Jak dopasować zdjęcie do stylistyki forum w GIMP-ie

Właśnie złapałeś kolekcjonerskiego bakcyla, a nie wiesz jak ocenić stan nowego nabytku czy opłaca się go czyścić oraz jak go bezpiecznie przechowywać? Ten dział jest dla Ciebie!

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Jak dopasować zdjęcie do stylistyki forum w GIMP-ie

Postprzez maciekp » 03 Lip 2010 00:36

Zamieszczam mały poradnik, który komuś prawie równie pedantycznemu jak ja może się przydać. Załóżmy, że zrobiłeś/-aś niezłe zdjęcie jakiejś monety, obojętnie - nowej czy starej. Oczywiście możesz ją zamieścić na forum i chwała Ci za to, ale może chciał(a)byś troszkę ją wygładzić i "poszpanować"? Poniżej krótko opisuję (mogę odpowiedzieć na ewentualne pytania dodatkowe), jak elegancko wyciąć tło i wstawić zamiast niego kolor tła naszego forum. Zakładam, że znasz podstawy edycji obrazów w prostych programach graficznych i wiesz np. jak otworzyć plik :wink:. Gdyby zaszła potrzeba bardziej podstawowych porad, mogę je w przyszłości dodać - w razie czego pytajcie.

Potrzebny będzie darmowy program do edycji bitmap o nazwie GIMP. Można go bez problemu pobrać z Sieci. Ja używam wersji 2.6.6, ale na pewno ukazało się już kilka nowszych. Zakładam, że masz go zainstalowanego w typowy sposób pod Windowsem. Otwórz plik ze zdjęciem - można to zrobić nawet z poziomu menu kontekstowego ("Edit with GIMP"). Oto kolejne kroki:

1. Wycinamy mniej więcej kwadratowy obszar zdjęcia, na którym jest moneta, za pomocą narzędzia "Kadrowanie" (symbol nożyka do cięcia papieru w przyborniku programu: Image).

2. Skalujemy zdjęcie. Wychodzę z założenia, że 400-500 pikseli boku zdjęcia z monetą w pełni wystarczy, aby rozkoszować się jej widokiem i umożliwi zestawienie obok siebie awersu i rewersu monety bez rozsadzania layoutu forum na monitorze takim jak mój (1280x1024, dziewiętnastocalówka :)). Wybieramy polecenie Obraz -> Skaluj obraz i wybieramy rozmiary... ok 600 pikseli, jeśli dość precyzyjnie (ale nie do przesady!) wycięliśmy uprzednio pole z monetą. To da nam zapas na późniejsze modyfikacje.
Jeśli widok monetki zmniejszy się nam niemiłosiernie, upewnijmy się, że wyświetla się ona w powiększeniu 100%. Wystarczy nacisnąć "1" na klawiaturze lub z menu Widok wybrać: Powiększenie -> 1:1.

3. Wybieramy w przyborniku narzędzie "Zaznaczenie eliptyczne" Image i w jego opcjach dodatkowych pod przybornikiem zaznaczamy ptaszek przy "zmiękczaj krawędzie". Opcji tej nie musimy zaznaczać, ale daje dodatkowy ciekawy efekt i koryguje zwłaszcza nierówności rantu w przypadku dawnych monet.

4. Musimy teraz stwierdzić, jakie jest położenie dwóch skrajnych punktów monety: lewego i górnego. W tym celu ustawiamy się kursorem nad "godziną dziewiątą" i "dwunastą" monety, możliwie precyzyjnie. Zapamiętujemy położenie tych punktów: w przypadku skrajnego od lewej interesuje nas pierwsza liczba wyświetlana przez program na pasku statusu pod polem obrazu. W przypadku skrajnego górnego, ważna jest druga liczba. ImageTeraz musimy precyzyjnie ustawić się kursorem w punkcie, którego współrzędne stanowią pierwszą liczbę z pierwszego "pomiaru" i drugą z drugiego. Kiedy już to nastąpi, klikamy i przytrzymujemy klawisz myszki, rozciągając "nad monetą" elipsę, która oczywiście powinna wyjść w praktyce możliwie kolista (chyba że z jakichś powodów fotografowaliśmy monetę pod kątem).

5. Gdy już w miarę precyzyjnie obejmiemy kółkiem zaznaczenia monetę, podnosimy klawisz myszki i klikamy w zaznaczenie. W tym momencie będzie ono gotowe do skopiowania. Wciskamy CTRL+C.

6. W menu Edycja wybieramy: Wklej jako -> nowy obraz.

7. Teraz sugeruję jeszcze ewentualne przeskalowanie nowo utworzonego obrazu do jakiegoś naszego "standardu", który będziemy konsekwentnie stosować (np. dla stworzenia fajnej galerii) - np. 400 albo 500 pikseli.

8. Wybieramy z menu polecenie: Warstwa -> Nowa warstwa. W okienku klikamy OK.

9. Teraz ważna sprawa: wchodzmy na forum i wciskamy klawisz Print Screen na klawiaturze. Przechodzimy do GIMP-a i ponownie wybieramy Edycja -> Wklej jako -> nowy obraz. Wybieramy narzędzie "Pobranie koloru" - symbol pipety w przyborniku Image. Klikamy nim w podlew postów na zrzucie ekranowym forum (kolor jasnokremowy).

10. Przechodzimy do okienka z wklejoną wcześniej wyciętą monetką i utworzoną nową warstwą. Wybieramy z przybornika narzędzie Wypełnienie kubełkiem (symbol kubełka z farbą Image). Klikamy w dowolne miejsce obrazka. Monetka znika pod jednolicie kremowym wypełnieniem.

11. Z menu Warstwa wybieramy: Stos -> obniż warstwę.

12. Z menu Warstwa wybieramy: Stos -> najwyższa warstwa.

13. Z menu Warstwa wybieramy: Połącz w dół.

14. Zapisujemy efekt naszej pracy.

Coś takiego może też przydać się do zrobienia awatara.

Mam nadzieję, że moje rady komuś pomogą lub okażą się inspiracją do własnych eksperymentów. Chętnie wyjaśnię szczegóły. Mam sugestię, żeby temat przypiąć - wiem, nie jest dla większości użytkowników szczególnie przydatny, ale jednak ma funkcje ogólno-edukacyjne. :wink:
Ostatnio edytowany przez maciekp 03 Lip 2010 16:35, edytowano w sumie 6 razy
maciekp

Postprzez norbi » 03 Lip 2010 12:04

bardzo dobrze opisane, myślę że ten temat należałoby przykleić :wink:
Pozdrawiam !

"Żyję się tylko raz.
Ale jeżeli żyje się dobrze,
ten raz wystarczy."
Benjamin Franklin
Awatar użytkownika
norbi

Postprzez wordlord » 03 Lip 2010 15:37

Przyklejam :)
Zbieram, więc jestem.
Awatar użytkownika
wordlord
Site Admin
<b style='color: #ff0000'>Site Admin</b>

Miejscowość: Łódź

Postprzez maciekp » 03 Lip 2010 15:42

Dziękuję. Czuję się zaszczycony. :)
maciekp

Wróć do Niezbędnik numizmatyka

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość