katalog monet - program.

Właśnie złapałeś kolekcjonerskiego bakcyla, a nie wiesz jak ocenić stan nowego nabytku czy opłaca się go czyścić oraz jak go bezpiecznie przechowywać? Ten dział jest dla Ciebie!

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Postprzez LFrenzy » 06 Maj 2011 19:02

Tomm
W programie definiujesz chyba podstawowe grupy typu Polskie ...
Jesli wiec Ty, lub inny uzytkownik opracowalby np. wszystkie monety obiegowe "USA od 1945 do 2000" , to moglby to opublikowac jako export .
Kazdy moglby zaimportowac to w grupie USA 1945-2000 pojawiajacej sie w roocie drzewka w programie.

Taka sytuacja jak opisałeś jest prosta do rozwiązania (ale oczywiście wymaga to troszkę pracy). Schody zaczynają się w momencie gdy ktoś posiada już grupę np. USA i wprowadził sobie już dość dużą liczbę monet. Jaki teraz mechanizm należało by wprowadzić aby:
1. Dodać monety, których użytkownik nie posiada
2. Dodać monety do już utworzonych grup
3. Automatyczne utworzenie podgrupy w grupie która już istnieje (a co zrobić jak istnieje już taka grupa ale mamy jej nazwę troszkę inną)
4. Możemy założyć, że użytkownik wprowadził już poprzedni import danych. Po miesiącu pojawiła się jakaś zaktualizowana baza do importu. W jaki sposób wówczas dodać taką bazę do programu? Zastąpić ją automatycznie? Ale przecież jakiejś monety może już w bazie nie być. może ona całkowicie zmienić swoją nazwę itp. itd.

Ogólnie na temat Twojego pomysłu zastanawiam się od jakiegoś czasu i nie jest on dość prosty. Głównym źródłem problemu jest to, że użytkownik sam może wprowadzać monety a z tej opcji nie można zrezygnować.

Nie wiem czy mozna w tym drzewku przenosic grupe w inne miejsce, ale jesli nie to moze kiedys bedzie mozna.

Jak najbardziej. Program umożliwia przenoszenie, zmianę kolejności, zmianę nazwy, dodawanie i usuwanie grup.

Publikowanie "paczek" jest bardzo fajnym pomysłem. Zrobiłem prostą stronę i mógł bym tam umieszczać podesłane dane od użytkowników. Ale najlepiej by było aby robiło się to automatycznie (przycisk export->www).

Ostatnia rzecz to pola opisujace parametry monety. Mozna sobie wyobrazic zbior/kolekcje monet wymagajaca przechowywanie zupelnie innych informacji niz inny zbior. Tak wiec zarowno w danych ogolnych jak i kolekcji warto dodac po kilka pol edycyjnych bez okreslonej nazwy, aby kazdy autor eksportu mial mozliwosc dodac jakies dane, ktorych Ty jako autor nie jestes w stanie przewidziec.
Gdyby w ramach grupy mozna bylo sobie zdefiniowac opisy tych dodatkowych pol , byloby to fajne rozwiazanie, choc niekonieczne.

mógł byś mi to dokładniej wytłumaczyć? Z tego co zrozumiałem to w ramach grupy do monety przydała by Ci się możliwość wprowadzenia kilku pól dodatkowych. Czy te pola miały by być widoczne tylko w momencie gdy przeglądamy grupę (mówiąc grupa mam na myśli drzewko z kategoriami - czy jest to coś innego?) czy też cały czas gdy przeglądane są inne grupy.
(Każda moneta może należeć do kilku grup w programie. Nie koniecznie tylko nadrzędnych. Sam użytkownik w czasie dodawania/edycji monety wybiera gdzie moneta ma być widoczna.)

num
Na chwilę obecną jest możliwość wydrukowania wybranej monety oraz całej grupy monet. Jest to bardzo prosty wydruk. W planach mam jeszcze zamiar dodać kilka innych rodzajów.
Co do statystyk to obecnie w programie wyświetlana jest tylko ilość posiadanych monet, ilość pozycji, ilość brakujących pozycji, wartość zakupu, wartość sprzedaży i ewentualny zysk/strata

LFrenzy
Lubię robić to co robię!
lfrenzy.cba.pl
monety + programowanie = katalog monet :P
Wesprzyj mnie w moich działaniach - pobierz aplikację https://play.google.com/store/apps/deta ... ciwienstwa i daj pozytywny komentarz ;)
LFrenzy

Postprzez Tom0000 » 09 Maj 2011 13:50

LFrenzy , oczywiscie proba importowania do istniejacej grupy wydaje sie byc bardzo fajnym rozwiazanie, jednak na poczatku odrzucilbym ja calkowicie. W momencie wyboru importu, nich program sprawdzi czy identyczna grupa juz istnieje, a jesli tak niech import nie dziala tak dlugo , jak uzytkownik nie zmieni nazwy tej grupy na inna.
To co opisujesz moze kiedys dorobisz a moze nie. Wydaje sie , ze bez tego tez da sie zyc.

Dodatkowe pola. Jesli masz juz uzywane w programie pola typu mennica, rocznik, to dodaj identyczne polw1, pole2, pole3 ... traktuj jako ciagi znakow i pozwol aby uzytkownicy wpisywali sobie tam co chca. Po prostu program bedzie to traktowal jako ciagi znakow, a ci co to wypelnia jako ... np. kurs z ebay, z allegro, z gieldy stacjonarnej, albo jakies dane specyficzne tylko dla monet antycznych , nieuzyteczne z innymi monetami .
Tom0000

Postprzez Shiver » 09 Maj 2011 15:09

LFrenzy napisał:Jaki teraz mechanizm należało by wprowadzić aby:
1. Dodać monety, których użytkownik nie posiada
2. Dodać monety do już utworzonych grup
3. Automatyczne utworzenie podgrupy w grupie która już istnieje (a co zrobić jak istnieje już taka grupa ale mamy jej nazwę troszkę inną)
4. Możemy założyć, że użytkownik wprowadził już poprzedni import danych. Po miesiącu pojawiła się jakaś zaktualizowana baza do importu. W jaki sposób wówczas dodać taką bazę do programu? Zastąpić ją automatycznie? Ale przecież jakiejś monety może już w bazie nie być. może ona całkowicie zmienić swoją nazwę itp. itd.

Stosowany w takich przypadkach mechanizm jest dość prosty. Muszą istnieć dwie pule grup - standardowe, zatwierdzane i publikowane przez autora oraz grupy użytkownika - definiowane zupełnie dowolnie.
Nazwa grupy w drzewku może się powtarzać. Oprzeć należy się na unikalnym identyfikatorze grupy w bazie danych. Grupy tworzone przez użytkownika będa miały nadawany identyfikator z pewnej przestrzeni nazw, która nigdy nie będzie kolidowała z identyfikatorami grup standardowych (z nazwami może - nie powinno mieć to znaczenia).

W takim przypadku reguły są proste i łatwe do spełnienia:
1. Użytkownik nie może modyfikować grup standardowych (ew. może z ostrzeżeniem, że po imporcie aktualizacji zmiany szlag trafi).
2. Użytkownik może skopiować rekord z grupy standardowej do własnej i tam go zmodyfikować (o ile zachodzi taka potrzeba). Tu można dodać jeszcze jakiś sprytny mechanizm, który poinformuje użytkownika, że rekord źródłowy się zmienił po imporcie aktualizacji.
3. Referencją rekordu dodawanego do "kolekcji" może być rekord zarówno z grupy standardowej jak i użytkownika.
4. Rekordów w grupach standardowych w kolejnych aktualizacjach nie może ubywać.

Oczywiście wszystko przy założeniu, że rozdzielamy "katalog" od "kolekcji" czyli informację ogólną o monetach od informacji specyficznych dla konkretnego egzemplarza posiadanego przez użytkownika (gdzie, od kogo, za ile, w jakim stanie, itp.)

Pozdrawiam,
Krzysiek (programista z 12-letnim stażem ;))
Shiver
Expert

Re: katalog monet - program.

Postprzez LFrenzy » 07 Mar 2017 23:06

Taki odświeżany kotlet :)

Dawno temu zgrzeszyłem tym programikiem. Postanowiłem się w tym momencie podzielić nim z wami w pełnej wersji bez limitów. Mam nadzieję, że będzie służył. Ja ponownie (niestety cała kolekcja musiała zostać sprzedana) zaczynam zabawę z monetami.

Program rozpowszechniany jest za darmo bez jakichkolwiek limitów. W przypadku chęci wsparcia projektu kontakt podany w programie.

Link do programu: https://drive.google.com/file/d/0B6yiEN ... sp=sharing" target="_blank

Pozdrawiam
Lubię robić to co robię!
lfrenzy.cba.pl
Wesprzyj mnie w moich działaniach - pobierz aplikację https://play.google.com/store/apps/deta ... ciwienstwa i daj pozytywny komentarz ;)
LFrenzy

Postprzez leices » 09 Mar 2017 08:30

świetny program dzięki właśnie takiego szukałem a za darmo ciężko taki trafić :)
leices

Postprzez LFrenzy » 09 Mar 2017 10:09

Mam nadzieję, że będzie służył...
Lubię robić to co robię!
lfrenzy.cba.pl
LFrenzy

Postprzez Linda84 » 30 Kwi 2017 23:13

LFrenzy napisał:Taki odświeżany kotlet :)

Dawno temu zgrzeszyłem tym programikiem. Postanowiłem się w tym momencie podzielić nim z wami w pełnej wersji bez limitów. Mam nadzieję, że będzie służył. Ja ponownie (niestety cała kolekcja musiała zostać sprzedana) zaczynam zabawę z monetami.

Program rozpowszechniany jest za darmo bez jakichkolwiek limitów. W przypadku chęci wsparcia projektu kontakt podany w programie.

Link do programu: https://drive.google.com/file/d/0B6yiEN ... sp=sharing" target="_blank" target="_blank

LFrezy mam problem z pobraniem programu, po kliknięciu w link na komputer ściągam tylko fotografie monet.
Linda84

Postprzez Linda84 » 01 Maj 2017 00:06

Już wszystko jest OK ściągnąłem program ponownie i udało się pobrać
Linda84

Postprzez mimarzec » 20 Maj 2017 23:10

a ja sciagnalem ale nie wiem co mam otworzyc. rozpakowalem ale tylko folder foto sie pojawil....
ldb sie nie otwiera.....
mimarzec

Postprzez LFrenzy » 22 Maj 2017 21:47

po rozpakowaniu powinno być:
Foto - katalog
Katalog monet 2010.exe - właściwy program
monety.dll
Program zapisany jako skompresowany plik samo rozpakowujący nie powinno być z nim problemów. w razie dalszych kłopotów proszę o info. Pomyślimy nad rozwiązaniem.
Lubię robić to co robię!
lfrenzy.cba.pl
LFrenzy

Postprzez djcoco » 14 Mar 2018 20:22

Witam mam pytanie czy można prości o aktualną wersję programu albo co polecacie do katalogowania monet.
djcoco

Postprzez wordlord » 14 Mar 2018 23:15

A co katalogować potrzebujesz,okres?kraj? Ja nadal siedzę w Excelu, ale forumowicze od dawna już preferują katalogi na stronach internetowych. Podaj zakres tematu jaki Cie interesuje, zapewne ktoś podrzuci dobrą stronę odpowiedniego katalogu.
Zbieram, więc jestem.
Awatar użytkownika
wordlord
Site Admin
<b style='color: #ff0000'>Site Admin</b>

Miejscowość: Łódź

Postprzez pedro » 15 Mar 2018 07:34

Do katalogowania monet: uCoin lub Numista. Po długich wahaniach wybrałem uCoin i nie żałuję, ale to kwestia gustu.
Czy ktoś poleciłby coś innego dla monet? Może rzeczywiście jakiś program, a nie strona?
Wciąż mam problem z banknotami - nic co dotąd widziałem jakoś mnie nie przekonało.
Mój zbiór na uCoin: https://pl.ucoin.net/uid57626
Awatar użytkownika
pedro

Miejscowość: Wrocław/Długołęka

Postprzez jeff9 » 15 Mar 2018 09:05

Sam długo szukałem odpowiedniego programu, nawet wykorzystywałem excela, ale ciągle mi czegoś brakowało lub obsługa nie była zbyt wygodna. Spory przegląd programów do katalogowania jest na stronie "omonetach" (adres w googlach). Wreszcie trafiłem na program, który mogę polecić, który od dość długiego czasu sam używam chociaż jest płatny (i mała uwaga: to nie jest reklama po prostu kilka uwag zwykłego użytkownika - jeżeli admin uzna inaczej to wytnie). Chodzi o program "Moje kolekcje [Monety]" - zawiera wiele pól z danymi charakteryzującymi parametry monety, dodawanie zdjęć, możliwość wyboru, które parametry będą widoczne, możliwość definiowania i dodawania własnych pól, dane dotyczące kupna i sprzedaży monet, możliwość grupowania wg odpowiednich parametrów, łatwe wyszukiwanie, tworzenie raportów. Jak ktoś będzie bardziej zainteresowany możliwościami to zapraszam na priv. Banknotów nie kolekcjonuję ale na pewno też do nich ten program się nada. Jak każdy program ma też swoje wady - niektóre sam pokonałem a niektórych niestety nie ale to już inna bajka.
jeff9

Postprzez avgrexpo » 15 Mar 2018 22:34

wordlord napisał:A co katalogować potrzebujesz,okres?kraj? Ja nadal siedzę w Excelu, ale forumowicze od dawna już preferują katalogi na stronach internetowych. Podaj zakres tematu jaki Cie interesuje, zapewne ktoś podrzuci dobrą stronę odpowiedniego katalogu.

Polska Królewska, półtoraki i półgrosze : )
avgrexpo

Postprzez mathome » 16 Mar 2018 11:45

jeff9 napisał:...Wreszcie trafiłem na program, który mogę polecić, który od dość długiego czasu sam używam chociaż jest płatny (i mała uwaga: to nie jest reklama po prostu kilka uwag zwykłego użytkownika - jeżeli admin uzna inaczej to wytnie). Chodzi o program "Moje kolekcje [Monety]" - zawiera wiele pól z danymi charakteryzującymi parametry monety, dodawanie zdjęć, możliwość wyboru, które parametry będą widoczne, możliwość definiowania i dodawania własnych pól, dane dotyczące kupna i sprzedaży monet, możliwość grupowania wg odpowiednich parametrów, łatwe wyszukiwanie, tworzenie raportów...

Ja również polecam polski program Moje kolekcje zarówno do banknotów jak i monet. Kosztuje 60 zł a jeśli chcemy go aktualizować to po roku możemy wykupić subskrypcję aktualizacji za 25 zł (to jest moim zdaniem wielki minus). Choć ja posiadam ten program od dwóch lat bez aktualizacji i nie narzekam. Wolę kupić za te 25 zł kolejny banknot do kolekcji.
Blog o banknotach polskich i zagranicznych:

http://banknoty24.pl/
Awatar użytkownika
mathome

Postprzez Jazon » 17 Mar 2018 21:07

Ja tez sporo tych programow przegladalem i najlepiej mi podpasowal Collection Studio. Polecam sprawdzic.
Jazon

Poprzednia

Wróć do Niezbędnik numizmatyka

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości