieram, więc jestem.
Awatar użytkownika
wordlord
Site Admin
<b style='color: #ff0000'>Site Admin</b>

Miejscowość: Łódź

Postprzez kinns_pablo » 25 Lut 2018 14:36

Czy z Waszego doświadczenia jest możliwe bez szkody dla monety Solidarność 100 000 zł umieszczenie jej w holderze o rozmiarach zewnętrznych 50x50 mm? W rozmiar wewnętrzny 39,5 mm leuchtturn mi ta moneta nie wchodzi. Widzę że na rynku są jeszcze rozmiary 40 mm ale nie wiem czy też w taki wejdzie.
kinns_pablo

PoprzedniaNastępna

Wróć do Niezbędnik numizmatyka

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość