katalog monet - program.

Właśnie złapałeś kolekcjonerskiego bakcyla, a nie wiesz jak ocenić stan nowego nabytku czy opłaca się go czyścić oraz jak go bezpiecznie przechowywać? Ten dział jest dla Ciebie!

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Postprzez Rubinowakrew » 26 Lis 2010 15:25

da się go ściągnąć bez opłat
płatne jest konto premium
Rubinowakrew

Postprzez lsbach » 22 Sty 2011 12:29

Witam. Wiem, że temat dużej ilości danych koniecznych do wpisania był już dawno. Jednak może to Ci pomoże. Ja w swoim programie przy dodawaniu monety użyłem kontrolek list rozwijanych(w Visual Studio będzie to comboBox). Do nich ładuje odpowiednie dane istniejące już w bazie, np. kategorie, stemple, ranty itd. dobre ułatwienie i przyśpieszenie procesu dodawania czy usuwania.
Awatar użytkownika
lsbach

Miejscowość: Ełk

Postprzez LFrenzy » 13 Mar 2011 14:43

Witam wszystkich ponownie.

Chęci troszkę zabrakło i motywacji przez ten długi okres przez który się nie odzywałem. Niemniej jednak bardzo mi jest miło że mogę przedstawić obecną wersję :)
Wydaje mi się że mogę śmiało zakończyć wersję 1.0.
Zapraszam do oceniania :)

1 Informacje o programie
Program umożliwia bardzo łatwe i szybkie przeglądanie monet. Do każdej z nich można przypisać następujące informacje:
Zdjęcie awersu
Zdjęcie rewersu
Nazwę
Nominał
Metal z jakiego jest wykonana
Opis rantu
Rodzaj stempla
Wymiary
Masa
Wielkość emisji
Rok emisji
Cenę emisyjną
Kraj pochodzenia
Mennica
Opis monety
Opis awersu
Opis rewersu
Numer katalogowy (np., Fischer, Parchimowicz itp.) - możliwość wprowadzania nowych katalogów
Cena za poszczególny stan – można zdefiniować własne stany monet

Image

2 Okno główne
Główne okno programu podzielone jest na 3 części.
Lista dostępnych kategorii monet
Monety przypisane do kategorii
Opis aktualnie wybranej monety
3 Podstawowe operacje
3.1 Przeglądanie katalogu
Aby można było przeglądać katalog monet należy wybrać ikonę „Przeglądaj” a następnie zakładkę „Katalog”.
Lista kategorii oznaczona numerem 1 na poniższym obrazku umożliwia bardzo łatwą nawigację po wszystkich wprowadzonych kategoriach monet.
Monety dostępne w wybranej kategorii wyświetlane są w postaci listy wraz z ich wizerunkami (o ile zostały wprowadzone). Monety oznaczone kolorem niebieskim są to numizmaty które posiadamy w naszych zbiorach, kolorem szarym aktualnie wybrana moneta.
Ostatnie pole oznaczone numerem 3 prezentuje nam wszystkie dostępne informacje o wybranej monecie wraz z jej zdjęciem, ceną za poszczególny stan zachowania oraz numerem katalogowym (np. wg Fischera).

Image

3.2 Przeglądanie posiadanych/sprzedanych monet
Aby można było przeglądać własną kolekcję monet należy wybrać ikonę „Przeglądaj” a następnie zakładkę „Moja kolekcja” / ”Sprzedane”.
Dostępna lista kategorii ograniczona jest tutaj tylko do tych, które posiadamy w swoich zbiorach.

Image

3.3 Dodawanie nowych monet do katalogu
Każdy z użytkowników może wprowadzić do katalogu jakąkolwiek nową monetę. Aby móc to zrobić należy wybrać ikonę „Dodaj monetę”. Użytkownik dostanie do dyspozycji ono jak poniżej.
Uzupełniając dane dotyczące nowej monety w katalogu możemy wpisywać dane w dostępne okna w celu dokładnego opisania monety.
Każdą z monet należy przypisać do jakiejś grupy dostępnej po lewej stronie ekranu. Przypisanie monety odbywa się poprzez zaznaczenie interesujących na kategorii. Aby dodać nową kategorię należy kliknąć prawym przyciskiem myszy na listę a następnie wybrać interesującą nas opcję.
Każda moneta ma swój własny numer w katalogach różnych wydawców. W celu wprowadzenia tych danych należy uzupełnić pola zgrupowane po prawej stronie ekranu. Użytkownik może również dodać nowy katalog którego do tej pory nie wprowadził do programu. Aby tego dokonać należy kliknąć prawym przyciskiem myszy na listę katalogów i wybrać opcję edytuj.
Wpisywanie informacji dotyczących cen katalogowych odbywa się analogicznie jak w liście z katalogami. Dodanie nowego stanu zachowania również jest tutaj możliwe.
Wprowadzanie zdjęcia awersu i rewersu robione jest poprzez wybranie przycisku „Awers” i „Rewers” znajdującego się pod miniaturkami zdjęć. Wszystkie zdjęcia kopiowane są do katalogu z monetami. W przypadku gdy zdjęcie z taką samą nazwą będzie już istniało program zapyta się czy go zastąpić nowym zdjęciem.
TAK – zdjęcie zostanie zastąpione (o ile system na to pozwoli).
NIE – program poprosi o wprowadzenie nazwy dla pliku.
ANULUJ – program wykorzysta stary plik wgrany już do katalogu.

Image

3.4 Edycja informacji o monecie
Aby wprowadzić poprawki należy zaznaczyć monetę dla której będziemy chcieli dokonać modyfikacji a następnie nacisnąć prawym przyciskiem myszy i wybrać opcję „Edytuj”. Okno umożliwiające wprowadzanie zmian dokładnie zostało opisane powyżej.
3.5 Dodawanie nowych monet do kolekcji
Aby dodać nową monetę do kolekcji należy zaznaczyć ją w liście dostępnych monet, następnie nacisnąć prawym przyciskiem myszy i wybrać opcję „Dodaj do kolekcji”.

Image

3.6 Szukanie monety
Łatwe wyszukanie monety (np. po jej nazwie) dostępne jest po wybraniu ikony „Szukaj”. Użytkownik dostaje do wyboru kolumny, po których będzie wyszukiwał monety oraz pole tekstowe do wprowadzania interesujących nas parametrów.

Image

3.7 Drukowanie informacji
Aby wydrukować informacje dotyczące wybranej monety lub grupy należy nacisnąć prawym przyciskiem na monetę/grupę monet/zaznaczone monety i wybrać opcję „Drukuj”.
3.8 Import monet
Aby zaimportować większą ilość monet należy wybrać opcję „Importuj”. W oknie wskazać plik z którego będą pobierane dane, dopasować która kolumna jaki parametr będzie przyjmowała a następnie wybrać opcję „Dodaj”.

Image

Plik z którego importowane są dane ma format pliku csv. Jest to plik tekstowy z polami oddzielonymi średnikami:

Przykład:
„Nazwa;Nominał;Rant;Metal;
1 grosz;0,01;gładki;B;
1 grosz;0,01;gładki;M;”
Po wprowadzeniu nowych monet konieczne jest dopisanie ich do grup. Można wykonać to wyszukując monetę w oknie „Szukaj” i wprowadzając do niej zmiany lub też wykorzystując ikonę „Zarządzaj”.
4 Zarządzanie monetami
Podczas wprowadzania monet niejednokrotnie istnieje konieczność szybkiego przegrupowania dostępnych monet (np. zmiana kategorii, przesunięcie do innej itp.). Te wszystkie operacje można wykonać za pomocą zakładki „Zarządzaj”.

Image

W oknie tym użytkownik może dodać np. nową kategorię monet. Aby to zrobić należy nacisnąć prawym przyciskiem na listę z kategoriami i wybrać interesującą nas opcję. Wszystkie grupy można w bardzo łatwy sposób przenosić między sobą. Wystarczy tutaj użyć metody „przeciągnij i upuść” - wybieramy grupę do przesunięcia naciskamy na nią lewym przyciskiem myszy i przenosimy w interesujące nas miejsce.
Zakładka ta w łatwy sposób umożliwia również dodanie kilku monet do grupy. Aby to wykonać zaznacza się monety na liście, wybiera grupę do, której będziemy przypisywać monety i naciskamy przycisk oznaczony jako „+” (na rysunku zaznaczony czerwonym kółkiem).
Jeśli do grupy dodaliśmy monety które nie powinny się tam niestety znajdować należy wybrać te monety z listy po lewej na dole ekranu i wybrać przycisk „-” (na rysunku zaznaczony niebieskim kółkiem)

Image

5 Wymagania aplikacji
Aby program działał konieczne jest zainstalowanie składników systemowych Windows. „.net 2.0” dostępnych na stronie Microsoftu

czekam na wasze opinie :)
Pozdrawiam serdecznie
LFrenzy

Postprzez sslavian » 13 Mar 2011 15:03

Skąd mogę ten programik ściągnać?
Awatar użytkownika
sslavian

Miejscowość: Okolice Opola

Postprzez LFrenzy » 13 Mar 2011 15:19

Ostatnio edytowany przez LFrenzy, 13 Mar 2011 18:01, edytowano w sumie 1 raz
LFrenzy

Postprzez Turlajgroszek » 13 Mar 2011 16:45

Pobrałem ten program, ale to jest jakaś wersja demo, o co chodzi ?
Turlajgroszek

Postprzez sslavian » 13 Mar 2011 17:07

To za darmo trzeba się rejestrować?
Awatar użytkownika
sslavian

Postprzez LFrenzy » 13 Mar 2011 17:43

Tak pod tym linkiem jest wersja demo (ograniczona na możliwość wprowadzenia 40 monet). aby go pobrać nie trzeba się rejestrować.
Jeszcze się waham w jaki sposób wprowadzić go dla większego grona ludzi. Planowałem najpierw udostępnić go całkowicie za darmo. Niestety czas który musiałem poświęcić na jego tworzenie był znaczny. Dodatkowo już kilka osób pytało się w jakiej cenie będzie można go kupić więc już sam nie wiem

Jak Wy sądzicie za jakie pieniądze mógł bym go rozpowszechniać.
Znalazłem podobny program który kosztuje coś koło 90zł a to wydaje mi się znacznie za dużo. Inny zagraniczny kosztuje 50$ więc również trochę dużo. Cena samego spisu monet napisana w exelu to koszt koło 5zł na allegro.

Obecnie do swojego programu wprowadziłem już 952 monety. Fakt brakuje zdjęć ale wprowadzenie wszystkich zdjęć zajęło by naprawdę dużo czasu a na dodatek przesłanie programu pocztą nie wchodziło by już całkowicie w rachubę.
LFrenzy

Postprzez sslavian » 13 Mar 2011 17:48

A mi nie działa ten program ściągnołem go i nie działa mam też ściagnięty ten drugi program ten net coś tam. Moim zdaniem mógł sprzedawać po 10zł.
Awatar użytkownika
sslavian

Postprzez LFrenzy » 13 Mar 2011 17:53

sslavian napisał:A mi nie działa ten program ściągnołem go i nie działa mam też ściagnięty ten drugi program ten net coś tam. Moim zdaniem mógł sprzedawać po 10zł.

Mógł byś napisać czy jakiś komunikat Ci wyskakuje?
LFrenzy

Postprzez sslavian » 13 Mar 2011 18:17

Otwiera mi się explorer i pojawia się tabelka zapisz otwórz lub anuluj .Wciskam otwórz i znowu to samo tak samo jak dąłem zapisać dalej nie dziala.
Awatar użytkownika
sslavian

Postprzez LFrenzy » 13 Mar 2011 18:35

Wydaje mi się, że masz problem z rozpakowaniem pliku.
W poniższym linku znajduje się ten sam program w archiwum samorozpakowującym.

http://www.sendspace.pl/file/b4b378c5d70f57ce654a37b

Daj znać czy udało się uruchomić
Pozdrawiam
LFrenzy

Postprzez sslavian » 13 Mar 2011 19:21

Działa :)
Awatar użytkownika
sslavian

Postprzez LFrenzy » 13 Mar 2011 19:52

Dziękuję za bardzo duże zainteresowanie.
Cenę ustaliłem na 25zł. Wydaje mi się że nie jest to za dużo jak za taki program. Nie mniej jednak czekam na ewentualne uwagi dotyczące programu.

Pozdrawiam

2011-03-17
Dziękuję za wszystkie uwagi i informacje o usterkach
poniżej link do najnowszej wersji
<usuni>

Pozdrawiam serdecznie i życzę miłego używania programu
LFrenzy

2011-03-28
Najnowsza wersja programu
http://www.sendspace.pl/file/5c4fcb9fde028eae2d40817

2011-04-10
Najnowsza wersja programu
Dziękuję serdecznie za wszystkie uwagi.
http://www.sendspace.pl/file/7c6964b2d06dcbcfa7a8c4e
LFrenzy

Postprzez lsbach » 21 Kwi 2011 11:43

Jest sens nadawania wielu roczników dla monety? Mam na myśli sytuację, kiedy dodaje się monetę lub edytuje już dodaną. Można dla nich zaznaczyć wiele roczników z treeView
Awatar użytkownika
lsbach

Miejscowość: Ełk

Postprzez LFrenzy » 03 Maj 2011 20:36

lsbach

Nie za bardzo rozumiem
Jest sens nadawania wielu roczników dla monety? Mam na myśli sytuację, kiedy dodaje się monetę lub edytuje już dodaną. Można dla nich zaznaczyć wiele roczników z treeView

Jeśli chodzi Ci o to, że w programie można dla jednej monety wybrać kilka różnych dat (z drzewka) to tutaj sam użytkownik musi sobie zadać pytanie co robi. Ja osobiście nie widzę potrzeby aby monetę z 1845 roku zaznaczać dla kilku różnych dat. Ale jeśli pojawia się "ta sama" wydaja w 1847r. to wydaje się słusznym aby dodać całkowicie nową monetę do katalogu przypisaną do daty 1847.
Wszystkie elementy w drzewku z kategoriami sam użytkownik może sobie zdefiniować. Więc wystąpienie jednej monety może być w kilku grupach z drzewka.

2011-05-03
Do katalogu monet wprowadzona została możliwość przeglądania galerii z monetami. Zapraszam do pobrania najnowszego dema z mojej strony

http://lfrenzy.cba.pl/

Image

Image

Pozdrawiam
Lubię robić to co robię!
lfrenzy.cba.pl
monety + programowanie = katalog monet :P
Wesprzyj mnie w moich działaniach - pobierz aplikację https://play.google.com/store/apps/deta ... ciwienstwa i daj pozytywny komentarz ;)
LFrenzy

Postprzez Tom0000 » 04 Maj 2011 09:51

Rzucilem okiem na program i widze tu oprocz samego programu jeszcze druga wartosc. Mianowicie zgrane dane danego zestawu monet.
Np. wszystkie dane o obiegowkach monet euro w raz z programem stanowiloby calosc. Wprowadzanie info przez kazdego w tym samym temacie jest praca potezna. Jednak gdyby byly dostepne dane, a uzytkownik tylko zaznaczalby wsrod nich ze dana monete posiada oraz zmienial dane mu specyfivzne np. stan zachowania ...
Tom0000

Postprzez LFrenzy » 04 Maj 2011 20:22

Tom0000
W katalogu wprowadzonych jest (dla większości monet brakuje mi zdjęć):
"1923 - 1939" - 87 monet
"PRL" - 267 monet
"IIIRP" - 593 monety (NG i kolekcjonerskie)
"obiegowe EURO" - 1493 monety wraz ze zdjęciami (tutaj brakuje mi tylko kilka sztuk zdjęć)
W programie użytkownik może zaznaczyć sobie monetę którą posiada. W zakładce programu "Moja kolekcja" widzi wówczas tylko swoje posiadane monety. Przeglądając sam katalog monety posiadane w zbiorach również są pokazywane.

Cały czas zastanawiam się nad możliwością zdalnego dosyłania nowych monet do programu (tak aby nie musieć dodawać nowych monet). Niestety tutaj jest pewien problem. Głównym założeniem programu jest możliwość samodzielnego wprowadzania własnych monet. I w tym momencie dodawanie nowych znacznie się komplikuje. Wiadomo, że można z góry narzucić użytkownikowi sposób segregowania monet. Ale co zrobić jak użytkownik sobie to wszystko będzie chciał pozmieniać? zaczynają się schody :(.
Lubię robić to co robię!
lfrenzy.cba.pl
monety + programowanie = katalog monet :P
Wesprzyj mnie w moich działaniach - pobierz aplikację https://play.google.com/store/apps/deta ... ciwienstwa i daj pozytywny komentarz ;)
LFrenzy

Postprzez Tom0000 » 05 Maj 2011 08:40

Komplikuje ?

W programie definiujesz chyba podstawowe grupy typu Polskie ...
Jesli wiec Ty, lub inny uzytkownik opracowalby np. wszystkie monety obiegowe "USA od 1945 do 2000" , to moglby to opublikowac jako export .
Kazdy moglby zaimportowac to w grupie USA 1945-2000 pojawiajacej sie w roocie drzewka w programie. Nie wiem czy mozna w tym drzewku przenosic grupe w inne miejsce, ale jesli nie to moze kiedys bedzie mozna.

Byc moze ten kto to zaimportuje zbiera monety USA i ma w roocie juz grupe USA a w niej podgrupy 1945, 1946 ...
Poniewaz jednak sa to rozne grupy , to nie powinno to kolidowac z soba.

Tak wiec nie dosylanie jest wlasciwym okresleniem ale publikowanie eksportow. Co wiecej, Ty jako autor programou powinienes raczej skupic sie na nim samym i opracowac przede wszystkiem otoczke funkcjonalna.
Jesli potencjalni uzytkownicy uznaja , ze program rzeczywiscie pozwala im sensownie zapisywac w nim wszystkie dane jakie musza byc przechowywane dla monet z kolekcji, to sami zaczna opracowywac poszczegolne tematy i publikowac eksporty.

Tu wazne byloby , aby dobrze dopracowac sprawe impoty/eksport oraz w ramach tego wyraznie odzielic dane ogolne od danych kolekcji. Wazne aby dane o obu rzeczach nie byly w jednym eksporcie.
Eksport danych ogolnych dotyczylby nakladu, zdjecia, ceny ... itd. Eksport kolekcji - info o posiadaniu jej lub nie, ilosci, dacie zakupu, cenie zakupu lub za co wymieniona, stanie zachowania.
Wszystko po to aby mozna bylo opublikowac dla innych ogolne dane i nie robic tego dla danych wlasnej kolekcji (rownoczesnie), ktorymi raczej malo kto chce sie dzielic.

Ostatnia rzecz to pola opisujace parametry monety. Mozna sobie wyobrazic zbior/kolekcje monet wymagajaca przechowywanie zupelnie innych informacji niz inny zbior. Tak wiec zarowno w danych ogolnych jak i kolekcji warto dodac po kilka pol edycyjnych bez okreslonej nazwy, aby kazdy autor eksportu mial mozliwosc dodac jakies dane, ktorych Ty jako autor nie jestes w stanie przewidziec.
Gdyby w ramach grupy mozna bylo sobie zdefiniowac opisy tych dodatkowych pol , byloby to fajne rozwiazanie, choc niekonieczne.
Tom0000

Postprzez num » 05 Maj 2011 10:06

Czy opcja drukowania jest w tym programie? Np: wydrukowanie swojej kolekcji lub sprzedanych monet, ewentualnie jakiś statystyk?
Awatar użytkownika
num

Miejscowość: Mazowsze

PoprzedniaNastępna

Wróć do Niezbędnik numizmatyka

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości